Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Barwa, kolor, tembr - teoria, sprzęt, wrażenia subiektywne


konrad_a

Rekomendowane odpowiedzi

24 minuty temu, hammerh34d napisał:

Oni nie piszą o półprzewodnikach, a o przewodniku w kablu

 

30 minut temu, audionanik napisał:

Solid core znowuż, to drut a nie linka.

 

24 minuty temu, hammerh34d napisał:

Kontekst jest jasny.

Zasadniczo tak - albo dajesz się ładować od tyłu, albo cię-nie-stać, więc nie jesteś partnerem do rozmowy dla audiofili.

A poważniej, to dla mnie liczy się wyłącznie praktyka - coś gro/niegro; czasem dziwne rzeczy mają wpływ na dźwięk, a czasem "kosmiczne" rewelacje okazują się wydmuszkami:D.

Jeśli chodzi o usb to mam wireworld chroma8 i wolę czarnucha za 9,99. Różnice są minimalne, tylko ww ładniejszy.

Edytowane przez audionanik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieno, jasne.

Problem w tym, że niektórzy przesadzają z bulszitem do tego stopnia, że nawet laik ma szansę wyłapać że coś nie jest tak. A skoro świadomie piszą bzdury, to szansa że świadomie produkują szit jest również spora.
Kiedyś lubiłem aq, potem kupiłem hołki, a potem mi przeszło.

Bajdełej, skoro drut to solid core, to co to jest semi-solid concentric conductor?... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, hammerh34d napisał:

Bajdełej, skoro drut to solid core, to co to jest semi-solid concentric conductor?... :D

Tak na chłopski rozum to te kable są w połowie solidne a w połowie nie ;) Szacun, że się do tego przyznają. A tak na serio, to chodzi o to, że jest to skrętka z drutów ułożonych z warstw skręcanych w przeciwnym kierunku tak, że każda warstwa tworzy jakby osobny przewodnik (drut z drucików). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, hammerh34d napisał:

Semisolid to stan skupienia pomiedzy stałym a płynnym.

Ciekłe kryształy? ;)

A propos miałem kiedyś IC Audioquest Jade i to było po prostu solid core, czyli po jednym drucie na kanał. Ale miał skopane wykonanie, bo czasem bieguny wewnątrz wtyku się stykały, tzn. do zwarcia nie dochodziło (chyba za mały prąd), po prostu był brak dźwięku w jednym z kanałów, musiałem rozkręcać wtyk i odginać styki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam na razie nie wnikam co to ma w środku. Ważne że lepiej reprodukuje mi barwę niż kabelek za 10zł.

Zamówiłem jeszcze taki za 25zł i porównam jak dotrze.

Mam ochotę kiedyś jeszcze posłuchać tej Supry:

https://sklep.bestaudio.pl/supra-usb-2-0-a-micro-b-kabel-usb/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, konrad_a napisał:

Ja tam na razie nie wnikam co to ma w środku. Ważne że lepiej reprodukuje mi barwę niż kabelek za 10zł.

W ogóle ja jestem zwolennikiem IC solid core - mam wrażenie, że dźwięk jest czystszy, bez nienaturalnych podbarwień. Teraz mam IC solid core Melodika Purple Rain i jestem bardzo zadowolony - lepszy dźwięk, niż Prolink Exclusive. Kupiłem ten IC parę lat temu jeszcze za 99 zł, teraz np. w RMS chcą 175 zł za 0.5 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Wiem że może jestem lekkim noobem z dźwięków ale natrafiłem na system operacyjny, który ma wiele funkcji i podobno jest niezły.

 

AV Linux to dystrybucja bazująca na MX Linux (poprzednio na Debianie), przeznaczona do zastosowań multimedialnych. Posiada dużą kolekcję programów do tworzenia i edycji plików audio oraz wideo.

Wrzucę w wirtualną maszynę i zobaczyć co to za cudo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Baksiu11 napisał:

Daj znać jak się sprawdzi

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka
 

Przy głośności jest obsługa kodeków co oznacza że można pewnie dostosowywać. Ogólnie to pewnie program do edycji plików muzycznych i ogólnie. Jak ktoś się zna na tym lepiej i to ogarnia to pewnie dobre to jest jako darmowe ale czy najlepsze jak to inni oceniają? Ogólnie lekka dystrybucja do słuchania muzyki. Postaram się zainstalować to w pełni niż na demo i możliwe że będzie miało więcej funkcji. 

Trochę o tym oprogramowaniu.

https://www.linuxadictos.com/pl/ya-fue-liberada-la-nueva-version-de-av-linux-mx-edition-2021-05-22-una-de-las-pocas-distros-que-aun-tiene-soporte-para-32-bits.html

Edytowane przez marco-polo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

 

 

Wells Audio Millo jest wg. mnie kolorowy. 

Tak od 27 minuty można poczytać co o wycinaniu harmonicznych przez konstrukcje zbalansowane myśli Jeff Wells.

BTW: Chordy są też "niezbalansowane" i wg. mnie kolorowe. Czyżby jakiś pattern?

 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kolorowo grające DACi: Hugo 2, Copland DAC215, Mojo

Czarno-biało: iFi xDSD Gryphon, Burson C3R (mimo że klasa brzmieniowa bardzo wysoka)

 

Kolorowo grające słuchawki: Ether Flow, LCD3/2, LCD5, AQNH, Andromedy

Czarno-białe: LCD4z, Edition 8 Ultrasone 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, audionanik napisał:

AQNH są wręcz jak dzień zasnuty siwymi chmurami...

Może Gracjan parował je z Mojo :D Ale przychylam się do tej opinii. AQNH to nie są szczególnie kolorowo brzmiące słuchawki, chociaż organiczne i analogowe, to grają dosyć posępnie, dlatego mocno zalecane muzykalne i barwne źródło do nich.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

One są wręcz przydymione do granic możliwości choć dla mnie wcale tak dużo basu nie mają tylko to takie wrażenie przez ich specyficzną akustykę. Jak na moje uszy to one nie barwią nic a nic w sensie koloru dźwięku. Dla mnie barwne były Aeony Closed na wkładkach z 1 ząbkiem czy HE560v1 od Hifimana. Pigwy ewentualnie. 

Hawki, Beyery T1v1, Monoprice M1070/M1570, Ultrasone 9, 8EX czy Signature Studio to ponuraki. 

 

Co do Bursona to tu się z @Gracjanzgadzam bo wnioskuję że C3P gra podobnie. Kolorytu - nic a nic. Techniczne granie ale z dobrym basem i ogólną muzykalnością, ma coś w sobie zdecydowanie. Dzisiaj robiłem konkret porównania z daczkiem diy na sabre i ten drugi zagrał ciutkę barwniej ale to nie wiem czy nie dlatego że słuchając patrzyłem się na jego kolorowe diody. Technicznie z SMSL SP200 bardzo podobnie, niemalże nie do rozróżnienia dla mnie. Atutem Burka jest granie takie "not in your face", jakby ktoś go przesunął delikatnie przed głowę i holografia. Rhinelander nieco zmniejsza scenę ale dźwięk jest na nim najbardziej ludzki, lekko kremowy i dookólny bym powiedział gdzie ma się wrażenie uczestnictwa a nie obserwowania. Barwy nie przydaje. 

 

Ogólnie mam wrażenie że z mojego towarzystwa najbarwniej obecnie gra Cowon Plenue L ale to zależy od punktu odniesienia bo przy lampowym Fostexie HP-V1 to był szaraczek i do tego płasko grał przynajmniej na niskich poziomach głośności. Bo już jak mu odkręcić potka to pokazuje pazur i to jak ja nazywam zzielenienie sabrowych trebli wychodzi dopiero przy końcu skali. 

 

Mojo faktycznie grał jakoś najbarwniej ale technicznie jakby nie poziom reszty, choć może to tylko wrażenie. I tak już poleciał. 

 

Najbarwniej w karierze przy zachowaniu naturalności barw to mi grało combo CS4397 DAC+prototypowy FCL na ne5532P. Barwnie grał też modzony daczek Behringer SRC2496 Ultramatch i tak sobie przypominam -> miał sporo takich kolorowych światełek na front panelu. Sonic Pearl 2 też dawał radę ale konkretnie ta sztuka z tureckiej recenzji w 6moons bo taka późniejsza w budzie diy już jakby mniej. 

 

Rapture AMP był super jeżeli chodzi o barwy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Artorias napisał:

Może Gracjan parował je z Mojo :D Ale przychylam się do tej opinii. AQNH to nie są szczególnie kolorowo brzmiące słuchawki, chociaż organiczne i analogowe, to grają dosyć posępnie, dlatego mocno zalecane muzykalne i barwne źródło do nich.

Skąd wiedziałeś? Mojo + AQNH to było tętniące życiem, pełne barw, organiczne brzmienie. Do tego wysokiej klasy. Patrząc przez pryzmat ceny, to nawet bardzo wysokiej. 

Z innymi źródłami zgadzam się, że już było lekko szaro, np. z M300 + SP200

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Gracjan napisał:

Kolorowo grające DACi: Hugo 2, Copland DAC215, Mojo

Tu się z wszystkim zgadzam.

 

11 godzin temu, Gracjan napisał:

Czarno-biało: iFi xDSD Gryphon, Burson C3R (mimo że klasa brzmieniowa bardzo wysoka)

Tu się zgadzam jeśli chodzi o Bursona. xDSD nie znam.

 

11 godzin temu, Gracjan napisał:

Kolorowo grające słuchawki: Ether Flow, LCD3/2, LCD5, AQNH, Andromedy

Czarno-białe: LCD4z, Edition 8 Ultrasone 

Tu również się zgadzam jeśli chodzi o Ether Flow (mam Ether C Flow). Kabel Forza Noir HPC Mk2 mi je lekko przyciemnia (w końcu Noir ma w nazwie więc mu wolno) ale generalnie te słuchawki dobrze pokazują transienty.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
7 godzin temu, witek3213213 napisał:

Jak myślicie Panowie, jak Copland 215 zagra z Focalami Clear ? Przymierzam się do wypożyczenia.

Ja myślę że bardzo dobrze. Sprawdź i daj znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
W dniu 16.06.2021 o 20:44, requal napisał(a):

Barwa i tembr to dwie rzeczy wg. mnie. 

Tembr jest zapożyczeniem do j. polskiego z zachodniego "timbre"

https://pl.abcdef.wiki/wiki/Timbre

Funkcjonuje też pojęcie "tembr głosu".

Dla mnie term i barwa to to samo.

A według Ciebie? Czym się różnią?

--

Update kolekcji "czarno-białych" i "kolorowych"

Gradacja w kolejności od najbardziej czarno-białego do najbardziej kolorowego:

1. Pasithea + Enleum + Abyss 1266 TC

2. Pasithea + Enleum + HEkSE

3. Pasithea + Feliks Echo + Abbys 1266 TC

4. Pasithea + Feliks Echo + HEkSE

--

1. Dave + Abyss 1266 TC

2. Dave + HEkSE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, konrad_a napisał(a):

3. Pasithea + Feliks Echo + Abbys 1266 TC

4. Pasithea + Feliks Echo + HEkSE

Miałem dwa otl-e na 6n6p i choć rzeczywiście to dość czysto grająca lampa, to pędzenie jednych i drugich planarów, a zwłaszcza tych pierwszych, przy pomocy Echa, jest dość ciekawym pomysłem :woot:. Zapewne równie ciekawa musi być barwa powstała w wyniku bajecznie wysokich zniekształceń przy tym obciążeniu.

Producent wzmaka zasługuje jednak na pochwałę, bo przynajmniej nie bredzi jak niektórzy zaczadzeni i podał w miarę prawdopodobne parametry - 0,4%THD przy 20mW i obciążeniu 300ohm. Przy Abyssach należy się spodziewać kilku procent podczas mocniejszego masażu dźwiękiem. Innymi słowy duuuużooo koloru:D.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności