Jump to content

EarMen Sparrow MQA

Recommended Posts

@Najner, dzięki za szybką pomoc. Sprawdzałem UAPP. Nie dość że sam program płatny to jeszcze dopłata za MQA. Interfejs dla Tidala syfny i się tnie oraz buforuje ciągle, do tego pewnie nie masz wtedy Tidal connect.. Dziwi mnie to bo IFI które posiadam działa bez UAPP z MQA na androidzie. Ifi ma na to nawet instruction video: 

• Like 1
4 minuty temu, Najner napisał:

UAPP nie działa z Tidal offline. Wracając jeszcze do zmiany samplingu przez urządzenia na Androidzie - niektórzy producenci dapów sobie z tym radzą systemowo (np. Hiby R6, którego miałem to ogarniał). Nie mam niestety wiedzy jak to jest z producentami telefonów - może w tym temacie mógłby pomóc @Jaro54, bo on zna się na tak zwanym "unfold MQA", czyli "rozpakowaniu" MQA, które też działa na różnych poziomach, ale w ustawieniu "domyślnym" Androida sampling występuje i degraduje jakość.

Bo podstawowe "rozpakowanie" jeśli nie dekodera sprzętowego to 4x czyli max 24bit/48 kHz i żaden program nie pomoże. Choćby nie wiem co napisali. Do unfoldingu 8x lub 16x potrzeba sprzętowego dekodera. Wtedy 24 bit/ 96 kHz lub 32 bit/192 kHz i tu już widać potencjał MQA

• Like 1
7 minut temu, Radoslaw Wojnicz napisał:

Dziwi mnie to bo IFI które posiadam działa bez UAPP z MQA na androidzie. Ifi ma na to nawet instruction video: 

Jeżeli jest taka instrukcja dla IFI, to być może jest jakiś sposób dla Sparrowa, musimy poszukać albo poprosić o pomoc producenta. 

• Like 1

Już napisałem do Earmen z prośbą o wyraźną instrukcję jak to zrobić by ten reklamowany MQA w Androidzie zadziałał. Pierwsze wrażenia z ich supportu marne bo jest praktycznie nieistniejący. Namierzyłem ich na Facebooku. Napisałem messagea i idpowiedzieli.... podając linka do instrukcji dla Tidala i MQA na PC (mają to samo na stronce) 🤣. Odpisałem im że chodzi mi przecież jak w oryginalnym pytaniu o ANDROIDA. Na to przysłali kilka fotek sparrowa podłączonego do telefonów i słuchawek... Odpisałem że czekam na instrukcję krok po kroku.

16 minut temu, Radoslaw Wojnicz napisał:

@Najner, dzięki za szybką pomoc. Sprawdzałem UAPP. Nie dość że sam program płatny to jeszcze dopłata za MQA. Interfejs dla Tidala syfny i się tnie oraz buforuje ciągle, do tego pewnie nie masz wtedy Tidal connect.. Dziwi mnie to bo IFI które posiadam działa bez UAPP z MQA na androidzie. Ifi ma na to nawet instruction video: 

7 minut temu, Najner napisał:

Jeżeli jest taka instrukcja dla IFI, to być może jest jakiś sposób dla Sparrowa, musimy poszukać albo poprosić o pomoc producenta. 

To nic nie znaczy, większość smartfonów też pokaże to samo bez IFI, to nic nie mówi o stopniu unfoldingu. czy 4x czy 8x czy 16x  widok pokazuje tylko że cokolwiek dzieje się z plikiem MQA

2 minuty temu, Jaro54 napisał:

To nic nie znaczy, większość smartfonów też pokaże to samo bez IFI, to nic nie mówi o stopniu unfoldingu. czy 4x czy 8x czy 16x  widok pokazuje tylko że cokolwiek dzieje się z plikiem MQA

Właśnie oglądnąłem video i też tak myślę - kolor pokazuje jedynie jaki sygnał dochodzi do urządzenia, a nie co się dzieje z sygnałem później (na wyjściu słuchawkowym).

@Jaro54 Dzięki za dodatkowe wyjaśnienia ale niestety nie rozumiem twoich komentarzy. Wg informacji na stronie MQA: http://bobtalks.co.uk/blog/science-mqa/mqa-playback/ Tidal na androidzie działa jako MQA Core i wykonuje pierwsze rozpakowanie. Następnie Sparrow otrzymując sygnał bit-accurate ma jako MQA Renderer wykonać ostateczne rozpakowanie. Nie wiem o jakie x4 x8 x16 chodzi.

A tak sobie radzi UAPP z MQA bez sprzętowego wspomagania 

Screenshot_20201118-112453_(1).png

1 minutę temu, Radoslaw Wojnicz napisał:

@Jaro54 Dzięki za dodatkowe wyjaśnienia ale niestety nie rozumiem twoich komentarzy. Wg informacji na stronie MQA: http://bobtalks.co.uk/blog/science-mqa/mqa-playback/ Tidal na androidzie działa jako MQA Core i wykonuje pierwsze rozpakowanie. Następnie Sparrow otrzymując sygnał bit-accurate ma jako MQA Renderer wykonać ostateczne rozpakowanie. Nie wiem o jakie x4 x8 x16 chodzi.

Podstawowy bez rozpakowania plik MQA to poziom niezłej mp3, poszczególne poziom mówią o jakości. 16x to poziom master porównywalnych z DSD. Zwykle występuje w sprzęcie stacjonarnym z wysokiej półki. 

Edited by Jaro54

Dlatego UAPP do Tidal MQA trochę słaby. W aplikacji Tidal offline na LG (wykorzystanie sprzętowego dekodera) daje efekt o lata świetlne lepszy niż UAPP bo nie obsługuje offline a słuchanie MQA online to jak lizanie cukierka przez szybę. Online na sprzęcie mobilnym nie jest dla plików wysokiej i bardzo wysokiej jakości jest bez sensu. Albo rwanie utworu albo niższa jakość. Online może służyć do przeglądania lub szukania muzyki. 

4 minuty temu, Radoslaw Wojnicz napisał:

@Jaro54 No tu muszę się nie zgodzić. W obecnych czasach gdy do domu dochodzi mi światłowód 1GB dający mi bez łaski 750Mb/s w obie strony oglądanie filmów 4k po sieci i słuchanie HiRes audio nie jest nigdy problemem. Owszem gorzej w terenie ale też to się zmienia.

Ok w domu, mi chodzi o słuchanie w czasie przemieszczania sie. Nic nie dadzą ci 4G 5G, bo co chwilę zmieniasz stację bazową co skutkuje przełaczaniem, A światłowodu nie ma mobilnego :)

Te same 4G stacjonarnie jest ok ale nie mobilnie. Sam mam internet w domu 4G i jest ok 

Edited by Jaro54

OK. Chyba znalazłem faktyczne wytłumaczenie sytuacji. Może się to zgadzać bo zamiast Huaweya zacząłem właśnie używać Galaxy S8 i nie sprawdziłem czy ifi na Samsungu też się tak zachowuje. https://audiophilestyle.com/forums/topic/55326-tidal-adds-masters-to-android/?do=findComment&comment=923968. Podsumowując niektóre marki telefonów z Androidem resamplują sygnał audio wysyłany po USB i nie jest to bitperfect żeby nie wiem co. By to obejść potrzeba np UAPP. 

• Like 2
  • 1 month later...

Rozczytalem temat. Powinno byc ok. Przeczesujac net natknąłem sie na info że niekiedy sparrow nie jest wykrywany w niektórych telefonach jesli końcówka kabla z napisem nie jest podpięta od strony urzadzenia.
Dziwne ale może coś w tym jest.

Wysłane z mojego LM-V405 przy użyciu Tapatalka

• 3 months later...

Mam i ja, dzięki @kurop!

Na razie leci playlista testowa, po SE z k701 FAW - one się z Q5K jako usb-dac nie lubią, jest nudno i szaro, z czarną ważką jest czysta rozrywka, coś tam gubi się czasem, czegoś jest za dużo, ale ogólnie fun, a z jaskółką - studio, techniczna perfekcja, wszystko poukładane, z nutką analogu. Słucha się tego świetnie, wciąga. Kojarzy mi się z mini rapture amp, co mam poradzić. Kupowałem jaskółkę dla balansu, zaraz go sprawdzę, ale jak widzicie wyjście SE mnie zaskoczyło kompletnie. Na K701 FAW łatwo się diagnozuje sprzęty: dragonfly black (too) much fun, too little technical abilities, Q5K - wieje lekko nudą i szarością w trybie USB-DAC. W SE zatem oceniam jaskółkę jako lepszą technicznie od Q5K - ale z nutką analogowego czaru, nutką, nie więcej, ale dzięki temu nie jest to wyłączenie analiza, tylko słuchanie jest przyjemnością. 

P.S. Pomyliłem wróbla z jaskółką. Nie dziwota. Choć ważki zjada, nie śpiewa jak wróbel, tyko jak jaskółka! 

Edited by manuelvetro

Z wyjścia zbalansowanego Sparrow gra faktycznie lepiej niż z SE. Słuchałem na ANEW X-ONE z Satin Audio Griffin i Ibasso AM05 z Satin Audio Medusa. Z laptopa i z telefonu. Nie robiłem odsłuchów porównawczych A:B, Słuchałem cały czas sparrow'a z rzadka przerzucawszy się Q5K. Sparrow jest lepszy technicznie i bardziej muzykalny od Q5K. Gra bardziej dojrzałym, bardziej nasyconym i analogowym dźwiękiem. W stosunku do Sparrowa Q5K wydaje się nudny, szary, płaski, bez emocji - nawet po BT 660 bitrate, LDAC ponoć koloruje. Z drugiej strony, to nasycenie, analogowość, barwność Sparrow'a nie jest przesadzone, to jest znów kropla, może półtorej. Sparrow wydaje mi się też bardziej płaski niż Q5K - ten lekko podbija skraje - sparrow - na ucho - albo jest płaski, albo lekko uwypukla średnicę. Mogę się tutaj mylić, nie strzelać.

Wciąż uważam Q5K za świetne urządzenie, ale raczej z niego w funkcji USB-DAC już nie skorzystam, Sparrow robi tu robotę lepiej. Wolę też jak z Samsunga M21 (kupiłem tylko jako transport on the go do muzyki) mi dynda sparrow (jest dużo mniejszy i lżejszy od Q5K) i pędzi słuchawki, bo robi to lepiej niż Q5K jako klips, bo do funkcji dongla nadaje się średnio, zresztą tu werdykt byłby taki sam. Q5K będę używał wtedy, kiedy trzeba będzie ladować M21, do sprzątania może, tu jednak wygodniej, do testów porównawczych? Ale tak różowo nie jest mam bdb kanapkę Pioneer xdp100-r - corda meier quickstep, która gra lepiej niż Sparrow. Jest słonecznie analogowo i technicznie perfekcyjnie. Ale o ile lepiej, to już musiałbym słuchać A:B, to poźniej. Niemniej Sparrow funkcjonalnością tą kanapkę bije no i ma prócz SE , balans 2,5, co dla mnie jest mus.

A poza tym, o ile nie gra tak dobrze jak kanapka, to niewiele mu brakuje, tzn. mogę słuchać bez bólu sparrowa po kanapce (a Q5K chciałem wyrzucić przez okno ;) ) Ale, dzięki temu mam tego wróbla w garści.

Edited by manuelvetro