Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Czy utracę dźwięk przestrzenny poprzez DAC/AMP


wfmsiekierka

Rekomendowane odpowiedzi

Ale gdzie chcesz ten dźwięk przestrzenny 7.1 uzyskać, na głośnikach czy słuchawkach? 

 

Zresztą, bez znaczenia, jak wypuścisz sygnał z kompa w postaci cyfrowej, to DAC musiałby mieć dekoder 7.1, a jak po analogu, to nie będziesz miał 7.1, tylko stereo.

 

Chyba, że mowa o jakimś Virtual Surround 7.1, to przejdzie.

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, neonlight napisał:

Chyba, że mowa o jakimś Virtual Surround 7.1, to przejdzie.

Dokładnie. Jeśli mowa o jakimś darmowym programie do uprzestrzenniania to raczej działają z wszelkimi kartami dźwiękowymi, jak i DACami. 

 

 

Jeśli mowa o normalnych słuchawkach i jakiś kartach xonar czy creative x-fi z uprzestrzennianiem to jedyna opcja by to zachować i inne funkcjonalności karty to mieć taką kartę x-fi/xonar, która ma wejście ( czy tam wyjście , mieszają mi się te nazwy ), do którego możesz podłączyć DACa (ale uwaga, DAC oczywiście też musi mieć wejście czy tam wyjście ). W przypadku tych kart to zazwyczaj się podłącza kablem optycznym (btw w niektórych xonarach wyjście/wejście jest, ale nietypowe - są pod to specjalne kable optyczne, które z jednej strony przypominają jacka ). Z tego co widzę Twój dac ma tylko USB do kompa, więc odpada. 

 

 

Edytowane przez oblivion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAC mogę tylko podłączyć do komputera poprzez USB innej opcji nie ma. Czyli pozostaje tylko możliwość podłączenia słuchawek poprzez Jack bezpośrednio do komputera.
Dobrze rozumiem?
A włączenie jakiegoś oprogramowania dźwięku przestrzennego w Windows 10 przejdzie bez problemu przez DAC czy też nie da rady?
Ewentualnie kupno Dolby atomos dla słuchawek?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale Ty piszesz o wirtualnym 7.1, czy masz dekoder w karcie i rozdział na 7.1?

 

Edit.

Ok, na bank chodzi Ci o sztuczny uprzestrzenniacz, więc spokojnie możesz podpiąć dowolnego DAC'a, bo to jest systemowo ogarnięte do 2.0.

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wfmsiekierka napisał:

DAC mogę tylko podłączyć do komputera poprzez USB innej opcji nie ma. Czyli pozostaje tylko możliwość podłączenia słuchawek poprzez Jack bezpośrednio do komputera.
Dobrze rozumiem?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 przy użyciu Tapatalka


 

 

Tak, o ile w ogóle masz w karcie uprzestrzennianie (bo jeśli to jakaś zwykła integra, gdzie jest napisane, że obsługuje do 7.1, to przecież nie robi ze słuchawek stereo 7.1 ). 

 

  

Godzinę temu, neonlight napisał:

Edit.

Ok, na bank chodzi Ci o sztuczny uprzestrzenniacz, więc spokojnie możesz podpiąć dowolnego DAC'a, bo to jest systemowo ogarnięte do 2.0.

A mi się wydaje, że chodzi mu o jakiś model karty, a nie program. W sumie najlepiej niech napisze model karty czy płyty głównej jeśli chodzi o integrę i będzie wiadomo o co biega na 100%.

 

 

Edytowane przez oblivion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

  

 

Godzinę temu, wfmsiekierka napisał:

A włączenie jakiegoś oprogramowania dźwięku przestrzennego w Windows 10 przejdzie bez problemu przez DAC czy też nie da rady?
Ewentualnie kupno Dolby atomos dla słuchawek?

 

Albo jeszcze inaczej - jest co najmniej jeden darmowy program do uprzestrzenniania. https://forum.mp3store.pl/topic/156610-przestrzenny-dźwięk-na-słuchawkach/

Edytowane przez oblivion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaje, że chodzi mu o jakiś model karty, a nie program. W sumie najlepiej niech napisze model karty czy płyty głównej jeśli chodzi o integrę i będzie wiadomo o co biega na 100%.
 
 
Płyta to Intel b360, karta graficzna to NVIDIA GTX 1660TI

Wysłane z mojego Redmi Note 8 przy użyciu Tapatalka

 
  
 
 
Jest co najmniej jeden darmowy program do uprzestrzenniania. https://forum.mp3store.pl/topic/156610-przestrzenny-dźwięk-na-słuchawkach/
Korzystanie z tego programu pozwoli podłączyć DAC/AMP bez utraty dźwięku przestrzennego?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
intel b360 to chipset, a odnośnie karty to chodziło o dźwiękową
Strix GL10CS wykorzystuje technologię DTS Headphone:X w celu dostarczania niesamowicie immersyjnego, 7.1-kanałowego wirtualnego dźwięku przestrzennego o jakości Hi-Fi – dla uzyskania dźwięku o jakości kinowej za pośrednictwem słuchawek. System audio oferuje zoptymalizowane ustawienia do gier, oglądania filmów i transmisji sportowych, a zintegrowany korektor daje dodatkowe możliwości precyzyjnego dostrojenia dźwięku.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 przy użyciu Tapatalka


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z reguły korzystanie z zewnętrznego DAC-a wiąże się z utratą dźwięku przestrzennego, EAX czy innych funkcji karty dźwiękowej. Wyjątkiem jest np. seria kart Creative X-Fi, gdzie można przesłać sygnał cyfrowy (poprzez kabel optyczny) do zewnętrznego urządzenia i korzystać z dobrodziejstw programowych źródła tj. karty X-Fi. Obecnie najlepszą opcją jest polecany wyżej HeSuVi, który pozwala na korzystanie z najróżniejszych programowych systemów dźwięku przestrzennego na dowolnym urządzeniu.

8 minut temu, wfmsiekierka napisał:

Korzystanie z tego programu pozwoli podłączyć DAC/AMP bez utraty dźwięku przestrzennego?

Tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wfmsiekierka napisał:

Korzystanie z tego programu pozwoli podłączyć DAC/AMP bez utraty dźwięku przestrzennego?

 

Integra (karta dźwiękowa ) z płyty głównej nic nie będzie robić, o ile tam w ogóle jest dźwięk przestrzenny...  Za wszystko będzie robił DAC, a ten program uprzestrzenni dźwięk ze stereo (jeśli używasz słuchawek ). 

Edytowane przez oblivion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Hustler napisał:

Z reguły korzystanie z zewnętrznego DAC-a wiąże się z utratą dźwięku przestrzennego, EAX czy innych funkcji karty dźwiękowej. Wyjątkiem jest np. seria kart Creative X-Fi, gdzie można przesłać sygnał cyfrowy (poprzez kabel optyczny) do zewnętrznego urządzenia i korzystać z dobrodziejstw programowych źródła tj. karty X-Fi. Obecnie najlepszą opcją jest polecany wyżej HeSuVi, który pozwala na korzystanie z najróżniejszych programowych systemów dźwięku przestrzennego na dowolnym urządzeniu.

Tak.

No jak, u mnie w lapku też są jakieś zniekształcacze i przez podpiętego DAC'a po usb, sygnał przechodzi bez problemu?! 🤔

 

49 minut temu, wfmsiekierka napisał:

A włączenie jakiegoś oprogramowania dźwięku przestrzennego w Windows 10 przejdzie bez problemu przez DAC czy też nie da rady?

U mnie działa. 

 

Ok, już wiem, jeżeli karta ma taką funkcję uprzestrzenniającą, to na DAC nie przejdzie w tej postaci, bo przecież DAC jest drugą kartą dźwiękową. 🤦 Jedynie musiałbyś wyprowadzić sygnał analogowo z karty na wzmak, wtedy by zadziałało tyle, że wtedy pomijasz DAC'a.

16 minut temu, wfmsiekierka napisał:

Tak chodzi o słuchawki.
Reasumując to mogę korzystać z DAC/AMP bez utraty dźwięku przestrzennego korzystając z programu z linka który jest podany w tej dyskusji?

Tak, możesz.

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, neonlight napisał:

Ok, już wiem, jeżeli karta ma taką funkcję uprzestrzenniającą, to na DAC nie przejdzie w tej postaci, bo przecież DAC jest drugą kartą dźwiękową. 🤦 Jedynie musiałbyś wyprowadzić sygnał analogowo z karty na wzmak, wtedy by zadziałało tyle, że wtedy pomijasz DAC'a.

 

Jak DAC ma wejście czy tam wyjście cyfrowe (optyczne, bo z reguły w x-fi i xonarach takie jest dostępne ) i DAC ma możliwość podpięcia pod to, to dźwięk nie leci wcale z karty, a z DACa, karta robi tylko za źródło. Karta robi zamiast tego zintegrowanego w DACu dekodera USB (czy jak to tam się zwie ), czyli zajmuje się zerami i jedynkami (czy coś w tym stylu ) i przy okazji wszelkie ustawienia z karty tj. uprzestrzennianie dalej działają. Generalnie podpinanie DACów do źródeł jest lepsze, chociaż w sytuacji, gdy podpinamy pod byle jaką kartę to chyba lepiej podpinać pod USB, o ile DAC ma zintegrowany dobry kontroler tj. XMOS. 

 

 

1 godzinę temu, wfmsiekierka napisał:

Tak chodzi o słuchawki.
Reasumując to mogę korzystać z DAC/AMP bez utraty dźwięku przestrzennego korzystając z programu z linka który jest podany w tej dyskusji?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 przy użyciu Tapatalka
 

 

O ile program będzia działać ;) , bo kilka lat temu nie wszystkim działał.

Edytowane przez oblivion
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby to portal dla audiofilów i melomanów ale bzdury tu czasami takie piszecie ,ze głowa boli jeszcze z tym EAX... Masło maślane robicie autorowi, który sam gdzieś coś poczytał i nie wie o co biega.

 

 

1. pytanie po co ci dźwięk 7.1 ? nie mylić z dźwiękiem przestrzennym. Jedne się z drugim wyklucza.  Dźwięk przestrzenny uzyskujesz za pomocą odpowiednich słuchawek i wzmacniacza.  Ustawienia 7.1 w słuchawkach psują odczucia przestrzenności oparte na dokładnej lokalizacji zaburzając często same pozycjonowanie, degradując przy tym scenę.  Także kupno odpowiednich słuchawek powinno załatwić sprawę. Twój DAC gra całkiem dobrze scenicznie. Podłączasz do słuchawek i nic nie ustawiasz. Tak to wygląda.

20 godzin temu, wfmsiekierka napisał:

Ewentualnie kupno Dolby atomos dla słuchawek?

Dodatkowe rozwiązania programowe może czynią dźwięk efektowniejszy ale zarazem go pogarszają. 

 

 

Edytowane przez adivxv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby to portal dla audiofilów i melomanów ale bzdury tu czasami takie piszecie ,ze głowa boli jeszcze z tym EAX... Masło maślane robicie autorowi, który sam gdzieś coś poczytał i nie wie o co biega.
 
 
1. pytanie po co ci dźwięk 7.1 ? nie mylić z dźwiękiem przestrzennym. Jedne się z drugim wyklucza.  Dźwięk przestrzenny uzyskujesz za pomocą odpowiednich słuchawek i wzmacniacza.  Ustawienia 7.1 w słuchawkach psują odczucia przestrzenności oparte na dokładnej lokalizacji zaburzając często same pozycjonowanie, degradując przy tym scenę.  Także kupno odpowiednich słuchawek powinno załatwić sprawę. Twój DAC gra całkiem dobrze scenicznie. Podłączasz do słuchawek i nic nie ustawiasz. Tak to wygląda.
Dodatkowe rozwiązania programowe może czynią dźwięk efektowniejszy ale zarazem go pogarszają. 
 
 
Dzięki,przetestuję
Pozdrawiam


Wysłane z mojego Redmi Note 8 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności