Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×
  • 0

Jaki dac/amp do Beyerdynamic DT 990 PRO 80 Ohm?


zxcvn

Pytanie

Cześć, myślę nad zakupem DT990 80 Ohm i zastanawiam się jaki dac/amp do nich dobrać? Zastanawiam się czy jeżeli szedłbym w wersję 80 Ohm to czy potrzebuję w ogóle wzmacniacza czy sam przetwornik wystarczy? Słuchawki będą używane z laptopem. Po przeglądnięciu forum wstępnie wpadły mi w oczy smsl m3, aune x1s pro. Czy samo cambridge audio DAC Magic 100 jako przetwornik dał by tu radę bez uszczerbku na jakości dźwięku? Budżet około 1000zł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
6 godzin temu, zxcvn napisał:

cambridge audio DAC Magic 100

A gdzie do niego chcesz podłączyć słuchawki?

6 godzin temu, zxcvn napisał:

myślę nad zakupem

Za dużo myśleć nie ma co. Ja tak myślałem i myślałem nad jednym zakupem, że wczoraj byłem już wewnątrz sklepu mp3store, ale że miałem telefon to się musiałem cofnąć by obgadać sprawy. Po wszystkim już do sklepu nie wróciłem, bo się w międzyczasie rozmyśliłem.

Edytowane przez Rafacio
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dużo urządzeń zagra poprawnie dlatego wybierając musisz wiedzieć jakiej funkcjonalności oczekujesz. Czy chcesz większe pudełko na biurku z kompletem wyjść i wejść i sporym zapasem mocy, czy coś co po prostu czysto Ci zagra ale będzie małe i będziesz mógł też z telefonem używać, czy wszystko w jednym czy oddzielnie dac i amp itd. itp.

 

Moc to tylko jedna kwestia i tutaj

Zamieszczam Ci w PDF tabele zapotrzebowania słuchawek na moc. Tego modelu nie ma ale spójrz na analogiczny DT770 bo będzie to samo. Jeśli słuchasz na przeciętnych poziomach głośności i nie używasz EQ to mocą zbytnio nie musisz się przejmować. Chyba, że chcesz wyciągać z nich ostatnie soki i mieć jeszcze zapas to wtedy można pomyśleć o lepszym wzmocnieniu. 

Powiem Ci też tak. Nie oczekuj od źródła, że transformuje granie słuchawek. Przyjemnego i dobrego dla siebie grania szukaj dla siebie prędzej w odpowiednim modelu słuchawek. Tutaj efekty masz największe, reszta to szlifowanie, albo standaryzacja. 

Ja osobiście nie lubię zbytnio jak elektronika mi ingeruje w dźwięk. Sprzęt ma mocą dawać radę, a sygnał ma być czysty. Lecz też rozumiem ludzi, którzy chcą sprzęt odchodzący od neutralności bo lubią słyszeć, że to co kupili się jakoś wyróżnia i coś umila. Z moim obserwacji szczególnie w DAPach (które często służą jako urządzenia "wszystko w jednym" bo mają już większą moc i podepniesz je pod kompa) ma to miejsce. Taki iBasso DX160, którego testowałem doprawia orzekaz basem, barwieniem średnicy i wygładzaniem. Ma swoją wyraźną sygnaturę. Z tym, że to i tak trzeba samemu posłuchać, bo to co dla jednego będzie synergią, to dla drugiego będzie popsuciem sygnału. 

Ja nie słucham dużo przy kompie więc jakby to były moje jedyne docelowe słuchawki to pewnie ograniczyłbym się do dongla lub odbiornika BT. Taką pierwszą referencyjną opcją jest dla mnie Sonata HD pro, bo w pomiarach wypada jak stacjonarka, gra czysto i neutralnie i jako tako napędzi słuchawki w realnych pomiarach potrafi mieć do 100mW. Tylko z tymi słuchawkami potrzebowałbym jeszcze przedłużki, żeby odblokować w sonacie tryb wysokiego gainu który wlącza się automatycznie dopiero od 100om w górę. Zaletę tego rozwiązania jest to, że jest super ekonomiczne, masz urządzenie i do PC i do teleforu, nie zajmuje miejsca. Gra neutralnie więc podłączenie innych słuchawek to też nie problem, a jakbym chciał więcej wycisnąć (1-2% ostatnie), mieć większy zapas mocy to świetnie się spisze jako DAC, czy dla przykładu: kupuje do nie go Topping L30 (lub wyższy model, inny producent), który gra już transparentnie i już mam wyśmienite audio do większości słuchawek i w tym wypadku L30 może za preamp jeszcze robić do głośników. 

Innym rozwiązaniem bardzo wygodnym byłby dla mnie np. Qudelix 5K lub równoważny jakościowo inny adapter, który daje wygodę korzystania z BT, ale można go też używać jako dongla. Jakość też już świetna, z tym, że nie gra już tak transparentnie i z taką czystością jak Sonata. Lecz ma swoje przyjemne granie które może się (bardziej podobać). Tutaj DT pomógłby wyciągnąć szczegóły ze średnicy, zaokrąglić, zmiękczyć brzmienie, dałby fajną przestrzeń. Tutaj też za bardzo nie przejmuje się bo jakość jest odpowiednia, dalej jest dość neutralny, a choć nie wyciska pod względem akuratności i analityczności ostatnich soków to zamiast tego daje przyjemne naturalne granie. Ma 2V na wyjściu SE więc głośności jako tako nie powinno Ci zabraknąć. Ma tą też zaletę, że pozwala Ci użyć sprzętowego equalizera parametrycznego, więc jest opcja dostrojenia sobie brzmienia. 

Jeśli ma być stacjonarnie z funkcjonalnością. To można iść w stack DAC+AMP lub urządzenie zintegrowane DAC/AMP. Tutaj jest co najmniej kilka kilkanaście sprzętów, które zrobią robotę. Takim benchmarkiem mógłby być stack toppinga E30 + L30 lub combo DX3pro. No z takim sprzętem o ile nie będziesz używał jakiś potwornych w napędzeniu słuchawek to możesz już przejść na DAC-AMPową emeryturę, bo nie dostaniesz sprzętu bardziej transparentnego. 

 

headphone power table.pdf

Edytowane przez MrBrainwash
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
58 minut temu, MrBrainwash napisał:

Taką pierwszą referencyjną opcją jest dla mnie Sonata HD pro, bo w pomiarach wypada jak stacjonarka, gra czysto i neutralnie i jako tako napędzi słuchawki w realnych pomiarach potrafi mieć do 100mW.

 

 

W pomiarach wypada jak stacjonarka ale jako DAC :) Jako wzmacniacz słuchawkowy to już nie jest tak wspaniale, zwłaszcza przy niskoomowych słuchawkach zniekształcenia rosną dość znacznie. iBasso dc03 wydaje się lepszym wyborem.

Chociaż ja mam wrażenie, że jeżeli chodzi o napędzenie słuchawek, to urządzenia z wbudowaną baterią wypadają zawsze lepiej, niż zasilane z USB dongle, choćby na papierze miały one nie wiem jak wspaniałe wyniki.

 

Osobiście mając 1000 zł do wydania kupiłbym jakiś fajny odtwarzacz mp3. Jakiś odbiornik bluetooth typu Qudelix 5K też jest dobrą opcją, wygoda użytkowania jest rewelacyjna. Natomiast palącego słuchawki Toppinga raczej bym sobie odpuścił ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Od nr. produkcyjnego 2000 wzwyż poprawili zabezpieczenia i już nie powinien palić słuchawek, aczkolwiek jeśli ktoś nie ufa tej konstrukcji to równie dobrze można wybrać analogiczny wzmak od konkurencji, a jest ich kilka lub wyższy model. Tutaj dałem tylko jako taki przykład bo jest tani i dość wszechstronny. 

Nie pamiętam czy widziałem dane jak wyglądają zniekształcenia na sonacie pod obciążeniem, ale nie sądzę by z efektywnymi słuchawkami miało to większe znaczenie. Ja nie słyszę tych zniekształceń. Stacjonarka z THX wydaje się wyciskać więcej, ale dla mnie to takie ostatnie 1-2% nic czym bym sobie zawracał głowę przy dokonywaniu odsłuchu dla przyjemności. Raczej na odwrót i bywa to dla mnie sprzyjające gdy nie chcę krytycznie słuchać i analizować dźwięku. Swoją drogą trzeba pamiętać aby uruchomić tryb większej mocy, bo trochę jednak traci jak nie działa na full nawet jeśli słuchamy na niższej głośności. iBasso nie znam, może jest lepszym wyborem - nie wiem, może być tak, że będzie po prostu nie gorszym. :)

Jeśli miałbym jakoś tak subiektywnie, ale względem czystości grania oceniać to qudelixa i earstudio określiłbym jako downgrade, lecz też subiektywnie, tylko pod względem przyjemności słuchania to jest to side-grade, Te małe pudełeczka dają mi niesamowicie dużo radości - więcej niż DX160. :) Choć ten próbuje więcej wycisnąć ze słuchawek i pewnie SQ przez wielu oceniłoby jako wyższe. 

DAP do 1000zł też w chodzi w grę jak najbardziej. Po prostu nie znam tu żadnego, aby polecać. FiiO X5 1-gen. choć potrafi mi przyjemnie zagrać to jako DAP jakość ma na pewno niższą. Jako DAC i DAC/AMP już może jako tako rywalizować, aczkolwiek to wszystko będzie zależeć jak to się będzie zgrywać i od gustów, bo transparentny na pewno nie jest. :) Dzisiejsze DAPy może są lepsze, ale nie wiem, z DX160 było podobnie, a choć charakter miał bogatszy i bardziej wykwintny niż X5, to jakościowo, nie byłby dla mnie krokiem na przód, a jeśli już to jakimś maluteńkim. Grały w każdym razie inaczej.

 

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@MrBrainwash

Już któryś raz piszesz, że Sonata gra niezwykle czysto ale niestety tak nie jest, przy słuchawkach 32 omowych SINAD spada w okolicę 90 dB - to jeśli chodzi o pomiary. Jeśli o praktykę - miałem ją z tydzień u siebie i na słuchawkach dokanałowych słyszałem wyraźnie szum, więc gdzie ta czystość? :) Oczywiście w swoje klasie, jako tanie urządzenie przenośne jest bardzo dobra, ale na pewno nie jest to poziom dobrego sprzętu stacjonarnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A jak jest w innych wzmacniaczach? Wydaje mi się, że SINAD wszędzie spada pod obciążeniem. 90dB to zdaje się bardzo dobry wynik. SP200 przy 50mV ma chyba 83dB. Nie słucham na IEM'ach, więc nie wiem jak tu sprawa może wyglądać. Może to kwestia zasilania twojego telefonu, albo miałeś gorszą sztukę czy coś? Ja nie słyszę ani zniekształceń, ani szumów. Nie sądzę aby na DT990 80 się pojawiły. Nie poradzi sobie sonata z trudnymi w napędzeniu słuchawkami i może mieć "gorsze" transjenty bo efektywność w obsługiwaniu amplitudy sygnału (mała wydajność mocowa) nie będzie taka jak w sprzęcie stacjonarnym, więc jeśli pod tym kątem rozpatrujemy SQ to tak, będzie trochę odstawać. Ale superszybkie, akuratne transjenty nie koniecznie są czymś pożądanym. Dla mnie to jest subiektywne 1-2%, które podczas krytycznego słuchania może mieć znaczenie, ale przy słuchaniu dla przyjemności nie ma niemal żadnego. Tak więc gdy ktoś chce wyciskać ze słuchawek ostatnie krople potu, to wydajny wzmacniacz będzie konieczny i nie powinno być zdziwienia. Tylko czy w tym wypadku sprawa jest warta zachodu i inwestycji kolejnych kilkuset złotych?

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałem gdzieś zapisane dokładne wyniki pomiarów Sonaty Pro wykonane przy użyciu APx555, niestety chwilowo nie mogę sobie przypomnieć jak się nazywa ta Chińska strona z pomiarami (mam ją w zakładkach na innym laptopie, jak Ci bardzo zależy, to poszukam). W każdym razie pomiary z AudioScience wystarczą, co prawda HIDIZS S8 to nie dokładnie to samo, co Sonata Pro, ale to ten sam wzmacniacz zintegrowany z DAC, więc pomiary z grubsza podobne.

 

Hidizs S8 USB-C DAC and Headphone Amplifier Power into 33 Ohm Audio Measurements.png

 

Jak widać THD+N są o jakieś 20dB wyższe niż w Toppingu DX3 Pro z ustawionym low gain. Czy zniekształcenia harmoniczne na poziomie 0,005% da się usłyszeć? Szczerze wątpię, zwłaszcza że same słuchawki mają je znacznie wyższe. Ale patrząc czysto od strony pomiarów, to Sonata nie jest na poziomie stacjonarki. Natomiast szum da się jak najbardziej usłyszeć używając słuchawek dokanałowych, więc nie przesadzajmy z tą niesamowitą czystością dźwięku Sonaty ;)

Co do napędzania słuchawek, to jest tak sobie, jak już wcześniej pisałem, z mojego doświadczenia lepiej wypadają przenośne urządzenia zasilane własną baterią, niz te zasilane z USB.

Edytowane przez Kuba_622
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z baterią szansa na niższe szumy, niższe zniekształcenia i lepszą wydajność, więc tak będzie lepiej. Na DX160 prawdopodobnie było lepiej. Tylko teraz kwestia jak to odbieramy i jakie to będzie miało ostatecznie znaczenie, to trzeba posłuchać osobiście. :) Z relacji osób którym polecałem Sonatę piszą, że wypada jakościowo lepiej od DragonFly'a. Dobre chociaż tyle. :) 

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności