Skocz do zawartości

O wszystkim i o niczym #2


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Co do wpływu kabli na dźwięk, to w poniedziałek wieczorem zrobiłem mały test koledze dość dobrze "osłuchany" choć raczej kolumnowo niż słuchawkowo.
Założył na głowę K702 na stockowym kablu i minę miał kwaśną - że to niby takie dobre granie? Zdjął je po chwili. Po zmianie kabla na solid core made by Perul uśmiech zagościł na Jego twarzy i wciąż do nich wracał
Lepsze basy i bardziej dźwięczna góra.
Także ten... Są rzeczy na niebie i na ziemi... wierzę we wpływ kabli. A tam wierzę - nie muszę wierzyć, bo SŁYSZĘ.

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Barbartek napisał:

Co do wpływu kabli na dźwięk, to w poniedziałek wieczorem zrobiłem mały test koledze emoji4.png dość dobrze "osłuchany" choć raczej kolumnowo niż słuchawkowo.
Założył na głowę K702 na stockowym kablu i minę miał kwaśną - że to niby takie dobre granie? Zdjął je po chwili. Po zmianie kabla na solid core made by Perul uśmiech zagościł na Jego twarzy i wciąż do nich wracał emoji4.png
Lepsze basy i bardziej dźwięczna góra.
Także ten... Są rzeczy na niebie i na ziemi... wierzę we wpływ kabli. A tam wierzę - nie muszę wierzyć, bo SŁYSZĘ.

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka
 

Ja słyszę różnice wtedy kiedy wiem co gra, jak nie wiem co gra to nie słyszę. Wyjaśnienia mogą być różne. Placebo, różnica w głośności, realne i słyszalne zmiany właściwości elektrycznych, które mogą psuć sygnał albo działać jak filter, przyjmuję też, że w dużej liczbie przypadków przewodnik ma pływ na to jak jak zachowuje się wzmacniacz i to zmiany w parametrach wzmacniacza powodują zmiany w dźwięku. 

 

Dla mnie bardziej interesujące pytanie jest nie czy kable audio robią różnice tylko jak sobie tłumaczymy te różnice - na jakiej zasadzie to ma działać? Czy chodzi o zniekształcenia i pasmo przenoszenia czy o jakąś tajemniczą i magiczną siłę która działa w sprzęcie audio, a której nie da się w żaden sposób zarejestrować i udowodnić, można tylko odebrać to uchem? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, hammerh34d napisał:

.
Pojemność, indukcyjność i impedancja kabla. I to jak się to komponuje ze wzmacniaczem.
Zero magii :)

Możesz podać szczegóły, jak to skorelujesz z parametrami dźwięku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, bo nie jestem elektronikiem.
Ale skoro np Naim nie wstawia cewek w tor bo zamiast nich mają być kable głośnikowe, to świadczy o tym że ich wpływ jest i nie jeat pomijalny.
Kabel słuchawkowy jest po prostu filtrem. Ja się na filtrach znam jak świnia na gwiazdach, ale wiem co to jest ;)

  • Like 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, bakus1233 napisał:

image.gif
 

a cóż to za głośnik, że tyle kosztuje? To średniotonowy? Oskar mówił, że nic lepszego od głośników seasa do kolumn diy nie wynaleźli, ale te głośniki kosztowały około 1000zł za sztukę, a tutaj głośnik za prawie trzy?? 

 Głośnik basowy z takiej kolumny:

Kef Reference 5 Blue Ice biały - zdjęcie 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hammerh34d Ok. Dzięki. :) czyli jeśli filter to zacząć można od takiego kabla który nie filtruje a potem jeśli ma się widzimisie można sobie pofiltrować. Ale widzę to tak, że masz już wszystko dopracowane, łącznie z EQ i wtedy bierzesz sobie kilka kabelków na testy i jak coś Ci się spodoba i uznasz że warto to robisz sobie dobrze. W innym wypadku jest zbyt dużo czynników zmiennych aby pokładać swoje nadzieje w kablu. Taka moja filozofia. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, hammerh34d napisał:

Zero magii

Ho ho, co powiedział:D. A elektrona Ty widział w ogóle, he? Albo atoma chociaż, a? Kozak jeden, kuna sie znalazł...Nie wie, że to tylko modele z chorych głów fizyków wypsnięte?..

Zjawiska elektrostatyczne, falowe, elektromagnetyczne, elektromechaniczne i cały ten majdan związany z przepływem zmiennego prądu elektrycznego ("uporządkowany ruch elektronów... tiaaa czyli wuj wie co tak naprawdę), to czysta magia. To że da się toto jakoś pomierzyć, opisać pi razy drzwi, przewidzieć w jakimś stopniu i wykorzystać nie zmienia tej magiczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Inszy napisał:

A jaki kabel nie będzie filtrował? Każdy ma jakieś właściwości fizyczne 🤔

Tak, ma tak jak szyby, które filtrują światło, które dociera do pomieszczenia i widzimy to co jest na zewnątrz już przefiltrowane. Wybierałeś szyby do mieszkania/domu pod kątem filtrowania widoków? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, MrBrainwash napisał:

Tak, ma tak jak szyby, które filtrują światło, które dociera do pomieszczenia i widzimy to co jest na zewnątrz już przefiltrowane. Wybierałeś szyby do mieszkania/domu pod kątem filtrowania widoków? 

Można poprosić szklarza o szyby bez dodatku żelaza :D efekty mogą zaskakiwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, audionanik napisał:

I co, światło nagle zacznie rozchodzić się z tą samą prędkością co w powietrzu?

Będziesz miał pięknie opalone meble i sprzęty na które pada blask z okna. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, audionanik napisał:

Robisz takie melanocytami?

Nie wiem z czego masz zrobione meble, i na tym etapie nawet boję się spytać. 

 

Żelazo jest dodawane do szkła w celu filtrowania UV które jest bardzo szkodliwe dla praktycznie każdych powierzchni, tkanin, części farb, wosków i prawie wszystkiego co mamy w domu. A w szczególności słuchawek :D

  • Thanks 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MrBrainwash napisał:

@hammerh34d Ok. Dzięki. :) czyli jeśli filter to zacząć można od takiego kabla który nie filtruje a potem jeśli ma się widzimisie można sobie pofiltrować. Ale widzę to tak, że masz już wszystko dopracowane, łącznie z EQ i wtedy bierzesz sobie kilka kabelków na testy i jak coś Ci się spodoba i uznasz że warto to robisz sobie dobrze. W innym wypadku jest zbyt dużo czynników zmiennych aby pokładać swoje nadzieje w kablu. Taka moja filozofia. 

Tak jak pisali poprzednicy: Nie ma kabla, który nie ma pojemności, impendancji i indukcyjności. Czyli nie ma kabla, który nie filtruje.

Jedyna sytuacja w której można by uznać że kabel "nie filtruje" to ta, w której projektant buduje kompletny system - wtedy kabel będzie filtrował tak, jak chciał projektant.

A ponieważ kombinacji źródło - wzmacniacz - słuchawki jest nieskończenie wiele, to właśnie pozostaje nam mieszanie na ślepo w tym, co możemy zmieniać.

Aha - no i co do EQ, to jestem przeciw, bo to brutalna, nie uwzględniana przez realizatora ani twórcę sprzętu  ingerencja w materiał audio. Chyba że jest to konkretne EQ zaprojektowane przez producenta (jak np. w przypadku tych dousznych audeze które dobrze grają tylko z japkami (i dlatego ich w życiu nie kupię ;) )) 

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MrBrainwash napisał:

Ja słyszę różnice wtedy kiedy wiem co gra, jak nie wiem co gra to nie słyszę.

Mogę Ci wysłać OCC 7n 8 żył ręki Perula w balansie, już mój, razem z Twoimi Sundarami, żebyś sobie w ślepym teście ze sztokiem sprawdził.

Obstawiam, że trafisz 10/10 :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, hammerh34d napisał:

Aha - no i co do EQ, to jestem przeciw, bo to brutalna, nie uwzględniana przez realizatora ani twórcę sprzętu  ingerencja w materiał audio. 

Czyli pozwalasz decydować realizatorowi, czy też producentowi sprzętu co jest dla Ciebie najlepsze, pomimo tego, że możesz mieć inne preferencje odnośnie brzmienia?! Why? :)

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

21 minut temu, manuelvetro napisał:

Mogę Ci wysłać OCC 7n 8 żył ręki Perula w balansie, już mój, razem z Twoimi Sundarami, żebyś sobie w ślepym teście ze sztokiem sprawdził.

Obstawiam, że trafisz 10/10 :D 

Bo na przykład he400se z kabelkiem Perula solidcore w balansie + litz to nie tylko dostoją Sundarom na sztoku, ale... ciii, audionanik idzie... badane na razie tylko na xdp300r, pewnie za mało mocy ma, a olyvkowego etui wcale.

Ma za mało mocy, niestety. Sundarom w balansie wystarcza, a he400se, nawet w balansie, niestety czasem chcą wincy... Do nocnych odsłuchów będzie idealnie, ale w dzień, w otwartych, mam niedosyt. Sparrow jest mocnym zawodnikiem i bardzo dobrze napędza obie pary. Nie jest tak doskonały technicznie  jak pionki, 100 i 300r, nie ma idealnego czarnego tła, jak one, niestety i tak bardzo go nie kocham. Ale porównania będę musiał robić także na nim.

Wczoraj, kiedy nie miałem Perulowych kabli jasne było, że technicznie dt1990pro > Sundara > he400se. Dzisiaj może być podobnie, przepiąłem się zaledwie dwa razy przez te trzy pary - ale poziom techniczny słuchawek dramatycznie wprost się wyrównał. Sundary mocno gonią z kablem OCC 7n 8żył 1990, a he400se z kablem solid core + litz siedzą na karku Sundarom. Wpływ kabli jest totalny. Ino kable muszą być z wysokiej półki. Niekoniecznie cenowej, jak pokazuje przykład Mistrza @Perula. Aha, a te trzy pary, po wyrównaniu szans kablami (moje 1990 mają 7n Audeos) grają bardzo blisko siebie. Oczywiście różnice są i pewnie przy dalszych porównaniach będą coraz większe. Niemniej szacun dla (tanich) planarów.   Ino kabelek lepszy.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MrBrainwash napisał:

Tak, ma tak jak szyby, które filtrują światło, które dociera do pomieszczenia i widzimy to co jest na zewnątrz już przefiltrowane. Wybierałeś szyby do mieszkania/domu pod kątem filtrowania widoków? 

Jeżeli chcesz robić badania światła, to wybór szyby jest bardzo istotnym elementem. W domowym użytkowaniu, kiedy po prostu mają przepuszczać światło i chronić nas przed zewnętrznymi warunkami, już mocno średnio.
Nie wiem dlaczego z kablami miałoby być inaczej. Jednak różnica jest taka, że tu filtra się nie pozbędziesz i nie uzyskasz takiego o zerowym wpływie. Wyjściem jest tylko przyjęcie jakiegoś wzorca, do którego będzie się odnosiła reszta próbek.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności