Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

MHDT Lab - dyskusje i porady oraz doświadczenia


fallow

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Zakładam wątek o urządzeniach MHDT Lab.

 

Sam mam dwie sztuki a miałem już wiele urządzeń ich produkcji, praktycznie wszystkie. Mam tez dobre relacje z MHDT i może (nie nie obiecuję) uda się zorganizować jakiś forumowy tour.

 

Wiem, że jest na forum kilku użytkowników tych DACów, w tym kilkoro kupiło je ode mnie.

 

Dzielmy się spostrzeżeniami.

 

Cechy wspólne:

* Non-oversampling

* Stare multibitowe kości R2R, w żadnym razie nie delta-sigma

* Output klasycznie na małej lampce 5670, spokojnie można używać też ECC88 z adapterem.

* W nowszych konstrukcjach tak jak u Predja Rogica, sławne wyjscie pod TDA 1541 na OPA861 jako "ideal transistor".

 

DACi brzmia od ciemno po jasno, jednak zawsze jest doza "lampowego" ciepla i holografii, gladkosci.

 

Standardowe lampy sa "OK", ale zdecydowanie polecana jest zmiana na cos lepszego. W przypadku DACow na TDA 1541, dostajemy R1, da sie zyc ale polecana zmiana. 

 

http://www.mhdtlab.com

 

image.thumb.png.9e1ea0ee8465be40258ca882af9f825b.png

Edytowane przez fallow
  • Like 5
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosząc się do tytułu - doświadczenie było, zostawiło niezatarty ślad w pamięci i mam nadzieję, że niepowtarzalne wrażenia; tym którym ten dźwięk się podoba porady na nic się już zdadzą; ci co nie słyszeli lepiej niech posłuchają:D - a być może okaże się że radyjko Dana wcale nie było takie złe; dla tych co w ogóle coś słyszą dyskusja bezprzedmiotowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa recenzja Orchida -> https://6moons.com/audioreview_articles/mhdtlab/

 

Osobiście skończyłem właśnie na Orchidzie, jako że uwielbiam brzmienie DACów na TDA 1541. Tak juz jest, i tyle. Oprócz tego mam obecnie jeszcze jeden prototypowy DAC MHDT o którym nie moge napisać więcej oraz inny DAC Abbas Audio, również na TDA 1541, które kupiłem dawno temu a odpaliłem dopiero niedawno.

 

Myślę, że bardzo ciekawy i wart uwagi w temacie TDA 1541 jest jeszcze jeden DAC na rynku - legedendarny DAC od Predja Rogica.

 

Przerobiłem też cała rodzinę 5670/2C51/396a/6385/6386 w tych DACach, także ECC88 i wrzucałem również 6SN7 oraz 6F8G, a co, tyle że wyglądało to trochę komicznie.

 

Warto wspomnieć, zę w rodzinie MHDT niektóre DACi "reagują" na zmiane lampy bardzo, ze wlasciwie mozna modulowac charakter brzmienia DACa za pomoca lampy (Atlantis) a niektore w malym stopniu, pozostawiajac swoj charakter (Pagoda).

 

 

 

 

33 minuty temu, vonBaron napisał:

Ja bym chętnie posłuchał zbalansowana Pagodę, akurat mam dobre lampy pod nią.

 

Miałem kiedyś zbalansowaną Pagodę, bardzo cenię granie tego DACa, ale jak dla mnie było po prostu zbyt jasne i za mało ciepłe. Natomiast co do kultury creme de la creme. Od jakiegos czasu, kultura brzmienia i jednak jakis zryw emocjonalny (jako uzupelnienie) jest tym czego szukam najbardziej. 

 

Wyobrażam sobie natomiast, że z neutralnym wzmacniaczem i dość ciemno grającymi słuchawkami Pagoda wpisuje się idealnie.

Edytowane przez fallow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesują Wać Panów (być może i Panie) potencjalne mody MHDT? Jest sporo ciekawych rzeczy, które można zrobić z kostką TDA 1541, można też popdpatrywać u Pedji Rogica albo Abbas Audio. Ja swego czasu eksperymentowałem i częśc rozwiązań udało mi się przenieść, zdecydowałem się pozostawić w ramach eksperymentu jeden mod w Orchidzie, które dla mnie naprawdę podnosił poziom a nie był jedynie skokiem w bok. 

 

Przyznam też, że zdecydowanie wolę brzmienie Orchida na lampach z rodziny E88CC, można jej spokojnie używac za pomocą przejściówki ECC88 to 6N3 dostępnej szeroko na ebayu i bardzo porządnie wykonanej za kilka dolarów. U mnie po naprawdę długich poszikiwaniach ostateczną lampką orchidową został Mullard E188CC CV4108, czasami (z rzadka) mam ochotę na coś bardziej "technicznego", wówczas chętnie wsadziłbym Telefunkena CCa.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orchid chodzi za mną od jakiś 2-3 lat?
Pamiętam, że była wtedy aukcja na allegro, którą przegrałem plus możliwość dokupienia S1.
Potem jakiś czas później na innym forum ktoś sprzedawał i się zastanawiałem i rozmawiałem z nim o tym, ale też ostatecznie zrezygnowałem.
Co jakiś czas przypomina mi się ten DAC , ale potem patrzę na jego cene i na mojego taniego DACa z ebaya na TDA1543 z którego jestem zadowolony i dociera do mnie, że raczej bym nie usłyszał różnicy wartej tych ~4k czy nawet więcej razem z podatkami za nowego Orchida. Entuzjam gaśnie. I zapominam o temacie na kilka następnych miesięcy.
Może kiedyś jak nastąpi koniunkcja mojego entuzjazmu i tego, że ktoś w Polsce będzie sprzedawał w dobrej cenie to wtedy może sobie sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słucham MHDT z bursonem cv 2 i wzmacniaczem OTL od jakiegoś tygodnia. Jestem bardzo zadowolony, faktycznie ten DAC robi różnicę. Brzmienie jest gładkie, ale szczegółowe. Takie ciepłe nie w sensie zamulenia, ale przyjemności odsłuchu. Można znaleźć okazje w Europie sporo taniej niż nowy z podatkami na ebay.

 

Planuję jeszcze co najmniej zmienić lampę i tu poeksperymentować. W każdym razie znalazłem DAC, który wyraźnie robi różnicę w stosunku do tego, czego słuchałem dotychczas i który wydaje mi się już zupełnie docelowy.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Co do kondensatorów, myślę że spróbuj najpierw z modami, które są najmniej inwazyjne i zobacz gdzie Cię to zaprowadzi, później można zrobić te bardziej inwazyjne bazując na tym co już udało się osiągnąć.

 

Dorzucam jeszcze taki oto prosto do zaaplikowania gotowiec, dla TDA1541 -> https://dindiki.com/?metronom

•  Synchronized oscillator of the TDA1541
•  Dynamic correction of the shift register
•  Class A operation of the TDA1541

 

Ku przestrodze:

 

Chińska podróbka TDA 1541 S2. Mozna ja kupic za jedyne 650 PLN. TDA 1541 nie byly nigdy oznaczane wprost jako S2. Najpierw stawaly sie S1 z jedna korona a potem dopisywana w kolejnej iteracji druga. Wiec bylo to S1 z dwoma koronami.

image.png.0deee4ec442fa3500f9fceab3f72f808.png

 

Oryginal: 

image.thumb.png.865bc081d7dda479376c33911589d3fa.png

 

 

Jak można się naciąć. "Oryginał" z Grecji za jedyne 4.5K PLN

image.thumb.png.2b6a396c8945412f4b34f72422e2e417.png

 

Typowy chinski "oryginal" z koroną jak od linijki za 500 PLN. 

image.png.ee556ef1c5155d4f04edf60fac2dc3a2.png

 

Tasmowe malowanie "S1" na TDA 1541 na aukcji na ebayu z Chin. Najwyrazniej cala partia byla tak dobra, ze zostala przemalowana na S1 :)

image.thumb.png.7b3a869d8dfda2d76380c5a65fd25310.png

Edytowane przez fallow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@The Grand Wazoo super:) oprocz stockowej lampy mam siemens cca i mullarda cv4108. W sumie to chyba topowe lampy:) a jak bys opisal Twoje? Jakiego masz chipa i czy robiles jakies upgrady?

W dniu 7.04.2021 o 17:55, whero napisał:

jak ktoś chce dobre chipy to pogódź się z tym że trzeba znaleźć cały odtwarzacz który nie był grzebany i samodzielnie wyciągać

Dzieki, znalazlem niby jakiegos s1 ale ciagle sie wacham. No najpierw chcialem kupic streamer. Ja srednio manualnie uzdolniony jestem do takich zmian;)

Btw czy ktos z Was porownywal mhdt do denafrips, konkretnie chodzi mi o pontusa.

Edytowane przez bpiotrow13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda najłatwiej zacząć od lampy. 

 

Wszedłem w dość długa konwersację z gościem (Peterem) z DutchAudioClassics i próbuję usestymatyzować wiedzę o TDA. Równiez udało mi się poprzez kontakty na Tajwanie zacząc dialog z ludźmi którzy pracowali tam dla Philipsa (Philips miał tam dwie fabryki a jedna z nich to... nie kto inny jak TSMC).

 

Jeżeli ktoś chcę to postaram się zrobić z tego jakiś przewodnik bo naprawdę dużo mi się klaruje. Jeżeli nie, to co tam no, zatrzymam dla siebie :) 

Tutaj gość fajnie opisał 2C51/5670 - ja mam podobne odczucia co do tych które miałem. Lepsze rezultaty osiągam jednak z tym DACiem używając w nim 6922/E88CC lub 7308/E188CC.

 

 

https://www.head-fi.org/threads/5670-w396a-2c51-6n3p-tube-thread.680910/page-2

Edytowane przez fallow
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności