Jump to content

Recommended Posts

Rodacy pomo偶ecie? 馃槈

Planuj臋 zmian臋 mojego sprz臋tu graj膮cego. Obecnie jest to mocno bud偶etowa Yamaha Piano Craft CD-NT 670 D plus wzmacniacz Yamaha A-670 i zestawowe kolumny NS-BP 301.

Z racji okrojonego bud偶etu przeprowadz臋 to etapami. Na pocz膮tek chce kupi膰 kolumny, a z czasem reszt臋 Klock贸w. M贸j wyb贸r to Focal Aria 906.聽

Tu pojawia si臋 pytanie laika. Czy mog臋 je do czasu zakupu lepszego wzmacniacza podpi膮膰 pod obecny wzmacniacz?

Wg. specyfikacji Focale s膮 8 Ohm, a wzmacniacz 6 Ohm. Chocia偶 gdzie艣 wyczyta艂em 偶e te kolumny maj膮聽Impedancj臋 minimaln膮 4,6 Ohm.聽

Czy takie po艂膮czenie jest bezpieczne. Wiem 偶e moje pytanie jest pewnie prozaiczne, ale nie znam si臋 na tym a nie chc臋 czego艣 sp... opsu膰 馃槈

Jak b臋dziesz s艂ucha艂 na "p贸艂 gwizdka", to nic si臋 nie stanie, problem pojawi si臋 przy wykorzystaniu pe艂nej mocy monitor贸w, wzmaka r贸wnie偶. Ale to te偶 jest zale偶ne od wydajno艣ci wzmacniacza, je偶eli ma dobre zasilanie, to poci膮gnie te 4惟. ;)

Edited by neonlight

Mo偶e dziwny jestem, ale nie lubi臋 s艂ucha膰 muzyki g艂o艣no 馃槈, wi臋c p贸ki co powinni by膰 ok.聽

W specyfikacji wzmaka podaj膮 ze ma 2x65 W. Na tylnej 艣cianie jest informacja 28W.聽

Natomiast w specyfikacji kolumn podaj膮 moc wzmacniacza od 25-120 W.聽

Piszesz 偶e pojawi si臋 problem. Jakiego rodzaju. B臋dzie to s艂abo gra艂o, wzmacniacz nie nap臋dzi tych kolumn, czy co艣 bardziej spektakularnego w rodzaju co艣 p贸jdzie z dymem itp.?聽

Godzin臋 temu, Hammett napisa艂:

Piszesz 偶e pojawi si臋 problem. Jakiego rodzaju. B臋dzie to s艂abo gra艂o, wzmacniacz nie nap臋dzi tych kolumn, czy co艣 bardziej spektakularnego w rodzaju co艣 p贸jdzie z dymem itp.?聽

Wzmacniacz nie wyrobi z moc膮 i b臋dzie wysy艂a艂 zniekszta艂cenia, co mo偶e skutkowa膰 uszkodzeniem obu sprz臋t贸w. ;)

Jak 2x65W a pob贸r 28W, to cyfrowy wzmak jest?聽

Edit.

Sam sobie odpowiem - Tak, cyfrowy wzmacniacz, czyli te 65W jest w impulsie, nie ci膮g艂a, to tym bardziej bym uwa偶a艂 z odkr臋caniem potencjometru g艂o艣no艣ci.

Edited by neonlight

Rozumiem. Dzi臋ki za na艣wietlenie tematu. Mo偶e wstrzymam si臋 z tymi kolumnami dop贸ki nie wzmocni臋 bud偶etu 偶eby kupi膰 od razu wzmacniacz. Na oku mam Rega Elex-R. Jednak na dzie艅 dzisiejszy to wydatek ok. 5000, wi臋c sprawa si臋 chyba przesunie.聽

12 minut temu, neonlight napisa艂:

Takie lu藕ne pytanie - czemu akurat te kolumny i wzmacniacz? S艂ucha艂es kt贸rego艣聽z tych komponent贸w, czy wyb贸r pad艂 na podstawie test贸w, opinii?

Od ok. 2 tygodni przekopuj臋 internety i tak, p贸ki co to wybory na podstawie opinii, opis贸w itp.聽

Wiem 偶e najlepiej pos艂ucha膰 samemu, ale narazie pr贸buje co艣 wybra膰 zanim wybior臋 si臋 na ods艂uchy.聽

Og贸lnie rzecz bior膮c szukam kolumn i wzmacniacza do pomieszczenia 20m2.聽

P贸ki co bud偶et nie pozwala mi na kupno obu element贸w zestawu, wi臋c tak sobie wymy艣li艂em 偶e najpierw kupi臋 kolumny a w przysz艂o艣ci wzmacniacz. Jednak z tego co napisa艂e艣 wynika 偶e mog臋 uszkodzi膰 oba sprz臋ty, wi臋c mo偶e si臋 wstrzymam. Chocia偶 mam okazj臋 kupi膰 te focale w okazyjnej cenie.聽

20m2 to ju偶 jest spory pok贸j, wi臋c osobi艣cie wybra艂bym co艣 troch臋 wi臋kszego, a聽najlepiej tr贸jdro偶nego. Co do wzmacniacza, to nie lepiej wybra膰 taki z regulacj膮 barwy? W takim wzmacniaczu ustawisz sobie brzmienie, zale偶nie od albumu, nastroju, czy upodoba艅, natomiast bez regulacji jeste艣 zdany na ustawienie producenta i niczego nie skorygujesz. P贸藕niej b臋dzie szukanie "dziury w ca艂ym" za pomoc膮 kabli, zasilaczy, podstawek itp. itd.. Po co robi膰 sobie pod g贸r臋, skoro regulacja barwy we wzmakach, jest dobrze pomy艣lana i nie wprowadza zniekszta艂ce艅, a bardzo u艂atwia 偶ycie?! Pomy艣l o tym.聽:)

3 minuty temu, neonlight napisa艂:

20m2 to ju偶 jest spory pok贸j, wi臋c osobi艣cie wybra艂bym co艣 troch臋 wi臋kszego, a聽najlepiej tr贸jdro偶nego. Co do wzmacniacza, to nie lepiej wybra膰 taki z regulacj膮 barwy? W takim wzmacniaczu ustawisz sobie brzmienie, zale偶nie od albumu, nastroju, czy upodoba艅, natomiast bez regulacji jeste艣 zdany na ustawienie producenta i niczego nie skorygujesz. P贸藕niej b臋dzie szukanie "dziury w ca艂ym" za pomoc膮 kabli, zasilaczy, podstawek itp. itd.. Po co robi膰 sobie pod g贸r臋, skoro regulacja barwy we wzmakach, jest dobrze pomy艣lana i nie wprowadza zniekszta艂ce艅, a bardzo u艂atwia 偶ycie?! Pomy艣l o tym.聽:)

Nawet nie wiedzia艂em 偶e jest taka moiwo艣膰 馃榿 To mo偶e by膰 bardzo dobra opcja.聽

A co by艣 poleci艂 wartego uwagi?聽

艁eh.. opcji jest mn贸stwo i najlepiej uda膰 si臋 do salonu, 偶eby sobie dobra膰 synergicznie poszczeg贸lne komponenty systemu. A jak i艣膰 w u偶ywki, no to nie wiem, muzykalne kolumny pokroju Wharfedale Evo 4.2, albo nawet Evo 4.4 i do tego jaki艣 dynamiczny聽i szybki聽wzmacniacz, Marantz, Denon (?), mo偶e Onkyo, Yamaha?! Najpierw wybierz kolumny, a potem trzeba dobra膰 do nich wzmacniacz.聽馃槈

• Thanks 1