Skocz do zawartości

Monitory studyjne do 3000/3500.


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

chciałbym pójść krok wyżej względem moich aktualnych Edififer-ów R2750DB ale zupełnie nie orientuję się w monitorach studyjnych i nie wiem nawet, które warto brać pod uwagę. Pokój rozrysowałem tutaj: 

 

image.png

 

wymiary to 3,4m na 2,7m. Aktualne kolumny stoją na biurku ale za jakiś czas będe mieć stojaki, które postawie po obu stronach biurka (które przesunę delikatnie w lewo, żeby prawa kolumna nie była całkiem zasłonięta przez szafę) i to na nich będą one stały. Intersują mnie tylko i wyłącznie monitory studyjne. Nie wiem czemu ale bardziej podoba mi się takie neutralne brzmienie a i ciężko znaleźć takie, które jak monitory studyjne schodzą nisko w subbas (może nie do 20Hz ale 35/40 jest już dla mnie mocno okey).

 

Monitory służyć będą tylko i wyłącznie do słuchania muzyki, żednego masteringu. Przez większość czasu muzyki słucham dość cicho więć zależy mi na tym, żeby bas był obecny już nawet na takich niskich poziomach głośności z czym czasami mają problem moje Edififery. Kiedyś gdy załozyłem podobny temat polecono mi Focale Alpha 80 jednak chciałbym poznać wasze zdanie raz jeszcze. Może od tamtego czasu pojawiło się coś nowego wartego uwagi?

 

Czekam na propozycje :)

Edytowane przez pawelekdabek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • pawelekdabek zmienił(a) tytuł na Monitory studyjne do 3000/3500.

Problem niskiego basu, rozwiążesz wielkością przetwornika nisko-średniotonowego i tutaj minimum to 6,5", chociaż Yamaha HS50 potrafiła zadziwiająco nisko zejść, na ucho 35hz spokojnie. Przy cichym odsłuchu też powinny się sprawdzić, ponieważ mają skłonność do wyciągania szczegółów, co z kolei jest niezbyt przyjemne podczas głośnego grania. HS'y są bardzo neutralne, techniczne, nie mają audiofilskiego czaru i nie wiem, czy o taką surowość studyjną Tobie chodzi.

 

Focal'e Alpha są na przeciwległym biegunie, ogólna neutralność, ale i duża gładkość, bliżej im do czarowania Hi-Fi, góra dosyć mocno stonowana, przez co podczas cichych odsłuchów, nie będzie słychać detali, nawet pełnej faktury instrumentów. 

 

Jak bym miał porównać oba modele do słuchawek, to HS'y są podobne do szkoły Audio-Technica/AKG, z kolei Alpha'y do Sennheiser'ów HD650 z pierwszych wypustów

 

Najlepiej zamówić do domu co najmniej ze dwie pary i wybrać, co lepsze. ;)

 

Pojęcie "cichy odsluch" też jest względne.

 

W sumie mogę jeszcze polecić JBL LSR, neutralność łączy się tutaj z naturalnością i żywiołowością, graja dosyć agresywnie, bezpośrednio w porownaniu do w/w modeli, jednak nadal nie powinno stanowić to problemu przy niezbyt głośnym słuchaniu. Również wyciągają dużo z nagrania, ale i dodatkowo dodają kopa, którego trochę brakuje HS'om.

 

LSR'y mógłbym przyrównać trochę do Grado, albo HD600 na sterydach.

 

Oczywiście muszę zaznaczyć, iż nie jestem na bieżąco z monitorami aktywnymi, jedynie opieram się na modelach sprzed kilku lat, a jak wiadomo, od tamtego czasu pojawiło się pełno nowych modeli, więc ponownie zalecam odsłuch przed zakupem i rozeznanie na rynku. ;)

 

Powodzenia.. 👍

Edytowane przez neonlight
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest słaba akustyka, to i w dużym pomieszczeniu bas się pogubi, głośność nie ma tu nic do rzeczy.

 

 Przy biurku powinno być wszystko ok, problem może i zapewne się pojawi, kiedy będzie słuchał z łóżka, w szczególności w narożniku, ale to i z 5" będzie dudniło. ;)

Edytowane przez neonlight
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@neonlight ma racje, przy edifierach w rogach pokoju jest dość mocne wzmocnienie basu ale tak jak mówiłem, jakieś 70% czasu muzyki słucham siedząć przy biurku.

 

@RIH DAC-a już mam, co prawda podłączenie byłoby delikatnie problematyczne bo brak w nim wyjść XLR bądź nawet RCA ale to dla mnie nie problem, chciałbym skupić budżet w całości na kolumnach.

 

@Mushabelly myślałem o nich, tak samo jak i o wyższym modelu Edifierów S3000Pro ale trochę boję się tego bass reflexu z tyłu kolumn, nie uważacie, że byłby to większy problem niż rozmiar samego woofera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=10004]RIH[/mention] takie 8 cali nie spowoduje, że w tak małym pomieszczeniu przy większej głośności bas się pogubi?
Robiłem eksperymenty z front i rear ported wielu firm w takich pomieszczeniach - wielkość nie jest głównym czynnikiem - ważniejsze są materiały z jakich wykonano ściany, sufit i podłogę. Np. przy zbrojonym żelbetonie / portohermie / cegle i z grubszym dywanem - nie ma dramatu. Jak ktoś jest wrażliwy wiesza grubsze zasłony i ewentualnie jakaś "pułapkę basową" gdy ma odsłuch w kącie.
Monitory ustawia się głównie na strefę odsłuchu więc jeśli bas nie wędruje zbytnio (refleksy, wielokrotne odbicia) nie powinien przeszkadzać.

Poza tym jaki model ma być wybrany warto zaznaczyć, że część z tych sprzętów (monitory) nastawiona jest na źródła zbalansowane i wejścia innego typu mogą mieć swoje ograniczenia (np. link jack-jack miedzy monitorami u Tannoya).

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka



72502f11b697ea70adcae8a023ce4940.jpg
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=10004]RIH[/mention]A te zasłony, to konkretnie gdzie wieszać?
Ja bym radził w oknie default_wink.png
A tak na serio wiele osób, które miało problem z odbiciami robiło listwę z zasłonami i firanami na całej ścianie z oknem - wtedy jedna ze ścian tłumiła znacząco odbicia.
Czy tu kolega się na to zdecyduje zależy od niego ale jak mniemam na podstawie projektu - koło łóżka jest okno.
@bob2000 Ja uzywam takiego sprzętu - DSP i nie dudni ->


799801b5a0216aa2c77c595fade39dd0.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RIH Ale zdajesz sobie sprawę, że materiałowe zasłony nie wpłynął w żaden sposób na bas, bo są za lekkie i nie posiadają częstotliwości rezonansowej

niskich częstotliwości, żeby je pochłonąć?! Wysokie tony i wyższą średnicę owszem, ale nie ma najmniejszej szansy, żeby ruszyły bas. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=10004]RIH[/mention] Ale zdajesz sobie sprawę, że materiałowe zasłony nie wpłynął w żaden sposób na bas, bo są za lekkie i nie posiadają częstotliwości rezonansowej
niskich częstotliwości, żeby je pochłonąć?! Wysokie tony i wyższą średnicę owszem, ale nie ma najmniejszej szansy, żeby ruszyły bas.
Jeśli materiał ściany nie ma tendencji do budowania odbić zasłony nie stanowią "pułapki basowej" tylko warstwę wygłuszająca - poza tym nie mówię o zaslonach z Ikei tylko grubszych kotarach. Ustawienie jednej ściany z zasłon stosuje się głównie wtedy kiedy w materiale litym jest okno i trzeba działać z tym co się ma.
Z załóżenia pokój mieszkalny to nie studio nagraniowe i nie sądzę żeby ktoś miał takie oczekiwania wobec niego ;)

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej uważam, że zasłony jakiekolwiek nie rozwiążą problemu z dudniącym basem. W tym celu stosuje się m.in. pułapki basowe, z grubych i ciężkich materiałów,

najlepiej strojone na konkretne częstotliwości, które stwarzają problemy. Materiały miękkie stosuje się tylko i wyłącznie w celu zmniejszenia odbić wyższych

częstotliwości, dlatego okno i większość powierzchni twardych, należy wytłumić lub użyć dyfuzorów do rozproszenia fali bezpośredniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie nie planuję żadnej adaptacji akustycznej, jak do tej pory poza podbitym basem w rogach pokoju oraz rezonujacym biurkiem przy określonych częstotliwościach nie miałem większych problemów. 

 

@RIH jesteś w stanie polecić coś lepszego niż te Adam T8V czy to w tym budżecie w zupełności wystarcza? Miłoby było jakby były jednak wejścia niezbalansowane też.

 

Co do pokoju to ściany są murowane, sufit natomiast z płyt gipsowych.

Edytowane przez pawelekdabek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej uważam, że zasłony jakiekolwiek nie rozwiążą problemu z dudniącym basem. W tym celu stosuje się m.in. pułapki basowe, z grubych i ciężkich materiałów,
najlepiej strojone na konkretne częstotliwości, które stwarzają problemy. Materiały miękkie stosuje się tylko i wyłącznie w celu zmniejszenia odbić wyższych
częstotliwości, dlatego okno i większość powierzchni twardych, należy wytłumić lub użyć dyfuzorów do rozproszenia fali bezpośredniej.
Przyjmuję Twój punkt widzenia ale moje uszy mówią co innego - badania akustyczne najczęściej dotyczą kierowania dźwięku na materiał a nie jego udział w akustyce pomieszczenia - bo tam najwięcej znaczą meble, dywan i ewentualnie ściany i wielość okna.
Jedyne dane na temat tłumienia zasłon to informacja o "nieliniowości" tłumienia z uwagi na różnorodność materiałów i sposobów wieszania.
Większość źródeł mówi o ich niskiej skuteczności ALE dla pokoi adaptowanych akustycznie czyli jeśli masz odpowiednie tłumienie, zadbałeś o akustykę to zasłony będą najmniejszym zmartwieniem (choć bywają nieprzewidywalne i dla sceny i dla cząstkowych składowych).
Nie spotkałem się nigdy z doświadczeniem o wartości naukowej kiedy ktoś robił pomiary tylko dla zasłon.
U mnie w drugim pomieszczeniu masz okno zaraz za głośnikami, firanka jak papier - i nic nie rezonuje bo szyba ma wiele warstw i okno jest dobrej klasy - a Moja Pani słucha takiej muzy, że z kościoła przychodzą kropić drzwi wodą święconą 734e8ebae1f0cab4f784f6dfc86adce6.jpg
[mention=78061]pawelekdabek[/mention] mówiłeś, że chcesz monitorowe brzmienie z basem - więc to moja rada. Nie warto płacić więcej bo więcej zyskasz dobierajac do nich źródło. To są sprzęty do słuchania, nie należy ich traktować jako super krytycznych/odsłuchowych i biorę pod uwagę fakt, że preferujesz monitory bo z tym się wiąże blisko 0% bullshit w dźwięku - bez nadmiernego słodzenia i koloryzowania (choć te i podobne nie są absolutnie transparentne)
Jak płyty gipsowe są na szkielecie to tu może być słaby punkt akustyki.



  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, RIH napisał:

U mnie w drugim pomieszczeniu masz okno zaraz za głośnikami, firanka jak papier - i nic nie rezonuje bo szyba ma wiele warstw i okno jest dobrej klasy - a Moja Pani słucha takiej muzy, że z kościoła przychodzą kropić drzwi wodą święconą emoji6.png

Tylko, że akurat w Twoim przypadku można powiedzieć o dobrej akustyce pomieszczenia odsłuchowego, czego wielu może tylko pozazdrościć. Natomiast samo okno na bank rezonuje, ile by szyb nie miało i jak dobrej klasy by nie było. Tak, jak już wcześniej napisałem, masz przyjazną akustykę i stąd efekt końcowy taki, a nie inny, choć bez adaptacji i tak na stówę by wyszły kwiatki na wykresie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są na szkielecie. Okey to zainteresuje się tymi T8V, możliwe, że zamówię równolegle z Focalami albo tymi Klipschami i porównam.

 

Jakby ktoś miał jeszcze jakieś propozycje to chętnie wysłucham.

Edytowane przez pawelekdabek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że akurat w Twoim przypadku można powiedzieć o dobrej akustyce pomieszczenia odsłuchowego, czego wielu może tylko pozazdrościć. Natomiast samo okno na bank rezonuje, ile by szyb nie miało i jak dobrej klasy by nie było. Tak, jak już wcześniej napisałem, masz przyjazną akustykę i stąd efekt końcowy taki, a nie inny, choć bez adaptacji i tak na stówę by wyszły kwiatki na wykresie.
Jak najbardziej się zgadzam, że żadne z tych pomieszczeń nie spełnia norm dla choćby nagrań ale o ile nie poświęcisz wyglądu pomieszczenia i przy okazji sporego budżetu to nic przełomowego nie zdziałasz- moje "plastry akustyczne" kosztowały coś koło 90 zł za sztukę - jest ich 16 - gąbka powlekana błyszcząca powłoką - czarna na białej ścianie - każda osoba, która wchodzi się puka w głowę jak coś takiego może na ścianie wisieć i założę się, że jak przeciętna osoba miałaby propozycję tak "przyozdobić" ścianę to by zrezygnowała.
Także jak mieszkasz a przy okazji słuchasz muzyki to zazwyczaj jest jak jest

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś jest tym zainteresowany, ale raz z ciekawości zrobiłem pomiary moich Edifierów, używając mikrofonu, który nie był skalibrowany i wyszło to tak: 

 

unknown.pngunknown-1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, pawelekdabek napisał:

Są na szkielecie. Okey to zainteresuje się tymi T8V, możliwe, że zamówię równolegle z Focalami albo tymi Klipschami i porównam.

 

Jakby ktoś miał jeszcze jakieś propozycje to chętnie wysłucham.

Zamów z Klipsch 😁. Chętnie przeczytam porównanie.

Kiedyś jak szukałem monitorów w podobnej cenie to właśnie doradzono mi Klipsch jako wyższą półkę ( mimo podobnej ceny ). Ale dalej mnie kusi sprawdzić jakieś monitorki. 

Edytowane przez Mushabelly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam APS Klasik 2020 - trochę ponad budżet, chyba że dobry upust otrzymasz to zbliżysz się do 3.5k. Połączyłem z transportem Node2i i jestem bardzo zadowolony.

Pomieszczenie i uklad jest sredni ale standy (stojaki) robią super robotę więc na pewno kup.

 

Jeżeli jesteś zainteresowany to zapraszam na odsłuch w Poznaniu:)

 

Co do akustyki pokoju - możecie kogoś polecic do pomiarów / aranżacji? Będę się przeprowadzał i zastanawiam się jak optymalnie ustawić sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety z innymi monitorami nie mam - miałem (dalej mam) amplituner NAD7100 + kolumny Castle 2. W porównaniu na plus dla APS dużo więcej szczegółów, brzmienie neutralne, tylko to też inne granie niż NAD.

 

Z tyłu monitorów masz przełączniki do zmiany bass i wysokich tonów jakbyś chciał poeksperymentowac. Ja zostawiłem standardowe ustawienie które jest dla mnie optymalne.

 

Lecę po RCA do Node2i, z Node2i słucham bezpośrednio w Tidal, ewentualnie 2xJack 3.5 do karty dźwiękowej do komputera. Tutaj ważna uwaga - APS ma przełącznik Ground Lift. Miałem problem z zakłóceniami (pisk z głośników) przy 100% użyciu GPU / karty graficznej/ i ten przełącznik od ręki załatwił sprawę (a ludzie wymieniali nawet plyty glowne, karty graficzne itd. żeby wyeliminować problem).

 

Fajnie tez że producent daje 5lat gwarancji. Ja czytałem headfi i inne fora przed wyborem (też myslalem o Adamach) ale stwierdziłem że to polski producent, nowy sprzęt (ulepszona wersja APS Klasik z 2015), bardzo dobre opinie - no i się wkoncu zdecydowałem:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 koła to dość sporo ale spróbuję i zamówię. Martwię się tylko, że będzie zbyt mały przeskok jakościowy żeby usprawiedliwić cenę. Miałem już taką sytuację z Clearami, było lepiej ale zbyt malo lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności