Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Problem ze słuchem, czy...?


gentillo

Rekomendowane odpowiedzi

Przy okazji diagnostyki medycznej wykonałem w końcu audiometrię tonalną. Mimo obaw okazało się, że jest w miarę ok. Przy okazji chciałbym zdementować pewną opinię która przewija się przez to forum. Wcześniej wykonywałem takie "badanie" korzystając z aplikacji na smartfona. Wyniki pokrywają się w 90% z tym co otrzymałem przy badaniu profesjonalnym. Do rzeczy jednak. Problem jest taki, że pomimo relatywnie "dobrego" słuchu, coś jest mocno nie tak. Przerobiłem tony słuchawek, tipsów, custom tipsów, ustawień eq i nie jestem w stanie uzyskać zadowolającego rezultatu. Opisowo rzecz biorąc wygląda to tak, że efekt stereo który słyszę jest totalnie do d...y. Perkusja jest zawsze przesunięta od środka sceny w prawo, a wokal w lewo. Przy mocniejszych gatunkach (Hard core, sludge) negatywny efekt jest bardziej słyszalny. W gatunkach spokojniejszych (jazz, acid jazz) jest delikatnie lepiej. UAPP ma możliwość korekty eq oddzielnie dla każdego kanału. Niestety przy jego użyciu też nie jestem w stanie uzyskać zadowalającego efektu. Kompensuje częstotliwości przy których jest ubytek. Efekt jest jednak nadal mało zadawalający. Technik wykonujący badanie nie miał odpowiedzi dlaczego tak jest. Może ktoś ma jakiś pomysł, ewentualnie po analizie audiometrii zaproponować jakieś ustawienie eq dla UAPP.dd9764e5c3dbd7e5cd6d1bb9746de42c.jpg

 

Wysłane z mojego SM-N986B przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Samsungu Galaxy mam taką ciekawą opcję 'adapt sound' - podłączam DACa i słuchawki, a telefon podaje sygnały z różną częstotliwością na lewe i prawe ucho. Zadaniem słuchającego jest potwierdzanie w aplikacji, czy słyszy daną częstotliwość i na tej podstawie tworzy się profil użytkownika i podłączonego sprzętu, który kompensuje braki. Być może coś takiego by Ci pomogło?

Edit: Adapt Sound to aplikacja systemowa i tak, jak inne samsunga (equalizer, Dolby Atmos) działa globalnie, więc wpływa też na dźwięk przetwarzany przez Spotify, Tidala, UAPP.

 

 

SmartSelect_20210210-100535_Adapt sound.jpg

Edytowane przez Najner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, gentillo napisał:

Uszy czyste, ostatnio covid ale problem zaczął się dużo wcześniej.

Wysłane z mojego SM-N986B przy użyciu Tapatalka
 

 

Ale może miałeś infekcję? Ja kiedyś namiętnie pływałem w morzu bez zatyczek i tak rok po roku miałem infekcje ucha. Za drugim razem już poważne zapalenie - z interwencją lekarza*. No i mimo zaleczenia sprawy, mam to ucho mniej sprawne niż przed chorobą (gorzej na nie słyszę). Ratuję się balansem. A sprawa chyba  nieodwracalna zdrowotnościowo.

 

* Paradoxalnie infekcje były wywołane zbyt czystymi uszami. Woskowina ochroniłaby kanał uszny, a ja jej nie miałem więc łapałem zapalenia. 

Edytowane przez westberg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak tam w niskich częstotliwościach jest 15 dB i to sugeruje jakiś problem w uchu zewnętrznym. Mądry lekarz mógłby pomóc znaleźć przyczynę. Samodzielnie można jedynie pobawić się w przedmuchiwanie trąbek słuchowych.

Edytowane przez bendezar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Infekcji ucha sobie nie przypominam i raczej żadnej nie było. Jeden trop który mi majaczy to sytuacja w której coś mi się przestawiło w dapie i walnąłem max głośnością w uszy przez bardzo krótką chwilę. Czy to może być przyczyną, nie wiem. Na powrót do normalności raczej już nie liczę. U mnie balans niestety nie pomoże bo w każdym uchu na innych częstotliwościach jest różnica. Najbardziej liczyłem na korektor w UAPP, ale mimo kompensacji wg wykresów wynik nie jest satysfakcjonujący. No cóż, ostatnio coraz częściej słyszę, że w kwestiach zdrowotnych, będę się musiał do tego przyzwyczaić.

Wysłane z mojego SM-N986B przy użyciu Tapatalka

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośność nie może być przyczyną, bo u Ciebie krzywa kostna jest dużo wyżej. Swoją drogą to co widać na wykresie nie powinno powodować w sumie żadnego dyskomfortu przy słuchaniu. Chyba, że wyżej pojawiają się większe różnice , ale nawet wtedy ma to wpływ głównie na barwę, wybrzmienie itd. Przyczyn sam mogę podać przynajmniej kilka, ale takie wróżenie prze Internet nie ma sensu. Jeśli nie byłeś jeszcze u lekarza to ja bym jednak nie odpuszczał dokładniejszej diagnostyki, choć to kosztuje i to sporo.

Edytowane przez bendezar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ile masz lat, ale możemy założyć, że wszystko na tych wykresach jest w porządku. Moja 10-letnia córka ma więcej górek i dołków. Proste linie to mają dzieci zanim pójdą do przedszkola(chyba, że wcześniej chodziły do żłobka). Zwróciłem tylko uwagę na sporą róznicę pomiędzy przewodnictwem powietrznym i kostnym w zakresie niskich częstotliwości, co może wskazywać na jakiś problem z uchem zewnętrznym lub środkowym. Tak to wygląda u  dzieci, które mają przerost migdałka. Przyczyn może być sporo - woskowina, zwężenie przewodu słuchowego, uszkodzenie błony bębenkowej, niedrożność trąbki, przerost śluzówki nosogardła(alergia, częste infekcje) aż po rzeczy naprawdę poważne. Czasami stawy skroniowo-żuchwowe mogą powodować różne cuda, które nie wychodzą w badaniach.

I parę takich luźnych myśli. Ktoś oglądał twoje uszy, czy masz czyste, bo myjesz? Czy jak słuchasz na kolumnach też masz ten problem? W ceu diagnostyki pewnie trzeba będzie zrobić audiometrię impedancyjną, ale o tym musi zdecydować lekarz. Ja bym zaczął od wizyty u laryngologa i sprawdzenia czy wszysko jest ok i zrobiłbym ewentualnie audiometrię impedancyjną. Do audiologa jak pójdziesz i pokażesz wynik badania i dodatkowo powiesz, ze masz problem z panoramą stereo, to odwiozą Cię do Tworek. I jeszcze jedna rzecz. To co widzisz na wykresie pokazuje tylko progi słyszenia. Przy większym natężeniu dźwięku wszystko się zwykle wyrównuje. Muzyki słucha się zwykle głośniej.

Edytowane przez bendezar
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiek 46, uszy oglądane przez laryngologa. Temat towarzyszy mi już od jakiegoś czasu. Ostatnio pojawiły się jednak szumy uszne. Niekoniecznie związane z problemem głównym. Tak przynajmniej twierdzi lekarz. Lekarz zlecił audiometrię. Nie ruszałem tematu różnic w słyszeniu, bo założyłem ze i tak nic nie da się zrobić. Na kolumnach jest podobnie. Aczkolwiek w tym wypadku zaburzenie jest mniej odczuwalne.

Wysłane z mojego SM-N986B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i weź bądź tu człowieku mądry. Mam 46 lat i moje wykresy wyglądają w sumie dość podobnie. U mnie jak zrobiłem impedancyjną okazało się jedna trąbka jest mniej drożna i przedmuchiwanie troszkę pomogło.

Powodzenia

Edytowane przez bendezar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze muszę sprawdzić czy medicover finansuje audiometrię imledancyjnądefault_smile.png

Wysłane z mojego SM-N986B przy użyciu Tapatalka


O to daj znać :)


pisane przez Tapatalk mobilnie, przepraszam za literówki itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności