Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Kolumny podłogowe czy podstawkowe zawieszone pod sufitem?


Wieszak

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,


Wykańczam mieszkanie. Salon w sumie ~ 43m2. Na środku będzie akwarium a obok głośniki. Zrobiłem instalację do podpięcia ich na dole, jako podstawki, ale zastanawiam się czy nie lepiej byłoby kupić mniejsze i zawiesić nad akwarium.
Do tej pory myślałem o zastosowaniu Dali Zensor 5 w systemie 5.0 (do kina domowego).  Warto zaznaczyć, że pewnie częściej będą służyły do muzyki, niż do kina. Odległość między głową a głośnikami to w tym przypadku około 3m.
Ciekawi mnie też jak dzwięk rozprzestrzeniałby się po reszcie mieszkania - czy w przypadku montażu sufitowego czegoś mniejszego nie byłoby właśnie lepiej?

 

image.thumb.png.39fb4bcd5526dc5cb3a30d41170b9225.png

 

 

image.png.76cf95a2867941ba51625c3269b2ade2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim, kolumny jako podstawa akwarium to słaby pomysł, bo po pierwsze, szybko je zniszczysz od wody, a po drugie, nie wiem ile litrow tem zbiornik ma mieć, ale jest ryzyko pęknięcia i zalania mieszkania.

 

Kolumny umieszczone nad akwarium też nie bardzo, ponieważ mogą pęcznieć i rdzewieć od wilgoci.

 

TV ma stać przed akwarium, czy chcesz zamontować ekran opuszczany, bo nie kumam tego rozmieszczenia na obrazkach? 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, neonlight napisał:

Przede wszystkim, kolumny jako podstawa akwarium to słaby pomysł, bo po pierwsze, szybko je zniszczysz od wody, a po drugie, nie wiem ile litrow tem zbiornik ma mieć, ale jest ryzyko pęknięcia i zalania mieszkania.

 

Dokładnie tak się zdarzyło mojej koleżance. Akwarium chyba 300 litrów na środku mieszkania się wzięło i rozszczelniło. Cała podłoga do wymiany. A podłoga w ogóle musi być wzmocniona, bo takie akwarium to olbrzymia masa i ubezpieczyciel może mieć wąty. Chyba że mówimy o mieszkaniu w domu, gdzie nic nie ma pod podłogą.

Jak rozumiem, kolumny miałyby być podłogowe, przed akwarium, mają tylko podstawki dodatkowo. Cudów dźwiękowo z szybą akwarium za plecami nie będzie, ale podwieszane kolumny to już chyba tylko, żeby cokolwiek grało. To już lepiej jakieś głośniki w suficie zamontować. Natomiast do kina domowego, jak będzie choć z pół metra od akwarium, to już może dawać jakąś przyjemność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@neonlight @Rotgut
Akwarium będzie stało na dedykowanym stelażu, a pod nim wylewka. To jest masa 1600kg, jak nie więcej, a taki zbiornik z obsadą musi być dobrze zabezpieczony, bo wart będzie więcej niż 80% samochodów na polskich drogach, nie mówiąc już o innych skutkach zalania.

Dali Zensor 5 mają bass-reflex z przodu. Nawet producent chwali się na oficjalnym zdjęciu dość bliskim ich ustawieniem względem ściany.
Czy w takim wypadku też należy się tak bać oddziaływania szyby?

Zastanawiam się też jak będzie wyglądała ta kwestia w przypadku siedzenia po drugiej stronie salonu i np. spożywania obiadu. Czy to będzie jeszcze choć trochę sensownie brzmiało w drugiej części pomieszczenia, gdy kolumny będą na podłodze. 

DALI ZENSOR 7 - Bardzo mocna i wyrafinowana kolumna podłogowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Spawn napisał:

Ja się nie znam ale czy te rybki tam od wibracji nie zwariują?

Nie zwariują, przy takiej masie akwarium wibracje praktycznie się nie przeniosą, a sam zbiornik będzie stał prawdopodobnie na jakimś materiale wyrównującym, nie bezpośrednio na twardej podstawie. ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Wieszak napisał:

Dali Zensor 5 mają bass-reflex z przodu. Nawet producent chwali się na oficjalnym zdjęciu dość bliskim ich ustawieniem względem ściany.
Czy w takim wypadku też należy się tak bać oddziaływania szyby?

Zastanawiam się też jak będzie wyglądała ta kwestia w przypadku siedzenia po drugiej stronie salonu i np. spożywania obiadu. Czy to będzie jeszcze choć trochę sensownie brzmiało w drugiej części pomieszczenia, gdy kolumny będą na podłodze. 

 

Najważniejsze, że masz dużo miejsca po bokach kolumn. Bas przy takim ustawieniu nie powinien się za bardzo wzbudzać, ale zawsze warto odsunąć te kolumny od ściany tylnej. One potrafię zgrać solidnym basem jak na takie w sumie maleństwa. A dwa zdecydowanie poprawi się scena i jej głębia. 3 metry odległości od tych kolumn to spoko. I przy takim ustawieniu nie doginaj ich do środka. Lepiej grają ustawione prosto. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wieszak napisał:

@neonlight @Rotgut
Akwarium będzie stało na dedykowanym stelażu, a pod nim wylewka. To jest masa 1600kg, jak nie więcej, a taki zbiornik z obsadą musi być dobrze zabezpieczony, bo wart będzie więcej niż 80% samochodów na polskich drogach, nie mówiąc już o innych skutkach zalania.

Dali Zensor 5 mają bass-reflex z przodu. Nawet producent chwali się na oficjalnym zdjęciu dość bliskim ich ustawieniem względem ściany.
Czy w takim wypadku też należy się tak bać oddziaływania szyby?

Zastanawiam się też jak będzie wyglądała ta kwestia w przypadku siedzenia po drugiej stronie salonu i np. spożywania obiadu. Czy to będzie jeszcze choć trochę sensownie brzmiało w drugiej części pomieszczenia, gdy kolumny będą na podłodze. 
DALI ZENSOR 7 - Bardzo mocna i wyrafinowana kolumna podłogowa

 

No, ale producent chwali się tym jedynie na okoliczność walorów dźwiękowych (np. tzw. trójwymiaru dźwięku, oddawania źródeł pozornych, jakości basu etc.), a nie na okoliczność kontaktu z akwarium z rybkami.

 

Emisja dźwięku z podłogówek będzie taka jak z każdych podłogówek o podobnej konstrukcji. Miałem kiedyś Kef Q15, które były słynne z tego, że można było je postawić na półce, blisko ściany bez większych szkód dla propagacji dźwięku - i producent też się tym chwalił. Natomiast z moich obserwacji jednak wychodzi, że możliwość zastosowania to jednak nie to samo, co optymalność zastosowania. Jednak aby dźwięk się dobrze rozprzestrzeniał, kolumny powinny być mniej lub bardziej odsunięte od ściany, niezależnie od tego czy są małe czy duże. 

 

Ale z bliskością akwarium i tak nie ma to nic wspólnego.

Edytowane przez westberg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Spawn napisał:

Ja się nie znam ale czy te rybki tam od wibracji nie zwariują?

 

Mnie kiedyś wzięło na hodowanie piranii, miałem sobie takie małe akwarium a zaraz koło niego głośnik. Rybki zdechły mimo że były odpowiednio odżywione. Pierwsze i ostatnie ryby w życiu :P

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, espe0 napisał:

 

Mnie kiedyś wzięło na hodowanie piranii, miałem sobie takie małe akwarium a zaraz koło niego głośnik. Rybki zdechły mimo że były odpowiednio odżywione. Pierwsze i ostatnie ryby w życiu :P

Piranie nie są łatwe w hodowli, więc jak je sobie wybrałeś na poczatek drogi z akwarystyką, to był po prostu błąd i brak doświadczenia. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, neonlight napisał:

Piranie nie są łatwe w hodowli, więc jak je sobie wybrałeś na poczatek drogi z akwarystyką, to był po prostu błąd i brak doświadczenia. ;)

kurczaki im zaszkodziły

 

a szyby w akwarium to klejone bo chyba nie tylko na łączeniu ścianek?

A nie lepiej kolumny pod ścianę na sofę pod akwarium? Siedząc przy stole zawsze lepiej to sobie będzie słuchać. Nie przesadzasz z tą  maryśką? 

Edytowane przez amrowek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.10.2020 o 01:03, Wieszak napisał:

Cześć,


Wykańczam mieszkanie. Salon w sumie ~ 43m2. Na środku będzie akwarium a obok głośniki. Zrobiłem instalację do podpięcia ich na dole, jako podstawki, ale zastanawiam się czy nie lepiej byłoby kupić mniejsze i zawiesić nad akwarium.
Do tej pory myślałem o zastosowaniu Dali Zensor 5 w systemie 5.0 (do kina domowego).  Warto zaznaczyć, że pewnie częściej będą służyły do muzyki, niż do kina. Odległość między głową a głośnikami to w tym przypadku około 3m.
Ciekawi mnie też jak dzwięk rozprzestrzeniałby się po reszcie mieszkania - czy w przypadku montażu sufitowego czegoś mniejszego nie byłoby właśnie lepiej?

 

image.thumb.png.39fb4bcd5526dc5cb3a30d41170b9225.png

 

 

image.png.76cf95a2867941ba51625c3269b2ade2.png

Chyba Cię "pogięło" Panie Kolego ;-)Nie wiem czy jesteś akwarystą, ale ja jestem i akwarystą i wędkarzem. I z moich doświadczeń oraz wiedzy wynika, że albo rybki albo kolumny. Fakt zgubnego wpływu na kolumny ( spowodowanego efektem parowania, który ZAWSZE występuje w mniejszej lub większej ilości ) zupełnie pomijam. Piszę bardziej z troski o ryby.

Tymi kolumnami zgotujesz im piekło, po prostu. W razie czego mogę rozwinąć temat ...

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wieszanie ich pod sufitem to też kiepski pomysł. Musisz zrezygnować z akwarium, albo audio. Jak pojawiło się u mnie dziecko najpierw skasowałem akwarium, później audio trafiło do szafy jak synek kręcił na gramofonie Pro-Ject bączka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bob2000 napisał:

@Wieszak ile to litrów będzie? 1200? Jaki biotop i jaka obsada? Automatycza podmiana wody? Poka fotę jak postawisz.

 

@paratykus ale, że jak? Nie można sobie postawić głośników tam gdzie akwarium stoi? 

Pierwsze z brzegu:

https://www.antyradio.pl/Muzyka/Rock-News/Muzyka-klubowa-ma-traumatyczny-wplyw-na-ryby.-Imprezy-na-plazach-to-dla-nich-dramat-31634

https://www.wedkarz.pl/article/3766/jak-slysza-ryby

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, paratykus napisał:

Pierwsze z brzegu:

To dzikie ryby, naturalne zbiorniki i olbrzymie poziomy hałasu. Miałem 5 calowe monitory obok akwarium (ale nie pomiędzy) i nie zauważyłam, aby rybom coś przeszkadzało - nie wykazywały oznak stresu. Ryby mają sporo lat.

Także ja bym wstawiał duże głośniki do pokoju z akwarium, ale raczej nie ustawiłbym nigdy akwarium pomiędzy, jakoś tak dziwnie. Gdyby coś, to wtedy by się pomyślało co dalej.

 

@neonlight aleś sadysta, trzymasz rybkę słodkowodną w słonej wodzie :lol:

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności