Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

iBasso IT07 - fanklub


Methuselah

Rekomendowane odpowiedzi

iBasso IT07 to interesujący model, który wyróżnia się w coraz bardziej konkurencyjnej półce do 1000 USD, więc myślę, że warto poświęcić mu osobny wątek.

 

IT01 #1.jpg

 

IT07 to nowe flagowe słuchawki dokanałowe iBasso, które w ofercie firmy zastępują model IT04. Również jest to hybryda, ale projektantom udało się usprawnić praktycznie każdy element poprzedniej konstrukcji. Najważniejszą jest to, że teraz jest to hybrydowa konstrukcja złożona z aż 7 przetworników (1DD+6BA), a nie czterech (1DD+3BA w IT04). Firma zastosowała też zupełnie nowy crossover, który jest teraz 4-kierunkowy, a do tego wybrała nieco inne przydziały dla przetworników:

- nowy dynamiczny 10 mm z magnesem o silnym polu magnetycznym reprodukuje subbas, bas i niższą część średnicy;

- 6 armatur Knowlesa odpowiada za oddanie wokali/wyższej średnicy, góry i ultrawysokich częstotliwości.

 

IT01 #3.jpg

 

Kolejne istotne zmiany to:

- mniejsze kopułki (nie, wciąż nie są bardzo małe), które są lepiej wyprofilowane, dzięki czemu lepiej spoczywają w małżowinie, a do tego mają lepsze gniazda MMCX na minimalnych wysepkach (zdjęcia niżej);

- nowy kolor obudowy (niebiesko-czarne kopułki z gradientami) zamiast czarnym z przednim panelem ze wstawką z włókna węglowego; na zdjęciach nie przekonywał mnie, ale na żywo prezentuje się naprawdę dobrze;

- nowa metalowa tulejka, która ma teraz nakręcane filtry (w zestawie 4 x srebrne, 2 x czarne, 2 x złote);

- nowy kabel 4-żyłowy z czystego srebra z wtykiem 2,5 mm oraz adapterem na 3,5 mm (SE) zamiast CB12s (miedź/SPC);

- nowe stylowe opakowanie z kuferkiem, w którym można znaleźć całą masę tipsów i metalowe etui (jak w IT04).

 

IT01 #0.jpg

 

Jakość dźwięku

IT07 to wciąż firmowe brzmienie iBasso, które można określić jako lekkie V-shaped lub U-shaped z dość neutralną niższą średnicą, wysuniętymi żeńskimi wokalami, dobrze rozciągniętą i szczegółową góra, która jest łagodna w niższej części. przeciwieństwie do IT04 akcent w basie przypada nie w średniej części pasma, a w niższej i subbasie. Jest to jeszcze lepsze brzmienie, ale po kolei:

- nowy przetwornik dynamiczny wyróżnia się szybkością ataku, ale wygasa bardziej naturalnie niż w IT04 (wciąż stosunkowo szybko), więc - gdy trzeba - dół potrafi wyraźnie wypełnić przestrzeń i mocniej zaatakować, co świetnie sprawdza się w muzyce elektronicznej.

- subbas jest wyraźnie zaakcentowany i stale obecny, ale pozostaje całkiem precyzyjny. Niższy bas jest również zaakcentowany, ale wyższy jest dość liniowy, więc nie dodaje zbyt dużo ciepła;

- niższa średnica dość neutralna, ale brzmi bardziej naturalnie niż w IT04 (lepiej oddane bębny i gitary basowe, więc IT07 lepiej sprawdzają się w metalu), na co wpływa wykorzystanie dynamika do jej reprodukcji;

- wokale męskie trzymają się za żeńskimi, ale są obecne i nie brzmią sucho. Głosy żeńskie są bliższe i żywsze, ale pozostają gładkie i przyjemne w odbiorze;

- góra jest bardzo dobrze napowietrzona, zaskakująco szczegółowa jak na tę półkę, ale pozostaje gładka (uspokojony crash, długi splash);

- scena stosunkowo szeroka i głęboka, a do tego IT07 odznaczają się świetną holografią, w czym pomaga też ciemne tło;

- ogólnie bardzo dobrze wyważone brzmienie, które jest jednocześnie dynamiczne, klarowne, gładkie i szczegółowe. Umiejętne połączenie odrobiny funu i dobrej strony technicznej, przy zachowaniu spójności i naturalności.

 

Dodawane filtry modyfikują przede wszystkim górę:

- czarne wygładzają górę, przez co większa uwaga kierowana jest na bas, co dobrze sprawdza się w muzyce rockowej czy metalowej, ale dźwięk jest cały czas dobrze wyważony;

- złote również wygładzają górę, a do tego nieco odsuwają wyższą średnicę, najmocniej akcentują subbas (przesuwają strojenie w stronę L-shaped).

 

Najlepiej słucha mi się ich z tipsami o większym otworze. Dobrze reagują na różne źródła o różnych charakterze, więc nie będą bardzo wybredne (zależy od indywidualnych preferencji). Dodawany w zestawie kabel jest naprawdę niezły, ale można z nich wyciągnąć jeszcze więcej modelami premium (Noctua Audio One-01 wyraźnie powiększa scenę, Ego Audio Brandy dopełnia nieco dźwięk, a do tego poprawia rozdzielczość i separację).

 

IT01 #4.jpg

 

IT07 to świetna opcja w budżecie do 1000 USD (może nawet jedna z najbardziej atrakcyjnych na chwilę obecną), która jest warta swojej ceny. Oczywiście, stosunek jakość-cena to nie poziom IT04, ale nowość jest bez dwóch zdań lepsza pod każdym względem. To uniwersalne IEM-y, które sprawdzą się w wielu gatunkach, więc zdecydowanie watro zapoznać się z nimi.

 

Na koniec jeszcze porównanie wielkości kopułek IT07 i IT04 (oraz zamkniętego kuferka):

IT01 #7.jpg

IT01 #6.jpg

IT01 #5.jpg

IT01 #2.jpg

 

Edytowane przez Methuselah
  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Loke13 Miałem okazję porównać bezpośrednio z Fir Audio 5x5. Jakość podobna, ale 5x5 to jeszcze bardziej wyważone granie na stocku. Bas o mocniejszym uderzeniu w IT07, więcej subbasu i niższego basu, 5x5 mają bardziej neutralny dół. Góra mocniej rozciągnięta w IT07, więcej powietrza i szczegółów. FA mają bardziej naturalną górę. Oba modele mają wypchnięte wyższe średnice i focus mocniejszy na żeńskich wokalach, ale te są lepiej oddane w 5x5. IT07 są bardziej szczegółowe, a przy tym bardziej funowe niż 5x5.

 

M3 wcześniej odesłałem, ale na tle 5x5 i IT07 są bardziej naturalne, ocieplone z większą głębią, mniej rozciągniętą górą. Kiedyś dokładnie porównam, gdy wezmę je na warsztat przed dużymi testami. Za odrobinę podobne do IT07 można chyba uznać Kinera Nanna, ale też mają innych charakter dołu i górę z elektretów Soniona (jaśniejsza, a równie gładka, chociaż nie tak rozciągnięta).

 

IT07 mają jeden z najlepszych dołów w półce do 1000 USD (przetwornik naprawdę daje radę), ale to jeszcze nie poziom W9 z modeli EE. Basu jest ogólnie mniej, nie oddaje tak faktury. Dół w IT07 jest szybki, żwawy i szczegółowy, ale nie ma takiego powera czy zejścia w subbas.

Edytowane przez Methuselah
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni mam możliwość użytkować Ibasso IT07. Poki co nie bawilem się filtrami bo z tego co widzę to jest kilka rodzajów tylko słucham na tym co było zamontowane.

 

Spostrzeżenia mam póki co takie:

 

Dobry masywny dół, nieutwardzony, lekko zaokrąglony i całkiem zwinny, odczuwalne tąpnięcia i obecny subbas bez buczenia.

 

Niższa średnica dociążona, i minimalnie za wyższą ale ta wyższa też nie jest mocno wysunięta więc wokale są na swoim miejscu bez narzucania się i nie prosto na twarz. Dość gładko (chociaż da się usłyszeć sybilizację w śladowych ilościach na gorących nagraniach) chociaż wiernie, wyraźnie i naturalnie. 

 

Wysoka góra (cykadełka) deczko zaostrzona, nie ostra że nieprzyjemna ale ostrzejsza zwłaszcza w kontraście do lekko zaokrąglonego dołu przez co nie da się zapomnieć że to hybryda.

 

Deczko złagodzony atak, nie jakoś bardzo (to nie Audeze) więc nadal zawierają sporo energii i pieprzności zwłaszcza na górze. Nie są jakoś super żywiołowe czy zadziorne ale przyjemnie energiczne i muzykalne jak najbardziej. Przestrzeń dobra, bez fajerwerków co do wielkości czy specjalnych ilości powietrza, ale ciężko tez kręcić nosem zwłaszcza że holografia jest ponadprzeciętna. Bardzo łatwo "zobaczyć" kształtne i przekonywujące bryły instrumentów znajdujących się tak w sam raz, ani za blisko ani za daleko. Ja lubie granie z bliska i bezpośrednie i IT07 tak nie grają ale dla mnie są nadal ok czyli nie jest to oddalone brzmienie, ale wiem że są osoby uczulone na granie prosto "na twarz" i takie też się tutaj powinny odnaleźć. 

 

Kopułki średniej wielkości, dobrze wyprofilowane i wygodnie leżą w uchu, przyjemne w dotyku i ciekawymi wzorkami bawiącymi się światłem w zależności od kąta patrzenia, zatopione pod powierzchnią dające efekt "głębi". Kabalek też niczego sobie, miękki i giętki. Wszystkie wtyczki, trójniki i złączki wykończone metalem na połysk. Nie wiem czy na pewno ale są przyjemnie ciężkie i zimne w dotyku wiec możliwe że to stal. Złącze zbalansowane 2,5mm i przejściówka na 3,5mm. Szkoda że ibasso się kręci w kółko zamiast zdecydować się na jeden standard to w zależności od produktu raz dają 2,5mm a innym razem 4.4mm - bezsensu.

 

Ogolnie to granie w stylu łagodnego U czyli z pokreślonymi skrajami ale z nadal obecną średnicą. Nie słyszę żadnych specjalnych wad na ten moment chociaż ciężko mi też jednoznacznie wskazać jakąś konkretną cechę która by IT07 jakoś wyróżniała czy definiowała, no chyba że dojrzałość w każdym aspekcie. Póki co, granie (na standardowych filtrach) IT07 uważam za bardzo kompetentne, wyważone i bez przegięć acz angażujące i sprawiające sporo frajdy, Rzekłem

 

20210127_124010~01.jpg

 

20210127_124108~01.jpg

Edytowane przez Spawn
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

FIlterki akustyczne przećwiczyłem. Mamy 3 rodzaje (chociaż par 4 bo srebrnych mamy 2 pary)

 

Srebrne - standardowe, opis w poście powyżej

Czarne - przybliżają średnicę i dodają ociupinkę basu jednak ciężko mówić tutaj o większym ociepleniu bo nie czuje tutaj wygładzenia na średnicy. Perspektywa najbliższa i najbardziej intymna. Fajne do wokali.

Złote - dodają najwięcej basu, tutaj już czuć ocieplenie, pogrubienie i zaokrąglenie. Nie jakoś dramatycznie ale wyraźnie najłagodniejsze zestawienie i największa masywność dźwięku z dużą ilością pulsującego subbasu.

 

Kuszą czarne przybliżeniem średnicy ale srebrne brzmią dla mnie jednak ogólnie w najbardziej kompletny i dojrzały sposób. Basu mimo że najmniej to nadal czuć potęgę a ilościowo daleko więcej niż pod dostatkiem dla mnie. 

 

Ta blaszka w której przechowuje się filterki to chyba z jakiegoś pancernika bo taka gruba i ciężka. Niby drobnostka ale bardzo klasowo obrobiona. Szczotkowany front a boczki gładziutkie i wypolerowane na lustro. Podoba mi się takie przywiązanie do detali.

 

20210205_110706~01.jpg

Edytowane przez Spawn
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

IT07 były też u mnie przez kilka dni, w czasie szukania doków do metalu.

Ale pierwsze co zwróciło moją uwagę, to opakowanie - rewelacja. To że duże, to wiadomo, ale pudło z ekoskóry czy czegoś podobnego w dotyku, gruba metalowa płytka, o której wspomniał Spawn, kopułki w piance wypełniającej etui... I choć pakowanie oraz prezentacja akcesoriów bardziej podoba mi się w Shanlingach ME700, to tu wrażenie robią materiały.

 

Co do grania, to oryginalnie założone srebrne filtry dają nam podkręcone Blessingi 2. Nie jest aż tak neutralnie, skraje trochę mocniej zaznaczone, ale dalej nie jest to granie V, a raczej dość delikatne U. Jak się dorzuci do tego rewelacyjną dynamikę i dobre nasycenie, dostajemy uniwersalne, żywiołowe brzmienie z wyrazistymi i pełnymi instrumentami, dodatkowo okraszone ładnie poukładaną sceną z bardzo czytelną holografią.

Ale... do metalu było za mało szaleństwa, za bardzo poukładane to wszystko, zbyt kulturalne... No więc wrzucamy czarne filtry i zaczyna się zabawa. Niby różnica nie jest duża, ot, trochę bliżej średnica, trochę mocniejszy atak basu i tyle. Jednak odbiór przy mocnym łojeniu już całkiem inny. Choć wszystko ciągle jest pod kontrolą, to pojawia się tu pewna dzikość, granie z pazurem. Bardzo duża energetyczność, od razu noga zaczyna chodzić do tupania.

Na filtrach złotych dynamika już trochę maleje, dodając ciepła i bardziej podkręcając bas. Tu już bardziej się sprawdza nieco spokojniejsza elektronika czy nagrania akustyczne, gdzie nisko schodzące dźwięki mają masować nasze uszy, a średnica jest bliska i nasycona.

 

Kopułki są nieco dziwne. Pękate, podłużne, z przesuniętym ku środkowi gniazdem MMCX. Ale przy tym zaskakująco wygodna, bo przy włożeniu do ucha dość szybko o nich zapominałem.

 

Sumarycznie bardzo dobre doki, a dzięki filtrom, które nie przeginają z wpływem na brzmienie, bardzo uniwersalne. 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności