Skocz do zawartości

Czy jest na sali akustyk? (wyciszenie pokoju)


Coven

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Mieszkam sobie na stancji w pokoju 8m2, gdzie jedna ze ścian, która dzieli mnie z sąsiadką jest płyta gipsowa (~12m2). Problem jest taki, że wszystko słychać - od zwykłej konwersacji, po odgłosy codziennie wykonywanych czynności. Mnie jako "chłopa ze wsi", to denerwuje, dochodzi do tego okazjonalne towarzystwo w późnych godzinach wieczornych i muzyka, od której powoli zaczynają więdnąć mi uszy. Oczywiście to nie jest tak, że ta sąsiadka jest jakaś wybitnie głośna (choć czasami być potrafi), to ta ściana przepuszcza tyle, że nie wiem czy szept by wieczorem coś pomógł.

 

Pytanie kieruje do osób, które miały z tym jakieś doświadczenie, lub wiedzę w temacie - Czy jest jakiś w miarę tani sposób (<1000 zł, ale im taniej tym lepiej), by tę ścianę skutecznie wygłuszyć? Chodzi mi o takie rozwiązanie, które będzie mało inwazyjne (jestem w stanie pogodzić się z ponownym malowaniem / położeniem na nowo gładzi po demontażu) i nie zabierać wiele z metrażu.

 

Jestem kompletnie zielony w temacie. Generalnie chciałbym coś, co nie tylko dobrze wygłusza, ale też w miarę dobrze wygląda (np. jak w załączniku) - bardzo mi się podobają te z nieregularną płaszczyzną, pytanie tylko, czy tłumi ona w obie strony tak samo? 

 

Byłbym wdzięczny, jakby ktoś mógł coś doradzić, na co zwracać uwagę przy zakupie, itp. ☺️

 

Z góry dzięki wielkie za pomoc.

D9_fJerWsAAXxCZ.jpg

PANELE-AKUSTYCZNE-MATA-PIANKA-AKUSTYCZNA-50x50-3m2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :D

 

Rozwiązania, które załączyłeś faktycznie są bardzo estetyczne, ale niewiele dają w kwestii wygłuszania pomieszczenia. Takie pianki pochłaniają jedynie wysokie częstotliwości, a w przypadku problemu z wygłuszeniem dźwięków zza ściany będzie jeszcze trudniej :P 

Istnieje jednak bardzo fajne i mało inwazyjne rozwiązanie DIY: http://akumajster.blogspot.com/2017/05/absorber-szerokopasmowy-01.html

Jest trochę grube, ale nie trzeba tym obklejać całej ściany, a jedynie strategiczne punkty :D Plus możesz to wieszać/zdejmować jak obraz. Ewentualnie zrobić wersję stojącą.

 

8 takich paneli wystarczyło na usunięcie pogłosu z pomieszczenia ~20m2 i udało się tym również wygłuszyć cienkie drzwi, więc powinno pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie pięknie, ale w kwestii zapanowania nad akustyką pomieszczenia, za to z wygłuszeniem ściany niestety nie ma nic wspólnego.

 

Jedyne rozwiązanie na lepszą izolację od sąsiadów, to postawienie dodatkowej ścianki, jeżeli nie z cegieł, to na bank z karton-gipsu, a pomiędzy przynajmniej 5cm wełny mineralnej o właściwościach izolacji akustycznej.

 

O szczegóły montażu nie pytaj, bo się na tym nie znam, poczytaj w sieci, na pewno znajdziesz rozwiązanie.

Edytowane przez neonlight
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dasz takie panele to zmienić może (ale nie musi) tylko tyle, że to ciebie będzie słychać mniej u sąsiadki. Jedyny sposób to przerobić ściankę działową.

Pomiędzy karton gips wstawić wełnę, zadbać o szczelność (najważniejsze), o amortyzację (taśma akustyczna na profile a najlepiej drewno zamiast profili metalowych) i wagę samej ściany (są specjalne akustyczne płyty GK oczywiście droższe). Panele i pianki mają tylko znaczenie dla akustyki w twoim pomieszczeniu tak na prawdę. Ale w tysiącu byś się zmieścił.

Edytowane przez Birken
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy wyżej piszą, musisz dostawić ściankę z karton gipsu, a w środek wełnę mineralną, + pustka powietrzna. Można jeszcze się pokusić o domurowanie ścianki z silka E18 np. To będzie najskuteczniejsze ale zarazem tez najbardziej kosztowne. Chociaż przy szybkich wyliczeniach potrzebowałbyś ok 180 bloczków. Co daje 800zł + zaprawy wełna etc dało by pewnie z 1500zł. No i czasu troche. Ale efekt byłby najlepszy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności