Skocz do zawartości

Wymiana Baterii X5l


fezz

Rekomendowane odpowiedzi

Z przyczyn różnych muszę wymienić baterie w moim playerku (X5L). Czy ktoś już robił takowy manewr na swoim odtwarzaczu? Wiem, że w necie jest sporo info na ten tema jednak wszystkie tematy dotyczą X5. W X5L są 2 baterie i dlatego nie wiem czy wymiana ma szanse powodzenia. Planuje kupić baterie od jakiegoś telefonu (np. SE K700 - pasuje idealnie) i PDA. Nie wiem tylko czy taki zestaw będzie ze sobą współpracował, a konkretnie, to czy będzie się dobrze ładował.

 

UPDATE:

 

Po małym demontażu obudowy, baterii i dysku okazało się (pewnie Ameryki nie odkryłem), że większa bateria to 2 mniejsze baterie, które mają ten sam rozmiar (i pewnie parametry) co bateria umieszczona pod dyskiem. Ma to sens, bo wtedy w playerku są 3 jednakowe baterie, więc wymieniając na 3 inne jednakowe ogniwa nie powinno być problemów z ładowaniem. Dobrze myślę ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Mam podobny problem. Na jednym ładowaniu mogę słuchać maksymalnie 3 godziny. Nie bede wysyłał do serwisu bo jest już po gwarancji a koszt całej operacji wydaje sie zbyt duży. Mam nadzieję, że to nie wina dysku twardego. Fezz, czy wymieniłeś już baterię w swoim playerku? Jeśli tak to na jaką i w jaki sposób? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wymieniałem i jest OK. Nie są to trzy identyczne akumulatory. Większy z nich (ten pod dyskiem) posiada zbliżone rozmiary do baterii z SE K750i. Dwa akumulatory przyklejone do dysku są nieco cieńsze, jednak mieszczą się tam również te z k750. Taki układ powoduje nieco większy "ścisk" w obudowie, co może być groźne, zwłaszcza przy upadku.

 

Sama wymiana jest banalna, jeśli ktoś posiada umiejętność lutowania. Uważać należy przy odklejaniu zużytych akumulatorków od dysku (u mnie były bardzo mocno przytwierdzone).

 

Inny problem to pojemność zamienników. Oryginalne SonyEricsson-y są drogie (nie dajcie sie nabrać na "super-okazje"). Reszta to głównie tandeta po 600-700mAh (deklarowanych - a jaka jest prawda?).

 

Pomylenia biegunów! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam. Postanowiłem wymienić baterię w swoim X5 ponieważ 5h mi nie wystarczało.

Zakupiłem ionowo-polimerową o (podobno) pojemności 1200 mAh, w co raczej nie wierzę.

Rozkręciłem sprzęt, wyjąłem dysk, wyjąłem baterię, zdjąłem z niej folię i odczepiłem kabelki. Problem pojawił się w momencie gdy zauważyłem, że do oryginalnej baterii przyczepiona jest mała płytka do której dopiero były przylutowane kabelki z płyty głównej. Po zerknięciu na zdjęcia z wymiany baterii stwierdziłem, że nie jest to potrzebne.

Zacząłem więc lutować, kilkukrotnie upewniając się o prawidłowej polaryzacji. Plusiki zlutowałem, kolej na minusika. W chwili, gdy cyna kapnęła na kabelek łącząc go z baterią co się stało? Wszystko zaczęło dymić! Odruchowo oderwałem nową baterię, ale to na nic się zdało. Cała guma z kabelków, aż do płyty głównej spalona. Obudowa czarna jak po tego typu sytuacjach.

Pytam się wiec... co się do cholery stało? Bateria miała prawidłowe napięcie, została prawidłowo podpięta. Nie sądzę, żeby coś przywróciło mojego X5 do życia, ale jestem ciekawy co było powodem. Jeżeli ktokolwiek zna się na elektronice może napisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.allegro.pl/item305747252_k500i_..._li_pol_pc.html

taka bateria, miała 3,9 V. Oryginalna tyle samo, a przy maksymalnym naładowaniu około 4 V.

Jeszcze jedno, później próbowałem jeszcze raz ją podłaczyć, tym razem tylko " - ", czyli ten przy którym był problem. Znowu zaczęło dymić co mnie dziwi, drugi biegun baterii nie był do niczego podłaczony, czyli różcy potencjałów nie było to skąd się wziął dym? Jeszcze kilka razy sprawdziłem polaryzację, znowu było w porządku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lol

 

nie można ot tak montować sobie wedle uznania baterii litowo-jonowej ALBO litowo-polimerowej

 

jak sam zauważyłeś ta druga nie ma płytki-kontrolera akumulatora, więc nie jest w stanie poprawnie działać w X5 (np. Karma ma niezależny od samej baterii kontroler... ale mimo to mogła by nie działać)

 

przestań próbować ją podłączyć bo spalisz nie tylko baterię ale i odtwarzacz, lepiej poszukaj WŁAŚCIWEGO akumulatorka - takiego, który faktycznie da się zamontować w X5...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to wina tylko tego, że jest to io-pol? Czy tego, że nie ma płytki?

Jeżeli bym zmienił na ionowo-litową bez płytki to by pasowała?

Próbowałem się dowiedzieć przed kupnem ale nigdzie się nie spotkałem z informacją, że nie można stosować różnych akumulatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, masz zmienić baterię na ODPOWIEDNIĄ - nie wiem czy żadna litowo-polimerowa nie ma płytki, tak samo jak nie wiem czy każda litowo-jonowa taką płytkę ma

 

najważniejsze jest to że różne ogniwa mają różne parametry i nie każde ogniwo da się używać z każdym sprzętem

 

poszukaj lepiej akumulatorka "jak dla irivera H100/H300" (np. w forumowym komisie można aktualnie taki dostać) albo "jak dla starych iPodów" (generacja 1/2/3 - ale nie nano/shuffle tylko "dużych" iPodów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się, że przyczyną było zamknięcie obwodu przez co prąd popłynął jednym kabelkiem na płytę główną. Bateria którą zakupiłem jest tak nieszczęśliwie zrobiona, że na obudowie ma biegun "+", przy lutowaniu "-" cyna musiała dotknąć obudowy i obwód się zamknął.

Na moje szczęście elektronika żyje! Całość wymagała tylko fachowej ręki. Niech mój przykład będzie przestrogą dla ludzi próbujących wymienić baterię w swoim playerze, dobrze widziane doświadczenie oraz koniecznie dobry sprzęt.

Typ baterii (li-pol) oraz brak płytki nie miał żadnego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odgrzebuję stary wątek.

 

Właśnie w moje ręce wpadł X5 (X5V) - miał być w 100% sprawny, okazało się, że dysk ma 8 badów, trzeba naprawić joystick, a bateria trzyma godzinę. Za to kosztował jedyne 160 zł. Na szczęście (co ciekawe) bad-sectory nie wpływają na działanie playera (za to w tej sytuacji boję się wgrywać Rockboksa), joy udało mi się zregenerować, a bateria... własnie - jej należy się osobny akapit.

 

Na pchlim targu kupiłem za 2 zł starą, oryginalną baterię do jakiegoś starego Sony Ericssona, chyba T610. Parametry: 3,7V, 720mAh. Wybebeszyłem ją z plastikowej obudowy, odlutowałem płytkę z elektroniką sterującą, następnie tę ostatnią przyciąłem (można było odciąć mniej więcej 1/3) i dolutowałem za pomocą dłuższych przewodów. Każdy element zabezpieczyłem taśmą, płytkę z elektroniką umieściłem na spodzie (w X5 jest wgłębienie pod baterią - płytka idealnie się w nim mieści), sama bateria jest dopasowana do przeznaczonego dla niej miejsca.

 

Pierwsze ładowanie i... player działa 5,5h przy intensywnym używaniu odtwarzacza (zmiana piosenek, zabawa menu itp.). Nieźle, jak na starą baterię za 2 zł. :D Płytkę z elektroniką zostawiłem, gdyż siedzące w niej scalaki nie pozwalają na przeładowanie baterii. Obawiam się, że bez niej ogniwo szybko ulegnie zużyciu lub wręcz zostanie przeładowane, napuchnie i naciskiem uszkodzi dysk.

 

--

KILu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Orientuje sie ktos ostatecznie jaka bateria o jak najwiekszej pojemnosci wejdzie pod dysk w iaudio X5? bo np widze na allegro baterie do sek750 4600 mah albo 2500 mah ale pewnei to sciema. Po za tym do czego jest ten kabelek po prawej stronie ? Bo mi sie po prostu odczepil a i tak wszystko dziala XD Link

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Nikt nic nie wie o wiekszej pojemnosci ;] ?

 

Wymienialem baterie w swoim X5 i akurat mam na zbyciu zamiennik do X5L o pojemnosci 2200mAh, moja 1100mAh trzyma ok 8h na Rockboxie przy bitrate ok. 300kbps OGG, więc ta powinna trzymać 2x tyle. o ile w X5 trzeba było troche polutować kable od baterii tak w X5L bateria jest chyba na złączkę, nie wiem na pewno bo nie rozkręcałem X5l, tak więc odbywa się to raczej bez lutowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Jako zamiennika baterii do X5 użyłem baterii do SE K700 zakupionej na giełdzie za 20zł (marki Foof).

Pojemność tej baterii to 700mAh a napięcie przy pełnym naładowaniu to 4.20V (mierzone woltomierzem).

 

Początkowo wywaliłem z baterii układ kontrolujący ładowanie ale po opowiastkach kumpli elektroników co te baterie mogą zrobić po przegrzaniu się i przeładowaniu postanowiłem przylutować układ z oryginalnego akumulatorka.

Całość elegancko śmiga ale testów jeszcze nie zrobiłem.

 

Jeśli ktoś ma jakieś pytania co do wymiany aku w X5 to z chęcią pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności