Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Fir Audio - fanklub


Methuselah

Rekomendowane odpowiedzi

Fir Audio to marką, którą założył Bogdan Belonozhko. Wcześniej był on CEO firmy 64 Audio, którą w 2010 roku założył jego brat Vitaliy (pierwotnie pod nazwą 1964 Ears). Bogdan postanowił w pewnym momencie wyjść jednak z cienia i skupić się na własnej wizji słuchawek dokanałowych. Tę można określić jako kontynuację myśli stojącej za modelami tia Trio i tia Fourte. Oznacza to niezwykle rzadko spotykane konstrukcje typu tubeless, w których nie ma standardowych "dźwiękowodów", a strojenie opiera się na specjalnie przygotowanym crossoverze i odpowiednim umieszczeniu przetworników we wnętrzu kopułek.

 

Firma przygotowuje zarówno modele UIEM (metalowe obudowy), jak CIEM, które dodatkowo wyposażone są w moduły regulujące ciśnienie (dodatkowa personalizacja brzmienia) o nazwie Atom XL (odpowiednik apex z 64 Audio czy ADEL, które stosuje jeszcze m.in. InEarz).

 

Dodatkowym wyróżnikiem jest autorskie złącze RCX, które można określić lepszą wersją złącza MMCX - nieco inny wtyk z dodatkową osłoną, która zabezpiecza i usztywnia złącze. Dostępne są one w modelach CIEM. Uniwersalne wersje mają klasyczne gniazda MMCX, które są nieco wyniesione ponad obrys obudowy. Dodawane w zestawie kable mają specjalne kołnierze, które chronią dodatkowo złącza.

 

Fir Audio.jpg

 

W ofercie Fir Audio znaleźć można obecnie 4 modele:

 

Miałem okazję przesłuchać trzy modele firmy (M3, M4 i M5), o których więcej napiszę w osobnych wpisach. Tu dodam, że wszystkie wyróżniają się świetną głębią z bardzo dobrym oddaniem planów i wrażeniem przestrzenności. Modele są dobre tonalnie, grają naturalnie i bardzo przyjemnie, a przy tym są naprawdę niezłe technicznie. Ceny nie należą do niskich, ale należy pamiętać, że konstrukcje są ciężkie do przygotowania. Ogólnie, to modele zdecydowanie warte przesłuchania.

 

Dodam jeszcze, że Fir Audio zadebiutowało w 2018 roku, ale firma początkowo skupiła się na interesujących akcesoriach. Należą do nich przyrządy do czyszczenia słuchawek (wyciąganie woskowiny, która dostała się do dźwiękowodów i tulejek itp.), tzw. odkurzacze (IEM Vac i IEM Vac Pro) czy suszenia słuchawek (IEM Dryer i IEM Dryer Pro). Fir Audio przygotowuje również własne kable, a do posiadaczy przewodów premium ze złączem 2pin firma przygotowała adapter z RCX na 2pin. Być może również pojawią się w sprzedaży w Polsce.

 

Fir Audio to firma, którą zdecydowanie warto śledzić, więc zdecydowanie zasługuje na swój fanklub.

Edytowane przez Methuselah
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już w tamtym roku słyszałem o FIR Audio, ale wtedy na stronie nie było nawet zdjęć gotowych produktów, a całość wyglądała jakby nie została w pełni ukończona. Spore ceny, spore obietnice i w sumie niewiele więcej - tak to wyglądało na początku 2019. Teraz sobie pluję w brodę, że na AVS 2019 nie przyjrzałem się lepiej stoisku MiP, bo pewnie bym przysiadł do posłuchania ich chociaż przez chwilę. Już wtedy miałem moje Vantage i w zasadzie pod ręką pełną przekrojówkę EE do jakiegoś choćby krótkiego porównania. A tak wpadłem, zobaczyłem masę sprzętu w tym premierowego AK SA700 i tyle było ze słuchania. 

 

Przyznaję, że cena jest naprawdę spora, design przemawia do mnie raczej średnio, a autorskie konektory to coś, co raczej nie wzbudza mojego entuzjazmu, ale jestem ogromnie ciekaw jak to gra. Mając w pamięci jak grały 64Audio - zwłaszcza Tia Trio - chciałbym sprawdzić któreś z nich :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W drodze nowy model w całkiem przystępnej cenie. VxV ma być wyceniony na 999$  więc wyjdzie nie wiele drożej niż M2. 

 

Screenshot_20201017_201143_com.instagram.android.png

Edytowane przez Loke13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drodze nowy model w całkiem przystępnej cenie. VxV ma być wyceniony na 999$  więc wyjdzie nie wiele drożej niż M2. Prawdopodobnie będzie to po 5 armatur na stronę. 
 
Screenshot_20201017_201143_com.instagram.android.thumb.png.5b2964cc85c0fc41335805d299b3533d.png
Wiem, że to rzecz względna, ale 5k złotych za iemy, to raczej nie jest przystępna cena :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 6 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 7 miesięcy temu...
44 minuty temu, maciejk007 napisał:

Czy ktoś miał możliwość posłuchać coś z nowej serii Frontier ? Ponoć rewelacja . Ciekawe kiedy pojawią się w PL, @mp3


Do tych rewelacji jak zwykle trzeba podejść z pewną dozą ostrożności, warto posłuchać testówek przed zakupem, tutaj wrażenia Precogvisiona (z headphones.com):

 

https://www.headphones.com/community/reviews-learning-and-news/canjam-singapore-2022-day-1-impressions
 

„Starting from the bottom of FiR’s new Frontier lineup, we have the Neon 4.The Neon 4 has a more warm, colored sound that is generally the product of recessions in frequency response. Its pinna compensation is more gentle, peaking at around 2kHz; however, this is followed by some added forwardness at 4kHz with female vocals. A bit uncanny in my opinion. Anyways, I likewise hear the lower and mid-treble ranges of the Neon 4 as being slightly dipped before coming back up in the upper-treble for air. Due to these recessions, the Neon 4’s attack transients are somewhat blunted and, to me, it sounds like it lacks detail for its price point. 

 

The Krypton 5 continues this trend with an even more recessed pinna compensation and upper-midrange up until the lower-treble. As a result, on initial listen, it sounded quite muffled with vocals to me. The treble response of the Krypton 5 is more lower-treble oriented than the Neon 4; however, it doesn’t have enough presence to offset the large bass shelf, so the presentation generally comes off quite dampened. To be perfectly honest, I definitely preferred the Neon 4 to this (and as you might infer from my comments above, I was not very impressed with the Neon 4 to start with).

 

The Xenon 6 is the only one that really caught my attention out of the new frontier lineup. Head-to-head, it's immediately clear to me that FiR dedicated a lot more effort to this model than to the Neon 4 and Krypton 5. The Xenon 6 actually has some measure of technical performance with noticeably sharper resolution and imaging than its brethren. That said, the frequency response of the Xenon 6 is less commendable as far as I'm concerned. The pinna compensation sounds unnatural and it has an enormous mid-bass hump which lent to bloating issues. And speaking of the bass...I have to be honest when I say that I also couldn't tell what effect the new Kinetic Bass technology was having; all three of these IEMs sounded like they had average bass to me.”

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
W dniu 8.04.2022 o 21:52, MrSheep napisał:


Do tych rewelacji jak zwykle trzeba podejść z pewną dozą ostrożności, warto posłuchać testówek przed zakupem, tutaj wrażenia Precogvisiona (z headphones.com):

 

https://www.headphones.com/community/reviews-learning-and-news/canjam-singapore-2022-day-1-impressions
 

„Starting from the bottom of FiR’s new Frontier lineup, we have the Neon 4.The Neon 4 has a more warm, colored sound that is generally the product of recessions in frequency response. Its pinna compensation is more gentle, peaking at around 2kHz; however, this is followed by some added forwardness at 4kHz with female vocals. A bit uncanny in my opinion. Anyways, I likewise hear the lower and mid-treble ranges of the Neon 4 as being slightly dipped before coming back up in the upper-treble for air. Due to these recessions, the Neon 4’s attack transients are somewhat blunted and, to me, it sounds like it lacks detail for its price point. 

 

The Krypton 5 continues this trend with an even more recessed pinna compensation and upper-midrange up until the lower-treble. As a result, on initial listen, it sounded quite muffled with vocals to me. The treble response of the Krypton 5 is more lower-treble oriented than the Neon 4; however, it doesn’t have enough presence to offset the large bass shelf, so the presentation generally comes off quite dampened. To be perfectly honest, I definitely preferred the Neon 4 to this (and as you might infer from my comments above, I was not very impressed with the Neon 4 to start with).

 

The Xenon 6 is the only one that really caught my attention out of the new frontier lineup. Head-to-head, it's immediately clear to me that FiR dedicated a lot more effort to this model than to the Neon 4 and Krypton 5. The Xenon 6 actually has some measure of technical performance with noticeably sharper resolution and imaging than its brethren. That said, the frequency response of the Xenon 6 is less commendable as far as I'm concerned. The pinna compensation sounds unnatural and it has an enormous mid-bass hump which lent to bloating issues. And speaking of the bass...I have to be honest when I say that I also couldn't tell what effect the new Kinetic Bass technology was having; all three of these IEMs sounded like they had average bass to me.”

 

 


Z biegiem lat nauczyłem się, że to wszystko jest tak mega subiektywne, że nigdy nie wypowiadam się co do odczuć innych. Ale fakt, że gość pisze że nie czuje efektu Kinetic bass i że ten bass jest dla niego average jak byk pokazuje że miał problem z sealem albo (co bardziej prawdopodobne) najzwyczajniej w świecie źle je włożył, bo ten otwór od KB musi dotykać ucha.

Każdy lubi co lubi, ale napisać że bas w XE6 jest average to już niestety nie jest do końca poważne. Mesty i Mexty które są znane z bardzo dobrego i mocnego basu zostały zmiecione z planszy przez XE6. No, ale ja mam w customie, więc też na pewno inaczej się ten bas zachowuje. Moim zdaniem, najlepszy bas w IEMach jaki słyszałem, by far. Oczywiście nie chcę wchodzić w kompetencje kolegi po fachu, ale jednak zalecałbym nie kierowanie się jedną opinią. Michałek z Audiomagica nie czuł np efektu Bone Conduction w MEXtach, ale nic dziwnego jak mu dobrze nie weszły i shellka nie dotykała jego ucha. 


Ja kocham, XE6 to najlepsze Ciemy/IEMy jakich kiedykolwiek używałem i słuchałem, ale czy się spodoba innym, to już zagadka. However, posłuchać zdecydowanie polecam, bo moim zdaniem mega warto. 

Edytowane przez rev
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Jestem z M3 już jakiś czas i przychodzą konkretne refleksje . W jakieś recenzji czytałem że mogą być trochę przewalone na basie . Nic bardziej mylnego. To jest najlepszy bas jaki slyszałem do tej pory z iemów, poparty rewelacyjną dynamiką. Tak,  jest niebezpiecznie blisko bardzo dobrych słuchawek nausznych. Poza tym solidna , niczym nie drażniąca średnica -a potrafię tutaj wybrzydzać. Rewelacyjna góra , detaliczna , bogata, iskrząca ale nie przekraczającą czerwonej linii. Czyli brzmi jak taki endgame . Tak jeśli chodzi o iwemy można spokojnie przy nich dać sobie spokój z całą resztą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności