Skocz do zawartości

Grado SR60e - montaż gniazd jack 2,5 mm


x X x

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Uwielbiam moje Grado, ale przeszkadzał mi w nich zawsze ich dość sztywny kabel, brak ogranicznika muszli przed obracaniem, czego efektem był wiecznie poskręcany kabel. Planowałem ten problem rozwiązać i oddać naszym forumowym fachowcom słuchawki do przerobienia na gniazda - początkowo miały to być gniazda MMCX, gniazdo SMC (nakręcane, ale Hifiman), ostatecznie jack 2,5 mm lub nawet 3,5 mm.

 

Udało mi się trafić na gniazda 2,5 mm w dobrej cenie u Audeos: https://allegro.pl/oferta/gniazdo-jack-2-5mm-stereo-panelowe-do-obudowy-7940102186, więc zdecydowałem się dokonać przeróbki własnoręczne.

Poza powyższymi gniazdami użyłem wtyczek dwu polowych 2,5 mm kupionych na AliExpress, które jakiś czas temu używałem do stworzenia kabla zbalansowanego do Hifimanów. Poza tym zakupiłem gotowy kabel zbalansowany 4,4 mm na MMCX u Zamoy: https://allegro.pl/oferta/czysta-miedz-zbalansowany-4-4mm-mmcx-fiio-shure-9134940897.

 

Zabieg przeszedł bez problemów. Kilka uwag, gdyby ktoś chciał sobie zrobić taką modyfikację na powyższych komponentach - przede wszystkim na tych gniazdach:
gwint gniazda: 6 mm
korpus gniazda: 8 mm

szerokość przestrzeni pomiędzy połówkami korpusu muszli: 7 mm
odległość od krawędzi korpusu do krawędzi otworu na gniazdo: 9 mm (w części korpusu, w której zamontowany jest głośnik)

 

Zastanawiałem się w której części korpusu zamontować gniazdo - wewnętrznej, zawierającej głośnik, czy zewnęrznej, z grillem. Z uwagi na szerokość gniazda konieczne jest powiększenie oryginalnego otworu, dlatego aby zrobić to estetyczniej postanowiłem zamontować gniazdo w korpusie z grilem (gdybym je zamontował w korpusie z głośnikiem, w korpusie z grillem musiał bym zrobić duży otwór aby zmieściła się nakrętka gniazda.

 

Korpusy złożone, więc zabieram się do wiercenia. Wiertło 6 mm i czubiek wiertła mniej więcej po środku otowru, który zostaje po złożeniu obu korpusów (przez który wychodzi kabel). Przewiercenie przez obudowę korpusu zewnętrznego nie stanowi większego problemu, jednak przy wwierceniu się w korpus wewnętrzny zrobiło się niestabilnie i korpus ten wysunął się lekko z zewnętrznego. Korpusy rozebrałem i próbowałem rozwiercić (powiększyć) otwór w korpusie wewnętrzym wiertłem 8 mm, ale jest to problematyczne ponieważ wiertło opiera się na krawędzi, a nie wkręca w plastik. Otwór ten dokończyłem małym pilnikiem. Otwór ma 8 mm średnicy, oraz jego dolna krawędź (od strony głośnika) musi być w odległości 9 mm lub więcej od krawędzi korpusu (na której zamontowany jest głośnik). Chodzi o to, że jak ta odległość będzie większa to korpusy po złożeniu będzie szerszy niż oryginalnie (połówki będzie ograniczać obudowa gniazda). Po spasowaniu elementów, przylutowaniu gniazda, nałożyłem podobną ilość kleju na gorąco co oryginalnie (gniazda nie kleiłem, wydaje się trzymać solidnie bez tego) i złożyłem. Ten krok prawdopodbnie można sobie odpuścić, bo oryginalnego kleju jest na tyle dużo, że po podgrzaniu powinien złapać. Ale nawet bez kleju oba korpusy siedzą w sobie dość ciasno.

 

Przy okazji przerobiłem oryginalny kabel na pasujące wtyczki (chciałem zachować oryginalny charakter słuchawek, a ich kabel podobno dużo temu daje), oraz zrobiłem sobie kabelek zbalansowany do nich. Jako ciekawostkę dodam, że kabalek zbalansowany który kupiłem jest 6-cio żyłowy i producent przeznaczył po dwa kabelki na -i jeden na +. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie czy nie, ale tak to wyglądało - więc lepiej chyba kupować kable 4/8/12/16 żyłowe.

 

Zdjęcia poniżej:

https://photos.app.goo.gl/qPr3sVg3tn92PgWW6

 

 

DSC06072.JPG

DSC06075.JPG

DSC06077.JPG

DSC06078.JPG

DSC06080.JPG

  • Like 4
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności