Skocz do zawartości

Konfiguracja domowej sieci LAN/WiFi - może ktoś pomoże :)


x X x

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Czy powie mi ktoś dlaczego przy przesyłaniu plików przez FPT lub SMB na dysk podłączony do routera osiągam prędkość rzędu 7,5MB/s ?

 

Konfiguracja:

- telefon OnePlus 7T Pro,

- router Asus RT-AC85P (USB 3.0),

- dysk Seagate Expansion Drive 4TB (USB 3.0),

- komputer podłączony kablem do routera, połączenie 1 Gb/s.

 

Skonfigurowałem sobie dzisiaj na telefonie połączenie FTP i SMB, wcześniej miałem tylko SMB z poziomu komputera.

Na telefonie korzystam z Solid Explorer.

Przesyłam z telefonu jeden plik o wadze 2GB. Przez SMB mam prędkość w okolicy 5MB/s, prze FTP maksymalnie 7,5MB/s.

Przeprowadziłem test wysyłania tego samego pliku z komputera (dokładnie z dysku podłączonego przez USB 3.0) na dysk sieciowy (tutaj mam konfigurację SMB), osiągnąłem prędkość nie przekraczającą 7MB/s.

Łącze internetowe to 600/60.

 

Z tego co się orientuje łącze internetowe nie powinno mieć tutaj nic do gadania - aczkolwiek te 7,5MB/s odopowiada właśnie 60Mb/s.

Router ma dość dobre parametry, telefon też. Komputer podłączony kablem do routera.

 

Czy to jest kwestia źle skonfigurowanego routera? Może ktoś pomoże rozwiązać tą zagadkę? :)

 

 

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli podobne prędkości są po kablu ( komputer > router ) jak i po wifi (telefon > router) to wąskim gardłem wydaje się USB w routerze albo sam dysk.

Spróbuj może przeprowadzić test przekopiowania pliku na dysk, który masz obecnie podłączony do routera (Expansion Drive), ale wpięty bezpośrednio do komputera. Tak możesz sprawdzić czy z dyskiem jest wszystko ok.

 

Jeżeli wszystko odbywa się w obrębie jednej sieci - dom, to łącze internetowe nie powinno mieć znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem dysk do komputera (za pośrednictwem aktywnego huba USB), wyciąłem owy plik z dysku Seagate na wspomniany wcześniej dysk twardy (podpięty do kompa również przez USB 3.0), osiągnąłem około 80 MB/s. Przy transferze w drugą stronę prędkość doszła do 160 MB/s. Więc to wina dysku, zostaje router i jego usb lub konfiguracja.

 

Edit:

Spróbuję zaraz podpiąć do routera inny dysk lub pendrive.

Edit2:

OK podpiąłem rzeczony dysk na zmianę, nie mogę skonfigurować na kompie SMB, ale połączenie przez FTP działa. Wynik? Okolice 6 MB/s maks. Kurde nie wiem, złącze USB było by tak bardzo zdławione? Może mam coś źle ustawione w ustawieniach? Na pewno port ustawiony jest w tryb USB 3.0 (można wybrać też USB 2.0).

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, soulreaver napisał:

@x X x Sprawdź koniecznie czy po kabelku LAN wynik jest taki sam jak po wifi.

 

Pisałem o tym wcześniej. Komputer mam podłączony kablem (w zasadzie to nie komputer bezpośrednio, ale stacja dokująca, ale ma ona łącze 1 Gb/s, a prędkość internetu osiągam maksymalną dostępną, czyli okolice 600/60).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być faktycznie kwestia tego, że router czyt. procesor nie daje rady.

 

Jeżeli dysk miałby być wyłącznie jako backup i raz na jakiś czas kopiowane pliki to dałoby się przeżyć. 

 

Jeżeli ma to być jako domowy serwer dostępny z różnych urządzeń to szczerze polecił bym jakiegoś typowego NAS'a. Jedno czy dwu dyskowy, kwestia preferencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam od czasu do czasu, więc na szczęście to nie jest jakaś kula u nogi. Zauważyłem to dzisiaj (bo tak jak pisałem w końcu udało mi się uruchomić połączenie na telefonie), stąd cała rozkmina :D Spróbuję zbadać temat na supporcie Asusa, może coś podpowiedzą, ale jak ktoś ma jakieś pomysły to proszę pisać. Może jest jakaś opcja, która ma dziwną nazwę (tutaj niektóre takie są i bez wiedzy nie podchodź) i trzeba ją odłączyć/wyłączyć - i to pomoże :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, komeko napisał:

tu masz test tego routera i narzekają na wolne działanie dysku pod USB:

https://www.digitalcitizen.ro/review-asus-rt-ac85p/2/

Hm no i to by się zgadzało, 35,90Mb/s to około 4,5 MB/s. Kurde będę musiał spróbować z alternatywnym oprogramowaniem, może ten cały Merlin? Bo OpenWRT mi się nie widzi, zbyt skomplikowane 😕

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi, o oprogramowanie, a o architekturę samego urządzenia... W Twoim ruterze/ap, jak i 90% dostępnych na rynku SOHO i domowym (mipsy, army), nie ma czegoś takiego jak DMA, i każdy transfer "przechodzi"/liczy CPU 😕 IMVHO wykorzystywanie rutera/ap jako "nasa" to jest baaaaardzo slaby pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, x X x napisał:

@trez0r czyli mówisz software nic nie zmieni? I tak nic z tym nie zrobie, bo ani OpenWRT ani Merlin nie ma stabilnej wersji na moje urządzenie.

Mówię, że ogranicza Ciebie architektura (budowa) urządzenia, tak fizycznie, jak i logicznie... czyt. w "normalnych" komputerach transfer danych z dysku leci "poza" CPU, i go nie obciąża, w przeważającej liczbie konstrukcji "małych" ruterów/AP CPU musi też zajmować się transferem danych po szynie USB...  Stąd mała przepustowość. 

3 godziny temu, Grow napisał:

usb3 może się kłócić z pasmem WiFi - stąd niższy transfer - wartałoby zrobić benchmark na routerze 
można spróbować przejść z formatem partycji na ext3/ext4 jeżeli obecnie jest NTFS

usb 3.0 wykorzystuje, jako medium miedź, WiFi to "fale radiowe" - kłócić się nie ma jak :), w sensie fizycznie nie możliwe :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę fizyki, która to umożliwia:

 

https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/products/docs/io/universal-serial-bus/usb3-frequency-interference-paper.html
https://www.reddit.com/r/technology/comments/136g7y/usb_30_has_been_found_to_cause_interference_that/
https://www.pcmag.com/opinions/wireless-witch-the-truth-about-usb-30-and-wi-fi-interference

Problem jest powszechny, niektórzy producenci routerów dodali opcję wyłączenia usb3.

Zarówno przy Netgear R7000 jak i Asus RT-AC68u po podłączeniu dysku usb3 spadała mocno przepustowość sieci wifi.

Problem rozwiązałem przez użycie jako NAS Odroid HC1 + OpenMediaVault. Pełny gigabit wykorzystany po sambie + super wydajność do innych zastosowań.

Edytowane przez Grow
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, następny "miotacz" w 2.4 😕. IMVHO nawet przy wpływie korzystania z HDD, w tym paśmie za dużo ugrać się nie da... szczególnie teraz, kiedy BT czy "inne" wireless komunikują się w tej częstotliwości. Lepsze kable do HDD, oddalenie od anteny... za dużo zmiennych robi się w tym równaniu. Nie no, z tym HC1 i pełnym Gbit/s po SMB to nie uwierze :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wracając do tematu dysku sieciowego, czy są takie urządzenia, które konwertują dowolne urządzenie podpięte pod port USB urządzenia na serwer NAS? Znacie coś skutecznego i czy jest sens się w to bawić?

Schemat, jakby ktoś nie rozumiał o co mi chodzi: dysk USB -> konwerter NAS -> kabel sieciowy do routera.

Wysłane z mojego HD1913 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności