Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Sprzęt Stacjonarny Cd,dvd,kolumny,kabelki


ogorek

Rekomendowane odpowiedzi

No niestety - jest lepiej niż z CD Vincenta, które kosztuje obecnie powyzej 3 k PLN (wg. cennika) ...

 

Kiedy wydawało mi się, że gra to już prawie tak dobrze jak Vicek -> dostrzeglem, że dzwiek z dziurki słuchawkowej Creek-a jest znacznie bardziej "czysty" i krystaliczny jak źródłem jest Vicek -> coaxial -> Beresford (niż jak sam Vicek)

 

Na kolumnach nie było to takie oczywiste. No i zdecydowanie bas jest szybszy ...

 

Tyle na razie. Zawsze mozesz poprosic GRADO_Fan-a o wypożyczenie za kaucją.

A tak naprawdę to jak kupisz via allegro (a tak jest sprzedawany) to przeciez przysługuje Tobie prawo zwrotu po 10 dniach.

 

I pewnie taki algorytm jest mozliwy -> ale nie chcę decydować za GRADO__Fan-a.

 

Panowie przecież na aukcji jest jak byk napisane,że daję możliwość wypożyczenia za za kaucją. Do tego z coaxialem lub optykiem, bo w zależności od jakości wyjścia cyfrowego znaczenie kabla się zmienia tzn. im słabsze tym większe różnice na dobrym kablu.

 

Tak apropos to cpu przygotowuje większy test z Beresfordem MK6/3 upgrade Stage2+ jako DACiem.

http://forum.mp3store.pl/index.php?showtop...mp;#entry324955

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 919
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jedynie na ciszy słychać minimalny szum, niezależny od głośności (czyli nie zasilanie),

który w miarę wygrzewania jest potem co raz słabszy. Z wyższą impedancją to już nie występuje

tak do max. 250ohm. y

 

Może to po prostu przydzwięk sieciowy , lub - jeżeli DAC ze zródłem był

łączony kablem coaxialnym pomiędzy klockami zrobiła się jakaś pętla mas ? :)

 

A co wycinania wszelkich szumów przez słuchawki wysokoomowe , to ta "umiejętność " jest

skądinąd ich wielką zaletą . Mój wzmacniacz lampowy na słuchawkach 32-ohmowych

lub 55 ohmowych HD-595 trochę brumi , ale na 120 ohmowych AKG501 była już kompletna cisza.

 

Podobnie jest zresztą z dockiem Rio Karmy - wystarczy zdjąć player z podstawki

kiedy stacja podpięta jest do wzmacniacz słuchawkowego i do prądu i na słuchawkach

o niskiej impedencji ( czyli HD-595 też ) słychać będzie wyraznie , jak ten dock

, przy przerwanym obwodzie , pięknie sobie " gra" . :lol:

 

Natomiast jeżeli pod wzmacniacz podepniemy zamiast HD-595 , 300 ohmowe HD 600

, z tego bardzo nprawdę wyraznego przydzwięku pozostanie nam autentyczne nic , zero, null, niente.

Trzeba posłuchać żeby uwierzyć - po prostu magia słuchawek wysokoohmowych :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przecież na aukcji jest jak byk napisane,że daję możliwość wypożyczenia za za kaucją. Do tego z coaxialem lub optykiem, bo w zależności od jakości wyjścia cyfrowego znaczenie kabla się zmienia tzn. im słabsze tym większe różnice na dobrym kablu.

 

Tak apropos to cpu przygotowuje większy test z Beresfordem MK6/3 upgrade Stage2+ jako DACiem.

 

Wiesz co -> jak czytalem to co robi CPU (kiedyś) -> to wyszło mi to tak skomplikowane i nieuzyteczne, ze w połowie sobie darowałem :D

 

Dla mnie wspaniałe jest to, że mogę kilka źródeł połaczyć do Beresforda (używam kabli produkcji Stanleya) i mieć b.dobrą jakość dzwięku.

 

Vincent CD -> wyjscie coaxialne

Przenosne DVD -> wyjscie coaxialne (wymaga przejsciówki mały jack mono -> RCA)

Karta do laptopa PCLink -> światełko

 

Moje przenośne DVD -> na operach @getz-a miało trochę za słaby sygnał audio. Teraz z Beresfordem (gdzie regulowane to jest gałką) jest bardzo dobrze.

 

I jakość ścieżki filmowej -> o klasę wyżej. I jak wspomniałem -> jeden interkonekt (ten naj ...) pracuje mi teraz dla wszystkich urządzeń.

Tzn. jest to kabel RCA-RCA łączący wyjscie audio Beresforda z wejsciem audio wzmacniacza.

 

Do drugiego wyjscia audio w Beresfordzie podłaczę jakiś amp słuchawkowy i będzie "miodzio" :)

 

Jedyny minus -> Beresford nie ma pilota :(

I wybór źródełka w takiej konfiguracji wymaga podejscia do sprzętu :D

 

Grado__Fan -> co to jest Stage 2 ? Ja mam najnowszą wersję 6/3. Czyżby była jakaś wersja SE ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wspaniałe jest to, że mogę kilka źródeł połaczyć do Beresforda (używam kabli produkcji Stanleya) i mieć b.dobrą jakość dzwięku.

Amen. :)

I taka jak mi się wydaje będzie przyszłość audio. Pewnie niedługo upowszechnią się też bardziej dedykowane "mediaserwery" oparte o HDD czy flash zamiast tych wszystkich odtwarzaczy CD/DVD, a i nadal poprzez takiego DACa (czy raczej w tym wypadku możemy nazwać go multimedialnym (sic!) interfejsem dla różnych urządzeń) będzie można sobie różne takie wynalazki dołączyć, byle dysponowały cyfrowym wyjściem. Oczywiście będzie płacz i popłoch wśród konserwatystów, ale ich i tak się nie przekona... ;) Zresztą przecież nic co obecnie istnieje przecież nie upadnie, pewnie zmieni się tylko nieco formuła, co najwyżej ta rzekoma "elyta" mocniej zamknie się w swoich bastionach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modrzew to już dawno wchodzi(nagrywarki DVD pod TV z HDD itp.) tylko jakos nie chce wejść w sfere audio, ale za kilka lat... :). A co myslicie o podlaczeniu H-1xx ? W koncu z tego co pamietam ma wyjście optyczne... i flacki mozna by bylo pusczac bez zadnego problemu... no tylko ze on chyba nie jest gapless? :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modrzew to już dawno wchodzi(nagrywarki DVD pod TV z HDD itp.) tylko jakos nie chce wejść w sfere audio, ale za kilka lat... :). A co myslicie o podlaczeniu H-1xx ? W koncu z tego co pamietam ma wyjście optyczne... i flacki mozna by bylo pusczac bez zadnego problemu... no tylko ze on chyba nie jest gapless? :/

 

Bardzo jestem ciekaw takiego testu. Prosiłem @getz-a, żeby przyniósł Hxxx na spotkanie, ale on może dopiero 30 maja.

 

Jestem dobrej myśli :) Może powiniennem już szukać jakiegoś Hxxx :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to po prostu przydzwięk sieciowy , lub - jeżeli DAC ze zródłem był

łączony kablem coaxialnym pomiędzy klockami zrobiła się jakaś pętla mas ? :)

 

Gdyby to był przydźwięk to zwiększałby się w miarę podkręcania głośności, a tu niezależnie czy na min. czy do oporu to jest tak samo cicho. To po prostu małe niedopasowanie impedancji. Po wygrzaniu DACa jest ledwie słyszalne w ciszy, a przy muzyce zupełnie nie.

 

Wiesz co -> jak czytalem to co robi CPU (kiedyś) -> to wyszło mi to tak skomplikowane i nieuzyteczne, ze w połowie sobie darowałem :D

 

Dla mnie wspaniałe jest to, że mogę kilka źródeł połaczyć do Beresforda (używam kabli produkcji Stanleya) i mieć b.dobrą jakość dzwięku.

No owszem cpu poszedł po bandzie :P

Ta uniwersalność Beresforda jest mistrzostwem świata! Cztery wejścia, dwa wyjścia i jeszcze zaskakująco dobry wzmacniacz sł.

 

Grado__Fan -> co to jest Stage 2 ? Ja mam najnowszą wersję 6/3. Czyżby była jakaś wersja SE ?

Aha :) bo to wersja po moim upgradzie. Co ciekawe nie traci gwarancji, ale dobra o szczegółach na PW. Nie będę cytować bez zgody pierwszych wrażeń cpu. Niech sam się wypowie.

 

Tak tylko informacyjnie wspomnę co do samych DACów, że dla swoich przewidziałem zniżkę ;) OK, więcej już na forum nie pisze bo to nie miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amen. :)

I taka jak mi się wydaje będzie przyszłość audio. Pewnie niedługo upowszechnią się też bardziej dedykowane "mediaserwery" oparte o HDD czy flash zamiast tych wszystkich odtwarzaczy CD/DVD, a i nadal poprzez takiego DACa (czy raczej w tym wypadku możemy nazwać go multimedialnym (sic!) interfejsem dla różnych urządzeń) będzie można sobie różne takie wynalazki dołączyć, byle dysponowały cyfrowym wyjściem. Oczywiście będzie płacz i popłoch wśród konserwatystów, ale ich i tak się nie przekona... ;) Zresztą przecież nic co obecnie istnieje przecież nie upadnie, pewnie zmieni się tylko nieco formuła, co najwyżej ta rzekoma "elyta" mocniej zamknie się w swoich bastionach.

 

Bardzo cenione marki audio robią sami swoje napędy. Sztywne zawieszenia do nich, itd, itp. NAIM (nie wiem czy we wszystkich) ma szuflady otwierane i zamykane ręcznie

Wszystko po to, żeby brak mechanizmu zapewniłwiększa sztywnośc. Do tego systemy weryfikacji odczytu, bufory, itd, itp.

 

I za to trzeba zapłacić :(

 

A po co ? Skoro można zgrać taką płytę ze 100 krotną weryfikacją (zartuję) EAC-iem (zeby mieć pewność).

No chyba ze firmy wymyślą specjalne dyski do audio czytające lepiej dane (ze złota) :D

 

A tak an serio to wtedy cała ta (napewno doskonała) inżyneria budowy hihgfidelity transportów -> nie będzie miała sensu.

 

A jeszcze jakby można było kupić muzykę od razu we FLAC zgrywaną z taśmy matki :) Zdaje się, że FLAC jest (natywnie) 24 bitowy :).

 

To wtedy wystarczy: dosyć dobre połączenie do DAC-a (wydaje mi sie, ze tu perfekcyjna jakość już będzie kosztować duuuuuuuuuużo mniej niż w przypadku interkonektów analogowych), JEDEN b.dobry interkonekt analogowy. Dla mnie DAC powinien być idealnie hirurgiczny, b.dokładny.

 

Wtedy za całość brzmienia odpowiadałyby amp, kable i kolumny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam podobne zdanie. Wymyslilem sobie tak, ze DAC/karta muzyczna ma byc najmozliwiej precyzyjna i chirurgiczna. Niedociagniecia zrodla zostana przeciez jeszcze bardziej uwypuklone przez wzmacniacz.

 

I jak oceniasz z perspektywy kilku dobrych dni juz Beresforda Ogorek. Bo wydaje sie byc to dobra inwestycja w przystepnej cenie - wysoki wspolczynnik zwrotu wydanych pieniedzy w jakosci :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam podobne zdanie. Wymyslilem sobie tak, ze DAC/karta muzyczna ma byc najmozliwiej precyzyjna i chirurgiczna. Niedociagniecia zrodla zostana przeciez jeszcze bardziej uwypuklone przez wzmacniacz.

 

I jak oceniasz z perspektywy kilku dobrych dni juz Beresforda Ogorek. Bo wydaje sie byc to dobra inwestycja w przystepnej cenie - wysoki wspolczynnik zwrotu wydanych pieniedzy w jakosci :) ?

 

Jestem bardzo zadowolony :) Oczywiscie nie słuchałem DAC-ów za "chore pieniądze". Nie słuchałem również tańszych -> typu chiński DAC ZERO albo chiński ale droższy od Beresforda Zholau -> jakoś tak. Tylko jak widzę ile ludzie zmieniają w nich op-ow i kazdy inaczej go słyszy -> to wolałem Beresforda, który jest mało przerabiany.

 

Już po zakupie, zorientowałem się, że Bersford jest sprzedawany też w PL via allegro przez GRADO__Fan-a :o

 

Wspomnainy Grado__Fan deklaruje tuning bez utraty gwarancji. Ja zdecydowałem się wypróbować taki, który nie dotyka op-ampów

 

Pojechałem "po bandzie" i zamówiłem drugiego Beresforda -> własnie z modyfikacją Stage2

 

Dzięki temu będę mógł porównać jej rzeczywisty wpływ -> mając 2 DAC-i :D -> Biedny GRADO__Fan :D -> jak nie usłyszę znowu klasy wyżej to to opiszę :P

 

Albo drugi odsprzedam chętnemu ze zniżką (myślę, ze @getz -> jak posłucha to kupi :D -> dlatego odkłada spotkanie) albo zostawię obydwa.

 

Jeden do stereo -> drugi do kina domowego (w innym pomieszczeniu tzw. ogólnym mam pełne kino domowe). Wtedy dodatkow w tym drugim pomieszczeniu mniej się będę wstydził puszczając płyty z muzyką ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym bardzo chętnie skonfrontował nawet tego lepszego Beresforda 7510 z efektami moich przeróbek w CDku. Miałbym wtedy jasność, czy zagłębiać się w temat DACa, czy np. dalszych przeróbek CDka typu transplantacja nowego bufora (lampowego?) albo całego DACa wewnętrznego.

 

Przeciez mieszkasz w miescie (Czestochowa) w której jest hurtownia Beresforda na Polskę. Jak Grado__Fan skonczy tuning mojego drugiego DAC-a to moze pozyczy tobie na 2 dni (więcej nie wytrzymam). Moze do tego tez nie-tuningowany.

 

Tez bylbym ciekawy -> czy roznice -> wg. Ciebie będą na in->plus (z tunningiem i bez)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@majkel - przyznaje się, ze to jest moje "czepianie się" i może jakiś "audiofilizm".

 

Zaręczam, że to co słychać z tego chińskiego przenośnego DVD na CAL! z dziurki Beresforda to dla wielu będzie BAJKA,REWELACJA.

 

I dla mnie też być powinna. Nie sądzę, żeby był sens grzebania w takim maleństwie. Nie ma szumów, jak się wyłączy wszystkie efekty to jest doskonale.

 

Jakość grania z tego DVD + Bersford -> porównywalna do "dziurki" CD Vincenta -> czyli bardzo dobrze.

 

Przypomnę, że producent tego DAC-a rekomenduje DVD Tevion za 35 GBP (czyli 130 PLN)

 

Nie sądzę, zeby zmieniał w nim zegar. To ma miażdzyć konkurencję -> cenowo też. A głownie uzyskaną jakością w relacji do ceny.

 

To co można usłyszeć przez Bersforda + CAL! powinno zabrzmieć dobrze z każdego źródła -> aż się nie mogę doczekać na H1xx :)

 

***********************************

 

A takie zabawy z poprawianiem kwarcu (lub usprawnianie Beresforda) są dobre dla takich wariatów jak ja i jeszcze kilku na forum.

 

Chyba, że dla kogoś osobiście to jest lekkie, łatwe i proste -> oczywiście to wtedy ma sens, kosztowo tez (jezeli faktycznie to 40 PLN)

Beresford będzie czuły na napęd ponieważ on odtwarza zegar ze strumienia danych za pomocą PLL. Zapewne pomógłby mu "jitter killer" Genesis Digital Lens, ale on kosztuje 1300zł, a przydatność w wielu przypadkach wątpliwa. Lepiej poprawić zegar w napędzie, koszt poniżej 200zł, a w przypadku wymiany samego kwarcu poniżej 40zł w częściach.

 

Nie sądzę, zeby zmieniał w nim zegar. To ma miażdzyć konkurencję -> cenowo też. A głownie uzyskaną jakością w relacji do ceny.

To co można usłyszeć przez Bersforda + CAL! powinno zabrzmieć dobrze z każdego źródła -> aż się nie mogę doczekać na H1xx

A takie zabawy z poprawianiem kwarcu (lub usprawnianie Beresforda) są dobre dla takich wariatów jak ja i jeszcze kilku na forum.

 

Pojechałem "po bandzie" i zamówiłem drugiego Beresforda -> własnie z modyfikacją Stage2

Dzięki temu będę mógł porównać jej rzeczywisty wpływ -> mając 2 DAC-i -> Biedny GRADO__Fan ->

jak nie usłyszę znowu klasy wyżej to to opiszę

Albo drugi odsprzedam chętnemu ze zniżką (myślę, ze @getz -> jak posłucha to kupi

-> dlatego odkłada spotkanie) albo zostawię obydwa.

 

Widzę , że chyba muszę zacząć odkładać pieniądze na Beresforda ? :D

 

Ogórku - a czy ta modyfikacja może na przykład obejmować zamontownie master-clocka w tym DAC-u ?

Bo jeżeli tak , to rozwiązałoby to problem o którym pisze Majkel

 

Rzeczywiście jest tak że Bersford w konfiguracji podstawowej jest DACiem bez zegara kwarcowego

-czyli musi się zsynchronizować się z zegarem nadajnika zawartym w samym sygnale.

Tak ja pisze Majkel w przypadku synału cyfrowego SPDIF będziemy mieli wtedy problem jittera

, bo DAC musi odzyskać zegar z samych danych - a to przy nawet prz najmniejszych zakłóceniach

transmisji cyfrowej - może być zawodne.

 

Gdyby jednak to sam Beresdorf miał zamontowany zegar kwarcowy ( lub przynajmniej wejście

na zewnętrzny wordclock - bo różne wyrafinowane konstrukcje osobnych urzadzen zegarowych też są

do dostania na rynku ) to problem słabej jakości sygnału z DVD czy karty dzwiękowej byłby pewnie

wtedy rozwiązany . Nie "clockowlibyśmy " wtedy sygnału jakimś badziewnym kwarcem , tylko zegarem

samego DAC-a - bo układzie nadajnik odbiornik tylko jedno urządzeni może być masterem .

 

Wydaje mi się że jest to rozwiązanie znacznie korzystnieje od wymiany zegara w samym transporcie

, bo raz - uniezależnia nas to wtedy w znacznie większym stopniu od jakości zródła i czyni DAC

bardziej uniwersalnym . Dwa - czort jedyny wie jaki zegar mógł zostać zastosowany w takim tanim

współczesnym DVD ? :huh: Kiedyś z ciekawości otworzyłem moje tanie chińskie pudełko za 100 zł i trochę się

zdziwiłem, bo nie zobaczyłem tam żadnego kwarcu, był tam natomiast włożony jakiś oscylator ceramiczny . :)

A w przypadku DVD ciut droższych , mogą tam siedzieć " wszystkomające " zintegrowane DAC-i

, które w jednej kości oprócz dekodera , filtru cyfrowego i przetwornika mają także dołożony

jakiś układ generatora który zastępuje kwarc . Nie wiem czy w takim przypadku podmiana zegara

/ a raczej dołożenie zewnętrznego master clocka jest w ogóle możliwa ? :huh:

( podobna archtekturę układdów typu "all in one" zdarza się też w aktualnie produkowanych CD-ekach z niższej półki )

 

Nawet w przypadku modyfikacji starego CD-eka - który chcemy wykorzystać zasadniczo w roli

transportu dla zewnętrznego DAC-a , trzeba się dobrze zastanowić jaki właściwie zegar mamy wymienić .

Bo po co mamy się zabierać za modyfikację głównego zegara od DAC-a , skoro w przypadku

CD-eka Sony ( SONY CDP-791 ) o którym pisał w tym wątku kilka postów wyżej Modrzew - sygnał cyfrowy SPDIF

wyprowadzony jest bezpośrednio z kości serwa ( DSP -Sony CXD2500 ) , i jest taktowny zegarem

filtru cyfrowego ( schemat w poście Modrzewia >> http://forum.mp3store.pl/index.php?showtop...t&p=351320)

Zresztą większość starych CD-eków Sony ma DAC taktowny ekstremalnie szybkim zegarem 45 MHz ,

ale sam filtr cyfrowy ma osobny kwarc 16.93MHz , z którego korzysta DSP CXD2500 ( i interesujace

nas wyjscie cyfrowe SPDIF ) i o ile dobrze rozumiem pracując na "połówce" -czyli 8.46MHz .

Pojawia sie więc pytanie czy wymieniać kwarc przy filtrze ( czyli 16.93MHz ) , czy może zamiast niego

dać jakiś bardzo stabilny oscylator cermiczny 8.46MHz dla samej kości DSP CXD2500 ? :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@getz, nie można zamontować master clocka w DACu zewnętrznym, który nie posiada umiejętności reclockingu danych. Po prostu rozjechałyby się zegary i rozsypała transmisja danych. Między innymi dlatego Beresford jest tani, że ma zwykły regenerator zegara zintegrowany z odbiornikiem SPDIF. Jak master występuje w tym układzie napęd, a poprawa stabilności transmisji po jego stronie ułatwia zadanie powoduje zmniejszenie różnic w czasie trwania sygnału od każdej z próbek odtwarzanej przez DAC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@getz -> to taka modyfikacja z jakiej "nabijał sie" @modrzew. Wsatwienie gdzie się da kondensatorów Black "cos tam".

 

Geenralnie poprawa elementów pasywnych. Op-ów nie chciałem ruszać bo to byłoby "neverending storry"

 

Jak widzę listę op-ów jakie zagrały ludziom "great" w DAC ZERO to mi sie słabo robi.

 

Nie oczekuję jakiejś spektakularnej poprawy -> jestem ciekaw, czy usłyszę różnicę w jakości podzespołów ;)

 

Zresztą teraz już nie ma co poprawiac. Vincent jako źródło cyfrowe jest SUPER, Moje DVD -> jako źróło -> moze byc

 

Creek-a nie ma co poprawiac -> została tylko próba z DAC-iem ;)

 

Niniejszym obiecuję sobie i swoim komponentom audio-video -> niczego więcej nie wymieniac i nie usprawniac

 

*****************************

 

@getz - ten mój ostatni cytat dotyczył korekty zegara w źródle (DVD,CD) z nie widze sensu, chyba ze dla kogos to łatwizna

 

Modyfikacje DAC-a to albo poprawa el. pasywanych, albo wymaina op-amp-ów (albo jedno i drugie)

 

Będziesz miał niepowtarzalną okazję sprawdzić, czy taki "audiofilski" update coś rzeczywiscie daje (i jak wiele) poniewaz do czasu naszego spotkania będe miał obydwa DAC-i (modyfikowany i nie) i oczywiscie -> obydwa "wygrzane"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@getz, nie można zamontować master clocka w DACu zewnętrznym, który nie posiada umiejętności reclockingu danych.

 

W Beresdorfie sygnał SPDIF nie idzie prosto na DAC , tylko na interface Cirus Logic CS8414 .

( przynajmniej tak było w wersji Mark II , rozbieranych zdjęć Beresdorfa Mark III niestety nie posiadam )

 

DSCF4907.JPG

 

I ten CS8414 może pracować zarówno jako slave , jak i master .

> ma możliwość przyłączenia oscylatora zegarowego ( 6.144Mhz ) > rys nr 2.

 

558880_1.jpg

558880_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ma możliwość przyłączenia oscylatora zegarowego ( 6.144Mhz )

Co prawda nie znam CS8414 ale po tym jak zainteresował mnie temat zewnętrznych DACów co nieco postudiowałem działanie jego odpowiednika ST120 i w jego przypadku zewnętrzny oscylator służy jako punkt odniesienia do określenia częstotliwości próbkowania odbieranego sygnału:

The on-chip frequency comparator compares the received clock frequency to an externally supplied 6.144MHz clock which is input on the FCK pin.

Dalej układzik może sygnalizować poprzez stan wyjść F0-3 daną częstotliwość: 32, 44.1, 48kHz albo błąd.

Trzeba by porównać to z dokumentacją CSa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie znam CS8414 ale po tym jak zainteresował mnie temat zewnętrznych DACów co nieco postudiowałem działanie jego odpowiednika ST120 i w jego przypadku zewnętrzny oscylator służy jako punkt odniesienia do określenia częstotliwości próbkowania odbieranego sygnału:

 

Niestety masz rację - to tylko zegar odzyskujący . :(

 

W piątek po napisaniu powyższego postu, przeszukałem sieć

w poszukiwaniu DAC-ów z reclockingiem ( czyli mogącej operować także

jako master opartych ) opartych na CS8414 i co prawda były takie , ale

miały wyprowadzony dodatkowy "zwrotny " przewód zegarowy ( w tej roli

zastosowano coaxial ) - a więc wygląda na to że taka konfiguracja wymaga

przeważnie jednak modyfikacji także zródła ( bo konsumenckie CD-ki czy DVD

możliwości przyłączenia zewnętrznego wordclocka przeważnie przewcież nie oferują

I tak jest ponoć fajnie że Cirrus /Crystal CS8414 stwarza taką możliwość ,

bo inne konkurencyjne kości tego typu nie mają chociażby i tego (

wspomniany ST120 czyTexas Instruments TI DIR1703 )

 

Napisałem nawet na ten temat długą i dobrze udokumentowaną polemikę

z samym z sobą , ale kiedy skończyłem forum "zjadło " mój post :( -

a mi się już nie chciało wstukiwać tego wszystkiego po raz drugi.

 

Zwłaszcza że generalne wnioski z tego wszystkiego - dla nas posiadaczy

starych CD-eków - wcale nie są optymistyczne . Okazuje się bowiem ,

że jakość zewnętrznego DAC-a wisi w na jakości zródła w bardzo dużym

stopniu. :( Jak napisał niedawno w tym topiku Majkel : wszystko może mieć

wpływ na stabilność pracy zegara - oprócz jakości samego kwarcu , stabilność

zasilania i interferencje od napędu . Co więcej lepiej jednak mieć zamontowany

w CD-eku jakiejś dobrej jakości centralny master-clock - który będzie nam synchronizował

także wyjście S/PDIF na DAC , niż polegać na bezpośrednim wyjściu z serwa

transportu - skoro to jest zwykle taktowne nawet nie przez kwarc , tylko

oscylator ceramiczny ( który znajduje bądz bezpośrednio przy kości DSP

, bądz pełnie rolę zegara filtru cyfrowego . )

 

Podsumowując - wygląda na to że na zewnętrzny DAC który pracuje jako slave

można sobie pozwolić kiedy się już i tak wcześniej weszło w posiadanie

bardzo dobrego CD-eka ( a przynajmniej takiego który ma zmodyfikowany

zarówno centralny zegar synchronizujący to wyjście cyfrowe , jak i zasilanie )

W innym wypadku takie urządzenie ma niestety pełne prawo zagrać nam kiepsko .

Jak z tego widać kupno bardzo dobrego zewnętrznego DAC-a wcale nie gwarantuje

nam bardzo dobrej jakości dzwięku . Pozostaje jeszcze problem kupna / czy

przysposobienia własnymi równie dobrego transportu z małym własnym jitterem

, co przynajmniej dla mnie wcale nie jest taką dobrą wiadomością . :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z tego widać kupno bardzo dobrego zewnętrznego DAC-a wcale nie gwarantuje

nam bardzo dobrej jakości dzwięku . Pozostaje kwestia kupna / czy przysposobienia

własnymi równie dobrego transportu , co przynajmniej dla mnie wcale nie jest

dobrą wiadomością . :huh:

 

Przesadzacie i zostaniecie OGRODNIKAMI :P

 

Nie teoretyzować- słuchać proszę. Przytaskaj oprócz H1xx,któregoś Denon-a (tego najlżejszego). Podłączymy i zobaczymy -> jak wypadnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ogórek,

 

a pamiętasz jak pisałem, że według mnie dowolny grajek przenośny do porządnego źródła stacjonarnego to niemal przepaść? Jak to teraz widzisz po ostatnim zakupie?

 

Co do teoretyzowania - to jest raczej domena @getza, bo ja akurat dobrze wiem, dlaczego w takim jak tutaj omawiane połączeniu DAC nie może być masterem. To są podstawy elektroniki. Po prostu nie da się zmusić napędu, aby się synchronizował do DACa, chociażby dlatego, że komunikacja przez coaxial jest jednostronna, gdzie napęd jest nadajnikiem. Poza tym - co to jest "zwykły oscylator ceramiczny"? :huh: Niech mnie kule biją, ale to cały czas są kwarce, bo gotowych zegarów się raczej nie stosuje w audio, a reszta jego architektury siedzi w DACu, serwo lub nadajniku SPDIF. Każdy taki chip oczywiście pozwala na doprowadzenie zewnętrznego przebiegu zegarowego, i wtedy jeden PIN Xx pozostaje niewykorzystany. Właśnie tę cechę wykorzystują tunerzy podłączający osobne zegary, produkujące przebieg zegarowy o lepszych, bardziej stromych zboczach i niższym jitterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak jest ponoć fajnie że Cirrus /Crystal CS8414 stwarza taką możliwość ,

bo inne konkurencyjne kości tego typu nie mają chociażby i tego (

wspomniany ST120

Pobieżnie przejrzałem datasheet CS8414 i jest on chyba identyczny jak STA120...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ogórek,

 

a pamiętasz jak pisałem, że według mnie dowolny grajek przenośny do porządnego źródła stacjonarnego to niemal przepaść? Jak to teraz widzisz po ostatnim zakupie?

 

Nie mów HOP dopóki ... nie posłucham iRiver-a H1xx podłaczonego przez światłowód do Beresforda.

 

A KARMA podłaczona do Creek-a 5350 gra całkiem nieźle (oczywiscie gorzej od Vicka i znacznie gorzej od Bersfordda).

Zabawne, że dopiero jak się użyje interkonekt, który w sklepie kosztuje kilkaset PLN (chyba więcej niż KARMA)

 

Dziś byłem w Studio-Pro. Przypadkiem posłuchałem "klocków" po kilkanascie tysięcy PLN kazdy.

 

Oczywiście Bersford "poległ" przy CD-ku MBL-a za powyżej 10 tys PLN -> no ale ...

 

MBL grał pełnym "dużym" dzwiękiem bardzo ciekawą płytę z muzyką poważną. Bersford-ow brakowało tego.

 

Chociaż na płycie Richarda Bona 'Reverence' to już nie była aż taka "przepaść".

 

@kopaczmopa -> bas z kolumn za kilkanascie tysięcy PLN ledwo wyrabiał na tej płycie.

 

Moja sugestia, ze bardziej mi się w sferze basu podoba to co mogę uzyskać ze swojego zestawu -> wcale nie została wyśmiana.

Stwierdzono, że dobry SUB którego się uda zsynchronizować z pokojem i kolumnami -> moze dać dużo więcej niż to co "wyciśniemy z kolumn"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności