Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×
  • 0

Pierwsze planary


ibizpl

Pytanie

Witam wszystkich,

 

Wiem że to kolejne zapytanie podobne do setek innych, ale może podpowiecie to i owo?

 

Od jakiegoś czasu do słuchania muzy w domu używam w sumie rozwiązania mobilnego, czyli iphone -> tidal hifi/master -> dragonfly red -> Meze Neo 99 i w sumie jestem bardzo zadowolony :)

Uznałem jednak że skoro usłyszałem potężną różnicę pomiędzy poprzednim sprzętem ( nie wartym wspomnienia ) a aktualnym, to może pora na wejście na kolejny schodek?

Ponieważ zależy mi żeby oprócz słuchawek rozwiązanie było dalej mobilne ( w sumie chodzi o słuchanie w domu ale w różnych miejscach ) więc większe klamoty odpadają, najchętniej zostawiłbym na razie reda i skupił się na wymianie samych słuchawek ( a raczej dołożeniu kolejnych bo Neo zostają ), może na kolejnym etapie pomyślę o innym DAC/DAP.

 

Lubię raczej rozrywkowe granie, nie koniecznie stricte analityczne - w aktualnym torze najbardziej brakuje mi sceny, chciałbym "wyjść z muzyką z głowy", stąd pomysł na słuchawki otwarte, kwestia samej technologii czyli planarów, to już bardziej ciekawość i fanaberia.

 

Budżet jak na planary niestety nie duży bo max 2,5 tys. i niekoniecznie musi to być całość kwoty.

Jak na razie po dłuższej lekturze przeróżnych recenzji i opinii doszedłem do wniosku że brakuje ok 1000 zł żeby móc cokolwiek wybierać z półek sklepowych, więc albo używki albo:

- Sundary

- Monolith M1070

- Monolith M1570 

- Aeon open back ( trochę ponad budżet, trzeba będzie negocjować )

- ... co jeszcze?

 

Tak jak wspomniałem, cel rozrywkowy nie studyjny, słucham dla przyjemności, np Fish ( ten od Marillion ), Knopfler i Dire Straits, RHCP, Pineapple Thief, Tool, stare Tangerine dream, Yello, sporo muzyki poważnej np. koncerty Krystiana  Zimermana, trochę filmówki typu Hans Zimmer, Goransson, z rodzimej muzy Coma ( stare albumy), Dr Misio, Lao Che.

 

Lubię lekko ( ale tylko lekko ) podbity ale kontrolowany w cuglach bas, naturalny nie schowany za bardzo środek i czysty ale nie raniący bębenków treble.

 

Liczę na podpowiedzi kolegów którzy podobną drogę mają już za sobą i podrzucą kolejne modele do wpisania na listę do odsłuchu.

 

Pozdrawiam i życzę Wesołych i Zdrowych Świąt i 

 

niech Herce będą z Wami ;)

 

Zibi

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
39 minut temu, Palpatine napisał:

@Adam 76Ewentualnie wystarczy dokupić kabel bal. PM3 SR25 napędzi bez problemu. Co więcej po bal SR25 gra wyraźnie lepiej niż po se

Tak mówią wszyscy posiadacze SR25 - że po balansie grajek gra zwyczajnie ładniej. Tylko z tego co pamiętam Pan z mp3store po obejrzeniu moich Oppo  PM3 stwierdził, że one się pod balans nie nadają - nie wiem o co dokładnie chodziło, czy tam jakichś kabelków w nich brakuje czy trza by je jakoś przerabiać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie posiadam SR25, ale jeśli jesteś zainteresowany, to mogę porównać jak te słuchawki grają z SP200 i M11Pro (ale tylko SE, bo nie mam kabla zbalansowanego). Może da Ci to jakiś punkt odniesienia.
Ale to dopiero jutro - dziś zrobiłem trasę prawie 600 km i percepcja mi siada default_wink.png

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, Barbartek napisał:

Nie posiadam SR25, ale jeśli jesteś zainteresowany, to mogę porównać jak te słuchawki grają z SP200 i M11Pro (ale tylko SE, bo nie mam kabla zbalansowanego). Może da Ci to jakiś punkt odniesienia.
Ale to dopiero jutro - dziś zrobiłem trasę prawie 600 km i percepcja mi siada default_wink.png

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka


 

Barbartek, wielkie dzięki, pewnie że jestem zainteresowany, muszę teraz znaleźć dla nich sensowne źródło. Mam przeczucie że z tymi Monolitami wcale nie będzie tak trudno 😁

Słucham dzisiaj ze zwykłym redem i i tak mi się micha cieszy np przy yello.

Edytowane przez ibizpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 28.12.2020 o 17:25, lobuz1 napisał:

Z Sr25 na balansie wyciągniesz 266mW (4Vrms)

Z AK380 na balansie niecałe 9mW (2,3 Vrms)

Mój Kann Alpha da 2400mW (12Vrms) i to jest moim zdaniem optymalnie bądź może i trochę mało

Tak sobie czytam o różnych sprzętach, mocach wyjściowych nie do końca rozumiem co napisałeś.

 

W specyfikacji tych słuchawek widnieje optymalne zapotrzebowanie na moc: 200mW ( którą sam zaznaczyłeś ) a wyżej piszesz że 266 mW które wupluje SR25 to za mało i że 2400mW z Alphy to też może nie starczyć.

 

Ja generalnie się zgadzam ( do pewnego stopnia ) że świat audio to takie trochę voodoo bo każdy ma swoje SUBIEKTYWNE odczucia czy coś gra dobrze/źle trochę jaśniej/ciemniej itd. chociaż jakiś wspólny mianownik często jest.

 

Tutaj jednak mamy więcej matematyki niż czegokolwiek innego - chodzi nam konkretnie o zapotrzebowanie słuchawek na prąd, gdyby tej mocy było bardzo na styk np 190-200 mW, to kto wie, ale nawet przy SR25 mamy ponad 30% zapasu mocy do zalecanej/optymalnej a nie minimalnej.

 

Żeby te słuchawki zbliżyły się do 250 mW  trzeba by słuchać 120 dB!

 

Wszystkie kalkulatory jakie znalazłem podają zapotrzebowanie ok 26mW/1.25V przy 110dB.

Wiadomo że skala dB jest logarytmiczna i to szybko rośnie razem z pokrętłem volume ale mimo wszystko zapas jest bardzo duży, widać że producent przy tym parametrze też już wziął zapas.

 

W audio jestem nowy, więc jak coś źle liczę to niech mnie ktoś poprawi proszę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To co piszę opieram na własnych doświadczeniach. 200 czy 300 mW na 60 omowe planary o niskiej skuteczności 96db to bardzo mało. Śmieszne jest podawanie w specyfikacji tak szerokiego „optymalnego zapotrzebowania na moc”: 200 mW - 4 W. Chińczycy tak mają. W to też wierzysz: Pasmo przenoszenia: 5 Hz ~ 50 kHz? Dla mnie to marketingowy bełkot, który ma wpłynąć na sprzedaż. Skoro na red jest dla Ciebie Ok a podczas słuchania na Bursonie nie było efektu wow to ciesz się słuchawkami.   Nie będę Cię przekonywał. Wiem jak brzmią moje planary Ether Flow 23 ohm, 96 dB na low gain (690mW) i mid gain (2780mW) i to mi wystarcza. Ciesz się sprzętem. 

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z tym Redem to nie zrozumiałeś mnie do końca, brzmią nam nim fajnie ale nie twierdzę że to mi super pasuje i próbuję zrozumieć te zależności słuchawki-amp.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To proste- słuchawki (a szczególnie planary) o niskiej skuteczności i wysokiej impedancji (obciąźeniu) potrzebują duźo prądu aby je napędzić. Dlatego właśnie Mr Speakres produkuje słuchawki planarne 13-23 ohm, na które ja się zdecydowałem aby zasilić je należycie z dapa. Jak Lambo nabijesz gazem Lpg to teź pewnie trochę gorzej  pojedzie, prawda? :)

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
On 12/26/2020 at 3:11 PM, laocy said:

Ibis>Jeśli chcesz je napędzić ipfonem to kuppuj co chcesz😊

Dokładnie, wszystkie wymienione planarne modele to strata potencjał u przy założeniu,że będą napędzane z paczki zapałek. Ale taki to nasz polski urok...koniecznie Audi ale wyłącznie na gaz....

20 minutes ago, lobuz1 said:

To proste- słuchawki (a szczególnie planary) o niskiej skuteczności i wysokiej impedancji (obciąźeniu) potrzebują duźo prądu aby je napędzić. Dlatego właśnie Mr Speakres produkuje słuchawki planarne 13-23 ohm, na które ja się zdecydowałem aby zasilić je należycie z dapa. Jak Lambo nabijesz gazem Lpg to teź pewnie trochę gorzej  pojedzie, prawda? :)

A na oleju oleju opałowym to i nawet poleci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, temporary_1 napisał:

Dokładnie, wszystkie wymienione planarne modele to strata potencjał u przy założeniu,że będą napędzane z paczki zapałek. Ale taki to nasz polski urok...koniecznie Audi ale wyłącznie na gaz....

No już się tak nie rozpędzamy z tym polskim urokiem, kolega raczej próbuje zrozumieć, dlaczego tak jest.

 

Technicznie nie pomogę, ale zakładam, że dolna granica tego optymalnego zapotrzebowania to tyle, żeby zagrały głośno. Moje planarne Quady mają niby tylko 20Ohm, ale z DAPa (DX160) grały na pół gwizdka. Co prawda tylko po SE, nie miałem odpowiedniego kabla. Sprawdzę na dniach jak bujają się po BAL z R6, niby powinien im 750mW dać, ale to nadal mało w porównaniu z Everestem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
On 12/26/2020 at 5:07 PM, MrBrainwash said:

HF580 grają pieknie już z Sonata HD Pro ❤️

 

HE-4XX w zasadzie nie porównywałem w tym kontekście na różnych źródłach, ale podłączone do ES100 już pięknie śpiewają. 

Podobno jak podkręcić na tych es czy jak tam potencjometr w drugą stronę to zaczynają też świecić i tańczyć.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Szkoda tylko że nikt się wcześniej o tym nie zająknął ( o impedancji modeli z listy przed zakupem ).

 

Trochę ciężko dyskutować z argumentami lambo na lpg czy pudełka zapałek, pisałem już sporo razy że red jest do zmiany, tylko pytanie brzmi na co i jakie jest REALNIE zapotrzebowanie na prąd i próbuję ogarnąć to matematyką, cóż, taki nawyk.

 

Zaraz mi napiszecie że musi być lampowy i ważyć 25 kg bez czapki ;)

 

 

Edytowane przez ibizpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Impenpancja o nie wszystko. Jak pisałem ważna jest teź ich skuteczność.

np. dynamiczne HD660S 150ohm o skuteczności 110dB nie jest aż tak trudno napędzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, lobuz1 napisał:

Impenpancja o nie wszystko. Jak pisałem ważna jest teź ich skuteczność.

np. dynamiczne HD660S 150ohm o skuteczności 110dB nie jest aż tak trudno napędzić.

 

Wiem, te zależności już w miarę ogarniam... tylko właśnie z nich wynika że SR25 niby powinien ogarniać - ale nie upieram się, to da się przecież sprawdzić przez odsłuch.

 

 

Edytowane przez ibizpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, ibizpl napisał:

Szkoda tylko że nikt się wcześniej o tym nie zająknął ( o impedancji modeli z listy przed zakupem ).

 

Trochę ciężko dyskutować z agrgmentami lambo na lpg czy pudełka zapałek, pisałem już sporo razy że red jest do zmiany, tylko pytanie brzmi na co i jakie jest REALNIE zapotrzebowanie na prąd i próbuję ogarnąć to matematyką, cóż, taki nawyk.

 

Zaraz mi napiszecie że musi być lampowy i ważyć 25 kg bez czapki ;)

 

A Ty swoje- Lambo było jaskrawym przykładem, że jak masz duże gary to potrzebujesz odpowiedniego paliwa. Podobnie jest z tymi planarami. Proponowałem Ci 2 fajne, lekkie modele, które bez problemu byś napedził normalnym dapem : Pandę i Aeon 2. Nie będę śledził parametrów modeli, które Ty lub ktoś proponował.... no i jednak zająknąłem się trochę o impedancji. Poszukaj.

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minutes ago, ibizpl said:

Szkoda tylko że nikt się wcześniej o tym nie zająknął ( o impedancji modeli z listy przed zakupem ).

 

Trochę ciężko dyskutować z argumentami lambo na lpg czy pudełka zapałek, pisałem już sporo razy że red jest do zmiany, tylko pytanie brzmi na co i jakie jest REALNIE zapotrzebowanie na prąd i próbuję ogarnąć to matematyką, cóż, taki nawyk.

 

Zaraz mi napiszecie że musi być lampowy i ważyć 25 kg bez czapki ;)

 

 

Z Lamborghini na LPG to nie mój post...ale muszę przyznać,że trafny. Co do obliczeń to dosyć proste, dobrze byłoby wiedzieć na jakim poziomie głośności przeważnie słuchasz,żeby dobrać amp i mieć trochę zapasu. No chyba,że w planach będą następne, bardziej wymagające słuchawki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 26.12.2020 o 16:39, lobuz1 napisał:

Nie wiem co jeszcze chcesz wiedzieć. Tym gówienkiem nie napędzisz wymagających planarów a wciąż pytasz o rady- jakiś złoty środek, którego nie ma. Będzie grało, ale na pół gwizdka. Celuj w te co mają mało omów i wyższą czułość :). Oppo PM-3 , Pandy itp. Słuchawki dobiera się do źródła lub odwrotnie.

https://drop.com/buy/drop-wireless-headphones/details#details

Poszę

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Spoko, gumka nie pęka :) Zawsze mogę dokupić stojak na kolejną parę nausznic a teraz rozejrzeć się za AIO na półkę sterowanym z ipada z dobrym wzmakiem, tidalem, roonem itd a dap następnym razem - właśnie kombinuję

 

Wiesz że z tym lambo to nie do końca prawda, jak masz taką pojemność i tyle cylindrów to na ****ianym paliwie najwyżej trochę moc stracisz, a taki pyrtek 3 cyl wywali błąd silnika i laweta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
35 minut temu, lobuz1 napisał:

To proste- słuchawki (a szczególnie planary) o niskiej skuteczności i wysokiej impedancji (obciąźeniu) potrzebują duźo prądu aby je napędzić.

Dokładnie na odwrót.

Wysoka impedancja to niskie obciążenie źródła prądem.

 Najlepiej zaś jest napędzić słuchawki wystrzeliwując je z katapulty, a żeby jeszcze prawidłowo wysterować to dobrze jest dokleić im skrzydełka na drogę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Chodziło mi o to, że czym wyższa impedancja to oczywiście prąd, którym zasilane są sluchawki jest mniejszy. Dlatego dap powinien mieć Vrms bez obciążenia możliwie wysokie aby suma samarum dostarczyć sporo mocy wymagającym planarom. Ma to sens czy nie? Ostatnio ktoś się o to sprzeczał na forum :) . Jestem inżynierem mechanikiem z polibudy, którą skończyłem 20 lat temu, więc używam swobodnie słowa prąd, napędzić itp. Nie bronię tutaj pracy magisterskiej lecz własnymi słowami tłumaczę coś tak jak ja to rozumiem :) . Mogę też się mylić heh

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Trza zapakować te hełmofony do pudła i pojechać z nimi na odsłuch i tyle. Może jestem głuchy na tyle że SR mi podpasuje a może nie - zobaczymy.

Na razie wykombinowałem że w sumie może niepotrzebnie tak się upierałem przy tej mobilności żeby mieć wszystko w jednym, skoro już wybrałem te Monolithy i im z DAPami nie po drodze to się rozejrzę za czymś innym.

 

Nie chcę prowokować jakieś mega dyskusji tylko próbowałem zrozumieć ( policzyć ) i tyle.

Edytowane przez ibizpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minutes ago, Undertaker said:

Ja już się w tym wszystkim gubię i po prostu przyjmuję zasadę, że "większość słuchawek gra spoko z ziemniaka ale zawsze zyskują na dobrym napędzie/torze". Kiedyś sobie na ten przykład AKG K240DF słuchałem z iphona starego i co jak nie grały jak grały. 

7 minutes ago, ibizpl said:

Trza zapakować te hełmofony do pudła i pojechać z nimi na odsłuch i tyle. Może jestem głuchy na tyle że SR mi podpasuje a może nie - zobaczymy.

Na razie wykombinowałem że w sumie może niepotrzebnie tak się upierałem przy tej mobilności żeby mieć wszystko w jednym, skoro już wybrałem te Monolithy i im z DAPami nie po drodze to się rozejrzę za czymś innym.

 

Nie chcę prowokować jakieś mega dyskusji tylko próbowałem zrozumieć ( policzyć ) i tyle.

Tak z ciekawości czemu akurat planarne? Tak sobie myślę,że dla większości normalnych ludzi to akurat bardziej przyjazne i funkcjonalne będą dynamiki i tu wybór jest dużo większy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności