Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×
  • 0

Duża scena, muzykalne, max. do 1500zł


SpriteYagami

Pytanie

Cześć wszystkim.

Ostatnio zastanawiam się nad wyborem pierwszych w pełni otwartych słuchawek. Otóż nie miałem nigdy na odsłuchu czegoś z powalająco wielką sceną. Mam dotychczas doświadczenia z zamkniętymi PSB M4U1 i półotwartymi Fostexami T50rp-Mk 3, których używam od lat w parze z Fiio x5 pierwszej generacji. Dźwiękowo nie mam im nic do zarzucenia, ale poszukiwałbym czegoś bardziej muzykalnego (szczególnie w górze pasma) i otwartego, niż te Fostexy. Posiadam także doki RHA T20 i wiem, że chciałbym w brzmieniu coś bardziej naturalnego, niż one.

 

Posiłkując się Z Reviews, moją uwagę przykuły Phillips Fidelio X2HR oraz Monolith 1060(+/-C i mod na zrobienie z nich otwartych). Nie miałem niestety doświadczenia z żadną z tych par, ani nie znalazłem bezpośredniego ich porównania w internecie (jedynie ich poprzednich, podobno diametralnie innych wersji). Zerknąłem także na rezencje Grado SR225e, ale jedni mówili o dobrej scenie, a drudzy o jej intymności, więc nie jestem pewien czy tego szukam.

Przy okazji: czy uważacie, że powinienem zaopatrzeć się w inne źródło, jeśli chcę dużej sceny w tej cenie? 

 

Streszczając:

  • priorytetem jest duża scena,
  • dobre pozycjonowanie,
  • muzykalność, naturalność i energiczność przekazu, kierujące się w ocieplone rejony brzmienie mile widziane,
  • nie sztuczne brzmienie z wyeksponowaniem góry pasma, ani ciemne z kołderką,
  • konstrukcja wokółuszna i otwarta (myślę, że kwestia sceny to wymusza, ale jeśli istnieją szerokie zamknięte, to nie miałbym nic przeciwko),
  • cena preferowana do 1000, max. 1500zł,
  • w miarę możliwości brak potrzeby zmiany żródła (Fiio X5 1. gen.), ewentualnie do rozważenia w przyszłości.

 

Dzięki wielkie wszystkim forumowiczom za pomoc. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
18 minut temu, SpriteYagami napisał:

Zerknąłem także na rezencje Grado SR225e, ale jedni mówili o dobrej scenie, a drudzy o jej intymności, więc nie jestem pewien czy tego szukam.

 

Bo odbiór sceny jest bardzo subiektywny. To, że ktoś powie, że dane słuchawki mają dużą scenę, to nie znaczy, że Ty tak to usłyszysz. Musisz iść do sklepu i samemu sprawdzić. Mieszkasz w Warszawie, to raczej nie powinieneś mieć z tym problemu...

 

Tak na marginesie - napędzasz te Fostexy z Fiio x5? 🤪

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Kuba_622 napisał:

Tak na marginesie - napędzasz te Fostexy z Fiio x5? 🤪

IMO radzi sobie całkiem przyjemnie (czy nieźle - to kwestia do rozstrzygnięcia dla doświadczonych). Jak na razie nie mam lepszego porównania, bo nie licząc Olympusa,  stara X5-tka to jedyne źródło, z jakim miałem styczność. Wydaje się być przyjemnym połączeniem, ale nie żonglowałem wieloma słuchawkami ani źródłami przez ostatnie lata, wiec mogę po prostu akceptować niedoskonałości też z racji przyzwyczajenia. :D

 

Ale chyba do tego się to wszystko sprowadzi, że i tak przejdę się do salonu żeby poobczajać Grado i AKG, i podenerwować przy okazji kasjera swoim niezdecydowaniem. W międzyczasie chciałem jeszcze pozbierać rekomendacje, co warto rozważyć, oprócz takich klasycznych polecajek jak k712 czy Grado.

Edytowane przez SpriteYagami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
36 minut temu, SpriteYagami napisał:

Ale chyba do tego się to wszystko sprowadzi, że i tak przejdę się do salonu żeby poobczajać Grado i AKG, i podenerwować przy okazji kasjera swoim niezdecydowaniem.

 

Gdzie tam denerwować, MP3store słynie z miłej atmosfery :)

K701 i pokrewne są uznawane za słuchawki z dużą sceną, rzeczywiście jak mamy odpowiednio nagraną płytę, to potrafi być szeroka, ale jak na moje ucho jednak jest trochę płaska i niezbyt precyzyjna.

Mnie się osobiście w tym przedziale cenowym najbardziej podoba scena w HD650 - nie jest tak szeroka jak w AKG, ale za to ma większą głębię, łatwiej sobie wyobrazić, że muzyka gra przed nami, a nie wzdłuż linii uszu i jest bardziej 3D.

Szeroko jak w AKG a jednocześnie z głębią i 3D jak w Sennheiserach to jest w Beyerdynamic na Tesli czyli w Amironach oraz wyższych modelach, niestety tu już będzie drożej poza tym góra może być dla Ciebie za ostra.

To tak jeżeli chodzi o moje subiektywne wrażenia, ale oczywiście musisz sam posłuchać, żeby się przekonać.

Edytowane przez Kuba_622
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minutes ago, Kuba_622 said:

K701 i pokrewne są uznawane za słuchawki z dużą sceną, rzeczywiście jak mamy odpowiednio nagraną płytę, to potrafi być szeroka, ale jak na moje ucho jednak jest trochę płaska i niezbyt precyzyjna.

Mnie się osobiście w tym przedziale cenowym najbardziej podoba scena w HD650 - nie jest tak szeroka jak w AKG, ale za to ma większą głębię, łatwiej sobie wyobrazić, że muzyka gra przed nami, a nie wzdłuż linii uszu i jest bardziej 3D.

K701 są dość znane z tego że mają dziure w scenie centralnie na środku stąd ciężko o granie przed słuchaczem. K712 są pod tym względem lepsze bo scenia jest zdecydowanie pełniejsza. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, Kuba_622 napisał:

Szeroko jak w AKG a jednocześnie z głębią i 3D jak w Sennheiserach to jest w Beyerdynamic na Tesli czyli w Amironach oraz wyższych modelach, niestety tu już będzie drożej poza tym góra może być dla Ciebie za ostra.

Amirony to jest jednak więskzy wydatek, 2k z tego co widzę - na razie zdecydowanie poza budżetem. Zapewnie musiałbym też dobrać lepsze żródło, jak patrzę na impedancję. No i jednak chciałbym poeksplorować też coś innego, niź detaliczną górę, bo ciekawy jestem nowych doznań. Nawet przecząc samemu sobie, bo ciemniejsze audioquesty to coś, czego też bym chętnie spróbował.

Do bardzo pozytywnej atmosfery w warszawskim MP3 już zdąźyłem się dawno przekonać, o kasjerze mówiłem półżartem. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Również nie słyszę żadnej dziury w scenie w K701. W ogóle uważam, że jest ona znacznie, ale to znacznie normalniejsza, niż to opisują w internecie ;) I jakoś specjalnie się nie różni np. od tej w DT880, w wielu kawałkach była wręcz dla mnie identycznie budowana. Ale powiedzmy, że to jest właśnie ta subiektywność w odbiorze, o której pisałem na początku.

 

Mnie się scena w HD650 podoba, bo jest inna niż w K701, K712 czy jakichkolwiek z tej rodziny, nie idzie tak wszerz, tylko bardziej w głąb, na niektórych płytach miałem wrażenie wręcz "dźwiękowego tunelu" przed twarzą i jest to bardzo fajne. Poza tym źródła pozorne są bardziej precyzyjne, punktowe, niż w AKG (choć ich separacja jest gorsza). Niestety przykra prawda jest taka, że za słuchawki z bardzo dobrą sceną trzeba zapłacić - jeżeli chce się dostać wszystko - i głębokość i szerokość i precyzję i efekt 3D. A nawet HD800 czy T1 to nadal tylko słuchawki i nie mają co się równać pod względem sceny z tanimi monitorami w rodzaju Adam T5V (oczywiście mówię o rozmiarze, nie o precyzji).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

X2HR mają świetną scenę i całkiem dobre pozycjonowanie, ale nie są tak do końca naturalne. Mają trochę cyfrowego narzutu, na wokalach to słychać. Na górze mają peak w okolicach 5-5,5kHz, który eksponuje detale ale może być męczący. Całkiem dobrze sprawdza się w nich EQ zbliżające do krzywej Harmana

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 godzin temu, ForeseenQuasar napisał:

X2HR mają świetną scenę i całkiem dobre pozycjonowanie, ale nie są tak do końca naturalne. Mają trochę cyfrowego narzutu, na wokalach to słychać. Na górze mają peak w okolicach 5-5,5kHz, który eksponuje detale ale może być męczący. Całkiem dobrze sprawdza się w nich EQ zbliżające do krzywej Harmana

Szczerze, jako pierwszy priorytet traktuję scenę i pozycjonowanie, więc nie zrażałbym się od razu, jakbym miał mieć brzmienie U/V. Faktycznie starych fidelio słuchałem kiedyś gdzieś w markecie i były trochę sztuczne, natomiast słyszałem opinię, że X2HR się trochę wygładziły leciuteńko w stronę mniejszej V-ki (porównując z poprzednikami).

Edytowane przez SpriteYagami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja to bym wziął Beyerdynamic DT880 250 omów i zmodował, czyli przeróbki w muszlach i na przetwornikach, inny kabel, inne pady, i jeszcze coś zostanie w kieszeni z budżetu 1500zł. Fabrycznie DT880 to półka jakościowa tych wszystkich HD600, HD650, na siłę - K701, tylko nie w cenie jak za Sennheisery.

 

K712 jak dla mnie nie spełniają dwóch postulatów - żywiołowości oraz braku koca. Do tego ten kuriozalny mechanizm regulacji pałąka, który na mojej głowie zawsze powoli sam jedzie do góry ponad pozycję pasującą do uszu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Rafacio napisał:

W Amironach na pewno nie będzie za ostra. To strasznie zmulone słuchawki jak na Tesle.

 

Jedno drugiego nie wyklucza, są zamulone, bo mają mocno podbity wyższy bas/ niższą średnicę, a do tego wielką dziurę w wyższej średnicy, ale na sopranie mają ogromny pik i potrafią być bardzo ostre w wielu utworach i zupełnie nie nadają się do głośnego słuchania.

I wybacz, ale ja nie piszę opinii o słuchawkach na podstawie 5 minutowego odsłuchu na Audio Show, tylko kiedy je dobrze poznałem - Amirony miałem kilka miesięcy, więc znam je bardzo dobrze.

 

 

amirony.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A skąd wiesz ile ja je miałem? Sporo jasnowidzów tu się czasami objawia. Ale miesiącami to nie trzymałem ich, bo po co miałbym trzymać sprzęt który mi się nie podoba? Swoją drogą szkoda mi czasu na rozkminianie czy coś ma piki czy nie ma. Albo się podoba, albo nie. Walczysz o zostanie takim forumowym guru, w swoim mniemaniu obiektywnym?

 

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, Rafacio napisał:

A skąd wiesz ile ja je miałem? Sporo jasnowidzów tu się czasami objawia. Ale miesiącami to nie trzymałem ich, bo po co miałbym trzymać sprzęt który mi się nie podoba? Swoją drogą szkoda mi czasu na rozkminianie czy coś ma piki czy nie ma. Albo się podoba, albo nie. Walczysz o zostanie takim forumowym guru, w swoim mniemaniu obiektywnym?

 

 

Nie jasnowidzów, tylko czytając Twoje wypowiedzi naprawdę trudno się jest oprzeć wrażeniu, że piszesz o sprzętach które widziałeś najwyżej przez szybę wystawy. I jeszcze wypowiadasz na ich temat skrajne opinie, często zupełnie niezgodne z opiniami ludzi, którzy dany sprzęt posiadali przez dłuższy czas. Ale mniejsza o to... wracając do tematu, tutaj odpowiadamy na pytanie kolegi SpriteYagami który niekoniecznie szuka słuchawek z mocno podbitym sopranem - a Amirony niewątpliwie taki mają i tyle. Jak Ci "szkoda czasu na rozkminianie", to nie pisz rzeczy które wprowadzają innych w błąd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Trzeba mieć idealny słuch, żeby usłyszeć pik na kilkanaście dB?!

 

I żeby już skończyć wątek Amironów - których autor tematu i tak nie bierze pod uwagę, więc to lekko nie na temat - to są Tesle z pluszowym misiem na średnicy, dźwięk ocieplony aż do przesady, ale jednocześnie mają bardzo podbity sopran i potrafią być ostra i nieprzyjemne na wielu płytach.

Natomiast scena jedna z większych w tym przedziale cenowym (co ciekawe jako jedyne znane mi Beyerdynamic mają pady zrobione jak K701) dlatego o nich wspomniałem.

Edytowane przez Kuba_622
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Cytat

 

priorytetem jest duża scena,

dobre pozycjonowanie,

muzykalność, naturalność i energiczność przekazu, kierujące się w ocieplone rejony brzmienie mile widziane,

nie sztuczne brzmienie z wyeksponowaniem góry pasma, ani ciemne z kołderką,

 


Jak dla mnie zawsze jest coś za coś i nigdy nie wiesz co podejdzie. Tu musi zadziałać "chemia" i synergii z uszami i sprzętem towarzyszącym oraz danym albumem.

Oprócz tych wszystkich wymienionych w wątku fajne są jeszcze HD58x. :)

Najbardziej audiofilko-efektowne w graniu są dla mnie HD650/HD600, ale ciężko powiedzieć, aby były energiczne. 
Naturalne ocieplone, gające z powietrzem i przestrzenią to K712 i bardzo różne efekty synergiczne dają, aczkolwiek nie  ścigają się w kwestii techniczności dźwięku, stawiają raczej na smaczne strojenie (o ile chce ktoś dodać trochę barwności i ocieplenia do dźwięku).

HD58x - też nie są panaceum, ale  chyba najbardziej wszechstronne są. To co je wyróżnia to podkreślona holografia i całkiem całkiem bas, dość równe granie. Dają więcej energicznośći niż HD600/HD650, ale już nie mają tak tego audiofilskiego powietrza.

DT880 zmodowanych, ani nie zmodowanych nie znam. Domyślam się tylko jak mogą grać i rozumiem, czemu niektórym się bardzo podobają, a niektórym nie, bo szkoła grania BD jest bardzo dobra technicznie, a dźwięk dość proporcjonalny - taki przynajmniej był w DT990, pozycjonowanie też było dobre. 

X2 też fajne, taki dźwięk na bogato, ale może zabraknąć powabu i mają taką swoją specyficzną prezentacje której mój nastrój nie zawsze kupuje (choć dotyczy to w sumie wszystkich słuchawek w niektórych momentach). 

Jakbym miał zostać z jedną parą to wahałbym się między uniwersalnością HD58x, a elegancją i niefrasobliwością K712 - co nie oznacza, że są one najlepsze, bo HD650 potrafiły zachwycić mnie planktonem i holografią - ale wadą ich to było, że duże rozbieżności w nich były w graniu różnej muzyki. W HD600 było już znacznie lepiej, ale w mocniejszej muzyce nie miały możliwości już tak satysfakcjonować. 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności