Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Smartphone vs TOTL DAP. O co chodzi?


dweet

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
piszę, bo mam wrażenie, że albo robię coś nie tak, albo mój "audiofilski" świat właśnie ulega powolnemu wywróceniu do góry nogami :)
 

Całe życie, wydając ogromne pieniądze na zdecydowanie za drogie audio zabawki, żyłem w przekonaniu, że jak źródło dźwięku najlepszy jest stacjonarny streamer, potem DAP, a potem smartphone, jednak ostatnio odkryłem coś bardzo dziwnego...
Jak DACa używam RME ADI-2 DAC i za nim jest wzmak Toppinga (nieistotne który). Źródłem do tej pory był wcale nie taki budżetowy DAPa Fiio - M15 a muzyka z Qobuza albo Tidala. Połączenie było po coax (z tą przejściówką FiiO) i brzmiało to nieźle, choć jak porównałem do takiego Bursona 3X, to było trochę wąsko i sterylnie.

No i sobie tak żyłem dopóki na próbę nie podłączyłem zwykłego smartphone'a: Samsunga Galaxy S20 po USB i... padłem.
WSZYSTKO brzmiało lepiej - więcej przestrzeni, detali, wszystko brzmi bardziej mięsiście i wyraźnie. Cała klaustrofobia RME się jakby cofnęła i dźwięk ładnie rozłożył się na szerszym planie :O 
Żeby nie pozostawiać sprawy przypadkowi zrobiłem sporo testów: podłączyłem FiiO pod USB dokładnie tym samym kablem, zainstalowałem USB Audio Player na jedno i drugie urządzenie i wgrałem dokładnie te same ustawienia. Kombinowałem na wszystkie możliwe sposoby (sprawdzając, czy w Samsungu nie ma jakichś EQ włączonych itd) i wciąż smartphone brzmi DUŻO lepiej.

Czy to jest możliwe? Coś robię źle? Jakiś pomysł? Czy już głuchy jestem? ;)

EDIT: W sumie jedyny pomysł jaki mi przychodzi do głowy może być związany z wersjami Androida. FiiO ma 7, Galaxy 11, to dość duży przeskok.

Edytowane przez dweet
  • Like 1
  • Haha 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam stacjonarkę innej firmy i gra jednoznacznie gorzej od mojego telefonu, ale ten ostatnio zagrał lepiej od "referencyjnego" DAPa pewnej marki wycenionego na ponad dwie średnie krajowe. Uspokoję przy okazji, że nie chodzi o produkt A&K. Ten DAP miał tylko sporo większy zapas głośności, ale na słuchawkach nazwijmy to stacjonarnych jack 3,5 mojego Huałeja zagrała sensowniej.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, majkel napisał:

Ja mam stacjonarkę innej firmy i gra jednoznacznie gorzej od mojego telefonu, ale ten ostatnio zagrał lepiej od "referencyjnego" DAPa pewnej marki wycenionego na ponad dwie średnie krajowe. Uspokoję przy okazji, że nie chodzi o produkt A&K. Ten DAP miał tylko sporo większy zapas głośności, ale na słuchawkach nazwijmy to stacjonarnych jack 3,5 mojego Huałeja zagrała sensowniej.


A to już w ogóle hardkor :blink:
U mnie jednak DAC + Amp zostaje ten sam, a jedynie transport jest różny.

Btw sprawdzałem nawet, czy sterownik USB jakoś nie robi upsamplingu, ale w obu przypadkach pokazuje to samo. A mówi się, że usb to tylko jedynki i zera :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=40719]dweet[/mention] A sprawdź smartphone vs. DAP - oba po USB. Może jest jakiś problem z tym transportem po coax?
To właśnie zrobiłem, dokładnie ten sam kabel, połączenie. Po drodze jest jeszcze AQ Jitterbug, ale jakoś wiele nie zmienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, majkel napisał:

Ja mam stacjonarkę innej firmy i gra jednoznacznie gorzej od mojego telefonu, ale ten ostatnio zagrał lepiej od "referencyjnego" DAPa pewnej marki wycenionego na ponad dwie średnie krajowe. Uspokoję przy okazji, że nie chodzi o produkt A&K. Ten DAP miał tylko sporo większy zapas głośności, ale na słuchawkach nazwijmy to stacjonarnych jack 3,5 mojego Huałeja zagrała sensowniej.

Potwierdzam. Bas był tylko lepszy na tym dapie.

Edytowane przez audionanik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ZebLong napisał:

No odpowiedź jest prosta - sprzedaj wszystkie graty i słuchaj ze smartfona :)

 

Słuchałem wczoraj Sendy Audio Peacocków z LG G7 i grały naprawdę dobrze.

Jeszcze ciut lepiej z MacBook-a Pro.

Dużo zależy od typu słuchawek ich synergii itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, konrad_a napisał:

 

Słuchałem wczoraj Sendy Audio Peacocków z LG G7 i grały naprawdę dobrze.

Jeszcze ciut lepiej z MacBook-a Pro.

Dużo zależy od typu słuchawek ich synergii itp.

 

Tak, ale z Twoim dapem Sendy zagrały pewnie jednak lepiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No odpowiedź jest prosta - sprzedaj wszystkie graty i słuchaj ze smartfona 
Ej, nie zrozumcie mnie źle, ja nie mówię, że DAC+Amp są gorsze niż sam smartphone, tylko że jako transport FiiO za gruby hajs daje ciała w porównaniu ze zwykłym Samsungiem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, dweet napisał:
Godzinę temu, ZebLong napisał:
No odpowiedź jest prosta - sprzedaj wszystkie graty i słuchaj ze smartfona emoji4.png

Ej, nie zrozumcie mnie źle, ja nie mówię, że DAC+Amp są gorsze niż sam smartphone, tylko że jako transport FiiO za gruby hajs daje ciała w porównaniu ze zwykłym Samsungiem

 

Bo kombinujesz nadmiernie:). Chcesz z M15 wyciągnąć więcej? Kup mu wzmacniacz a nie traktuj jako transport. Zazwyczaj słucham mojego FiiO w tandemie z Cavallim CTH i jest miodzio. Monolith THX AAA, Topping A90 też świetnie pasowały

Poza tym mam wrażenie, że sekcja wzmacniacza w ADI jest jednak wyraźnie słabsza niż DAC. 

Edytowane przez ZebLong
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta, sekcja ampa RME jest średnia, dlatego za nim jest Topping A30 Pro. FiiO jako dac z połączonym toppingiem brzmi moim zdaniem gorzej niż z daciem RME. Wywalę to FiiO chyba i sobie podepnę pod RME po prostu telefon :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako transport M15 się marnuje. Skoro dac w RME jest dla Ciebie lepszy to sprzedaż FIIO ma sens. Spróbuj jeszcze duetu dap plus wzmak ale coś w stylu thx aaa.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.08.2021 o 15:57, dweet napisał:


A to już w ogóle hardkor :blink:
U mnie jednak DAC + Amp zostaje ten sam, a jedynie transport jest różny.

Btw sprawdzałem nawet, czy sterownik USB jakoś nie robi upsamplingu, ale w obu przypadkach pokazuje to samo. A mówi się, że usb to tylko jedynki i zera :D 

 

Gdzie są jedynki i zera, czyli dane komputerowe, to są dane komputerowe. A gdzie są jedynki i zera przetaktowane zegarem referencyjnym, związanym z częstotliwością próbkowana przesyłanego cyfrowego sygnału audio lub z jego krotnością, tam mamy cyfrowy strumień danych audio. 

 

Omawiane przez Ciebie zjawisko, to akurat styk tych dwóch typów "zer i jedynek". Miejsce gdzie następuje zamiana jednych na drugie, czyli umowne źródło. 

 

 Wszystko zależy od tego jak ma zrobiony interfejs USB ten  RME ADI-2 DAC. Nie zdziwiłbym się gdyby miał "audiofilsko" rozcięte zasilanie i sekcja USB dostaje jakąś część zasilania z transportu. A smartfon z definicji może mieć lepsze zasilanie USB w trybie OTG. Pamiętaj że w tym przypadku umownym źródłem jest miejsce gdzie następuje konwersja danych cyfrowych nieprzetaktowanych krotnością częstotliwości próbkowania, na strumień cyfrowych danych audio, tak właśnie przetaktowywanych. A odbywa się to właśnie w umownym źródle, czyli w tym przypadku w interfejsie USB DACa. Skoro są zauważalne różnice po zmianie transportu, to musi on w jakiś zauważalny sposób wpływać na wspomniane źródło, na przykład zasilanie właśnie. 

 

To co opisałem to nie jest "czysty" podział, bo czasem trudno rozdzielić źródło od DACa, albo źródło od transportu, ale na potrzeby analizy różnych zjawisk można taki podział zastosować. Czyli mamy transport (w tym przypadku telefon lub DAP) mamy źródło (interfejs USB w  RME ADI-2 DAC, zamieniający strumień cyfrowych danych, na strumień cyfrowych danych audio) no i mamy konwerter cyfrowo-analogowy, czyli dalszą sekcję w  RME ADI-2 DAC.  Przyczyny różnic szukałbym we wpływie elektrycznym elementu pierwszego na drugi. 

 

Edytowane przez SlawekR
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Tak. Zajrzalem tu bo tez sie nadziwic nie moge jak dobrze gra Samsung S20 FE z playera Usb Audio Player Pro. Jak na razie lepiej to gra niz Daphile. Nie wiem czy to si3 nie skończy na dedykowanym tablecie na androidzie z kablem wpiętym do DACa. Liczyłem że UAPP zagra na jakims android boxie ale na razie lipa :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

UAPP to teraz od 4-5 aktualizacji badziew. Wywaliłem go bo więcej robi problemów niż pożytku 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ronald napisał:

I jeszcze pytanie do kolegów te Yogi Lenovo to coś warte? 

Nie wiem jak nowsze ale mam 2 i dźwięk bardzo porządny. Spokojnie można oglądać koncerty na nim. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, espe0 napisał:
Tak z ciekawości - czemu do tego jeszcze wzmak? Tam jest całkiem dobra sekcja wzmocnienia.


No z mojego doświadczenia mocy brakowało. Po dorzuceniu a30 pro brzmiało to lepiej (ethery, z1r, zmf eikon). Przede wszystkim też wtedy szło po balansie

Edytowane przez dweet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności