Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Aune Jasper


Methuselah

Rekomendowane odpowiedzi

E1 to niezłe doki Aune, które cieszą się sporą popularnością, ale firma nie zdecydowała się na ich wprowadzenie do globalnej sprzedaży. Inaczej będzie zapewne z modelem Jasper, czyli nowymi dokami Aune z pojedynczym przetwornikiem dynamicznym z membraną 10 mm o wdzięcznej nazwie "Ultra Liear Driver with MG Cone" :) Słuchawki mają w niedalekiej przyszłości pojawić się na globalnym rynku, ale już teraz dostałem możliwość przeprowadzenia "próbnej jazdy".

 

jasper #2.jpg

 

Trafiły do mnie dwie wersje Jasperów: czarna i srebrna. Nieco różnią się strojeniem, ale łączy je wiele cech (naturalne, a nie analityczne brzmienie, dobre wrażenie przestrzenności, bardzo dobra separacja kanałów itp.). Na wiem jednak, czy na rynek finalnie trafić ma jeden wariant, czy użytkownicy będą mogli wybrać opcję, która im bardziej pasuje, poprzez wybór koloru. Pewnie pierwsza opcja, ponieważ zmiany nie są wielkie.

 

O dźwięku więcej, gdy już się osłucham (i pobawię się kablami), a teraz dodam, że etui jest świetne. Pojedyncza para tipsów z pudełka jest przeciętna (taki chiński standard), ale nie wiem czy to finalna wersja, która będzie dodawana do standardowego zestawu. Jasper mają być wyraźnie droższe niż E1, co już udało mi się potwierdzić. Na pytania postaram się odpowiadać na bieżąco.

 

Tu jeszcze kilka fotek.

jasper #3.jpg

jasper #4.jpg

jasper #5.jpg

jasper #6.jpg

Edytowane przez Methuselah
  • Like 8
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, robertos napisał:

Z tego co pamiętam (mogę się mylić) Audeos miał jakiś wkład w strojenie E1 - czy tutaj też tak było?

 

Nie wiem, zapytam. Generalnie poproszono mnie o wyrażenie opinii na ich temat (m.in. które strojenie modelu bardziej pasuje itp.). Będę wysyłał zbiorczego maila także z własnymi sugestiami :D

 

Tyle, że od dobrych kilku miesięcy widziałem, że ma się pojawić taki model.

Edytowane przez Methuselah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, robertos napisał:

Z tego co pamiętam (mogę się mylić) Audeos miał jakiś wkład w strojenie E1 - czy tutaj też tak było?

 

E1 są produkowane dla mnie tylko, ale wkładu w ich brzmienie nie miałem - ot na tyle okazały się dobre, że dogadałem wyłączność.

 

Jaspery dotarły w dwóch wersjach i po podesłaniu producentowi feedbacku, do produkcji trafi zapewne jedna z nich. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Mayster napisał:

 

E1 są produkowane dla mnie tylko, ale wkładu w ich brzmienie nie miałem - ot na tyle okazały się dobre, że dogadałem wyłączność.

 

Jaspery dotarły w dwóch wersjach i po podesłaniu producentowi feedbacku, do produkcji trafi zapewne jedna z nich. 

Niezależnie które strojenie, oby do produkcji poszły czarne :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Vaiet napisał:

Niezależnie które strojenie, oby do produkcji poszły czarne :D

 

Raczej obie będą dostępne. Na pudełku sprzedażowym są srebrne i one były włożone w wytłoczce, a czarne dodane w etui. Też mi się czarne bardzo podobają.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Methuselah napisał:

 

Raczej obie będą dostępne. Na pudełku sprzedażowym są srebrne i one były włożone w wytłoczce, a czarne dodane w etui. Też mi się czarne bardzo podobają.

Szczerze mówiąc myślę, że puszczenie do sprzedaży obu wersji kolorystycznych będzie spoko. Ja czekam na wrażenia z odsłuchów i info, czy oraz jak mocno reagują na zmianę kabla :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Vaiet napisał:

Szczerze mówiąc myślę, że puszczenie do sprzedaży obu wersji kolorystycznych będzie spoko. Ja czekam na wrażenia z odsłuchów i info, czy oraz jak mocno reagują na zmianę kabla :)

 

Też sprawdzę. W zasadzie już zacząłem :D

 

jasper shine.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu nowe doki od Aune :). Czekam na pierwsze wrażenia i różnice między wersjami. Trzymam kciuki za ten model, chyba żadne doki mi tak nie siadły jak E1 i te zdecydowanie są na moim radarze.
P.S. Coś wiadomo już kiedy ewentualne wejście do sprzedaży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@robertos półkę albo dwie wyżej, ale to też inne strojenie. Finalne strojnie to naturalno-neutralne granie, bardziej referencyjne. Lepiej kontrolowany bas i góra, które są też wyraźnie lepiej rozciągnięte. Dół dość szybki jak na dynamika, z wyraźnym zejście i precyzyjnym subbasem. Kiedy potrzeba odzywa się ze sporą siłą i nieźle wypełnia przestrzeń. Środek klarowny, dość neutralny, ale nie cienki, poprawny tonalnie, wysunięta wyższa średnica. Góra łagodna, ale żywa. Bardzo dobrze rozciągnięta, co przekłada się na dobre napowietrzenie. Bardziej szczegółowe niż E1, z o wiele lepszą separacją kanałów, grają większym dźwiękiem. Bardzo uniwersalne doki. E1 bardziej funowe, nie aż tak dynamiczne.

Edytowane przez Methuselah
  • Like 1
  • Thanks 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Moje skromne 3 grosze o Jasperach :) 

 

Jeśli chodzi o zestaw i wykonanie to robi bardzo dobre wrażenie. Kopułki wydają się mega solidne i są bardzo stylowe ale wiadomo to kwestia gustu. Kabel jest dość gruby ale już po wyjęciu z pudełka jest elastyczny i bardzo dobrze się układa. Etui to chyba najładniejsze jakie miałem. 

 

Ergonomicznie mistrzostwo świata. Kopułki słuchawek właściwie całe chowają się w uchu wypełniając je zachowując ciągły seal, a w słuchawkach budowy OTE nie jest to dla mnie oczywiste bo często z takimi słuchawkami się nie dogadywałem, np. takie Fiio fh3 nie mogły mi usiedzieć i ciągle traciłem seal. Tu takiego problemu nie ma. Izolacja od dźwięków otoczenia jest niezła i to tyle. Nie odcinają od nich całkowicie ale też nie powiedziałbym, ze izolują słabo, takie 3/5. 
 

Gdybym ich dźwięk miał opisać jednym słowem to powiedziałabym, że grają naturalnie - to bardzo do nich pasuje. Zaczynając od samego dołu. Jest to bardzo równe pasmo, obecne w całym zakresie.  Nie ma absolutnie wrażenia przewagi któregokolwiek z jego części, jak i moim zdaniem nie ma roll off’a i sub bas zaczyna się od bardzo niskich wartości. Podczas odsłuchów łatwo wychwycić jego kontur i zmienność faktur. 
 

Średnie pasmo określiłbym jako neutralne. Tzn. jest lekko ocieplone, jednak nie jest absolutnie wycofane jak i zbytnio wypchnięte do przodu. Tu jest wyraźnie i gładko, bez krzykliwości czy zamulenia. 
 

Góra właściwie jest podobna do tonów średnich czyli neutralna. Może lekko rozjaśniona ale na prawdę z wyczuciem aby podawać wszystkie informacje w czytelny oraz gładki sposób. Rozciągnięcie robi pozytywne wrażenie. Tutaj także skraj pasma nie zostaw wycięty. 
 

Między poszczególnymi dźwiękami jest sporo powietrza i słuchawki scenicznie także się bronią, nie ma mowy o ciasnocie a rozciągnięcie w obie strony sprawia wrażenie dynamicznego i rozdzielczego przekazu o odpowiednim dociążeniu, ilości detali i takiej namacalności dźwięków. 
 

Co tu dużo mówić, nowe słuchawki od Aune bardzo mi leżą. Pełny bas w całym zakresie, bez dominacji którejkolwiek części, reszta właściwie neutralna,gładka z porządną separacją. To co w nich najbardziej lubię to to, że wszystko robią dobrze. Ostatnio miałem wiele doków i w chyba w każdej parze mimo, że było dobrze to było jakieś „ale” a to ziarnisty sopran, a to akcentują spółgłoski  s, c, z a to coś innego. Tu czegoś takiego nie ma i każdy aspekt dźwiękowy jest na wysokim poziomie, spójny z całą resztą. To co prawda najdroższe doki jakie miałem ale też i zdecydowanie najlepsze a jak wcześniej pisałem, co bym nie kupiłto zawsze było jakieś ale a tu jest komplet, spójny ze sobą. Myśle, że nazwanie je przez producenta referencyjnymi nie jest nad wyraz.  
 

Na koniec jeszcze dodam, że grają świetnie na tym z czym przychodzą a ostatnia jakaś dziwna moda na „słuchawki super ale trzeba od razu zmienić kabel” serio? Słuchawki za kilka/kilkanaście stów i trzeba od razu do nich coś dokładać żeby grały dobrze to dla mnie trochę śmieszne. Mam u siebie kabelek Satin Audio Hyperion i szczerze mówiąc wole brzmienie na stock’owym kablu. Jest jakieś takie bardziej czyste i pełniejsze. W końcu coś co wywarło na mnie bardzo pozytywne wrażenie i polecam każdemu kto ostatnio ciagle trafiał na coś „dobre, ale..” Nie żałuje wydanych pieniędzy, świetne IEM’y :).

 

1050A0BF-5E92-4E48-B8F1-16CA2ABE539D.jpeg

Edytowane przez marcelmtbmx
  • Like 6
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, to mój pierwszy wpis :) ale chciałem się podzielić na swój sposób odsłuchem słuchawek Aune Jasper.

Dziś rano dostarczył je do mnie kurier - miały dojść przed świętami ale nie wyszło...oczekiwanie ma też swoje dobre strony :)

 

Kupione wraz z Paw S1  na audeos - swoją drogą świetna obsługa. Dostałem w promocji dodatkowo futerał. Jakość bdb, zielona skóra.

R0001580.thumb.jpeg.1dff0e701d0e1f0b10c7414387b2d8b7.jpeg

 

Słuchawki.

Do tej pory korzystałem z Grado SR2 (ale mimo, że miały wspaniały dźwięk musiałem je sprzedać bo wszystkich zmuszałem do słuchania muzyki :)), potem były B&W P5 ale nie podeszły mi więc także sprzedałem. Obecnie mam HD25-II, V-moda crossfade M80, ATH BNC900BT i wspomniane Aune Jasper.

R0001542.thumb.jpeg.054e6777133fba6d96dd40be23aad309.jpeg

Aune Jasper;

Pięknie wykonane, czarne - zapakowane w pierwszorzędnej jakości pudełko. 

R0001561.thumb.jpeg.76d9896ed84afbfa249b3ee6c511f620.jpeg

 

Do słuchawek dołączony jest wg mnie całkiem niezłej jakości kabelek i tipsy. Dopisek po kilku godzinach użytkowania: tipsy warto zmienić na inne, nie są tak wygodne - 3 rozmiary w pakiecie ale żaden tak na 100% mi nie pasował, zmieniłem na inne i komfort się znacznie poprawił.

Postanowiłem także podpiąć kabelek Fiio LC-4.4D wyjście zbalansowane do PAW S1. Jeśli ktoś się zastanawia czy warto, to tak zdecydowanie. Bas jest jeszcze lepszy, kabelek potęguje bas, wyostrza dźwięk i dodaje przestrzeni. Dodatkowo zmiana funkcji PMEQ II oraz ATE w DAPie zaczyna mieć sens. Na dostarczonym kabelku ze słuchawkami testowanie ustawień wbudowanego korektora jest ciekawe ale dźwięk beznadziejny - jedyne słuszne ustawienie to None. Po zmianie na kabelek Fiio i wejścia na zbalansowane - przynajmniej część ustawień zaczyna grać, zmiany są powiedzmy subtelne ale jeśli komuś odpowiadają to rzeczywiście potrafią zmodyfikować brzmienie. W tym przypadku różnica między kabelkami jest ogromna. 

 

R0001569.thumb.jpeg.7cfaa790d0f7879c2fdb21ec12d3906a.jpeg

 

R0001570.thumb.jpeg.b452e9d20e93bae6894229cc9c6ebf72.jpeg

 

Bardzo lubię otwarte, przestrzenne granie, z dobrym basem - mięsistym, dynamicznym, dobrze prowadzonym, gdzie jak słyszę stopkę to faktycznie jest to stopa a nie jakieś pudło, lubię gdy pasmo średnie jest neutralne a góra rozjaśniona, czytelna, z dobrą separacją. Te słuchawki to mają...jeśli po wygrzaniu będą jeszcze lepsze to będą to jedne z najfajniejszych słuchawek jakie miałem. Podłączyłem je do mojego starego Fiio E17 - basu jest nieco więcej niż na S1 ale ten z S1 jest dynamiczniejszy, bardziej prowadzony w punkt, bardziej kontrolowany, konturowy?, bez mulenia idealnie mi odpowiada.  Do jazzu mogę sobie podłączać E17 :) (niestety padł mi wyświetlacz w E17). S1 z Aune Jasper moim zdaniem bardzo fajnie się uzupełniają, dźwięk jest bogatszy, jest sporo powietrza, w wysokich pasmach nic nie syczy, ale jest sporo detalu.

R0001577.thumb.jpeg.feb1226b250a26b566e1779e1f4a8f91.jpeg

Mam bardzo pozytywne odczucia i słucham swoich ulubionych kawałków od nowa. Wrzuciłem kilka zdjęć aby pokazać jak ładnie wyglądają. Polecam odsłuchy. 

R0001533.jpeg

Edytowane przez Artur_B
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@Methuselah mógłbyś powiedzieć jakie zmiany wprowadza kabelek CM Shine do Jasperów? Czy są to duże zmiany jak np. w Oriolus Finschi lub mk2?

Gdzieś na azjatyckiej stronie czytałem, że bardzo dobrze grają na srebrze lub miedzi monokrystalicznej, więc faktycznie CM Shine wydaje się fajną opcją z kabli premium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jaspery z tipsami Azla SednaEarfit i kabelkiem CEMA EAC 7N-UP OCC copper. Świetne połączenie - znaczna poprawa rozdzielczości wysokich tonów i lepsze rozciągnięcie. 

Tipsy Azla wydają się być stworzone do Aune Jasper. Próbowałem różnych ale dopiero Azla Sedna Standard wyciągają ze słuchawek to co najlepsze i do tego są wygodne.

 

 

20210407_132731.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

To teraz moja kolej, żeby napisać co nieco o Aune Jasper! Serdeczne dzięki dla @Maysterza wypożyczenie demówki do odsłuchu.

 

Drugie dokanałówki Aune to zdecydowany progres względem poprzednika, czyli modelu E1. Zmieniło się naprawdę dużo i pierwsze wrażenie to takie, że ma się do czynienia z o wiele bardziej dojrzałym projektem. W zasadzie poza zastosowaniem w obu modelach metalowych obudów i pojedynczych przetworników dynamicznych, nie widzę podobieństw. Jaspery to konstrukcja OTE z odpinanym kablem, ergonomiczna i wygodna nawet na tipsach z zestawu. Do tego o wiele lepsze etui – tym razem skórzane – i kabel, który wzbudza mniej obaw o jego żywotność, choć odbyło się to kosztem jego ergonomii.

3.jpg

Szalenie podoba mi się właśnie budowa i wykonanie Jasperów. Są małe i wygodne, a przy tym solidnie zbudowane, a spasowanie elementów jest po prostu świetne. Gniazda MMCX wydają się być bardzo wysokiej jakości – są sztywne, ciasne i wtyki kabli nawet tych spoza zestawu siedzą w nich pewnie, bez chybotania na boki lub obracania bez oporu. Tulejka jest gruba i dość krótka, ale nie miałem żadnych problemów z uzyskaniem idealnej szczelności kanału na fabrycznych tipsach. W zasadzie każdorazowa aplikacja była szybka i całkowicie bezproblemowa, jakby słuchawki dosłownie wskakiwały na miejsce.

Na wysoki komfort wpływają również dobrze wyprofilowane zausznice, które przylegały do małżowiny usznej bez uczucia ucisku, więc nawet po dłuższym czasie nie odczuwałem żadnego dyskomfortu związanego z ich obecnością. Jedyną tak naprawdę ergonomiczną bolączką, która dała mi się we znaki, to kabel. Jego gumowa powierzchnia, choć całkiem elastyczna jest też całkiem sprężysta, w efekcie czego kabel dość mocno „pracuje” i potęguje efekt mikrofonowy.

4.jpg

Dźwiękowo już od pierwszych chwil po wyjęciu z pudełka brzmienie Jasperów wywołało szereg skojarzeń. Głównie za sprawą ich tonalności, która ma wiele cech wspólnych z posiadanym przeze mnie Aune S6 Pro, choć z pewnymi kluczowymi różnicami. W ogólnym ujęciu, doki od Aune grają dla mnie dźwiękiem neutralno-naturalnym, z dość wyraźnie ale nieprzesadnie podbitym sub-basem i podkreślonym zakresem prezencji, co skutkuje przybliżeniem pierwszego planu i akcentem wyraźnie położonym na wokale. Brzmienie samo w sobie jest jednak świetnie zbalansowane i dopracowane, powiedziałbym nawet, że wyrafinowane, bo pod kątem dźwiękowym wszystko jest wyważone, choć odbiór Jasperów może też w dużej mierze zależeć od źródła. Testowałem połączenia w których Jaspery zagrały pełniejszym, cieplejszym i bardziej gęstym brzmieniem a także takie, w których brzmienie było już wyraźnie lżejsze, bardziej neutralne i spokojne.

Bas nie należy do najszybszych, jest nieco zmiękczony, ale ma świetne zejście i potrafi ukazać sporo niuansów. Może zaskoczyć tym, jak chętnie i jak nisko jest w stanie zejść w najniższe rejony tonów niskich, a ze źródłami takimi jak A&K SE180@SEM2, Ikko ITM01 czy iBasso DC03 nawet mid-bas staje się całkiem prominentny, choć nigdy nie dominuje.
Średnica jest klarowna i czysta,
zbalansowana i dość naturalna w brzmieniu. Mam tu na myśli nie tylko poprawnie oddaną tonalność, ale również brak jakichkolwiek udziwnień mogących zaburzać poczucie spójności i koherentności brzmienia. Nie jest to najpełniejszy środek na świecie, ale nie mogę powiedzieć, by czegokolwiek mu brakowało. Jest w tym podzakresie sporo swobody, jest przyjemny balans między energią a wypełnieniem i co najważniejsze, wokale choć wysunięte w przód nie są krzykliwe, a ich prezentacja nie jest rzucona prosto w twarz. Mało tego, brzmią one swobodnie i bez śladu sybilantów oraz nosowości, przez co brzmią angażująco i nie męczą.
Góra jest dobrze rozciągnięta, choć po nieco łagodniejszej stronie. Ma świetną definicję i sporo blasku, choć trzyma się nieco z tyłu. Mimo to jest zawsze obecna i szczególnie spodobała mi się
zdolność Jasperów do prezentacji wszelakich drobnych niuansów w sposób nienachalny, a jednocześnie budujący poczucie szczegółowości. I tu też warto nadmienić, że w zakresie tonów wysokich Aune grają swobodnie i bez napinki, bardzo kulturalnie i dojrzale, więc sporo wybaczają jeżeli idzie o słabiej zrealizowane utwory.

Scena nie jest przepastna, ale to co udało się uzyskać Aune, to zrównoważoną i rozbudowaną w każdej osi scenę. W gruncie rzeczy spodziewałem się bardziej zamkniętej na szerokość sceny i bliższej prezentacji, a tymczasem mimo wysuniętych wokali Jaspery potrafią przyjemnie zaskoczyć świetną separacją kanałów, pozycjonowaniem i precyzją. Scena na szerokość jest dobra, bardzo dobra na głębokość i niezła na wysokość. Bryły poszczególnych instrumentów są kształtne i precyzyjnie osadzone w przestrzeni, jest między nimi całkiem sporo powietrza, co potęguje wrażenie szczegółowości.

W ogólnym rozrachunku Aune Jasper baaaaardzo mi się spodobały, głównie za sprawą dojrzałego, spójnego brzmienia, dobrych technikaliów, swobody prezentacji oraz wysokiej jakości wykonania.

1.jpg
Porównując je do Aune E1, od razu słychać, że Jaspery to słuchawki ze zdecydowanie wyższej półki. Ich brzmienie jest dojrzalsze, bardziej wysublimowane i koherentne. Jaspery grają swobodniej, dźwiękiem bardziej przestrzennym i napowietrzonym, a przy tym wyrafinowanym. Bas jest bardziej zwarty i schodzi niżej, podczas gdy ten w E1 ma gorszą rozdzielczość z akcentem wyraźnie położonym na bardziej obły i masywniejszy mid-bas. Średnica w Jasperach jest bardziej swobodna i detaliczna, ukazuje więcej niuansów od gęstszej i pełniejszej średnicy w E1. Droższe Aune wygrywają też pod kątem rozciągnięcia sopranów i samej jakości tonów wysokich, które w E1 są bardziej sykliwe i ostrzejsze w niższej części, a jednocześnie nie dorównują Jasperom pod kątem szczegółowości, rozciągnięcia i detaliczności. Scena w E1 jest mniejsza na szerokość, bardziej zamknięta wokół słuchacza, z bliższym i bardziej bezpośrednim pierwszym planem. Nie oferuje takiej swobody brzmienia, nie jest tak napowietrzona jak w Jasperach, ani nie oferuje tak precyzyjnego pozycjonowania czy separacji źródeł.

2.jpg

Bez bicia przyznam, że świadomie odmówiłem sobie testowania tipsów. Wiem, że można w ten sposób poprawić brzmienie Jasperów, ale komfort ze standardowymi tipsami każdorazowo powstrzymywał mnie przed kombinacjami, skoro ich aplikacja działała na zasadzie „Plug&play”. Pozwoliłem sobie za to sprawdzić, jak zagrają z lepszym kablem i do tego celu wykorzystałem Oriveti Affinity, z którym Aune Jasper stworzyły naprawdę niezłą parę. Dość powiedzieć, że w zestawie z Ikko ITM01 było to naprawdę niesamowicie satysfakcjonujące combo. Bas stał się nie tylko pełniejszy, ale jeszcze bardziej rozdzielczy, a także poprawiła się jego faktura. Średnica nabrała kolorów i życia, a sopran stał się bardziej jaskrawy oraz lepiej doświetlony, ale nadal fantastycznie kontrolowany. Do tego scena urosła w każdą stronę, więc w zasadzie same benefity.

Edytowane przez Vaiet
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności