Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Podłączenia cyfrowe - jak to działa?


Barbartek

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Czy moglibyście mi wytłumaczyć, jak działa podłącze cyfrowe coaxial? Przesyłany jest sygnał stereo (3 przewodniki) lub zbalansowany (4 przewodniki), a podłączamy de facto pojedynczy kabel RCA (czyli 2 przewodniki). Szczególnie jaskrawy jest przypadek przejściówki Coax w Fiio M11 Pro. Od strony playera jest jack 4-polowy, natomiast wyjście, to pojedyncze RCA (2 polowe).

Wybaczcie takie pytanie o podstawy podstaw, ale nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie w internecie.

 

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wytłumaczenie. Rozumiem, że informacje te mają dołączony jakiś bit czy dwa zawierający informację, którego kanału to dotyczy... Ale jak to jest, to w zasadzie mniej mnie interesuje. Tak, jak nie muszę znać szczegółów budowy silnika, żeby jeździć samochodem
Jeszcze tylko jedno pytanie. Czy kabel koaksjalny to może być dowolny kabel RCA? Czy są jakieś parametry, na które należy zwrócić uwagę? Interesują mnie kable powiedzmy do 50 zł. W różnice typu kabel za 200, a kabel za 2000 nie będę wnikał.

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Barbartek napisał:

 

Witajcie. Czy moglibyście mi wytłumaczyć, jak działa podłącze cyfrowe coaxial? Przesyłany jest sygnał stereo (3 przewodniki) lub zbalansowany (4 przewodniki), a podłączamy de facto pojedynczy kabel RCA (czyli 2 przewodniki). Szczególnie jaskrawy jest przypadek przejściówki Coax w Fiio M11 Pro. Od strony playera jest jack 4-polowy, natomiast wyjście, to pojedyncze RCA (2 polowe).

 

Ilość przewodników w kablu ma znaczenie przy sygnałach analogowych, gdzie wyraża się to różnicą elektryczną między przewodnikami (dwa+baza w standardzie, cztery w balansie).

W sygnałach cyfrowych nie ma takiego podziału, bo wszystko wyrażane jest zerami i jedynkami reprezentowanymi przez modulację napięcia między pojedynczym przewodnikiem i bazą (coaxial) lub światła lub jego braku w przypadku lasera (toslink).

 

Jeżeli coś przekręciłem to przepraszam osoby lepiej obeznane.

 

2 minuty temu, Barbartek napisał:

Dziękuję za wytłumaczenie. Rozumiem, że informacje te mają dołączony jakiś bit czy dwa zawierający informację, którego kanału to dotyczy... Ale jak to jest, to w zasadzie mniej mnie interesuje. Tak, jak nie muszę znać szczegółów budowy silnika, żeby jeździć samochodem emoji6.png
Jeszcze tylko jedno pytanie. Czy kabel koaksjalny to może być dowolny kabel RCA? Czy są jakieś parametry, na które należy zwrócić uwagę? Interesują mnie kable powiedzmy do 50 zł. W różnice typu kabel za 200, a kabel za 2000 nie będę wnikał.

 

Różnica między analogowym RCA a coaxialem to chyba głównie impedancja, coaxial zbudowany jest na bodajże 75 Ohm, ma to znaczenie ale jakie to nie kojarzę w tej chwili. Natomiast z braku laku analogowy jednoprzewodnikowy RCA też zadziała.

 

Edytowane przez timecage
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za wyjaśnienie. Po coaxialu idzie sygnał zbalansowany? Przejściówka z M11 Pro ma 4 polowy wtyk jack. Choć pewnie nie ma to znaczenia, Taishan i tak przetwarza to w stereo.

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Barbartek napisał:

Dziękuję bardzo za wyjaśnienie. Po coaxialu idzie sygnał zbalansowany? Przejściówka z M11 Pro ma 4 polowy wtyk jack. Choć pewnie nie ma to znaczenia, Taishan i tak przetwarza to w stereo.

 

Balans a stereo to pojęcia dotyczące zupełnie osobnych aspektów sygnału.

Po coaxialu idzie sygnał cyfrowy, który dopiero na etapie przetworzenia na sygnał analogowy może być przekazany przez układ/kabel zbalansowany. Dopóki sygnał jest w domenie cyfrowej, balans ma nic do rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, timecage napisał:

 

Balans a stereo to pojęcia dotyczące zupełnie osobnych aspektów sygnału.

Po coaxialu idzie sygnał cyfrowy, który dopiero na etapie przetworzenia na sygnał analogowy może być przekazany przez układ/kabel zbalansowany. Dopóki sygnał jest w domenie cyfrowej, balans ma nic do rzeczy.

Symetrycznie lub niesymetrycznie można przesyłać dowolny sygnał, w tym cyfrowy. S/PDIF jest przesyłany niesymetrycznie, a AES/EBU, który od strony "cyfrowej" jest niemalże tym samym co S/PDIF, przesyłany jest symetrycznie. Można stosować adaptery impedancji między tymi systemami, bo sprzęt komercyjny i tak nie czyta bitów, które wskazują, czy to AES/EBU czy S/PDIF.

 

Od strony fizyki to jest tak - S/PDIF leci kablem 75 omów, który ma jedną żyłę i ekran, i działa jak falowód. Ekran więc robi za zewnętrzną ścianę falowodu oraz osłonę od zakłóceń. W ambitniejszych kablach można te funkcje rozdzielić, np. ja tak robię. AES/EBU to ekranowana skrętka, gdzie ekran jest na masie, a skrętką leci przesył różnicowy. Istotna tu jest wzajemna impedancja tych dwóch żył i wynosi 110 omów. Ekran izoluje od zakłóceń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze i ja dopytam o tę przejściówkę coax z pojedynczym rca. Wydobyłam stare fiio x5 mkIII, przejściówka gdzieś przepadła, a by mi się przydała. Można dorobić coś takiego? Do kupienia nie znalazłam, ale może źle szukam.

8518014.jpg (1000×1339) (head-fi.org)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@domilchyba opłacalniej kupić kabel odpowiedniej długości na Ali, bo te adaptery wszędzie wyprzedane lub bardzo drogie.

 

Edytowane przez bendezar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, bendezar napisał:

@domilnp.tu https://fiio-shop.de/en/cable/565/fiio-lu1

ale chyba opłacalniej kupić kabel odpowiedbiej długości na Ali.

To chyba nie to, nie chodzi mi o przejściówkę na słuchawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@domilWiem, pomyliłem się. 

https://addictedtoaudio.com.au/products/fiio-coaxial-spdif-adapter

tyle, że się nie opłaca.

Edytowane przez bendezar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie jestem nawet audiofilem i się nie znam. Chyba najłatwiej pożyczyć od kogoś adapter - wtedy się przekonasz i wyjdzie tanio. Ja już nie mam Fiio, więc nie pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności