Skocz do zawartości

Muzyczne Zakupy


ignacy

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie z tegorocznych zakupów którymi się nie pochwaliłem, a warto.

 

Na sam pierw Hihimany HE-5LE, pojawiły się na początku roku:IMG_20190626_185006.jpg

 

Później trafił się xDuoo XD-05 jako kompan dla Brainwavz HM5 do pracy, no i trzeba mu przyznać że z OPAMP'em LM4562NA ładnie zamiata i nawet z DT-R10 gra tak że mógł bym z nim przeżyć całe wakacje gdyby nie to że jedne i drugie słuchawki są zamknięte i okropnie grzeją uszy. A temperatury mamy jakie mamy. Dobrze że w biurze klima :D  

IMG_20190626_235026.jpg

 

Dziś na biurku rozgościł się za to Audio GD NFB 28:

IMG_20190626_184853.jpg

I ten duży kloc przez XLR pokazał mi że HE-5LE umieją więcej niż myślałem(w końcu po balansie powinno być między 8 a 9 W przy impedancji hihimanów). Z drugiej strony po jacku cały czas mam wrażenie że wolę UgzAMP'a który okazał się być głośniejszy, szybszy, bardziej sprężysty i muzykalny. Dac za to gra zupełnie inną szkołą niż chiński dac na PCM1794 w francuskim wykonaniu. Audio GD przy nim okazał się zimnym i cyfrowym źródełkiem ale spróbuję założyć rękawiczki i się chyba trochę przyzwyczaić.

 

No i niestety tylko HE-5LE mają u mnie kabelek zbalansowany więc ciężko mi wyrobić sobie zdanie czy duża różnica między wyjściem zbalansowanym a niezbalansowanym.

 

P.S. Pytanko na koniec ma ktoś lub miał xDuoo XD-05 i testował go z dedykowanym modułem bluetooth? LM z którym go zanabyłem gra miodnie, ale zbiera sporo przesterów gdy jest w pobliżu telefonu stąd pomysł o wykorzystaniu BT, tylko zastanawiam się jaka była by różnica względem kabla.

Edytowane przez Ugz
  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Tytus1988 napisał:

U mnie zagościły takie oto słuchawki. Mam nadzieję, że D8000 nie będą o nie zazdrosne;)

15616277538428740970918381420324.jpg

"Mam nadzieję, że D8000 nie będą o nie zazdrosne;)" Postanowiles to sprawdzic dajac im nóż? Ludzie na forum to maja jednak kaski za duzo ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, lsd napisał:

"Mam nadzieję, że D8000 nie będą o nie zazdrosne;)" Postanowiles to sprawdzic dajac im nóż? Ludzie na forum to maja jednak kaski za duzo ;)

 

Tak się jakoś w ich pobliżu zawieruszył ;)  Już został zabrany, odłożony do kuchni i Focale Utopie spoczywają tam, gdzie powinny, tj. na mojej głowie, podpięte do Coplanda ;) Słucham w tej chwili albumu Bergersena, Sun. D8000 do wieczora będą na karnym stojaku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarły właściwe rozmiary tipsów spiralek oraz po raz pierwszy spinfity(CP100Z), dozbrajanie shozy cp ciąg dalszy......

wcześniejsze "M" spiral dot już pojechały do forumowiczów. Jak się okazuje mój kanał jednak potrzebuje okolic 13mm do prawidłowego seala.

 

spiral doty mają wylotową tulejkę na 5mm ,spinfity 4mm sony silikony blizej 3.8mm

 

gumki.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie dotarły Bluedio T3 - nawet nieźle grają prosto z pudełka :) , porównywalnie albo może nawet i lepiej niż (niemodowane) T4s.

Może i basu sporo, ale jeszcze do zaakceptowania, mod pewnie za jakiś czas się pojawi, ale nie wydaje mi się, żebym musiał mocno w nie ingerować.

Na pewno trzeba będzie zrobić dziurkę, żeby powietrze miało gdzie ujść przy zakładaniu, bo potrafią się zassać.

IMG_20190627_130115.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej zagrożone mogą czuć się Focale Eleary, które są w porównaniu z nimi zamulone, dużo mniej szczegółowe,, znacznie mniej dynamiczne, organiczne, z mniejszą sceną, gorszą holografią, z kiepską prezencją wyższego pasma nawet z kablem od JD, który wniósł dużą poprawę w porównaniu do stockowego. Moje Focale Eleary mają za to bardziej "boombastyczny bas". Jednak ogólna prezencja muzyki w wykonaniu Utopii jest zdecydowanie bardziej muzykalna, emocjonująca, imponująca, angażująca i z dłuższymi odsłuchami może być problem. Po około dwóch godzinach muszę zrobić przerwę, bo czuję, że ciśnienie mi podskoczyło, lekko rozbolała głowa i nie ma to na pewno związku z panującymi upałami. 

 

W sumie Utopie są zakupem próbnym, ponieważ przymierzam się jeszcze do Sonorousów X, na które czekam już od około 3 tygodni, ale ich recenzent nie chce ich wypuścić. W sobotę mam ostatecznie potwierdzić, czy decyduję się na zwrot, czy je zatrzymuję. Nie podejrzewałem, że będę miał z tym tak duży dylemat. Różnica cenowa między Elearami a Utopiami jest olbrzymia, ale według mnie brzmienie w dużej mierze to uzasadnia. Muzyka płynąca z D8000 jest naturalniejsza od Utopii, bardziej powściągliwa, piękna w swojej prostocie, z obszerniejszą sceną, bardziej dostojnym brzmieniem, ale Utopie wyciągają tyle niuansów, emocji z nagrań... rzeczywiście ten model z nowej serii urzekł mnie. Robię przerwę na obiad i posłucham ich potem wraz z gramofonem :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Tytus1988 napisał:

Po około dwóch godzinach muszę zrobić przerwę, bo czuję, że ciśnienie mi podskoczyło, lekko rozbolała głowa i nie ma to na pewno związku z panującymi upałami.  

 

Dla mnie to jest czynnik dyskwalifikujący jakiekolwiek słuchawki. Właśnie takie byłyby dla mnie Clear jakbym słuchał ich dłużej.


D8000 większa scena niż w Utopiach?

Edytowane przez Karmazynowy
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak słuchawki robią taką "krzywdę" słuchaczowi ? Chodzi o ergonomię, ściskanie, pady czy wpływ prezentacją muzyki ? 

 

Eleary masz @Tytus1988 używki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Karmazynowy napisał:

 

Dla mnie to jest czynnik dyskwalifikujący jakiekolwiek słuchawki.


D8000 większa scena niż w Utopiach?

 

Na pewno szersza jest w Finalach (jutro będę porównywał z D8000, dzisiaj muszę się z nimi dokładniej osłuchać). Z kolei Utopie są niewygrzane i być może z czasem scenowo będzie lepiej. Zdaję sobie sprawę, że brzmienie Utopii może trochę przytłoczyć, ponieważ oferują mnóstwo szczegółów, podanych w dość bezpośredni sposób, których nie byłem w stanie wychwycić w niektórych utworach nawet na Finalach. Są dużo bardziej przejrzyste od nich, oferują podobne do nich dociążenie dźwięków, ale przez bardziej zaakcentowane soprany (nie przechodzące w żadnym wypadku w jazgotliwość oraz nie zlewające się przy wyższej głośności w bliżej nieokreśloną masę jak miewałem to w Elearach), sprawiają, że działają niczym niczym pobudzające mocne włoskie espresso w porównaniu z finalowskim odprężającym kieliszkiem wysokiej jakości wytrawnego wina. 

 

Przyznam, że zarówno jedna, jak i druga propozycja prezentowania muzyki mi odpowiada i w zależności od mojego nastroju, celu słuchania muzyki (odprężenie, pobudzenie, zagłębienie się w detale danego utworu), jedna i druga opcja mnie przekonuje. Fortepian, pianino, perkusja, gitary, mandoliny, klawesyny, skrzypce, kontrabasy, dzwoneczki, kastaniety, trąbki  na Focalach brzmią wyśmienicie. W przypadku fortepianu jest to moim zdaniem granie referencyjne, a w innych bardzo jemu bliskie. Miałem okazję dokonać ponad rok temu ich krótkiego odsłuchu, ale nie zrobiły na mnie aż takiego dobrego wrażenia, jak przy moim torze w mieszkaniu. W tej chwili umilam sobie posiłek słuchając na nich Water Music pod batutą Gardinera. Prawdziwa uczta dla zmysłów i... spokojniej, choć zarazem utopijnie :)

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywanie Elearów do Utopi IMO niezbyt ma sens, Eleary to model najtańszy a Utopie to flagowce ale i tak zazdroszczę :lol:👍

59 minut temu, Karmazynowy napisał:

 

Dla mnie to jest czynnik dyskwalifikujący jakiekolwiek słuchawki. Właśnie takie byłyby dla mnie Clear jakbym słuchał ich dłużej.

Huh? Dla mnie Cleary są bardzo wygodne, masz duże uszy?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, vonBaron napisał:

Porównywanie Elearów do Utopi IMO niezbyt ma sens, Eleary to model najtańszy a Utopie to flagowce ale i tak zazdroszczę :lol:👍

Huh? Dla mnie Cleary są bardzo wygodne, masz duże uszy?

 

Ale my mówimy o specyfice dźwięku a nie kwestiach ergonomicznych. Focale są wygodne dla mnie.

Edytowane przez Karmazynowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Lord Rayden napisał:

Jak słuchawki robią taką "krzywdę" słuchaczowi ? Chodzi o ergonomię, ściskanie, pady czy wpływ prezentacją muzyki ? 

 

Eleary masz @Tytus1988 używki ?

 

Eleary kupiłem używane. Jeśli chodzi o ergonomię, to zdecydowanie pady od Utopii są bardziej przewiewne.  Dopasowanie ucisku do głowy w jednym i drugim wypadku jest idealnie wyważone. Utopie są cięższe od Elearów (40 gramów), ale nie czuję tej różnicy. Komfort jest doskonały. Robią mi "krzywdę" w głównej mierze za sprawą tego, że brzmią bardzo soczyście, emocjonująco, z lekkim upiększeniem, nie tamują dynamiki utworu (przynajmniej tak to odczuwam). Z tego względu muszę się trochę do nich przyzwyczaić. Myślę, że jutro i w sobotę mój osąd będzie mógł być bardziej wyważony. Dzisiaj inne moje słuchawki dla mnie nie istnieją :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tytus1988 napisał:

U mnie zagościły takie oto słuchawki. Mam nadzieję, że D8000 nie będą o nie zazdrosne;)

To tak jak by przyprowadzić do domu kochankę ,a i żona w domu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, vonBaron napisał:

Porównywanie Elearów do Utopi IMO niezbyt ma sens, Eleary to model najtańszy a Utopie to flagowce ale i tak zazdroszczę :lol:👍

Huh? Dla mnie Cleary są bardzo wygodne, masz duże uszy?

 

 

Też sobie zazdroszczę, że mam możliwość ich spokojnego odsłuchania w domu ;)  Zaczynam się powoli przyzwyczajać i bardziej koncentrować się na całościowym przekazie, a nie tylko na szczegółach, co potrafi na początku przytłoczyć i wielu może w pierwszej chwili od Utopii odrzucić. Z tego względu uważam, że wypróbowanie ich w domowych warunkach, na własnym torze będzie miało największy sens. Przyznam, że tak na gorąco zapamiętałem je ze wspaniałej góry, natomiast teraz mam przyjemność delektować się niezwykle misternym, pełnym przepychu obrazem całościowym, jaki przede mną kreślą... z każdą chwilą prezentuje się coraz wspanialej.

 

Według mnie chyba ciężko być neutralnym wobec tych nauszników. Można je albo pokochać, albo znienawidzić. Raczej umiarkowane podejście nie wchodzi w rachubę. Nie wiem, czy jakiekolwiek inne z obecnie produkowanych słuchawek są w stanie zafundować jednocześnie przekaz tak dynamiczny, dociążony oraz zarazem niesamowicie szczegółowy w cenie do 20 tys (nówki). Im dłużej ich słucham, tym trudniej się od nich oderwać. Bas mają w wykonywanym przez Zhao Penga My Grandma and Penghu Bay prawie tak samo mocny jak D8000, fizyczny, co mnie bardzo zaskoczyło, bo w innych utworach wydawał mi się zdecydowanie delikatniejszy od tego z D8000. Jestem ciekaw, czym mnie będą jeszcze w stanie zaskoczyć. Na gramofonie z Regą Arią spodziewam się... utopii ;)

 

16 minut temu, radzik55 napisał:

To tak jak by przyprowadzić do domu kochankę ,a i żona w domu ;)

 

Masz rację, zapewne żona powitałaby ją z podobnym atrybutem w ręku do tego, jaki znajduję przy przewodach Finala albo przynajmniej z wałkiem w ręcę. Z tym ostatnim akcesorium żona może też przywitać męża, jak odbierze przed jego przybyciem skierowaną do niego paczkę i zobaczy "nieopatrznie" fakturę za nowy sprzęt ;) 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, a ja mam do Utopii stosunek ambiwalentny.
Bardzo dobry flagowiec Focala, ma swoje zalety, ale ma też wady. Oczywiście wszystko zależy od tego czego oczekujemy, ja niestety lubię dużą scenę i dlatego Utopie to dla mnie klaustrofobia. Robią wrażenie, ale jakoś tak poza wyglądem nie potrafiły mnie przekonać do siebie, a podobnie jak Eleary, były to słuchawki które dla samego wyglądu i komfortu chciałoby się mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie utopie graly faktycznie na poczatku angazujaco, sprawiajac bardzo dobre pierwsze wrazenie. Z czasem zauwazylem jednak ze momentami sa zbyt kliniczne, oddajac bardzo techniczny przekaz ktory z muzykalnoscia nie mial wiele wspolnego. Na rozmiar sceny specjalnie nie narzekalem, choc ta w D8000 jest na pewno glebsza.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, saudio napisał:

No widzisz, a ja mam do Utopii stosunek ambiwalentny.
Bardzo dobry flagowiec Focala, ma swoje zalety, ale ma też wady. Oczywiście wszystko zależy od tego czego oczekujemy, ja niestety lubię dużą scenę i dlatego Utopie to dla mnie klaustrofobia. Robią wrażenie, ale jakoś tak poza wyglądem nie potrafiły mnie przekonać do siebie, a podobnie jak Eleary, były to słuchawki które dla samego wyglądu i komfortu chciałoby się mieć.

 

Rozumiem. Oczekiwania wobec przekazu muzyki są różne i z pewnością lepszym w tym wypadku wyborem będą Abyss 1266, czy chociażby Audeze LCD-4z, nie wspominając o wspaniałych dawnych słuchawkach, jak Stax SR-Omega (obecnie koszt około 70 tys. zł, jeśli znajdzie się ofertę), AKG K1000, czy MDR-R10. Scenę raczej określiłbym mianem kameralnej i w przeciwieństwie do D8000 ma się wrażenie, że jest to mimo wszystko zamknięte pomieszczenie. Mnie osobiście uwiodły bogactwem detali, dynamiką, o komforcie nie wspominając. 

 

Może zbyt skrajnie ująłem postawy wobec tych słuchawek, jednak ilość detali, która w pierwszych godzinach potrafi przytłoczyć i wiele osób odrzuci od nich (u mnie tak było z TH900, które, delikatnie mówiąc, mnie nie przekonały brzmieniowo). Do tego przestrzeń (bądź co bądź brak wieloplanowości trudno Utopiom zarzucić) oraz to, że w wielu utworach muzyka potrafi zagrać nieco w głowie (może wina tego, że są niewygrzane, chociaż z Elearami miewam podobnie). Dla wielu są to priorytety i mogą się im nie spodobać, co widziałem w komentarzach, m.in. na Amazonie oraz yt (łącznie z tym, że danej osoby Beyerdynamic DT880 PRO grają dużo lepiej od Utopii w teście odsłuchowym na yt;) ). Też należy uwzględnić różnice w posiadanych torach i chyba delikatne odmienności w brzmieniu Utopii egzemplarz do egzemplarza, moim zdaniem zbyt duże, aby przypisać je jedynie długości wygrzewania, chociaż mogę się mylić. Sam bas w tej wersji FU odsłuchiwanej ponad rok temu wydawał mi się mniej wyrazisty, choć zapewne dużo mogło zależeć od repertuaru oraz okoliczności (według mnie najbardziej komfortowe warunki odsłuchu są tylko w domu). 

 

Przede mną jeszcze wypożyczenie Sonorousów X, po których wiele się spodziewam. Tym bardziej, że nigdy nie było mi dane posłuchać na nich muzyki, nawet przez moment. Po tym, co pokazują Utopie moje, oczekiwania względem SX-ów bardzo wzrosły. 

 

Dziękuję za ustosunkowanie się do mojego komentarza, bardzo cenię Pańskie opinie, które są poparte długim (na pewno dużo dłuższym od mojego) doświadczeniem oraz wieloletnim znastwem hi-endowego sprzętu. Zawsze z przyjemnością je czytam. Życzę miłego dnia i serdecznie pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utopii słuchałem w domu na własnym torze i porównywałem wtedy z HE1000 i 009, może dlatego ta detaliczność Utopii nie zrobiła wrażenia, sporo zależy od punktu odniesienia.

Jeżeli chodzi o X to ciekawa propozycja, ale moim zdaniem troszkę przekombinowana jeżeli chodzi o brzmienie, a chodzi mi o to że sprawiają, iż jest się przytłoczonym przekazem, przez co jest mało realnie, choć robi wrażenie, tak je zapamiętałem. No i są trochę ciężkawe, choć jak porównać do D8000 to jest ok.

Też życzę miłego dnia i pozdrawiam, ale nie jestem znawcą hi-endowego sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, lsd napisał:

Dla mnie utopie graly faktycznie na poczatku angazujaco, sprawiajac bardzo dobre pierwsze wrazenie. Z czasem zauwazylem jednak ze momentami sa zbyt kliniczne, oddajac bardzo techniczny przekaz ktory z muzykalnoscia nie mial wiele wspolnego. Na rozmiar sceny specjalnie nie narzekalem, choc ta w D8000 jest na pewno glebsza.  

 

Przyznaję, że z D8000 będę je porównywać dopiero jutro w teście gramofonowym. Dzisiaj były jedynie zestawione przez pierwsze kilkanaście minut z Elearami. Nie wykluczam, że po moich pierwszych zachwytach może przyjść jutro znużenie ich detalicznym brzmieniem, które w niektórych utworach może przeszkadzać w całościowym odbiorze muzyki jako takiej. Wtedy będzie mi również łatwiej ocenić właściwości ich sceny względem D8000. 

 

Osobiście lubię posiadać kilka par słuchawek o zróżnicowanym brzmieniu, używając ich w zależności od nastroju i preferowanego w danej chwili repertuaru, chociaż łączy je kilka wspólnych elementów. Posiadają one przynajmniej dobry bas, holografię, soprany, które nie kłują uszu na moim torze, odrobinę ciepła połączoną z odpowiednim wysyceniem (chudości dźwięków nie lubię).  Z D8000 mogą stanowić interesujący duet w tym względzie, niczym woda (D8000) oraz ogień (FU). Jutro się wszystko okaże. 

 

Dziękuję za własne spostrzeżenia o Utopiach i serdecznie pozdrawiam!!! 

36 minut temu, saudio napisał:

Utopii słuchałem w domu na własnym torze i porównywałem wtedy z HE1000 i 009, może dlatego ta detaliczność Utopii nie zrobiła wrażenia, sporo zależy od punktu odniesienia.

Jeżeli chodzi o X to ciekawa propozycja, ale moim zdaniem troszkę przekombinowana jeżeli chodzi o brzmienie, a chodzi mi o to że sprawiają, iż jest się przytłoczonym przekazem, przez co jest mało realnie, choć robi wrażenie, tak je zapamiętałem. No i są trochę ciężkawe, choć jak porównać do D8000 to jest ok.

Też życzę miłego dnia i pozdrawiam, ale nie jestem znawcą hi-endowego sprzętu.

 

Podejrzewam, że ergonomia SX może pozostawiać dość sporo do życzenia (w D8000 mam zasłonięte ponad pół twarzy). Jednak przedstawiony w recenzjach, a także Pana opinii, opis brzmieniowy jest z mojej perspektywy interesujący. W wielu albumach tego typu udziwnienia mogą brzmieć bardzo ciekawie, choć oczywiście dość odlegle od naturalności, którą potrafią podobno dość dobrze zaprezentować w odpowiednim torze Audeze LCD-4z. 

 

Przyznaję, że w takim zestawieniu detaliczność Utopii (szczególnie w porównaniu ze wspomnianymi Staxami) mogła nie robić wrażenia. Nie było mi dane nigdy odsłuchać tego ich modelu oraz nowszego "s", a także Hifimanów HE-1000. Znam jedynie ich opisy brzmieniowe z recenzji.

 

Dziękuję i serdecznie pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Tytus1988 napisał:

Podejrzewam, że ergonomia SX może pozostawiać dość sporo do życzenia (w D8000 mam zasłonięte ponad pół twarzy). Jednak przedstawiony w recenzjach, a także Pana opinii, opis brzmieniowy jest z mojej perspektywy interesujący. W wielu albumach tego typu udziwnienia mogą brzmieć bardzo ciekawie, choć oczywiście dość odlegle od naturalności, którą potrafią podobno dość dobrze zaprezentować w odpowiednim torze Audeze LCD-4z. 

 

Przyznaję, że w takim zestawieniu detaliczność Utopii (szczególnie w porównaniu ze wspomnianymi Staxami) mogła nie robić wrażenia. Nie było mi dane nigdy odsłuchać tego ich modelu oraz nowszego "s", a także Hifimanów HE-1000. Znam jedynie ich opisy brzmieniowe z recenzji.

 

Dziękuję i serdecznie pozdrawiam!!!

Wygoda X jest całkiem ok, muszle są wprawdzie większe od VI i IV, ale nie tak duże jak D8000. Nie znam niestety 4 ani 4z, zresztą nie jestem fanem Audeze (choć z XC mógłbym żyć gdyby nie wygoda). A wracając do X tak faktycznie mogą pasować do niektórych rodzajów muzyki, choć za tyle pieniędzy powinny być bardziej wszechstronne. Ze Staxami jest tak, że warto posłuchać, choćby w celach poznawczych, są dostępne zestawy w niektórych sklepach. Niestety nie wystarczą same słuchawki, potrzebny specjalny wzmacniacz lub przystawka, aby można było posłuchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności