Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×
  • 0

Pierwsze planary


ibizpl

Pytanie

Witam wszystkich,

 

Wiem że to kolejne zapytanie podobne do setek innych, ale może podpowiecie to i owo?

 

Od jakiegoś czasu do słuchania muzy w domu używam w sumie rozwiązania mobilnego, czyli iphone -> tidal hifi/master -> dragonfly red -> Meze Neo 99 i w sumie jestem bardzo zadowolony :)

Uznałem jednak że skoro usłyszałem potężną różnicę pomiędzy poprzednim sprzętem ( nie wartym wspomnienia ) a aktualnym, to może pora na wejście na kolejny schodek?

Ponieważ zależy mi żeby oprócz słuchawek rozwiązanie było dalej mobilne ( w sumie chodzi o słuchanie w domu ale w różnych miejscach ) więc większe klamoty odpadają, najchętniej zostawiłbym na razie reda i skupił się na wymianie samych słuchawek ( a raczej dołożeniu kolejnych bo Neo zostają ), może na kolejnym etapie pomyślę o innym DAC/DAP.

 

Lubię raczej rozrywkowe granie, nie koniecznie stricte analityczne - w aktualnym torze najbardziej brakuje mi sceny, chciałbym "wyjść z muzyką z głowy", stąd pomysł na słuchawki otwarte, kwestia samej technologii czyli planarów, to już bardziej ciekawość i fanaberia.

 

Budżet jak na planary niestety nie duży bo max 2,5 tys. i niekoniecznie musi to być całość kwoty.

Jak na razie po dłuższej lekturze przeróżnych recenzji i opinii doszedłem do wniosku że brakuje ok 1000 zł żeby móc cokolwiek wybierać z półek sklepowych, więc albo używki albo:

- Sundary

- Monolith M1070

- Monolith M1570 

- Aeon open back ( trochę ponad budżet, trzeba będzie negocjować )

- ... co jeszcze?

 

Tak jak wspomniałem, cel rozrywkowy nie studyjny, słucham dla przyjemności, np Fish ( ten od Marillion ), Knopfler i Dire Straits, RHCP, Pineapple Thief, Tool, stare Tangerine dream, Yello, sporo muzyki poważnej np. koncerty Krystiana  Zimermana, trochę filmówki typu Hans Zimmer, Goransson, z rodzimej muzy Coma ( stare albumy), Dr Misio, Lao Che.

 

Lubię lekko ( ale tylko lekko ) podbity ale kontrolowany w cuglach bas, naturalny nie schowany za bardzo środek i czysty ale nie raniący bębenków treble.

 

Liczę na podpowiedzi kolegów którzy podobną drogę mają już za sobą i podrzucą kolejne modele do wpisania na listę do odsłuchu.

 

Pozdrawiam i życzę Wesołych i Zdrowych Świąt i 

 

niech Herce będą z Wami ;)

 

Zibi

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

No i posłuchałem. Monolithy podłączone pod sam M11Pro jednak nie grają tak, jak powinny. Dopiero po puszczeniu sygnału przez SP200 (sygnał z lineoutu M11Pro, więc odrzucić można wpływ sygnatury źródła). Z DAPa grają ok, ale dopiero na wzmaku instrumenty się "odklejają" od siebie. Pojawiają się źródła pozorne i ich trójwymiarowość (kontrabas brzmi nie jak jeden dźwięk, tylko struny, pudło itd). Pojawia się też scena.
I uprzedzam pytanie - nie zależy to od poziomu głośności. Na obu konfiguracjach ustawiłem dość głośno.
Żeby było jasne - nie znam się na parametrach i ich wpływie na dźwięk. Opisuję to, co słyszę. Podobną sytuację miałem z AKG K702, które "na papierze" powinny być odpowiednio wysterowane z DAPa. Ale kiedy usłyszałem, jak brzmią z SMSLa, to nie miałem żadnej wątpliwości.
Dodatkowo mobilność zestawu z M1570 pogarsza sytuacja z wtykiem słuchawek. Zestaw wtyk duży jack + przejściówka na małego jacka to już 2/3 długości M11. Od SR25 byłby już pewnie dłuższy :)

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
49 minut temu, temporary_1 napisał:

Tak z ciekawości czemu akurat planarne?

 

No właśnie z ciekawości, miałem parę razy na uszach w różnych miejscach i byłem ciekaw szerokiej sceny, tej naturalności i braku koloryzowania, szczególnie basu ( jak w meze neo ). Wiem że są też takie dynamiki ( tzn grające naturalnie ) ale średnica przetworników, inna konstrukcja - mnie zawsze korci żeby spróbować ( jak z autem na prąd - wydaje się że niby do dupy a jak przyciśniesz to banan na twarzy ).

Godzinę temu, temporary_1 napisał:

Co do obliczeń to dosyć proste, dobrze byłoby wiedzieć na jakim poziomie głośności przeważnie słuchasz,żeby dobrać amp i mieć trochę zapasu. No chyba,że w planach będą następne, bardziej wymagające słuchawki. 

 

No właśnie koledzy piszą że nie takie proste, bo z nich ( obliczeń ) wynika że SR25 bez problemu - na pewno nie słucham 120 dB a przy 110 zapotrzebowanie jest wielokrotnie niższe. Pisałem o tym powyżej.

 

Nie wiem tylko czemu wszyscy się czepili tego iphona i reda - tak jestem ( chwilowo ) zadowolony bo na tym redzie grają lepiej niż poprzednie i wiem że to źródło jest do zmiany, przecież o tym teraz dyskutujemy.

 

Barbartek, bardzo ci dziękuję że znalazłeś czas i pamiętałeś o mnie - to już jest konkretny trop, zresztą zgodny z tym co pisali koledzy powyżej i kompletnie niezgodny z teoretycznymi obliczeniami, ALE wiem już teraz w którym kierunku iść ze źródłem, a konkretniej z jego mocą.

 

Zastanawiam się jeszcze jak by to wyglądało z M11 po balansie - tam mocy jest prawie 2x tyle, nie?

Trzeba zacząć od zamówienia dobrego kabla a dopiero później na odsłuchy.

Edytowane przez ibizpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Post o lambo i LPG nie do końca trafny, bo przy dobrze wykonanej i zestrojonej instalacji w teorii pojedzie szybciej niż na benzynie (LPG jest bardziej kaloryczne).

 

Co do mocy wzmacniacza i słuchawek impedancja podana przez producenta jest średnią. W całym paśmie przenoszenia są wahania impedancji. Przykład na średnicy hd58x mają 150R, na skrajnie niskich częstotliwościach impedancja przekracza 300R - ergo trzeba więcej prądu żeby grały 'dobrze', ponieważ ze słabego źródła bas będzie kulał.

 

Nie szukałem dokładnych pomiarów podanych tutaj słuchawek, ale podałem punkt odniesienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Szukania dziury w całym ciąg dalszy hehe. Sprzedałeś tip to teraz wszyscy będą gazować swoje mechaniczne bestje żeby teoretycznie jeździć szybciej :). BTW w F1 to jednak pracują idioci i tankują jakimiś mieszankami zamiast zagazować i pozamiatane. EOT

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
27 minut temu, GhalMaraz napisał:

W całym paśmie przenoszenia są wahania impedancji

Nie w przypadku planarów.

31 minut temu, GhalMaraz napisał:

na skrajnie niskich częstotliwościach impedancja przekracza 300R 

co oznacza rezonans przetwornika dynamicznego.

35 minut temu, GhalMaraz napisał:

ergo trzeba więcej prądu żeby grały 'dobrze'

czyli trzeba niskiej impedancji wyjściowej wzmaka, a nie „więcej prądu”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, neonlight napisał:

Planary, 60Ω i 96db - @ibizpl Piękne sobie wybrałeś słuchawki pod DAP'a. 😆 Jeszcze moc: minimalna 200mw a max 4000mw - czyli na moje, bez min. 1000mw nie podchodź. ✌😉

 

Tak to jest jak człowiek niedouczony zabiera się za zakupy.

Ale są światełka w tunelu, np xDuoo XD-05 plus.

Edytowane przez ibizpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, ibizpl napisał:

 

Tak to jest jak człowiek niedouczony zabiera się za zakupy.

No ale sam je sobie wybrałeś, nie "słuchałeś" porad osób obeznanych w temacie, czemu właśnie tak? 🙂 Według mnie, kupowanie planarów pod sprzęt przenośny, to w większości przypadków poroniony pomysł i tutaj naprawdę trzeba mieć wiedzę, żeby wybrać takie, które są względnie łatwe do wysterowania.

 

Planary potrzebują setki miliwatów, żeby zagrały w pełni swoich możliwości, dlatego albo DAP z wysokiej półki, albo dodatkowy wzmacniacz o bardzo dobrej wydajności, są niezbędne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak to jest jak się na coś napali i nie bierze pod uwagę ważnych wskazówek, a na koniec ma się pretensje, że go nie ostrzegliśmy. Strzelam focha i wyłączam się z tej jałowej dyskusji oraz „doradztwa” w tym temacie. Jak widać wciąż nie docierają te same argumenty. Nie chcę patrzeć na kolejną porażkę. :)  

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, ibizpl napisał:

Ale są światełka w tunelu, np xDuoo XD-05 plus.

Teoretycznie tak, a w praktyce może być różnie, nawet taki mocarny 1000mw wzmak przenośny, w przypadku Twoich słuchawek może przyklęknąć. ;)

 

Masz dwa wyjścia, zostawić Monolith'y i dobrać jakiś mocny wzmacniacz, wliczając w to stacjonarkę, lub oddać słuchawki i kupić inne, mniej wymagające. Decyzja należy do Ciebie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@docentore Ma Thieaudio Phantomy i XD05+. Phantomy mają niższą impedancję, ale też niższą czułość, pewnie może Ci powiedzieć, na ile są wysterowane. Zresztą one wg samej strony linsoula potrzebują 2W mięska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, neonlight napisał:

Masz dwa wyjścia, zostawić Monolith'y i dobrać jakiś mocny wzmacniacz, wliczając w to stacjonarkę, lub oddać słuchawki i kupić inne, mniej wymagające. Decyzja należy do Ciebie. ;)

 

Zdaję sobie sprawę że jestem dosyć zielony w tym temacie, ale tez nie jest tak że kupiłem te słuchawki całkiem na pałę, trochę o nich poczytałem i np. w recenzji hifiphilosophy ładnie zagrały na AK380, patrząc na pomiary wychodziło że wcale nie są takie straszne do napędzenia: SoundStageNetwork.com | SoundStage.com - Monoprice Monolith M1570 Headphones

 

Lobuz1 - spokojnie, nie mam do nikogo pretensji, nie jestem dzieckiem - po prostu się uczę na własnych błędach jak każdy.

 

Jeżeli pozwolicie będę pytał o opinię jeżeli wybiorę wstępnie źródła do nich, pewnie w odpowiednim już dziale.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 hours ago, lobuz1 said:

Tak to jest jak się na coś napali i nie bierze pod uwagę ważnych wskazówek, a na koniec ma się pretensje, że go nie ostrzegliśmy. Strzelam focha i wyłączam się z tej jałowej dyskusji oraz „doradztwa” w tym temacie. Jak widać wciąż nie docierają te same argumenty. Nie chcę patrzeć na kolejną porażkę. :)  

Dlaczego od razu porażkę, człowiek uczy się, eksperymentuje..jak dla mnie sama frajda...zawsze można je po jakim czasie sprzedać i kupić (albo nie) coś innego. Przecież to tylko słuchawki. Na koniec swoimi doświadczeniami można się podzielić na jakimś forum:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 30.12.2020 o 15:06, ForeseenQuasar napisał:

@docentore Ma Thieaudio Phantomy i XD05+. Phantomy mają niższą impedancję, ale też niższą czułość, pewnie może Ci powiedzieć, na ile są wysterowane. Zresztą one wg samej strony linsoula potrzebują 2W mięska

Bez problemu. XD05+ daje 1W w 32ohm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, docentore napisał:

Bez problemu. XD05+ daje 1W w 32ohm.

 

W dniu 30.12.2020 o 15:06, ForeseenQuasar napisał:

@docentore Ma Thieaudio Phantomy i XD05+. Phantomy mają niższą impedancję, ale też niższą czułość, pewnie może Ci powiedzieć, na ile są wysterowane. Zresztą one wg samej strony linsoula potrzebują 2W mięska

Gdzie tu logika? Przy 47 ohm może dawać 680 mW przy niższej skuteczności 93dB

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No

9 minut temu, ibizpl napisał:

A taki AK Kann? Trochę zabytkowy już model w sumie i cegła, pewnie nie ma MQA ale tidala i moc ma.

Kann ma 7Vrms po balansie i wyjdzie ok 816mW. Weź Kann Cube albo Alpha- tylko te dapy dadzą radę. Albo stacjonarkę. 

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, lobuz1 napisał:

 

Gdzie tu logika? Przy 47 ohm może dawać 680 mW przy niższej skuteczności 93dB

No i? Co ma logika do tego?

Mam oba sprzęty i wiem, że mocy jest wystarczająco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Producent określa zapotrzebowanie 2W. Ważne, że Ci odpowiada. Słuchałeś na stacjonarce? Lepiej/gorzej/tak samo?

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, lobuz1 napisał:

Producent określa zapotrzebowanie 2W. Ważne, że Ci odpowiada. Słuchałeś na stacjonarce? Lepiej/gorzej/tak samo?

Sprzęt dający 1W w 32Ohm uważam za jak najbardziej stacjonarny.

Słuchałem na swoim DIY z lampą NuHybrid, 1.5W w 50ohm. Nie zauważyłem wielkiej różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Lobuz1 - ja już się rozglądam za drugim, stacjonarnym torem w tym temacie:

Małe DAC+AMP pod słuchawki i tidala - Co kupić | sprzęt stacjonarny - Forum.MP3store.pl

 

Co nie zmienia faktu że jak znajdę coś mobilnego to może też dokupię.

Alpha trochę za drogi dla mnie za takie pieniądze można już coś fajnego na półkę postawić( wiem że to względne ale chyba za krótko siedzę w audio żeby tyle kasy za takie pudełko dać ), może jak za jakiś czas stanieją te używki to coś upoluję :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Żeby zakończyć temat planarów, dzisiaj przyjechał Burson Playmate i DOPIERO TERAZ Mki zagrały jak należy.

Bardzo ładnie się zgrały z wersją Basic - myślałem że będzie za jasno i za mało basu i trzeba będzie Vividy organizować, ale nie - jest idealnie niektóre kawałki dostały wręcz efektu 3D, więc mam to co chciałem - szeroką scenę jak stodoła.

Dół schodzi nisko jak należy, jest nawet dosyć mięsisty, ale nie zalewa niczego i nie dudni - pełna kontrola. Wokale zrobiły się bardzo naturalne i delikatnie wyeksponowane. Góry za bardzo nie umiem opisać ale nie mam jej nic do zarzucenia, nie ma sybilacji, talerze syczą jak trzeba.

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi i ukierunkowanie.

 

P.S. Kurcze, ciekawe jakby zagrały na takim 3X...

 

Edytowane przez ibizpl
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

@ibizpl

Mam m1570, słuchałem ich z korga dac100 i dapa hiby R5 z wyjścia 3.5. Muszę powiedzieć, że R5 mimo wszystko daje radę. Chcę podpiąć słuchawki pod balans 4.4 gdzie jest ok 1000mw ale nie mam przejściówki 6.3 - 4.4. Jesteś zainteresowany kablem zbalansowanym do mek? Powinny grać jeszcze lepiej. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Taki drobiazg dot. R5:

1. 1040mWto daje dla 16 ohm po balansie

dla 60ohm to będzie jakieś 280 mW

2. Słuchane na 3.5  i “daje radę” przy 60 ohm to wychodzi około 150mW

 

Może lepiej/taniej żyć w nieświadomości . Nie ma takiej przejściówki- z balansu przejdziesz na se, ale nie da rady w drugą stronę. Trzeba wymienić na kabel zbalansowany.

 

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności