Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Czy Sony robi sobie jaja z klientów linii Walkman???


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

 

Mam niezłą zagwozdkę. Otóż jestem w posiadaniu odtwarzacza Sony NW-WM1A i dziś w moje ręce trafił 5x tańszy model NW-A55L. Po wgraniu moich plików zagrał on dość miernie w porównaniu z wyższym modelem, technicznie i bez barwy z lipną dynamiką.

 

Byłem trochę zawiedziony, bo liczyłem, że Sony w tańszych produktach też trzyma jakiś poziom. Niestety pomimo różnych regulacji brzmienie wciąż było dalekie od ideału, suche, płaskie, nienaturalne. Pomyślałem, że ten typ tak ma, choć było to dla mnie trochę dziwne, że każdy smartfon z wyższej półki wycierał podłogę dedykowanym muzyce Walkmanem za prawie tysiaka. 

 

Clou sprawy jednak okazało się być zupełnie niespodziewane i wręcz szokujące.  Bowiem w akcie desperacji natrafiłem na tę stronę:

 

https://www.mrwalkman.ml/p/dmp-a50-fe.html 

 

Nie miałem wielkich nadziei, że to coś poprawi z jakością dźwięku Walkmana serii A55. Niemniej najpierw odblokowałem głośność aby urządzenie w ogóle mogło napędzać jakiekolwiek wysokoimpedancyjne słuchawki:

 

https://www.rockbox.org/wiki/SonyNWDestTool

 

I już był postęp, przynajmniej ilościowy, jeśli idzie o głośność, która stała się wreszcie użyteczna.

 

Następnie wgrałem FW rzekomo bazujący na algorytmach brzmienia droższego modelu. Naprawdę nie rościłem sobie zbyt wiele, sądząc, że to tylko sztuczka by mieć kilka dodatkowych funkcji i DSP z droższego modelu.

 

Natomiast po wgraniu softu, nałożeniu słuchawek moje zdziwienie było....ogromne. Bez cienia wątpliwości brzmienie było zupełnie inne, plastyczne, analogowe, z dynamiką i wygarem. Po prostu bajka. Pomyślałem, że poprawa jest, czas więc na porównanie do droższego modelu, na którym fabrycznie hula ów FW. I tu jest największy szok. No bez kitu, te plejery z tym samym softem grają identycznie !!!! Robiłem z pomocą innej osoby testy z dziurki jak i z zewnętrznego wzmacniacza i przy tej samej głośności urządzenia są nierozróżnialne.

 

Wniosek jest taki, że Sony skonstruowało jedno urządzenie z różnymi "opakowaniami" i różnym oprogramowaniem i wyposażeniem, podejrzewam, że DAC i kość wzmacniacza to jedno i to samo, najwyżej z minimalnymi zmianami nie wpływającymi na sygnaturę dźwięku. Wgrywając to z droższego do tańszego modelu zostają nam w kieszeni 4 kafle. 

 

Nie wiem, co o tym myślicie, ale ja jestem z jednej strony pozytywnie zaskoczony, ale i zniesmaczony, jak koncerny potrafią nas robić w trąbę. BTW. Droższy model ma balance i fajniejszą obudowę, ale z zew. wzmacniaczem naprawdę, totalnie IMO nie warte jest to dopłacania tysiąca eurasów. 

 

 

Edytowane przez Whooy
  • Like 6
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sony w NW-WM1A używa tego samego układu S-Master co w swoich najtańszych odtwarzaczach. Nawet w pomiarach one wypadają tak samo. Różnica jest właśnie w sofcie i w zastosowanych ulepszaczach dźwięku, które Sony, co trzeba im oddać, ma chyba najlepsze na świecie. I oczywiście wyższe modele mają wyjście zbalansowane.

Czy takie podejście jest uczciwe? Nie wiem ;)

Ale mam A45 z zainstalowanym softem od mrwalkman i uwielbiam jego dźwięk :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Whooy napisał:

No, ale 4 koła za balans, obudowę i soft???

 

Moim zdaniem przekroczono tu granice bezczelności.

"Granice bezczelności" przekroczono już bardzo dawno, na moje ze 30lat temu, kiedy jakość wszystkich sprzętów stopniowo leciała w dół i w dalszym ciągu ten stan się utrzymuje, natomiast ceny szybują w górę. ;)

 

Skoro mowa o Sony, to przykład pierwszy z brzegu moja kamera, koszt ponad 4kzł, po kilku (dosłownie!) mocowaniach na tripodzie pękła podstawa, a obchodziłem się z tym jak z jajkiem. I nie tylko mnie taka sytuacja spotkała, bo ostatnio znalazłem tutorial na YT, jak gość klei wspomniane pęknięcie klejem epoxydowym. 

 

Pozostaje się jedynie pogodzić z faktem, że będziemy dym.ni już tak do końca, ponieważ czasy, kiedy płaciło się za jakość nigdy nie wrócą. 😢

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Whooy napisał:

Wniosek jest taki, że Sony skonstruowało jedno urządzenie z różnymi "opakowaniami" i różnym oprogramowaniem

Dziwi cię to? Mnie dziwi wiara ludzi poparta ich odsłuchem (on/ona słyszy), że droższe gra lepiej. A rzadko tak jest. Widać też będziesz trudnym klientem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Whooy napisał:

Nie wiem, co o tym myślicie, ale ja jestem z jednej strony pozytywnie zaskoczony, ale i zniesmaczony, jak koncerny potrafią nas robić w trąbę. BTW. Droższy model ma balance i fajniejszą obudowę, ale z zew. wzmacniaczem naprawdę, totalnie IMO nie warte jest to dopłacania tysiąca eurasów. 

 

 

Jeśli możesz obejść się bez balansu, sprzedajesz NW-WM1A i cieszysz się z odzyskanych pieniędzy 😉

Ja po wgraniu tego softu cieszyłem się jak dziecko, a kiedy spiąłem A55 przez FiiO L5 z przenośnym wzmakiem to stwierdziłem, że na dłuższy czas mam spokój z audionervosą.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szwagiero

 

WM1A ma tę samą wersję softu. W tańszym modelu po prostu oprogramowanie pokazuje w pozycji nazwa urządzenia: WM1A.

 

Czyli to są te same wewnętrznie urządzenia, nawet rozdziałka displaya ta sama jak i wymiary zewnętrzne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E2

 

Zresztą nieważne co wybierzesz, wszystko poza UE daje ten sam efekt, wyjąwszy Unię nie ma regionów "cichszych" i "głośniejszych".

Edytowane przez Whooy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sony sobie żadnych jaj nie robi, to jest pozycjonowanie oferty. Za mniej kasy dostajesz gorsze granie, za więcej lepsze. I tylko nie przewidzieli, że taki Mr Walkman wgryzie się w firmware, podłubie w ustawieniach i wyciągnie więcej dla tańszych odtwarzaczy. Przecież nawet z tego powodu zamknięto wątek WM1A/Z na forum head-fi (pod naciskiem Sony właśnie).

Edytowane przez Wisting
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Whooy napisał:

E2

 

Zresztą nieważne co wybierzesz, wszystko poza UE daje ten sam efekt, wyjąwszy Unię nie ma regionów "cichszych" i "głośniejszych".

Wg mnie różnice są słyszalne - np region U gra inaczej niż J.

Tutaj znalazłem link, gdzie jest opisane czym się różnią te regiony:

https://www.head-fi.org/threads/sony-walkman-os-custom-firmware-non-android.943661/page-132#post-15986755

Edytowane przez robertos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to o czym mówimy, to jest praktycznie kradzież własności intelektualnej :) Choć sam też się jej dopuściłem i dobrze mi z tym ;)

Nie chce mi się teraz szukać, ale parę miesięcy temu sprawdzałem i nawet na oficjalnej stronie Sony podawali, że w NW-WM1A jest dokładnie ten sam układ, co w A45 czy A55. Różnica jest właśnie w opracowanych przez Sony algorytmach ulepszających dźwięk, które chyba wszyscy się tu zgadzamy, że są świetne. I co by nie mówić, to Sony poszło tutaj zupełnie inną drogą, kiedy konkurencja prześciga się w ładowaniu do swoich DAPów coraz nowszych AKM czy Sabre to Sony opracowało cyfrowe ulepszacze dźwięku, które rzeczywiście go ulepszają. Śmiem twierdzić, że większość producentów drogich DAPów nie byłaby w stanie czegoś takiego zrobić, bo zwyczajnie nie mają takiego zaplecza badawczego :)

 

@Whooy Napiszesz w fanklubie AKG jakieś porównanie K371 i Hi-X55? :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kość daca pewnie jest taka sama (bo taniej pewnie było zubożyć softem coś co już istnieje niż robić od nowa coś co i tak ma być gorsze bo tańsze) ale sekcja wzmacniacza już raczej nie bo:

 

A50 ma 35mW dla 16 ohm

WM1A ma 60mW na 3,5mm i 250mW na 4,4mm.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że to też jest przyblokowane i zmiana regionu zmienia te parametry z papieru skoro grajek po tej zmianie ma więcej pary. Ale tak, czy owak mam wgrany DMP-A40 FEv2. Gra inaczej, ale nie wstrząsnął mną. Dalej uważam, że słucham grajka za 500 zł ;) (ale nie słyszałem takich za 4k, czy 30k :D i mam nadzieję, że one tak nie grają, hehe)

Edytowane przez bob2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prawda, wszędzie siedzi ten sam układ S-master. Nawet widziałem zdjęcia jak ktoś rozkładał i podawał numery seryjne w obu takie same :)

Oba mają taką samą moc, takie same zniekształcenia harmoniczne, poziom szumów, dynamikę itp. :)

 

22 minuty temu, Spawn napisał:

WM1A ma 60mW na 3,5mm i 250mW na 4,4mm.

 

Pomiary przy użyciu APx555:

 

most powerful digital audio player review 33 ohm.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kuba_622 napisał:

Nie prawda, wszędzie siedzi ten sam układ S-master. Nawet widziałem zdjęcia jak ktoś rozkładał i podawał numery seryjne w obu takie same :)

Oba mają taką samą moc, takie same zniekształcenia harmoniczne, poziom szumów, dynamikę itp. :)

 

 

Pomiary przy użyciu APx555:

 

most powerful digital audio player review 33 ohm.png

 

Grafika którą wkleiłeś to pomiar dla 33ohmów a nie 16ohm. Nie widze tam też do porównania A55 więc skąd wiadomo że wszystko jest takie samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Spawn napisał:

 

Grafika którą wkleiłeś to pomiar dla 33ohmów a nie 16ohm. Nie widze tam też do porównania A55 więc skąd wiadomo że wszystko jest takie samo?

Są tam pomiary A105

 

Sony Walkman NW-A105 Digital Audio Player Audio Measurements.png

 

I WM1A

 

Sony NW-WM1A Measurements DAP Digital Audio Player Unbalanced High.png

 

 

Różnice na poziomie błędu pomiarów... Ale każdy sobie może wierzyć w co chce ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kuba_622 To co wkleiłeś to pomiary w trybie daca bez pomiarów wzmacniacza a ja mówię że daca pewnie mają tego samego tylko właśnie sekcja wzmacniająca jest inna skoro WM1A po balansie jest 7 razy mocniejszy, a w trybie niezbalansowanym 2 razy. Po balansie zniekształcenia też ma o połowę niższe, dynamika też sporo wyższa (wedle strony z której pomiary wklejasz).

 

No i sprawdzałem już kiedyś jak się pomiary przekladają na odsłuchy i tak średnio bym powiedział:

 

WM1A podoba mi się bardziej od obydwu wymienionych tam daców (Grace mam nadal) pomimo ze posiada znacznie gorsze pomiary ale za to jest cieplejszy z większą głębią, większym impaktem, jest bardziej czarujący czyli ogólnie po prostu bardziej muzykalny. Weź tu bądź mądry :)

 

 

@Whooy (świetny nick tak przy okazji :D ) na WM1A też wgrałeś ten soft od DMP-Z1?

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Spawn napisał:

@Kuba_622 To co wkleiłeś to pomiary w trybie daca bez pomiarów wzmacniacza

 

Ale przecież to pomiary wyjścia 3,5 a nie DAC bez pomiarów wzmacniacza :) I oba na wyjściu mają ok. 1 Vrms czyli bida z nędzą, tak samo jak kiepsko wypadają zniekształcenia harmoniczne, poziom szumów itp. Te wyniki będą się trochę różnić zależnie od obciążenia, ale cały czas wygląda to kiepsko. Co zabawne, to WM1A ma nawet nieco wyższe zniekształcenia, zwłaszcza w jednym kanale, ale nie ważne - 1 Vrms i 33 mW dla 33 om na wyjściu 3,5, to gdzie Ty tu widzisz tą lepszą sekcję wzmacniacza w WM1A?! Do cholery, przecież to są wyniki na poziomie Fiio M3K za 300 zł, z tym że Fiio ma niższy poziom szumów! :D

Wyjście zbalansowane też nie jest w żadnym wypadku imponujące! Pod względem mocy i pomiarów jest na poziomie Fiio BTR5! Dynamika na wyjściu zbalansowanym 103 dB (w A105 100 dB), wystarczy i tak do każdego komercyjnego nagrania, ale to niby miał być odtwarzacz Hi-Res, w takim razie jest o 20 dB za niska!

 

Pod względem obiektywnych pomiarów to WM1A po prostu nie da się obronić. Tempotec Sonata Pro za 150 zł go leje na głowę w każdym aspekcie... Tak jak pisałem, to czym się broni Sony, to opracowanymi przez siebie świetnymi algorytmami "poprawiającymi" dźwięk.

 

 

Oczywiście to tylko moja opinia, każdy ma swój rozum i może wierzyć w co chce ;) Więc tyle ode mnie w tej dyskusji :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kuba_622 ale ja to wszystko wiem bo to wszystko od dawna jest znane .O tutaj proszę 2017 rok inne pomiary http://ohm-image.net/data/audio/rmaa-sony-nw-wm1z-24-bit Nie do końca chyba jednak rozumiesz o co mi chodzi. Ja nie bronie sonego jedynie napisałeś że jedyna różnica miedzy a50 a wm1a to soft. Ja natomiast mówie że jeszcze sekcja wzmacniacza jest inna bo wm1a ma więcej mocy wedle danych które podaje samo sony. To wszystko.

 

@Kuba_622 a i wytłumacz mi jeszcze bo nie rozumiem. Wklejasz pomiary z których wynika że lepszy jest dongle za 150zł od a50 i wm1a. Ok nie neguje bo się nie da. Uzywasz jednak sonego bo mowisz ze ma algorytmy poprawiajace dzwiek. Hmm, to jednak dobre wyniki pomiarów mają czy nie mają wplywu na jakosc dzwieku bo z tych pomiarów wynika ze sony jest taki nie za dobry. Gdzie widac te algorytmy na pomiarach?

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem firmware DMP-A40 FEv2 na Sony NW-A45 (zdjęte ograniczenie głośności, ustawiony region J) i powiem szczerze, że kopara mi opadła :D Nie dość, że dźwięk poprawił się znacząco (uruchomiłem wersję firmware Plus, dodatkowo poprawiającą jeszcze dźwięk - fenomenalne, analogowe brzmienie, gładkie a jednocześnie rozdzielcze) to na dodatek soft odblokował funkcję odbiornika BT, a sam system działa o wiele sprawniej (stockowy od Sony potrafił zamulać i nie pokazywał mi wszystkich okładek). MrWalkman jest geniuszem, coś niesamowitego :D Któregoś dnia sprawdzę jeszcze soft Project Z dla porównania, ale na tę chwilę cieszę się jak dziecko. 
 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności