Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Grado SR-125 - dziwny imbalans po wymianie jacka


killwasi

Rekomendowane odpowiedzi

Znajomy posiada Grado SR-125 i pewnego razu podskoczyłem do niego żeby przerobić mu wtyczkę na małego jacka. Po udanej operacji kolega testuje słuchawki i mówi, że dziwnie grają. Zapuszczamy sweepa częstotliwościowego i faktycznie w okolicach 2.5-3k dzieje się coś dziwnego. Stwierdzam, że może wtyczka nie teges, bo była z odzysku i może przegrzana, więc biorę do domu na całkowity rekabling. Po operacji okazuje się, że jest cały czas to samo, więc zarzucam pomiary i moim oczom okazuje się to:

 

image.png

 

W lewym kanale sygnał znika prawie do zera na 2.8kHz. Moim zdaniem wymiana jacka nie mogła nic uszkodzić, bo jakim cudem, skoro potem po całkowitym rekablingu jest to samo?

 

Po zmianie jacka kolega testował słuchawki na bardzo wysokim poziomie głośności - godzina 3 na IFI Nano BL albo i więcej. Moja hipoteza jest taka, że to testowanie doprowadziło do delikatnego uszkodzenia membrany, co spowodowało wystąpienie znoszącego się rezonansu na 2.8k. Przy tej hipotezie spodziewałbym się zobaczyć podobne anomalie na całkowitych wielokrotnościach 2.8k i też coś podobnego widać na 3x2.8k, ale nie jest to aż tak drastyczne i jednoznaczne, żeby to potwierdzić na 100%.

 

Inną hipotezą było wytworzenie się jakiejś pojemności pasożytniczej na wadliwej wtyczce, ale raz że wymieniłem na całkowicie nową (choć dokładnie ten sam model), dwa że w takim wypadku efekt powinien być znacznie bardziej słyszalny i nie tak wąskopasmowy.

 

No i moje pytanie czy ktoś z Was się z czymś takim spotkał? Czy to może być jeszcze coś innego niż to co opisałem? A jeśli faktycznie wada mechaniczna to czy da się to jakoś naprawić? Jeszcze nie zaglądałem jak wygląda membrana - da się w ogóle sensownie zdjąć tę maskownice sprzed drivera?

 

Będę ogromnie wdzięczny za wszelakie sugestie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziwne, zwłaszcza jeśli w drugim kanale gra normalnie.

Próbowałeś we wtyczce zamienić prawy z lewym? Wtedy miałbyś na 100% jasność czy winna wtyczka, czy przetworniki (ja obstawiam przetwornik).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Perul napisał:

Bardzo dziwne, zwłaszcza jeśli w drugim kanale gra normalnie.

Próbowałeś we wtyczce zamienić prawy z lewym? Wtedy miałbyś na 100% jasność czy winna wtyczka, czy przetworniki (ja obstawiam przetwornik).

 

Planowałem całkowicie wymienić wtyczkę i chyba nawet testowo pójdę w XLRa żeby mieć 100% pewności, że nic nie jest za blisko siebie. Chciałem najpierw podpytać o jakieś potencjalne oczywiste problemy, bo jestem na tyle silnie przekonany o winie drivera, że nawet trochę mi się nie chce tej wtyczki wymieniać ponownie :D Jutro czy pojutrze znajdę na to czas i pyknę choć cudów nie oczekuję.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności