Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Zasilanie - czy zasilacze i kable grają? clickbait


Nicodem

Rekomendowane odpowiedzi

Temat trochę zaczepno-trollowy jak to zwykle bywa przy rozmawianiu o kablach czy zasilaniu.

Ja już mam za sobą przekonanie, że poprawienie sekcji zasilania czy kabli połączeniowych ma sens i zdecydowanie wpływ na dźwięk, ale dla niedowiarków - ciekawostka.

 

Ostatnio w pracy spotkałem się z bardzo ciekawym przypadkiem.

Mamy w ofercie kamery 3D ToF - w uproszczeniu to kamery cyfrowe które wysyłają światło LED 940nm i odbierają sensorem odbitą wiązkę.

Liczą ile to zajęło czasu i na podstawie takich wartości tworzą obraz 3D. Podobnie działał np Kinect w XBOX.

 

Klient zgłaszał, że ma spory szum na obrazie z kamery. Podmienialiśmy SDK itp i potem się okazało, że spieprzył sprawę zasilania.

Ta kamera przy podłączaniu np to RPi czy w ogóle do komputera po USB wymaga zasilania z 2 kabli USB. Tzw. kabel Y - jedno mini-usb po stronie kamery, jedno pełne USB jako przesyłanie danych i prądu z komputera, drugie USB rozwidlone jako dodatkowy prąd z drugiego portu.

Niestety RaspberryPi nie do końca ma poprawnie zaimplementowane porty USB i trzymają one w miarę dobrze napięcie  ale już gorzej z wydajnością.

 

Kamera - cyfrowa, sygnał otrzymujemy czyli w zasadzie powinno być niby OK, tak? No przecież cyfra to cyfra... :) 

 

ale mamy 3 scenariusze:

RPi z podłączoną naszą kamerą tylko pojedynczym kablem, do tego RPi zasila jeszcze jakiś inny sensor. Sygnał jest, kamera działa.

Obraz jak widać:

10.png

 

Niby coś widać, ewidentnie kamera działa ale ilość szumów jest bardzo duża.

 

Zmiana scenariusza na RPi tylko z naszą kamerą i podłączenie dwóch kabelków razem do poprawnego zasilania (Y):

 

20.png

 

troszkę lepiej, ale szału nadal nie ma. Zasilacz RPi - no name, niby ze znaczkiem CE ale pewnie China Export :)

 

I tutaj wchodzi na biało - RPi połączone tylko 1 kablem z kamerą (tym do przesyłania danych, RPi nadal na tym badziewnym zasilaczu), drugi kabelek od Y podłączony do zasilania bateryjnego:

 

30.png

 

Szum - praktycznie zerowy. 

 

I teraz proponuję przełożyć to sobie na swoje klocki audio - zasilanie zdecydowanie ma wpływ na jakość.

Kropka :)

 

 

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, majkel said:

W ślepym teście byś nie odróżnił.

 

Zasilanie?

Mam to za sobą - właśnie ślepy test przed zakupem zasilacza od Lucarto. Bez dwóch zdań słychać różnicę. A porównywane do zasilaczy IfI które ponoć też nie są słabe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikogo to nie dziwi, dużo osób się spotkało z zakłóceniami, słyszalnymi przy zasilaniu DAC/AMP z portu USB komputera. Wszystkie małe i większe wentylatory strasznie 'sieją'. 

Przy RPi nie ma żadnego chłodzenia więc to już faktycznie inna kwestia. Pewnie ma tam jakiś tani zasilacz impulsowy.

Edytowane przez Damix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Nicodem napisał:

 

Zasilanie?

Mam to za sobą - właśnie ślepy test przed zakupem zasilacza od Lucarto. Bez dwóch zdań słychać różnicę. A porównywane do zasilaczy IfI które ponoć też nie są słabe.

 

Nie zrozumiałeś żartu. :) iFi daje zwykłe impulsówki od routerów. Pisałem o tym nie raz. +200zł do ceny za bajkę o noise coś tam. Mam w szufladzie identycznie wyglądający po jakimś starym urządzeniu do internetu. 

 

Co do Lucarto - jak Ci spadnie z większej wysokości, to go nie dotykaj przed odłączeniem od prądu. Naprawiałem jednemu Krakowianinowi po upadku. Rozwiązania mechaniczne przynajmniej w jego egzemplarzu to był niesmaczny żart. Co do komponentów - standard sklepowy, ale zwykła liniówka najczęściej jest lepsza od zwykłej impulsówki, więc to już będzie słyszalny progres.

 

Znalazłem na mailach pełne sprawozdanie z tego właściwie remontu. Nie chcecie tego czytać. To było 2 w 1 de facto, jakiś tam serwer z czytnikiem kart na malinie + zasilacz 3 sekcyjny (2 na serwer, trzecia wyprowadzona). 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że w tanim urządzeniu można łatwo i tanio poprawić zasilanie to jest normalne ale gorzej że w tych bardzo, bardzo drogich też można łatwo i tanio poprawić zasilanie pomimo że producent zapewnia, że jest już ekstra i dlatego tyle za nie kosi. Urządzenia z wysokiej półki powinny mieć tak ogarniętą sekcję zasilającą że powinny być niewrażliwe na takie ******ły a zamiast tego często wręcz wymagają kondyncjonerów :)

Edytowane przez Spawn
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie testowałem tylko na swoich wzmacniaczach DIY i ma ono znaczenie do pewnego stopnia.

 

Układ zasilany z boost convertera zasilanego impulsówką każdy głuchy odróżni od dobrego stabilizowanego zasilacza ale już bardzo porządne zasilanie liniowe jest moim zdaniem nie do odróżnienia od zasilania z akumulatorów a nawet w niektórych przypadkach lepsze.

 

Każdy oczywiście słyszy swoje, dla mnie wzmak zasilany z 2 akumulatorów żelowych niczym nie różnił się w grze po zmianie zasilania na liniowe (swoją drogą porządne) a przecież tam nawet nie było żadnego kabla zasilającego:) 

 

Testy robiłem na tanich DACach więc właściciele drogich kabli zasilających mogą moją opinię pominąć. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, tybysh napisał:

 bardzo porządne zasilanie liniowe jest moim zdaniem nie do odróżnienia od zasilania z akumulatorów a nawet w niektórych przypadkach lepsze.

 

To się wszystko zgadza... dopóki nie zaczniemy się bawić kablem między zasilaczem a urządzeniem - wtedy cała teoria idzie w buroki:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, audionanik napisał:

To się wszystko zgadza... dopóki nie zaczniemy się bawić kablem między zasilaczem a urządzeniem - wtedy cała teoria idzie w buroki:D

Tylko pytanie się pojawia - jakim cudem kabel ma być lepszy od jego braku?😉Tu już wchodzi raczej psychika lub kabel jest "wadliwy" i wprowadza miłe zmiany, raczej się skłaniam do psychiki/placebo ale akceptuję, że finalnie skoro gra to kumuś lepiej to tak jest i tyle:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swojego czasu do aune T1s dokupiłem zasilacz impulsowy  liniowy od Tomanka, który miał zastąpić impulsówkę od aune. Niestety, o ile dźwięk w aspektach technicznych wyraźnie zyskał, tak brzmienie schodziło z kierunku, który lubię i zostałem z impulsówką. Tak czy inaczej zmiany słyszalne w zasilaczach są. W kablach zresztą też, nawet w tych cyfrowych. 

Edytowane przez Jaworrr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, audionanik napisał:

Kto twierdzi, że lepszy? Pisałem o tylko zmianach, których teoretycznie już nie powinno być.

 

Ok, źle zrozumiałem:) Ja testowałem na takim za 5 zł więc to tylko działa na ewentualny plus dla zasilacza.

 

Swoją drogą od kilku lat w domu codziennie mi do ucha krzyczy córka i chyba bym miał teraz problem z jakimiś grubszymi testami bo nam stale uszy przytkane... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten temat, nie ten temat, takie pomiary, inne pomiary ... Proszę o matematyczne konkrety, bo obsycham psycho-fizycznie po Covidzie, a do najbliższego sklepu mam 8,5 km; samochodem, a ponieważ "zużyłem" pół butelki whiskey to raczej nie będę po ten popcorn jechał żeby chrupać i czytać. Piszę bez ironii : dajcie jakieś mierzalne konkrety, które nie są filozoficzną manipulacją. Jeśli kogoś uraziłem to przepraszam, absolutnie nie było to moim zamierzeniem.

Jestem otwarty na wszelkie sugestie poparte matematyką ( jeśli ktoś mi wskaże  konkretne kable to je zamówię, a jak ich "lepszość" nie będzie w "lepszości moje percepcji" to je odeślę interlokutorowi w cenie nabycia  )... Pa, co złego to nie ja 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, paratykus napisał:

Piszę bez ironii : dajcie jakieś mierzalne konkrety, które nie są filozoficzną manipulacją.

Odpowiem bez ironii - w związku z tym że jesteśmy jako ludzie dość skomplikowani, a mityczne "to co słyszymy" nie jest wynikiem zadania które znajdzie się na tegorocznych maturach, nie wszystko da się ładnie spiąć w logiczne, naukowe, matematyczne konkrety. Czy w teoretycznej sytuacji kiedy obserwator A i B patrzą na dokładnie to samo zdjęcie (coś z życia, nawet nie chodzi o jakąś abstrakcyjną sztukę), ale widzą odmienne rzeczy, to jest to skutkiem różnicy w kolorach (można zmierzyć) odebranych przez nich? Czy może tego że A ma wiedzę na temat co jest na zdjęciu którą można wykalkulować na solidne 8, natomiast B oscyluje w 2=? Czy ważny jest fakt że B ma poziom wyspania na 9, podczas gdy A zaledwie 3? Przecież zdjęcie generuje dla obu ten sam bodziec!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to teraz pytanie - dlaczego samo w sobie urządzenie nie jest początkowo projektowane pod własny zasilacz i uwzględnia jego "ograniczenia" dodatkowo filtrując wchodzący prąd zasilania ...

jeżeli zaś nie znajdziemy takiej troski o "szczegóły" w sprzętach za tysiące złotych zastanawiam się ile z "budżetowych" wzmacniaczy chwalących się fenomenalnymi wynikami pomiarów podaje specyfikację zmierzoną na zasilaczach laboratoryjnych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 hours ago, paratykus said:

Ten temat, nie ten temat, takie pomiary, inne pomiary ... Proszę o matematyczne konkrety, bo obsycham psycho-fizycznie po Covidzie, a do najbliższego sklepu mam 8,5 km; samochodem, a ponieważ "zużyłem" pół butelki whiskey to raczej nie będę po ten popcorn jechał żeby chrupać i czytać. Piszę bez ironii : dajcie jakieś mierzalne konkrety, które nie są filozoficzną manipulacją. Jeśli kogoś uraziłem to przepraszam, absolutnie nie było to moim zamierzeniem.

Jestem otwarty na wszelkie sugestie poparte matematyką ( jeśli ktoś mi wskaże  konkretne kable to je zamówię, a jak ich "lepszość" nie będzie w "lepszości moje percepcji" to je odeślę interlokutorowi w cenie nabycia  )... Pa, co złego to nie ja 🙂

 

Chodzi Ci o kable czy o zasilacz? Jeśli to drugie - masz w pierwszym poście wręcz pokazane jak zasilanie wpływa na działanie elektroniki.

Ja byłem w szoku. Kamera nie wykazywała błędów w działaniu jako takim, po prostu obraz z niej jest dużo gorszej jakości.

Tam są LEDy oświetlające + czujnik i podejrzewam że obydwa te ustrojstwa są bardzo wybredne pod względem zasilania. 

Ale łopatologicznie przekładam to na sprzęt audio - coś w tym musi być.

 

Jeśli natomiast chodziło Ci o same kable - jest mnóstwo w necie różnych stron gdzie udowadniają (lub nie) to czy same kable grają. Już w to nie wnikam tutaj - strony zazwyczaj są mocno po jednej lub po drugiej stronie. Lepiej się przekonać samemu. Ja osobiście na IEM nie bardzo słyszę różnicę, na dużych owszem - czemu - nie wiem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia w czym jest lepszy drogi kondycjoner od np zasilacza awaryjnego online z czysta sinusoida ? W drugim przypadku mamy prąd z baterii jak dobrze rozumiem działanie zasilacza online ??

Mam lekki hałas z  sieci  z lampą ( bardzo cichy występuje po 10 sekundach po włączeniu) i spróbowałem Furman AC-210A E i brak poprawy.Poleciał do zwrotu .  Czy ten furman po prostu jest za słaby ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Nicodem napisał:

 

Chodzi Ci o kable czy o zasilacz? Jeśli to drugie - masz w pierwszym poście wręcz pokazane jak zasilanie wpływa na działanie elektroniki.

Ja byłem w szoku. Kamera nie wykazywała błędów w działaniu jako takim, po prostu obraz z niej jest dużo gorszej jakości.

Tam są LEDy oświetlające + czujnik i podejrzewam że obydwa te ustrojstwa są bardzo wybredne pod względem zasilania. 

Ale łopatologicznie przekładam to na sprzęt audio - coś w tym musi być.

 

Jeśli natomiast chodziło Ci o same kable - jest mnóstwo w necie różnych stron gdzie udowadniają (lub nie) to czy same kable grają. Już w to nie wnikam tutaj - strony zazwyczaj są mocno po jednej lub po drugiej stronie. Lepiej się przekonać samemu. Ja osobiście na IEM nie bardzo słyszę różnicę, na dużych owszem - czemu - nie wiem.

 

 

Ja z tym tematem "jestem trochę w ciąży" jeśli chodzi o kable, bo z jednej strony coś tam słyszę, a z drugiej to nie są dla mnie jakieś spektakularne zmiany.

Znając siebie to jestem chyba szczęściarzem, że tak mam, bo gdyby było inaczej to nawet nie chcę myśleć o tym ile miałbym kabelków ...

Tak więc rozumiem wszystkich, którzy nimi "wachlują" 👍, ale i cieszę się, że mnie to ominęło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@radzik55 A filtry emi/rfi toto miało? Bo jak nie to jeszcze powinneś najpierw podłączyć go do listy zasilającej z takowymi filtrami 😜

Już nie wspomne o kablu zasilającym od kondycjonera do DAC/Ampa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, nie znam się :) Ale ten furman dość dobre opinie ma i pomaga co niektórym .... Cichy hałas mam nawet jak wyłączę całe zasilanie w domu (oświetlenie też)  i zostawię jedno gniazdko. Niby ten cichy hałas nie przeszkadza w słuchaniu, ale psychicznie mnie męczy heh. Wzmacniacz ok, bo odsyłałem do felisk audio do sprawdzenia na takich samych słuchawkach ... Mam jeszcze listwę TAGA HARMONY PF-500 FILTR , ale też bez efektów... To coś w stylu dc bloker ? Odpięcie dac też nie pomaga.

Nie chce się na chwilą obecną chodzić po sąsiadach sprawdzać, raczej jak się uspokoi trochę  sytuacja z covid....

Edytowane przez radzik55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@radzik55 Na wszystkich swoich wzmacniaczach słyszysz ten szum lekki? Bo może masz zwalone uziemienie całej instalacji w domu :O

Edytowane przez pabloj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się Euforia , producent  potwierdza że wzmacniacz jest cichy i nie powinienem słyszeć żadnych hałasów, kolega @Weird_O @boleroks maj ciszę u siebie .... Nie jest to w czasie słuchania problemem ,ale chciałbym to wyeliminować, porostu złe mi działa na psychikę 

 

Muszę sprawdzić wzmacniacz w innym budynku....

Edytowane przez radzik55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności