Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Unique Melody (UM) - fanklub


Methuselah

Rekomendowane odpowiedzi

Przez długi czas traktowałem Unique Melody jako producenta "drogich ciekawostek", ale okazało się, że firma ewoluowała. MEST to świetny model, który pod kątem technicznym staje do walki z wyraźnie droższymi modelami, a wkrótce pojawić ma się jest wersja MKII o pełniejszym strojeniu (na razie dostępna tylko w USA, więc u nas dopiero za kilka miesięcy).

 

UM MEST #0.jpg

 

UM jednocześnie tworzy ciekawe słuchawki, które są bardziej przystępne cenowo. 3DT z trzema dynamikami (podwójny 7 mm na dół oraz pojedynczy 10 mm CNT na średnicę i górę) są zaskakująco dobre - wyróżniają się w półce do 500 USD. Firma przygotowała też jeszcze tańsze hybrydy 2HT czy model TWS, które również mają trafić do sprzedaży w PL.

 

UM 3DT #0.jpg

 

Myślę więc, że marka zasługuje na własny fanklub. O MEST-ach i 3DT więcej w osobnych wpisach napiszę, a teraz wkleję coś więcej o Unique Melody (ze strony dystrybutora):

 

"Zespół Unique Melody działanie na rynku rozpoczął już w 2006 roku. Skupiał się on wtedy głównie na rozwiązaniach ochrony i poprawy słuchu, a dodatkowo zajmował się reshellingiem słuchawek dla audiofilów, co spotkało się z dużym zainteresowaniem. Zespół rok później ruszył z usługą personalizacji i modyfikacji słuchawek dokanałowych, a w 2008 roku oficjalnie przyjął nazwę “Unique Melody”, co było powiązane z wprowadzeniem pierwszych autorskich modeli (UM4 i Areo, które miały odpowiednio 2 i 3 przetworniki).

 

Firma w kolejnych latach rozszerzyła usługę modyfikacji słuchawek o opcję dodawania przetworników armaturowych oraz opracowała kolejne IEM-y, w tym ceniony przez rzeszę użytkowników model CIEM Miracle czy hybrydowy Merlin, który pokazywały potencjał konstrukcji opartych na przetwornikach różnego typu. Zespół Unique Melody za jeden z głównych celów obrał sobie wtedy tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które poprawiają jakość dźwięku.

 

W 2012 roku firma rozpoczęła inwestycje w wysokiej jakości sprzęt do produkcji słuchawek. Dotyczy to m.in. zakupu drukarki 3D-DLP i skaner 3D, które wyprodukowano w Niemczech, amerykańskiego skanera kanałów oraz urządzeń firm Dreve z Niemiec i Loctite z USA, a w dołączono do tego niemieckie urządzenie do drukowania z tytanu.

 

Dział R&D Unique Melody na przestrzeni lat opracował wiele innowacyjnych produktów, do których należą m.in. 3DD z trzema przetwornikami dynamicznymi, ME.1, czyli pierwsze słuchawki dokanałowe z przetwornikiem planarnym, 3DD-Ti, Maven z technologią Targeting Frequency Adjustment i Mirage z otwartymi przetwornikami armaturowymi, które mają obudowy z tytanu czy flagowe modele Mentor i Mason, których najnowsze wersje (V3+) mają odpowiednio 12 i 16 przetworników armaturowych oraz obudowy z włókna węglowego."

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z UM miałem do czynienia do tej pory raz, dwa i pół roku temu, w ramach europejskiego tour'u Unique Melody Mentor v3. Wtedy były to słuchawki, które dźwiękowo rzuciły mnie na kolana pod absolutnie każdym względem. Link do recenzji poniżej :)

 

Unique Melody Mentor v3 – czysta magia – MuzoStajnia (wordpress.com)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pora na parę słów o pierwszych UM MEST. Zacznę od wykonania i zestawu:

- bardzo dobra jakość wykonania, precyzyjnie przygotowane, a do tego mniejsze niż się spodziewałem po konfiguracji przetworników; same obudowy z kruszonego włókna węglowego z niebieskimi wstawkami wyglądają  stylowo;

- niewątpliwy plus wersji na Polskę to płaskie gniazda 2-pinowe, dzięki czemu można łatwo żonglować kabelkami;

- stockowy 8-żyłowy kabelek z posrebrzanej jest przyjemny w dotyku i łatwo się układa, a do tego jest niezłej jakości, chociaż MEST-y można jeszcze podkręcić lepszymi przewodnikami;

- zestaw prosty, ale wszystko co potrzebne jest; skórzane etui Dignisa (z separatorem) to ekstra dodatek.

 

UM MEST #2.jpg

 

Wrażenia dotyczące dźwięku:

- bardzo dobrze wyważone granie na planie lekkiego U z podbitym subbasem i lekko zaakcentowany sopranem; wokale są lekko wysunięte przed instrumenty i trzymają się w centrum (można też poniekąd jako lekkie "W-shaped" przedstawiać, szczególnie z kabelkami podkreślającymi wyższą średnicę)

- nie jest to stricte neutralne i referencyjne brzmienie, a bardziej rozrywkowe i bardzo efektowne, ale jest ono jednocześnie klarowne i przejrzyste; zaskakująco spójny dźwięk jak na wykorzystanie aż 4 różnych przetworników;

- wyróżniają się technikaliami; rewelacyjna rozdzielczość, świetna detaliczność i rozciągnięcie pasma w obu kierunkach, bardzo dobra separacja;

- dół jest zaakcentowany przede wszystkim w subbasie i ma lekko podbity niższym środkowy bas (stąd nuta "muzykalności"); stosunkowo szybki jak na dynamika (tak atak, jak i wygasanie), szczegółowy i dobrze podkreślający fakturę; odseparowany od średnicy i poprawnie kontrolowany (szczególnie, gdy pograją te 50 godz. i mają dobrze dobra tipsy); funowy, ale precyzyjny dół;

- niższy środek klarowny, a instrumenty są poprawnie oddane tonalnie; nie jest to może pełne brzmienie, ale nie brakuje masy;

- wokale trzymają się o krok/pół kroku przed instrumentami, ale nie są wrzucone przed samą twarz (zakres prezencji nie jest mocno wypchnięty); tak męskie, jak i żeńskie są żywe, naturalne i gładkie; emocje są dobrze prezentowane, ale jeszcze aż tak, jak mocniej wyspecjalizowanych w tym aspekcie IEM-ach;

- góra ma lekki akcent w niższy sopranie (ok. 5,5-6 kHz), co gwarantuje dobre oddanie detali i ożywia brzmienie, ale jest raczej gładka (przy dobrze dobranych tipsach); jest świetnie rozciągnięta, co przekłada się na dużą ilość powietrza i wydłużone wybrzmiewanie talerzy;

- świetna holografia, szeroka scena, która ma pewną głębią i wyraźną wysokość; świetne prezentowanie pozycji instrumentów; plusem jest to, że MEST-y - gdy utwór to narzuca - mogą zagrać nieco bardziej bezpośrednio, ale wciąż niezwykle swobodnie i przestrzennie;

- gratka dla fanów efektownego grania, które jest lekko podkolorowane, ale pozostaje naturalne i klarowne; MEST-y są przy tym zaskakująco uniwersalne i radzą sobie świetnie w całej masie gatunków;

- w zestawie z przyzwoitymi tipsami, ale dobrze reagują na alternatywne opcje. SpinFit CP-100 dodają nieco subbasu i wygładzają odrobinę górę, Azla Sedna zachowują subbas, ujmują trochę niższego środka i bardziej otwierają górę; sam korzystam najczęściej z Acoustune AET07(a), który gwarantują odrobinę twardszy bas i bardziej klarowną średnicę; zdecydowanie warto poeksperymentować z nakładkami i sprawdzić różne głębokości aplikacji.

 

Wersje z płaskimi gniazdami i typu "Convex" mają niezłe kable w zestawie, ale jakość dźwięku można jeszcze podnieść lepszymi przewodami. O tym jednak w osobnym wpisie :D

 

UM MEST #1.jpg

 

Poniżej jeszcze kilka fotek kopułek:

UM MEST #4.jpg

UM MEST #3.jpg

 

Edytowane przez Methuselah
  • Like 6
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jot R napisał:

Planujesz zrobić jakieś porównanie do innych IEM-ów z tego przedziały cenowego? Ciekawy jestem jak wypadają np. przy EE.

 

Jasne, bez problemu zrobię, wystarczy zapytać o konkretny model (a nawet parowanie z kablem).

 

Pytanie tylko: z jakimi innymi IEM-ami? Bez problemu powinno się udać z:

- Empire Ears Valkyrie (niebawem zapewne także MK2)

- Empire Ears Legend X

- Empire Ears Nemesis

- Fir Audio M3

- Fir Audio M4

- Fir Audio VxV

- 64 Audio Nio

- Lime Ears Aether R

- Campfire Audio Andromeda

- Campfire Audio Atlas

- Tralucent Audio 1+X Plus

- MMR Gae Bolg

- Kinera Nanna

- Oriolus MKII

- Oriolus Mellianus

- Oriolus Percivali

- DUNU Luna

- DUNU DK-4001

- Itsfit lab Fusion

- Craft Ears SIX

- NXEars Opera

 

Ze wszystkimi nie dam rady pewnie :D

Edytowane przez Methuselah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Methuselah napisał:

 

Jasne, bez problemu zrobię, wystarczy zapytać o konkretny model (a nawet parowanie z kablem).

 

Pytanie tylko: z jakimi innymi IEM-ami? Bez problemu powinno się udać z:

- Empire Ears Valkyrie (niebawem zapewne także MK2)

- Empire Ears Legend X

- Empire Ears Hero

- Fir Audio M3

- Fir Audio M4

- Fir Audio VxV

- 64 Audio Nio

- Lime Ears Aether R

- Campfire Audio Andromeda

- Campfire Audio Atlas

- Tralucent Audio 1+X Plus

- MMR Gae Bolg

- Kinera Nanna

- Oriolus MKII

- Oriolus Mellianus

- Oriolus Percivali

- DUNU Luna

- DUNU DK-4001

- Itsfit lab Fusion

- Craft Ears SIX

 

Ze wszystkimi nie dam rady pewnie :D

 

Mam teraz EE Hero i DK-4001, więc najbardziej by mi zależało na porównaniu z nimi bo bym miał punkt odniesienia. Zastanawiam się, czy będzie przeskok jakościowy czy tylko inne strojenie.

Jeśli możesz porównać do Oriolusów, to również będę wdzięczny, bo też mi po głowie chodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Palpatine napisał:

@Methuselah czy planujesz test MK2 - chyba są już dostępne od kilku tygodni, przynajmniej wnioskuje po opisach na headfi. Chciałbym poznać Twoje zdanie jak się mają względem MK1, które zapewne będą wycofywane.

 

Tak, z pewnością będę chciał przyjrzeć się MK2, a do tego tańszym 2HT. Teraz jeszcze mam na tapecie 3DT.

 

Z rozmów z UM wnioskuję, że MK2 to pół kroku do przodu i pół kroku w bok :D. Na brzmienie wpływają nowy przetwornik ceramiczny (pozostałe są te same), nowy kabel i tipsy Azla Xelastc, więc ciężko powiedzieć co zrobiło największą różnicę w przypadku porównania stockowych konfiguracji. Ogólnie, MKII mają być jeszcze ciut lepsze, ale też będą grać nieco inaczej.

 

MKI dostępne będę pewnie ok. 4-6 miesięcy i tu nasuwa się kluczowe pytanie: czy czekać i dokładać do MK2 czy brać MEST MK1 w lepszej cenie (sporo przecen będzie pewnie), a potem zainwestować w lepszy kabel, by podnieść jakość dźwięku i nie oglądać się na MK2 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jot R napisał:

Mam teraz EE Hero i DK-4001, więc najbardziej by mi zależało na porównaniu z nimi bo bym miał punkt odniesienia. Zastanawiam się, czy będzie przeskok jakościowy czy tylko inne strojenie.

Jeśli możesz porównać do Oriolusów, to również będę wdzięczny, bo też mi po głowie chodzą.

 

To tak krótko z tym, co ostatnio słuchałem, bo czas dzisiaj mnie goni :D

- vs DUNU DK-4001 - MEST-y są lepsze technicznie (wyższa rozdzielczość, szczegółowość, separacja); UM to bardziej klarowne granie z wyraźnie większą sceną (szczególnie szerokość, głębia minimalnie lepsza w DK-4001) i lepszą holografią; DK-4001 mają dół, który się przede wszystkim czuje, a nie słyszy - mają mniej nieco midbasu i nacisk mocniej położony na subbas (IMHO jeszcze lepszej jakości); średnica nieco pełniejsza w DUNU, a bardziej klarowna w UM; MEST-y to równie żywe, ale gładsze wokale; UM niższy sopran jest gładszy, a góra ogólnie mocniej napowietrzona i bardziej rozciągnięta; MEST-y są bardziej efektowne;

- vs Oriolus MKII (z PW audio No.5, by było nieco bardziej wyrównane starcie) - MEST-y także są wyraźnie lepsze technicznie (rozdzielczość, separacja, rozciągnięcie pasma, detaliczność i bardziej efektowne; UM mają szybszy dół i akcent w subbasie, a MK2 - więcej wolniejszego środkowego basu (głównie wygasanie), który mocniej wypełnia przestrzeń; Oriolusy z nieco cofniętym i pełniejszym środkiem i mocniej wypchniętą wyższą średnicą - wrażenie V-ki, ale głosy czarują jeszcze bardziej w MKII. Góra ciemniejsza, gładsza i gorzej rozciągnięta w oriolusach. MEST-y z wyraźnie większą sceną i lepszą holografią oraz lepszym pozycjonowaniem; MKII nieco bardziej bezpośrednie i z odrobinę lepszą głębią.

 

W porównaniu do EE Hero (z pamięci) - MEST wyższa rozdzielczość i separacja, szybszy bas i mniej midbassu; gładsza i mocniej rozciągnięta góra, większa, szersza i mocniej napowietrzona scena; Hero mocniej zaakcentowany dół i więcej środkowego basu, mocniej wypchnięta wyższa średnica, mocniej zaakcentowana i bardziej agresywna góra; bardziej bezpośrednie granie o nieco lepszej głębi.

 

Kolejne dodam później.

Edytowane przez Methuselah
  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo osób podpytuje o możliwość zakupu MEST MKII, a więc taka możliwość już jest i dość szybko powinny zostać dostarczone.

 

Detal 7299 zł., w preorderze 6500 zł. Zamówienia zbieram jeszcze przez tydzień.

 

Są też customy do zamówienia w cenie 8799 zł. (detal).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na odsłuchu Mesty MKI i szczerze powiem, że to świetne iemy.

Nie będę się powtarzał ale wszystko co o nich piszą to prawda, są naprawdę dobre pod każdym względem.

Wykonania, wyposażenia (kabelek), no i jakości przekazu.

Polecam wszystkim, przynajmniej odsłuchać, co pewnie niejednokrotnie zaskutkuje zakupem.👍

Należałoby się też zastanowić, czy MKII stanowi progres, bo z tym bywa różnie ...

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mszysz napisał:

 

@westberg byłbyś w stanie porównać MEST'y do Noble K10 ?

 

Noble mają większy dźwięk, uderzenie dźwięku jest większe, niskie tony schodzą podobnie, ale faktura basu jest lepsza w Mestach. Tony wysokie zdecydowanie są lepsze w Mestach.

 

Noble mają dobrą, klarowną górę, ale to nie jest aż taka rozdzielczość i eteryczność jak w elektretach, które górują przestrzennością, trójwymiarowością, jakością wykończenia tonów wysokich.

 

Natomiast średnica w Noblach to extraklasa światowa, Mesty nie mają tu podejścia. W Mestach średnica jest (w porównaniu do Kajzerów) wycofana i taka "zwykła".

 

Noble to obecnie bardzo niedocenione słuchawki, świetna jakość brzmienia za w sumie grosze. Ale tak to jest na tym rynku, że liczą się tylko nowości, ma być nowe i kolorowe.

 

Bardzo szczypałem ze sprzedażą Kajzerów, bo bardzo je polubiłem. Mimo, że Mesty okazały się lepsze, Noble też mają swoje przewagi.

Edytowane przez westberg
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@westberg dzięki wielkie za porównanie. Zaraz po tym jak poszły Twoje w komisie udało mi się dorwać inny egzemplarz. Od tamtego czasu jestem nimi po prostu zachwycony ale mimo mocnego postanowienia poprawy chciałoby się sprawdzić coś dalej :) 

 

42 minuty temu, westberg napisał:

Noble to obecnie bardzo niedocenione słuchawki, świetna jakość brzmienia za w sumie grosze. Ale tak to jest na tym rynku, że liczą się tylko nowości, ma być nowe i kolorowe.

 

One swoje panowanie już miały, teraz tak jak piszesz liczy się nowe i kolorowe. Chociaż to czerwone aluminium błyszczy się dość konkretnie ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, mszysz napisał:

@westberg dzięki wielkie za porównanie. Zaraz po tym jak poszły Twoje w komisie udało mi się dorwać inny egzemplarz. Od tamtego czasu jestem nimi po prostu zachwycony ale mimo mocnego postanowienia poprawy chciałoby się sprawdzić coś dalej :) 

 

 

One swoje panowanie już miały, teraz tak jak piszesz liczy się nowe i kolorowe. Chociaż to czerwone aluminium błyszczy się dość konkretnie ;) 

 

Wiesz, u mnie Mesty wygrały walorami technicznymi - z czego największe zalety dotyczą tonów wysokich. Ale to jest kwestia przetwornika. Kajzery mają bardzo dobrą armaturową górę, ale z armatury nie wyciągnie się tyle, ile z elektretów.

 

Na pewno zaletą Kajzerów jest to, że grają bardzo angażująco. Związane jest to z fantastyczną średnicą. Mesty są takie "wyluzowane", trochę wyprane z emocji. Stąd to wcale nie jest tak, że Mesty deklasują Kajzery. Mesty grają inaczej, technicznie lekko lepiej, ale za to z mniejszym "zaangażowaniem emocjonalnym".

Edytowane przez westberg
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Methuselahzabrali 4 armatury a dodali bonę-conductive. Jestem ciekaw co z tego zabiegu im wyjdzie zwłaszcza, że przy okazji zrezygnowali z kabla dual-tone na rzecz całkowicie innej konstrukcji.

 

A tak przy okazji, gdyby kogoś interesowało, to widzę że jest już opcja zamawiania MEST Mk2. IMO jak ktoś nie ma parcia na Mk2, to cena za obecne mk1 jest szalenie dobra. 

https://audeos.pl/pl/p/Unique-Melody-MEST-MKII/1304

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności