Skocz do zawartości

Auralic Altair G1 - okiem amatora


Corvin74

Rekomendowane odpowiedzi

Rzut okem Amatora - opinia o Auralic Altair G1

ALTAIR G1  - zdj.3.jpg

 

Chciałbym z Wami podzielić się moimi wrażeniami po miesiącu obcowania z produktem firmy Auralic – stramerem / DAC / przedwzmacniaczem / serwerem plików / wzmacniaczem słuchawkowym… uff… ile to ma funkcji.
Mowa o Altair G1, który jest najbardziej przystępnym cenowo produktem „all-in-one”, jaki obecnie produkuje firma Auralic. 
Podstawowe funkcje jakie dostajemy w pakiecie:
- DAC cyfrowy oparty o kości ESS 9038Q2M
- streamer sieciowy z obsługą plików z NAS
- natywna obsługa Tidal/ Qobuz/Highresaudio
- przedwzmacniacz cyfrowy
- natywny klient Roon
- b. dobra aplikacja do obsługi urządzenia Lightning DS. (niestety tylko na iOS)
- możliwość serwera plików (można dodać dysk HDD)
- klient dla Spotify connect
- możliwość odtwarzania / zgrywania płyt CD na dysk
- wbudowany wzmacniacz słuchawkowy
Kolejność tych funkcji, które wymieniłem nie jest przypadkowa, tak to widzę u siebie w domu od góry najlepsze/najważniejsze. Nie spodziewałem się, że jedno w sumie urządzenie może zastąpić u mnie kilka innych – Altair G1 jest od teraz centrum mojego systemu stereo. 

20200807_164019.jpg

 

Przejdźmy do zawartości pudełka:
•    oczywiście Altair G1 – wzorowo wykonany (grube aluminiowe ścianki) dobrze spasowane elementy, ładny, czytelny wyświetlacz, obudowa w pięknej matowej czerni, ale niestety się strasznie palcuje.
•    Kabel USB – wygląda na całkiem ok, pytanie tylko czy ktoś będzie Atair G1 podpinał bezpośrednio do PC? Kiedy na pokładzie jest LAN/Wifi a ewentualnie pliki możemy zgrać na dysk podpięty (lub wewnętrzny – tak jest taka opcja) do Altair G1?
•    Anteny Wifi
•    Kabel zasilający 
•    Instrukcja obsługi.
Wyposażenie wystarczające do pracy, ale chyba w tym wypadku lepiej aby kupujący dostał dobry kabel RJ45, ale co tam narzekać nie ma co.

 

Wejścia: 
•    LAN (Rj45) + dwa złącza dla anten Wifi
•    USB A (dla podłączenia zewnętrznego napędu CD lub HDD)
•    USB B (dla podpięcia PC jako źródła)
•    Toslink
•    Coax
•    AES
ALTAIR G1  - zdj.1.jpg

 

 

Wyjścia:
•    Analogowe zbalansowane XLR
•    Analogowe RCA
•    Wyjście słuchawkowe jack 6,3 mm

Dokładne informacje znajdziecie tutaj: 
https://us.auralic.com/products/altair-g1?variant=34539937071272

 

Dla porządku system odsłuchowy składał się z:
•    Auralic Altair G1 – jako streamer DAC i przedwzmacniacz
•    monobloki lampowe WBA Thunderbird (na lampkach KT150)
•    kolumny Studio 16Hz model Aurum (monitory)
•    Słuchawki Hifiman Arya, Audeze LCD-XC, Grado GS-1000e
Grałem głównie z plików (FLAC) na NAS oraz Tidal HiFi, muzyka bardzo różna, bo różnej słucham.

 

No i to co nas najbardziej interesuje Jakość dźwięku. Najprościej byłoby napisać, że jest on dość neutralny - tylko odrobinę przesunięty w stronę "dobrze oświetlonego dźwięku". Charakteryzuje się równym dołem, wyraźną średnicą i czystymi doświetlonymi tonami wysokimi. Ktoś może odnieść wrażenie, że góry jest za dużo, ale nigdy nie zarzucałbym mu, że jest szorstki, ostry czy nieprzyjemny, raczej określiłbym go jako ukazujący szczegóły. Altair zagłębia się w nagranie, podkreślając jego fakturę, nastrój i rytmikę, jest wystarczająco pulsujący, by oddać naturalny przepływ muzyki, czyniąc ja zarówno przyjemną, jak i szczegółową w odsłuchu.

20200904_191806.jpg


Altair ma 4 wbudowane filtry cyfrowe: Precise, Dynamic, Balance, Smooth, po nazwach można się domyślać jakie zmiany wprowadzają. Ja osobiście po sprawdzeniu ich używam filtra „Smooth’, który jest nastwiony najbardziej na przyjemne brzmienie, wydaje się najbliższy analogowemu przekazowi. We wszystkich tych ustawieniach Auralic odbiera się jednak jako urządzenie, które jest niezwykle łatwe do słuchania, po prosu miłe w obejściu, myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.


Od strony użytkowej, dla mnie największą zmianą na plus było, jak Altair gra z plików (NAS) i Tidala, zmiana w stosunku do DAC CMA Twelve + źródło Roberry Pi z nakładką Allo USB była zauważalna. Od razu rzuciło mi się w oczy (no może na uszy?), że pliki grane są lepiej… wiem, że brzmi to zbyt ogólnie, ale takie mam wrażenie, wszystko wzniosło się poziom czy dwa wyżej… dlatego nie mogłem oddać go z testów.


Chyba najsłabszym elementem jest wbudowany wzmacniacz słuchawkowy, Hifiman Arya grały płasko, bez wyrazu, Grado i LCD-XC poprawnie, ale nic szczególnego, na początek przygody w zupełności może to być jednak wystarczające. Tak, zapewne jestem spaczony, mam w domu trzy różne dedykowane wzmacniacze słuchawkowe i mogę mieć zbyt duże oczekiwania do tej dziurki w Altair G1 (mam wrażenie, że wzmacniacz jest dodany trochę na siłę, aby urządzenie go miało i tyle). 


Osobną sprawą jest wciąż rozwijany przez Auralica autorski system operacyjny Lightning DS, który jest sercem urządzenia i wyciska z hardware wszystkie możliwości. Aplikacja do obsługi urządzeń Auralica dostępna jest niestety tylko na iOS, ale po zapoznaniu się z jej możliwościami, zastanawiam się nad dalszą subskrypcją Roon… gdybym kupił Altair wcześniej nie zdecydowałbym się na Roona, różnica nie jest strasznie wielka i w moich domowych zastosowaniach Lightning DS w zupełności mi starcza. Po ostatniej aktualizacji oprogramowania systemowego, jest możliwość RiPowiania płyt CD na dysk HDD, to kolejna rzecz, która przemawia za tym urządzeniem.


Największą wadą dla mnie (zaznaczam dla mnie) Altair G1 jest brak choć jednego wejścia analogowego… (to dostępne jest w znacznie droższym streamerze Auralic Vega G2) co sprawia, że docelowo i tak muszę w przyszłości kupić przedwzmacniacz, ciężkie jest życie audiofila/melomana, co chwila przychodzi nam krwawić przy sklepowej kasie.


Jeśli ktoś z Was szuka urządzenia, które jest b.dobre w kilku rzeczach na raz i może być centrum waszego budowanego (lub modernizowanego) systemu stereo szczerze polecam pożyczyć do testów Altair G1 i sprawdzić jego możliwości… raczej się nie zawiedziecie.

 

Edytowane przez Corvin74
  • Like 8
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za świetny opis Corvin!!!👍 Szkoda, że aplikacja do jego obsługi jest dostępna tylko na iOS oraz dźwięk z gniazda słuchawkowego jest nie do końca zadowalający. Jednak najważniejsze, że inne funkcje, a przede wszystkim wysokiej klasy dźwięk spełnia oczekiwania! Jeszcze raz dziękuję, reakcje dodam, jak się odnowią;)

Edytowane przez Tytus1988
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tytus1988, ta aplikacja jest naprawdę dobra, ma pewne braki np. czasami nie widzi wszystkich albumów w TIDAL, ale za to w przeciwieństwie do Roon dodaje piosenki do playlist bezpośrednio w TIDAL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Corvin74 rozumiem. Ciekawy ten Auralic i być może będę miał przyjemność go sprawdzić. Jeśli tak się stanie, będziemy mieli możliwość porównania własnych wrażeń :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, saudio napisał:

Aplikacja nie jest konieczna, Auralica można ustawiać przez przeglądarkę a sterować dowolną aplikacją z obsługą DLNA np. od Linna....

Tak to prawda, ale nie wykorzystasz wszystkich funkcji, które są, np filtrów, zmian wzmocnienia itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybkie odpowiedzi! Mam nadzieję, że p. Rafał ma iphone'a i będę miał przyjemność poznać dużą część funkcji Auralica, a przede wszystkim usłyszeć tkwiący w nim potencjał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@saudio, no przez przeglądarkę nie próbowałem, sprawdzę, ale to w sumie nie będzie pewnie wygodne.

Masz Ariesa?

Edytowane przez Corvin74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak G1 od dłuższego czasu, wcześniej Femto, Lightning DS mocno się zmienił, to że wspierają starsze urządzenia przez kilka lat jest fajne, cały czas rozwijają soft i dodają nowe funkcje, tak jak piszesz ripp CD ostatnio a teraz nawet można mając dwa urządzenia można odtwarzać na obu z CD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dojechał zamówiony kabel cyfrowy QED Reference XLR, i mój CD robi za czysty transport a Altair za DAC.. no jest git. Temat cyfry narazie uważam za zamknięty,

teraz jeszcze cześć analogowa do małych korekt. 
Auralic jako DAC jest znakomity.. dla mnie na długo koniec z szukaniem, może za kilka lat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności