Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Aune Jasper


Methuselah

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, Methuselah napisał:

@Vaiet E1 to nie jest konkurencja dla Jasperów, które IMO śmiało mogą konkurować z Lotoo LE-M1, Tanchjim Oxygen, Moondrop KATO/KXXS czy FiiO FD5. :D

Wytłumacz to tym, którzy idą w zaparte, że E1 są lepsze od Jasperów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Palpatine chyba niezbyt dokładnie zrobiony ten pomiar, ale chłopakom z AR ogólnie średnio wychodzą wykresy. Szczególnie góra jest źle oddana na nim (akcent w wyższym sopranie jest mocniejszy, a do tego przy 10 kHz mają akcent). Tu masz parę innych, bardziej wiernych temu, co usłyszysz:

 

https://crinacle.com/graphs/iems/aune-jasper/

https://www.head-fi.org/threads/the-discovery-thread.586909/page-3468#post-15991180

 

Tu góra w porównaniu do ZEN-ów:

https://www.audiodiscourse.com/2021/03/aune-jasper-review.html

 

Ogólnie, to pinna gain jest mocniejszy ze stockowymi tipsami, których nie używam. Na AET07 czy Azla Sedna masz bardziej wyważone granie i mocniej otwarte, ale mi najlepiej leżą z JVC SpiralDot, które nie tylko powiększają przestrzeń, ale i dodają subbasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko trafić z tymi pomiarami. Zwykle, złe są te, które nam się nie podobają. Ostatnio ktoś zarzucił, że pomiary robi osoba która ma kolczyki w uszach więc są niemiarodajne.

Ale opierając się na pomiarach Crinacle to widać, że mamy problem z rollofem góry powyżej 8k. Ewidentne braki w czystości i scenie. Podoba mi się zmiana na konstrukcje ote, wg mnie są wygodniejsze, ale z tych dwóch modeli wciąż wybrałbym E1, który wg mnie jest produktem bardziej przemyślanym i jednak za mniejsze pieniądze dający lepszą jakość dźwięku. Natomiast zupełnie nie wykluczone że producent celował do odbiorców, którzy szukają takiej charakterystyki i wtedy będą oni zadowoleni z wyboru,

 

 

Edytowane przez Palpatine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Palpatine napisał:

Ciężko trafić z tymi pomiarami. Zwykle, złe są te, które nam się nie podobają. Ostatnio ktoś zarzucił, że pomiary robi osoba która ma kolczyki w uszach więc są niemiarodajne.

Ale opierając się na pomiarach Crinacle to widać, że mamy problem z rollofem góry powyżej 8k. Ewidentne braki w czystości i scenie. Podoba mi się zmiana na konstrukcje ote, wg mnie są wygodniejsze, ale z tych dwóch modeli wciąż wybrałbym E1, który wg mnie jest produktem bardziej przemyślanym i jednak za mniejsze pieniądze dający lepszą jakość dźwięu.

 

Pierwszej części wypowiedzi o wykresach nie chce mi się komentować i nie opieram się nigdy na wykresach, więc - po śledzeniu tego co wrzuca w grupie AR na FB - ograniczę się do tego: Jurgen po prostu nie jest mistrzem pomiarów.

 

Gdzie masz roll off góry u Crinacle'a? Patrzymy na ten sam wykres? Akurat wyraźnie widać tam acenty w ostatniej oktawie. Ba, największy ze wszystkich wykresów xD

 

Braki w czystości i scenie? Masz Jaspery czy gdzieś to wyczytałeś? Jaspery grają całkiem otwartym i swobodnym dźwiękiem, chociaż ogólnie są dość bezpośrednie. Co do czystości, to wyraźnie wyższa niż w takich E1, chociaż jeszcze nie ma poziomie ZEN-ów czy FDx1 (o droższych jak LUNA nie wspominam nawet). Tańsze aune nie mają tu czego szukać (przegrywają z basowymi Titan6 pod tym kątem). E1 mogą się bardziej podobać i rozumiem to, ale Jaspery to po prostu wyraźnie lepsze doki. Jeżeli ktoś twierdzi, że jest odwrotnie, to nieźle bajeruje :D

Edytowane przez Methuselah
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem w jednym czasie Jaspery i E1. Te pierwsze na pewno grają większym dźwiękiem i maja lepsza separacje, podkreślony subbas i najwyższe wysokie przez co wydają się bardziej rozdzielcze. Są na pewno mniej podkoloryzowane ale zgodzę się z tym, że brakuje czystości w wyższych rejestrach. Słychać wyraźnie braki w sopranie w jasperach. W wielu utworach były jakieś detale w wysokich tonach które bez problemu dało się usłyszeć w E1 a w Jasperach ich po prostu nie słyszałem a do tego perkusja nie brzmiała naturalnie jak w przypadku E1. Do tego przełom średnich/wysokich potrafił być krzykliwy w jasperach. Nie mówię, że E1 są obiektywnie lepsze bo sceną/jakością basu Jaspery błyszczą ale góra jak za taką cenę jest jak dla

mnie po prostu słaba, mimo, że sprawia wrażenie rozdzielczej i w tym aspekcie E1 brzmią dla mnie zdecydowanie bardziej naturalnie. Podsumowując E1 mam do tej pory a Jaspery nie i jak widać nie jestem jedyną osobom z takim zdaniem więc chyba coś w tym jest, ale wiadomo kwestia gustu. Ktoś wspomniał wcześniej, że Dunu titan 6 brzmią czyściej niż E1. Tak się składa, że także miałem w jednym czasie titan 6 i E1 te pierwsze przy Aune brzmiały jak jakaś zabawka z kiosku...

Edytowane przez marcelmtbmx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcelmtbmx Wybacz, ale chyba nie do końca rozumiesz czym jest czystość dźwięku. Nie ma nic wspólnego z ilością górnych rejestrów czy klarownością za którą odpowiada w dużej mierze strojenie. Czystość to podawanie dźwięku z jak najmniejszymi zniekształceniami, a potęguje ją czyste i ciemne tło. Nie ma to wiele wspólnego ze strojeniem - takie Titan6 nie grają tak klarownie jak E1 i mają mniej wyeksponowaną górę (chociaż źródło i tipsy także robią tu robotę, szczególnie w okolicach 5 kHz), ale grają zwyczajnie czystszym dźwiękiem. Tak samo sprawa ma się z Jasperami. To o wiele lepiej kontrolowany dźwięk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Vaiet napisał:

Wytłumacz to tym, którzy idą w zaparte, że E1 są lepsze od Jasperów :D

https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-sluchawek-aune-jasper/

 

"Choć subiektywnie Jaspery są wygodnie i przyjemnie się ich słucha zwłaszcza w porach nocnych (wiem, że podkreślam to już chyba po raz trzeci, ale takie są fakty i nie sposób o tym nie wspomnieć), nie zrobiły na mnie takiego wrażenia jak E1, które technicznie stoją od nich wyżej i sprawiają lepsze wrażenie w ramach stosunku ceny do możliwości, mimo innego strojenia. Gdybym więc miał wybierać słuchawki z naciskiem na jakość, ponad Jasperami wybrałbym E1"

4 godziny temu, Methuselah napisał:

@Vaiet E1 to nie jest konkurencja dla Jasperów, które IMO śmiało mogą konkurować z Lotoo LE-M1, Tanchjim Oxygen, Moondrop KATO/KXXS czy FiiO FD5. :D

Co to znaczy, że Jaspery śmiało mogą konkurować z tymi modelami, jak większość jest tańsza od Jasperów (Moondropy prawie 2 razy tańsze)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, robertos napisał:

https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-sluchawek-aune-jasper/

 

"Choć subiektywnie Jaspery są wygodnie i przyjemnie się ich słucha zwłaszcza w porach nocnych (wiem, że podkreślam to już chyba po raz trzeci, ale takie są fakty i nie sposób o tym nie wspomnieć), nie zrobiły na mnie takiego wrażenia jak E1, które technicznie stoją od nich wyżej i sprawiają lepsze wrażenie w ramach stosunku ceny do możliwości, mimo innego strojenia. Gdybym więc miał wybierać słuchawki z naciskiem na jakość, ponad Jasperami wybrałbym E1"

Z całym szacunkiem dla autora tego tekstu, ale jak to teraz czytam, to... Dalsza polemika na tym gruncie sensu nie ma. 

 

3 godziny temu, espe0 napisał:

Mam już je rok, i nie zamierzam póki co zmieniać :)

 

W pomiarach nie widać jak organiczne to są słuchawki. Creme de la creme pod tym względem :D

Dokładnie. Wyważone proporcje, świetna tonalność, brak przesadyzmu w strojeniu przez wypruwanie jakichś dzikich peak'ów mających na celu robić efekty "wow". 

 

2 godziny temu, Inszy napisał:

To widać nie dałeś Titanom dość prądu - u mnie są obie pary i jest bardzo daleko od tego co napisałeś 🤷🏻

W Tytanach 6 najważniejsze, to zmienić standardowe tipsy na SpinFity - u mnie bodaj CP145. Wtedy góra się ładnie otwiera, bas staje bardziej zwarty i przez to też dochodzi sporo powietrza. Sporo osób narzekało, że Titany są za gęste, za gładkie i góra ma dziki roll-off. No niestety, ale Dunu się nie popisało dając dość kijowe tipsy w zestawie, co skutkuje taką trochę dźwiękową padaczką. 

 

2 godziny temu, marcelmtbmx napisał:

Miałem w jednym czasie Jaspery i E1. Te pierwsze na pewno grają większym dźwiękiem i maja lepsza separacje, podkreślony subbas i najwyższe wysokie przez co wydają się bardziej rozdzielcze. Są na pewno mniej podkoloryzowane ale zgodzę się z tym, że brakuje czystości w wyższych rejestrach. Słychać wyraźnie braki w sopranie w jasperach. W wielu utworach były jakieś detale w wysokich tonach które bez problemu dało się usłyszeć w E1 a w Jasperach ich po prostu nie słyszałem a do tego perkusja nie brzmiała naturalnie jak w przypadku E1. Do tego przełom średnich/wysokich potrafił być krzykliwy w jasperach. Nie mówię, że E1 są obiektywnie lepsze bo sceną/jakością basu Jaspery błyszczą ale góra jak za taką cenę jest jak dla

mnie po prostu słaba, mimo, że sprawia wrażenie rozdzielczej i w tym aspekcie E1 brzmią dla mnie zdecydowanie bardziej naturalnie. Podsumowując E1 mam do tej pory a Jaspery nie i jak widać nie jestem jedyną osobom z takim zdaniem więc chyba coś w tym jest, ale wiadomo kwestia gustu. Ktoś wspomniał wcześniej, że Dunu titan 6 brzmią czyściej niż E1. Tak się składa, że także miałem w jednym czasie titan 6 i E1 te pierwsze przy Aune brzmiały jak jakaś zabawka z kiosku...

E1 nawet z JVC SpiralDot, które sporo w nich poprawiają, nie mają IMO podejścia do Jasperów w pełni fabrycznej konfiguracji. Sopran w E1 jest zdecydowanie niższej jakości - gorsze rozciągnięcie pasma, mniej powietrza, rozjaśniony i nienaturalny, lekko szorstki tembr odbiegający od naturalnego. Jedyne w czym mogą E1 konkurować, to głębia sceny, bo na niektórych utworach pojawiało się wrażenie nieco lepszej faktury sceny na głębokość właśnie, ale to były pojedyncze scenariusze w dużej mierze zależne też od źródła.

Edytowane przez Vaiet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, robertos napisał:

https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-sluchawek-aune-jasper/

 

"Choć subiektywnie Jaspery są wygodnie i przyjemnie się ich słucha zwłaszcza w porach nocnych (wiem, że podkreślam to już chyba po raz trzeci, ale takie są fakty i nie sposób o tym nie wspomnieć), nie zrobiły na mnie takiego wrażenia jak E1, które technicznie stoją od nich wyżej i sprawiają lepsze wrażenie w ramach stosunku ceny do możliwości, mimo innego strojenia. Gdybym więc miał wybierać słuchawki z naciskiem na jakość, ponad Jasperami wybrałbym E1"

 

OMG. Nie widziałem tego wcześniej :D Rozumiem, że audiofanatyk nie ma wielkiego pojęcia o świecie IEM-ów i nie testuje tego typu słuchawek za często, ale to trochę przesada. Każdy aspekt techniczny, jaki przychodzi mi do głowy, jest lepszy w Jasperach. Czystość dźwięku, wielkość sceny, separacja dźwięku, rozdzielczość, szczegółowość, separacja kanałów, oddanie planów, pozycjonowanie, mikrodynamika. Lepsza jest także barwa, co wyraźnie słychać po choćby pianinie, wiolonczeli, kontrabasie czy skrzypcach. Ba, nawet organy są bardziej naturalne na Jasperach (na E1 pojawia się denerwująca ziarnistość, którą ciężko wyeliminować ze względu na brak możliwości zmiany kabla, co umożliwiłoby wpływanie na szybkość ataku sopranu). Nie mówiąc nawet o wyraźniej przewadze, gdy idzie o wokale.

 

Cytat

Co to znaczy, że Jaspery śmiało mogą konkurować z tymi modelami, jak większość jest tańsza od Jasperów (Moondropy prawie 2 razy tańsze)?

 

Mogą też konkurować z Metalure Wave, Moondrop Illumination, Sennheiser IE500 Pro i całą masą droższych hybryd/multi-BA. Dla mnie cena nie ma tu wielkiego znaczenia. Wspomniałem o tych modelach, bo to poważane słuchawki w podobnym budżecie cenowym z single DD.

 

Godzinę temu, Vaiet napisał:

W Tytanach 6 najważniejsze, to zmienić standardowe tipsy na SpinFity - u mnie bodaj CP145. Wtedy góra się ładnie otwiera, bas staje bardziej zwarty i przez to też dochodzi sporo powietrza. Sporo osób narzekało, że Titany są za gęste, za gładkie i góra ma dziki roll-off. No niestety, ale Dunu się nie popisało dając dość kijowe tipsy w zestawie, co skutkuje taką trochę dźwiękową padaczką.

 

DUNU dodało standardowe tipsy do Titan6, które stosuje w wielu innych modelach. Sęk w tym, że zamiast tipsów premium (SpinFity), które pojawiają się zazwyczaj, dodano tipsy sportowe. Preferowane przez nich tipsy krótkie z niebieskim i czerwonym rdzeniem są lubiane w Chinach, stąd są w prawie każdym modelu.

 

Ogólnie, o tipsy trzeba niestety dbać we własnym zakresie. Taki Itsfit Lab do Fusion daje najtańsze nakładki, a słuchawki zyskują dopiero po dobraniu odpowiednich silikonów (lub pianek, gdy chce się więcej ciepła). EE dodaje premium Finale, ale sporo modeli zyskuje z azlami czy acoustune'ami. Ogólnie, tipsy to temat rzeka :D

Edytowane przez Methuselah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Vaiet napisał:

Sopran w E1 jest zdecydowanie niższej jakości - ... rozjaśniony i nienaturalny, lekko szorstki tembr odbiegający od naturalnego

To nie Twoja recenzja https://muzostajnia.wordpress.com/2019/04/16/aune-e1-takie-rzeczy-tylko-w-polsce/ ?

 

Cytat:

" Soprany na standardowych nakładkach z szerokim otworem są niemal idealnie równe, dobrze rozciągnięte i naturalnie brzmiące. Pozbawione agresywnych wyostrzeń, klarowne i napowietrzone, prezentują się w sposób przystępny, nie męcząc nawet w gorzej zrealizowanych nagraniach. Jedynie w niższych sopranach czuć momentami braki w kontroli i definicji dźwięku, kiedy to talerze zaczynają momentami tracić swój naturalny tembr mając tendencję do lekkiego szklenia się, gdzie metaliczny brzęk zaczyna przypominać szelest. Jest to jednak banalnie proste do naprawienia i w moim przypadku zastosowanie tipsów JVC SpiralDot poprawiło ten element, czyniąc tony wysokie bliski doskonałości. Co ważne, odpowiednie napowietrzenie i wspomniana równa, pozbawiona agresywności góra skutkuje bardzo naturalną prezentacją i eksponowaniem smaczków zawartych w tej części składowej pasma w sposób nieinwazyjny, a jednocześnie przystępny."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, manuelvetro napisał:

Musisz uwzględnić perspektywę czasu - przez ponad dwa lata @Vaietosłuchał się nieco... prawda? Gdyby dziś tą reckę pisał, użyłby zapewne innych określeń.

 

 

Nic o ostrej górze nie znalazłem ani tu: https://kropka.audio/test/sluchawki/aune-e1-recenzja/

ani tu: https://www.audionervosa.pl/2018/11/aune-e1-recenzja-wilk-w-owczej-skorze.html

Cytat z tej drugiej

"Wysokie tony bardzo dobrze czytelne ale kulturalne, odrobinę gubią rozdzielczość ale są gładkie i zawsze przyjemne"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, manuelvetro napisał:

Musisz uwzględnić perspektywę czasu - przez ponad dwa lata @Vaietosłuchał się nieco... prawda? Gdyby dziś tą reckę pisał, użyłby zapewne innych określeń.

 

 

W przytoczonym fragmencie widać, że już wtedy zwracałem uwagę na problematyczny niższy zakres wysokich tonów. 

Fakt, osłuchałem się nieco przez ten czas i skala odniesień znacznie się powiększyła. 

Poza tym staram się oceniać słuchawki względem ich bezpośredniej konkurencji oraz w ramach półki cenowej w jakiej się lokują. W tym wypadku Jasper grają w innej lidze, niż E1. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, robertos napisał:

 

Ło Panie złoty i gwiazdeczko na niebie... Nie wiedziałem że tak długi czas tak słabych słuchawek słucham :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności