Skocz do zawartości
  • 0

Następca dla HD668b - półotwarte do 350zł.


phoen1x

Pytanie

Cześć, witam wszystkich!

 

Od jakiegoś czasu chodzi za mną kupno drugiej pary słuchawek i tutaj chciałbym się doradzić. Poczytałem sporo, przewertowałem forum, ale nie udało mi się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na moje wątpliwości.

 

Aktualnie używam znanych i lubianych Superluxów HD668. Mam je bodajże od 2012 roku, więc całkiem sporo ze mną przeszły. Przeżyły jeden komplet padów z K240, a komplet oryginalnych już dawno popękał i przestał być wygodny.

Ogólnie bardzo lubię ich brzmienie - niezalewający, selektywny i punktowy bas, fajna i szeroka scena, przyjemna, jasna góra, i ogólnie ich selektywność i szczegółowość. Ten monitorowy charakter z lekkim V mi bardzo odpowiada.

 

Czego zatem mi brakuje? Przede wszystkim low endu i wygody. Chciałbym coś co będzie grać minimalnie bardziej funowo, ale z zachowaniem jasności i szczegółowości 668b. Nie chciałbym żeby ta 'funowość' była jednak na pierwszym planie. Takie 668b z niższym basem byłyby perfekcyjne brzmieniowo. Aktualnie podpinam je do monitorów Presonus 3.5BT, gdzie podkręciłem bas, co pomogło. Lekko wypełniło brzmienie, ale bas mimo wszystko nie schodzi tak nisko jakbym chciał. Chciałbym też, żeby wygoda była na nieco wyższym poziomie ;) Jestem do nich mocno przyzwyczajony, ale mając ostatnio ISKi HD9999 i Arctisy 5 na głowie byłem zdziwiony, że słuchawki mogą być tak wygodne xD

W temacie HD9999 testowałem je na tych dużych, grubych, super wygodnych padach i odczucia były dosyć skrajne. Z jednej strony piękny i głęboki bas, ale z drugiej dziwna, trochę zbyt siarczysta góra. 668b też mają lekko siarczystą górę, ale ma ona dla mnie bardziej naturalny charakter.. Brzmi to tak jak powinno. Ewentualny wybór ISKów przekreśliła jednak średnica - bardzo mocno podcięta, zdecydowanie zbyt duże V jak dla mnie. Ciągle w odsłuchu brakowało mi środkowych częstotliwości. Do tego fakt że są zamknięte - bardzo szybko mnie męczyły. Wolę słuchawki półotwarte.

 

Także pytanie, czy do 300zł da radę znaleźć coś w stylu 668b ale lepszym low endem? Pierwszą moją myślą były AKG K240 mkii, ale z tego co czytam, to chyba nie do końca ten kierunek, chociaż może jednak? Na DT770/990 niestety nie mam budżetu. Źródłem byłyby tak jak pisałem, monitory Eris 3.5BT, lub opcjonalnie interfejs Presonus Audiobox iTwo. Takie źródła chyba powinny sobie dać radę? Superluxy napędzają się bardzo okej, nie brakuje głośności.

Zastanawiałem się też, czy tak dla odmiany nie pójść w coś całkiem funowego z mimo wszystko selektywnym charakterem, jak np. HD-330 (tak wywnioskowałem z recenzji), a do 668b dokupić porządne pady? Kupiłem jakiś czas temu do nich welury na allegro, które są cudownie wygodne, ale totalnie wycięły cały dół... Na oryginałach z k240 nie było tego problemu.

Gdyby ktoś miał styczność z tymi modelami słuchawek, lub miał podobny dylemat i mógł coś doradzić, to byłbym bardzo wdzięczny :)

 

Pozdrawiam, Piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Nigdy/prawie nigdy nie dopasujesz słuchawek tak jakbyś chciał. Zostaje Ci equalizer, modyfikacje, zmiana padów. Welur jest super ale zabiera sporo basu, na miękkich skórzanych (np. od HM5) już byś miał więcej basu, ale można też dokonać kilku przeróbek w samych słuchawkach. No i przede wszystkim nie bać się equalizera (polecam EQ APO) brakuje Ci basu - dodaj, po temacie. Jeśli słuchawki pasują Ci ogólnie brzmieniem, charakterem to bym za dużo nie kombinował. Możesz iść w AKG K240 MK2, ale one niskiego basu też za dużo nie mają, najbliżej by Ci podpasowały właśnie Beyery, tak mi się wydaję. Superluxy HD330 to raczej kręcenie się w kółko niż krok naprzód.

Podsumowując, albo AKG + zmiana padów + equalizer + ewentualne modyfikacje, albo to samo z twoimi Superluxami

Edytowane przez TrueFaith
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pokombinować z padami, modyfikacjami i EQ warto, bo to bardzo dobre słuchawki i 300zł ciężko o lepsze. A żeby dostać tak selektywne brzmienie z lepszą rozdzielczością i lepszym pasmem to nawet nie wiem co by mogło tutaj pasować, ale pewnie kosztowałoby sporo. 

 

Jeśli chcesz jakieś uzupełnienie np. słuchania elektroniki to teraz jest spory wybór dobrych IEMów. W niskim budżecie to dobra droga. 

 

Możesz też pomyśleć o ATH-M40x 

HD330 to przyjemne słuchawki o ciepłym brzmieniu, tylko one się nie wpisują w twój opis. Bo one są fajne ale jako odejście od tej selektywności w stronę audiofilskiego ciepełka i porowatości, a jakoś lepiej schodzić w dole nie będą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli są jakieś słuchawki, którym poświęciłem zbyt mało czasu w ramach tej tak zwanej audiofilskiej pogoni za lepszym, to na pewno były to modowane HD668B - w sensie że na padach od AKG K240 (welurowe) i dodatkowo rekablowane, tylko już nie pamiętam czym. Być może warto by podpytać np. @Perula, czy jego zdaniem Superluxy mają potencjał na zejście. Moim zdaniem słuchawki planarne i to nawet niekoniecznie te najwyższych lotów bardzo lekko odgrywają najniższy bas, ale z ilością wyższego może być czasem problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, Undertaker napisał:

Być może warto by podpytać np. @Perula, czy jego zdaniem Superluxy mają potencjał na zejście.

Mają jak prawie każde dynamiki, kwestia tego, że dodając zejścia zmienia się też charakter basu i średnicy i trzeba kombinować na inne sposoby, żeby je przywrócić do normalności.

Wg mnie HD668b mają najlepszy przetwornik z tanich Superluxów - dzięki większej impedancji (zamiast standardowych 32 ohm) są bardziej selektywne.

 

24 minuty temu, Undertaker napisał:

Moim zdaniem słuchawki planarne i to nawet niekoniecznie te najwyższych lotów bardzo lekko odgrywają najniższy bas, ale z ilością wyższego może być czasem problem.

Jeśli pod pojęciem "bardzo lekko" miałeś na myśli, że lekko słychać, to jak najbardziej się zgodzę. Mało które planary potrafią tak "zawachlować" przy najniższych częstotliwościach jak np Soundmagic HP150. Natomiast problem z ilością wyższego ja widzę taki, że bywa go za dużo w niektórych modelach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No to trafiliśmy na różne modele planarów, ale fakt, te z dużą membaną potrafią nisko zejść w korzystnych warunkach.

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Może to te słynne zniekształcenia :D Niemniej jednak ja byłem bardzo pozytywnie zaskoczony Aeonami Closed, przy jednoczesnym ich dość neutralnym strojeniu (choć dla niektórych płaskim pod kątem dynamiki i może stąd ten efekt). Tak czy inaczej jeśli Superluxy da się odpowiednio zmodować to może byłoby to dobre rozwiązanie dla autora wątku. Albo dokupić drugą parę pod kątem tego niskiego basu nie tracąc walorów HD668B bo jak wiadomo, "zawsze jest coś za coś". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, Undertaker napisał:

Niemniej jednak ja byłem bardzo pozytywnie zaskoczony Aeonami Closed, przy jednoczesnym ich dość neutralnym strojeniu (choć dla niektórych płaskim pod kątem dynamiki i może stąd ten efekt)

Fakt z małej membrany też da się ten najniższy bas wyciągnąć jak się mocno zdampinguje przetwornik, ale wtedy właśnie ta spłaszczona dynamika wychodzi, dlatego modując Fostexy T40/50 wolałem sobie ten najniższy bas odpuścić, a zyskać dynamikę i swobodę brzmienia.

 

10 godzin temu, Undertaker napisał:

Albo dokupić drugą parę pod kątem tego niskiego basu nie tracąc walorów HD668B bo jak wiadomo, "zawsze jest coś za coś".

Niekoniecznie coś za coś, aczkolwiek dokładnie takiego efektu jak podbicie basu w EQ to się raczej nie uzyska, co nie oznacza, że po dodaniu go modem będzie gorzej, tylko inaczej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za odpowiedzi :)

 

Superluxów raczej nie chciałbym modyfikować - wolałbym żeby zostały takie jakie są, a pozostaje też kwestia, że jakości użytych materiałów nie poprawimy modem ;) Po tych 9 latach mam jednak zachciankę na coś, co mniej skrzypi.

 

Także myślę sobie, że koniec końców spróbuję AKG K240 + ew. drobna korekta eq. Jak nie spasują to odeślę i będę zbierał na Beyery.

Swoją drogą, to nie ma jakiejś sensownej kopii DT770/990?

 

I pytanko, te pady z HM5 będą pasowały bez większych problemów do K240?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności