Skocz do zawartości

"luźne gniazdo" MMCX w Shure i wtyki Effect Audio - spostrzeżenia z udanej naprawy


fallow

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Tak mi się zdarzyło, że jakiś czas temu nabyłem Shure SE846. Słuchawki, które bardzo lubię za wygode i ergonomię a przy tym do "na zewnątrz" i uprawiania sportu znakomicie się dla mnie nadają. Nie jest zaskakującym, że kabel Shure jest co najwyżej mierny. W przypadku tych słuchawek aż prosi się o jakieś srebro trzymające w ryzach bas, dodatkowo dodające ilościowo góry i powietrza. W taki też kabel się zaopatrzyłem. Effect Audio Virtuoso. Sonicznie naprawdę swiętnie do tych Szurów pasuje.

 

Problem był taki, że prawa słuchawka czasem nie grała. Na początku myślałem, że to lut albo coś nie tak z kablem. Pomyślałem, nie będę się z tym bawił, dziwne te konektory, odeślę do Effect Audio niech mi wymienią. Zgodzil się ale coś mnie zastanowiło. Oczywiście sprawdziłem to wcześniej z kablem oryginalnym Shure i wszystko było ok - na ten moment.

 

Postanowiłem, że sprawdze b.dokładnie, zacząłem obracać kabel Shure o 360 stopni w gnieżdzie, na wąskim przedziale jakieś 0..30 stopni nie było styku. Zarówno w prawym jak i lewym kablu w gnieździe prawej słuchawki. 

 

Na kablu Effect Audio było znacznie gorzej.

 

Zacząłem drążyć temat, ludzie piszą że często maja problemy z gniazdami mmcx. Luzują się one z czasem. Na początku kompletnie nie rozumiałem o co chodzi. Jak się luzują, przeciez to coaxial.

 

Ale wziąłem to pod lupę. Otóż gniazdo mmcx ma pin, pusty w środku, w który wchodzi męski pin w konektorze. Pusty pin w gnieździe zrobiony jest z 2 blaszek, nie jest odlany z jednej części materiału (OMG jaki fuckup) i z czasem się te dwie blaszki odginają tworząc przerwę. Wówczas na niektórych zakresach obrotu (u mnie 0..30 stopni) nie ma styku. Nie wiem co za kretyn wymyślił, żeby robić to z 2 blaszek, wiadomo przecież że to się wyrobi. No ale jest jak jest.

 

Znalazłem firmy w UK i USA które zajmują się wymianą wadliwych gniazd MMCX w słuchawkach. Shure oczywiscie nie przyjmuje tego do reklamacji i gniazd nie wymienia. Mozna nabyc lewa lub prawa sluchawke. W wypadku SE846 ktore kosztuja 4K to cena 2.2K czyli tyle mniej wiecej ile chodzi uzywana para tych sluchawek. "Swietne rozwiazanie".

 

Pomyslalem sobie chrzanic to tak latwo sie nie poddam i nie bede wysylal tego do rozbierania sluchawek i wymiany calego gniazda. Lupe mam dobra do lutowania, nabylem zestaw pęset do montażu SMD. Są naprawdę mikroskopine, koszt 42 PLN.

 

Wzialem proszę ja Was lupę, wyczaiłem gdzie jest łączenie tych 2 blaszek i delikatnie 3 razy ścisnąłem je z wyczuciem pęsetą do montażu SMD. 

 

Gniazdo naprawione. Gra i trąbi z Effect Audio w zakresie 0..360 stopni :)

 

Dlaczego konektor Shure miał probem ledwo widoczny? Poniewaz Shure jako jedyne stosuje konektor o wiekszej gladkiej powierzchni ktora styka sie z powierzchnia gniazda i tym samym cale polaczenie jest bardziej stabilne. Nic tam sie nie zgina. Konektory Shure sa tez bardziej masywne i nie wiem czy pasuja do innych sluchawek z gniazdem MMCX.

 

Tak czy siak, da sie to naprawic tylko wymaga precyzji i uwagi. 

Edytowane przez fallow
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • fallow zmienił(a) tytuł na "luźne gniazdo" MMCX w Shure i wtyki Effect Audio - spostrzeżenia z udanej naprawy

Przede wszystkim gratulacje udanej naprawy. ;) Gniazda mmcx mają to do siebie, że nie są zbyt wytrzymałe, szczególnie jak ktoś lubi powachlować kabelkami. Ja w FH3 już mam wpięty jeden kabel na stałe, ale za każdym razem jak chciałem go zmienić to miałem duszę na ramieniu czy coś się nie uszkodzi. Nie tylko w FH3 z resztą, w każdych słuchawkach z mmcx tak miałem. Pod tym względem 2 pin są lepsze. Tylko kabel jest nieruchomy, co może czasami lekko ograniczyć ergonomię w porównaniu do mmcx, aczkolwiek myślę, że większa wytrzymałość połączenia jest dużo ważniejsza. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności