Skocz do zawartości

Ifi Zen Can + Ifi zen Dac ?


czarnuch1981

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Myślę, że mogę pomóc w temacie, ponieważ posiadam taki zestaw. Przy okazji chciałem się przywitać z użytkownikami forum.

 

Na początku warto zainteresować się niedawno dodaną recenzją Pana Piotra Ryki odnośnie dokładnie takiej konfiguracji. Z racji, że użytkuje takie połączenie od dłuższego czasu, to dodam parę kwestii od siebie.

 

Na start zacznę od samego DAC-a, który często opisywany jest jako ciepło grający. Tutaj zależy to trochę od kwestii firmware samego Ifi ZEN DAC. Ja jeśli miałbym jakoś sklasyfikować ten sprzęt, to jednak bardziej przychylałbym się do określenia go neutralnie grającym, a to za sprawą pewnej surowości Burr-Browna. Jeśli używamy softu z zaimplementowanym filtrem GTO, dźwięk jest bardziej relaksujący.

Zen CAN natomiast przedstawia się już ciepłą sygnaturą i wyraźnie czuć różnicę podpinając do niego słuchawki.

Jak na rozwiązanie tranzystorowe, gra on z analogową nutą, co w połączeniu z lekko ocieploną barwą, sprawia, że dźwięk staje się mniej analityczny, a nieco bardziej relaksujący.

Jeśli chodzi o kwestię sceny, wysokich tonów, czy basów, to nie zauważyłem na tym polu braków, a wręcz przeciwnie. Oczywiście pasmo przenoszenia jest ograniczone od 20Hz do 20kHz.

Podbicie basu na samym ZEN DAC, jest mało subtelne i wpływa zauważalnie na inne pasma, inaczej sprawa wygląda z funkcją XBass na Zen CAN, ta funkcja dodaje nieco dolnego oraz średniego basu. Jest to niewielka różnica ale często może sprawić (zwłaszcza w słuchawkach otwartych), że ten bass się w ogóle pojawi, co na pewno jest miłym dodatkiem.

3d sound poprawia klarowność, tak jakby ściąga "kocyk", dźwięk staje się mniej zamulony, ale może przez to być też mniej przyjemny (odchudzając go trochę), jeśli korzystamy z jasnych/analitycznych słuchawek. Ja do CAN za pomocą aux (3.5mm) podpięty mam amplituner i tej opcji czasami używam podczas grania, ale bardziej w celu wykorzystania wszystkich funkcji sprzętu niż realnej korzyści. Akurat moje słuchawki mają dobrą scenę i się obejdą bez dopalaczy.

Zestaw ZEN połączony mam za pomocą kabelka zbalansowanego 4.4mm - 4.4mm. Nie polecałbym jednak tracić na to pieniędzy, chyba, że potrzebujemy podpiąć do CAN-a inne sprzęty.

Sam DAC, gra ok, ale bez szału, za to w połączeniu z CAN rozwija skrzydła i w moim odczuciu, dźwięk jest dużo lepszej jakości.

 

Myślę, że taki zestaw mogę polecić do praktycznie każdych słuchawek, choć najlepiej spiszą się z tymi jasnymi/analitycznymi oraz neutralnymi, choć i tych ciepłych nie powinny zanadto zamulić (3D fajnie tutaj się spisuje np w Sony WH1000XM3).

Na co dzień, używam kombinacji ZEN z Philips SHP9500 oraz Hifiman Deva. Bez niego, te słuchawki na dłuższą metę by mnie pewnie męczyły, a tak dźwięk jest przyjemniejszy i nie tracą one za bardzo ze swoich analitycznych możliwości. Sybilizacji czy peaków na treblach w źle nagranych utworach, ZEN nie wyeliminuje (choć jest nieco lepiej), ale jak na rozwiązanie tranzystorowe, dźwięk jest zaskakująco zbliżony do lampy lub dobrej hybrydy.

Nie testowałem jeszcze wyjścia zbalansowanego (przód) 4.4mm z powodu braku słuchawek na takim kablu oraz samego kabla. Sytuacja się zmieni w najbliższym czasie, bo właśnie jadą do mnie stuningowane CAL-e na kablu zbalansowanym. Fachowiec, który wykonywał dla mnie robotę jest zaskoczony "tak drastyczną różnicą", a ja niedługo będę mógł sam się przekonać, jak to zagra.

W razie dodatkowych pytań, służę pomocą.

Edytowane przez Artorias
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku combo, nie ma potrzeby dodatkowego zasilania. Dołączony do CAN zasilacz jest naprawdę dobrej jakości, a w przypadku DACa, wystarczy zasilanie z USB. Nie doświadczam też żadnych szumów, mimo że w pobliżu zestawu iFi jest masa dodatkowego sprzętu.

 

Trzeba uważać jednak na jakość kabli USB-B potrzebnych do DAC-a. Kupiłem zamiennik (najwyraźniej sporo gorszej jakości). Nie dość, że sprzęt grał bardzo cicho, to jeszcze dźwięk był przekłamany i brzmiał bardzo źle.  Na szczęście nie trzeba inwestować w drogie kable. Wystarczy USB-B 3.0, nawet budżetowy powinien prezentować zbliżoną jakość, ja widocznie trafiłem na jakiś felerny.

 

W przypadku samego DAC-a, inwestycja w firmowy zasilacz od iFi, to dodatkowe koszty (~250zł), gdzie efekty moim zdaniem nie będą nawet w zbliżonym stopniu tak spektakularne, jak zestawienie go z CAN-em. Chyba, że ktoś ma bardzo ciasny budżet, to może spróbować. Ja podłączyłem jakiś budżetowy zasilacz do DAC, jak jeszcze nie miałem zakupionego CAN-a i nie zauważyłem żadnej różnicy. To tak w ramach informacji, jakby ktoś próbował kombinować w tą stronę.

Edytowane przez Artorias
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie Zen CAN to nie wiem czy to kwestia sztuki, ale mój miał problemy z balansem. O ile jest to zrozumiałe w początkowym zakresie głośności, tak po włączeniu funkcji 3D balans się rozjeżdżał niezależnie od głośności. Dodatkowo przyciski miały luzy, ale to chyba norma w tym modelu.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o luźne przyciski, to jest to cecha zarówno DAC jak i CAN oraz pewnie jakiś kompromis na który poszedł producent. Szkoda, bo akurat dopracowanie tego elementu nie powinno być kosztowne. Nie jest to też jakiś duży problem, przy normalnym korzystaniu.

Ja nie mam żadnych problemów z balansem, zarówno po włączeniu funkcji 3D, czy też kręceniu potencjometrem, ale może mam szczęście.

Nie wykluczam, że tego typu problem może występować na większą skalę, ale trzeba by było doczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Myślę, że mogę pomóc w temacie, ponieważ posiadam taki zestaw. Przy okazji chciałem się przywitać z użytkownikami forum.
 
Na początku warto zainteresować się niedawno dodaną recenzją Pana Piotra Ryki odnośnie dokładnie takiej konfiguracji. Z racji, że użytkuje takie połączenie od dłuższego czasu, to dodam parę kwestii od siebie.
 
Na start zacznę od samego DAC-a, który często opisywany jest jako ciepło grający. Tutaj zależy to trochę od kwestii firmware samego Ifi ZEN DAC. Ja jeśli miałbym jakoś sklasyfikować ten sprzęt, to jednak bardziej przychylałbym się do określenia go neutralnie grającym, a to za sprawą pewnej surowości Burr-Browna. Jeśli używamy softu z zaimplementowanym filtrem GTO, dźwięk jest bardziej relaksujący.
Zen CAN natomiast przedstawia się już ciepłą sygnaturą i wyraźnie czuć różnicę podpinając do niego słuchawki.
Jak na rozwiązanie tranzystorowe, gra on z analogową nutą, co w połączeniu z lekko ocieploną barwą, sprawia, że dźwięk staje się mniej analityczny, a nieco bardziej relaksujący.
Jeśli chodzi o kwestię sceny, wysokich tonów, czy basów, to nie zauważyłem na tym polu braków, a wręcz przeciwnie. Oczywiście pasmo przenoszenia jest ograniczone od 20Hz do 20kHz.
Podbicie basu na samym ZEN DAC, jest mało subtelne i wpływa zauważalnie na inne pasma, inaczej sprawa wygląda z funkcją XBass na Zen CAN, ta funkcja dodaje nieco dolnego oraz średniego basu. Jest to niewielka różnica ale często może sprawić (zwłaszcza w słuchawkach otwartych), że ten bass się w ogóle pojawi, co na pewno jest miłym dodatkiem.
3d sound poprawia klarowność, tak jakby ściąga "kocyk", dźwięk staje się mniej zamulony, ale może przez to być też mniej przyjemny (odchudzając go trochę), jeśli korzystamy z jasnych/analitycznych słuchawek. Ja do CAN za pomocą aux (3.5mm) podpięty mam amplituner i tej opcji czasami używam podczas grania, ale bardziej w celu wykorzystania wszystkich funkcji sprzętu niż realnej korzyści. Akurat moje słuchawki mają dobrą scenę i się obejdą bez dopalaczy.
Zestaw ZEN połączony mam za pomocą kabelka zbalansowanego 4.4mm - 4.4mm. Nie polecałbym jednak tracić na to pieniędzy, chyba, że potrzebujemy podpiąć do CAN-a inne sprzęty.
Sam DAC, gra ok, ale bez szału, za to w połączeniu z CAN rozwija skrzydła i w moim odczuciu, dźwięk jest dużo lepszej jakości.
 
Myślę, że taki zestaw mogę polecić do praktycznie każdych słuchawek, choć najlepiej spiszą się z tymi jasnymi/analitycznymi oraz neutralnymi, choć i tych ciepłych nie powinny zanadto zamulić (3D fajnie tutaj się spisuje np w Sony WH1000XM3).
Na co dzień, używam kombinacji ZEN z Philips SHP9500 oraz Hifiman Deva. Bez niego, te słuchawki na dłuższą metę by mnie pewnie męczyły, a tak dźwięk jest przyjemniejszy i nie tracą one za bardzo ze swoich analitycznych możliwości. Sybilizacji czy peaków na treblach w źle nagranych utworach, ZEN nie wyeliminuje (choć jest nieco lepiej), ale jak na rozwiązanie tranzystorowe, dźwięk jest zaskakująco zbliżony do lampy lub dobrej hybrydy.
Nie testowałem jeszcze wyjścia zbalansowanego (przód) 4.4mm z powodu braku słuchawek na takim kablu oraz samego kabla. Sytuacja się zmieni w najbliższym czasie, bo właśnie jadą do mnie stuningowane CAL-e na kablu zbalansowanym. Fachowiec, który wykonywał dla mnie robotę jest zaskoczony "tak drastyczną różnicą", a ja niedługo będę mógł sam się przekonać, jak to zagra.
W razie dodatkowych pytań, służę pomocą.
Tak trochę podpytam.
Sam ostatnio czegoś szukałem i trafiając na ifi zen dac trafiłem też na informację właśnie o filtrze GTO
Czytałem to co na ten temat napisało samo ifi, ale nie do końca ogarniam.
Aktualnie mam fidelio x2hr, a w niedługim czasie planuję zakup sennheiser hd650 kub hd660s
Co filtr GTO w takich słuchawkach może "zabrać" a czego może dodać?

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, 860lacov napisał:

Tak trochę podpytam.
Sam ostatnio czegoś szukałem i trafiając na ifi zen dac trafiłem też na informację właśnie o filtrze GTO
Czytałem to co na ten temat napisało samo ifi, ale nie do końca ogarniam.
Aktualnie mam fidelio x2hr, a w niedługim czasie planuję zakup sennheiser hd650 kub hd660s
Co filtr GTO w takich słuchawkach może "zabrać" a czego może dodać?

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka
 

Producenci sprzętu audio, stosują tego rodzaju filtry w wzmacniaczach tranzystorowych, by nieco zbliżyć brzmienie do konstrukcji lampowych. Chodzi głównie, o zredukowanie cyfrowych naleciałości w dźwięku i sprawienie, że odbiór będzie przyjemniejszy, bardziej relaksujący (tym samym brzmienie mniej surowe).

Jeśli Twoje słuchawki grają ciepło, muzykalnie i raczej szukasz rozjaśnienia dźwięku, to taki filtr nie koniecznie będzie dobrym wyborem. Tak samo, jeśli lubisz dźwięk analityczny lub np sam nagrywasz muzykę i potrzebujesz wyciągnąć wszystkie brudy z nagrań. Jeśli jednak, słuchasz muzyki dla przyjemności, a same słuchawki nie są zamulone lub np cierpią na pewne problemy związane z wysokimi tonami, względnie słuchacz jest na nie wrażliwy, to taki filtr może poprawić odbiór. Dla większości myślę, że filtr GTO, będzie lepszym wyborem. Zawsze możemy wrócić do poprzedniego firmware, w razie jak dźwięk nam nie podejdzie.

Edytowane przez Artorias
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Posiadam zen can. Za źródło sygnału służy lg v60 lub v40 z guad dac sabre podłączony do wejścia single ended kablem jack 3.5 do 3.5.. Pytanie czy dokupienie zen dac coś poprawi? Słuchawki połączone  kablami jack 6.5 nie posiadam zbalansowanych. Najczęściej słucham na Ultrasone pro 900i, oraz Aeon. Flow Mr. Speakers. Ps. Aeon zdecydowanie lepiej brzmi z Ifi Zen Can. Ultrasone bez porównania lepiej z samegoQuad dac LG.(stosując kabelek odpalający pełną moc guad dac). Mam też Ultrasone pro 550i tu sytuacjajest odwrotna z telefonu słabo, z Ifi grają fantastycznie. Zyskują przestrzeń i dynamikę tracą swój chłodny surowy nieco puszkowaty charakter. Planuję zakupić też Utrasone Edytion 11. Czy jest jakiś tani dac amp, lub dap amp przenośny lub stacjonarny, który zarówno pozwoliłby rozwinąć skrzydła Aeon. Pasowałby do pro 900i oraz Edytion 11. Dziękuję z góry za wyczerpującą odpowiedź. W temacie słuchawkowym jestem świerzy. Zdaje sobie sprawę z rozrzutu słuchawek , ale każde z nich urzekają przy innym rodzaju muzyki , a spektrum mam bardzo szerokie. Źródło to Tidal Master. Cena wzmacniacza to max 3 tyś. Preferuję przenośny ze względu na uniwersalność. Choć jeśli stacjonarny miałby urwać dupę to też wchodzi w grę, gdyż mobilnie korzystam z Ultreaone Performance 880+ Syrius lub po kablu z Lg V60 z guad dac sabre i też dają radę i to w niektórych utworach równie wciągająco jak Aeon chodź nie wszystkich z naciskiem na nie. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Edytowane przez Jaroslawm
Błędy ort.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności