Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×
  • 0

Pierwsze planary - co wybrać?


czarna1412

Pytanie

Po zakupie xDuoo TA-10 cieszę się muzyką i poznaję na nowo swoje słuchawki. Pojawiła się myśl, by poznać wreszcie słuchawki planarne. Do tej pory nawet nie podchodziłam do tematu, nie mając odpowiedniego dac/ampa, ale teraz chyba mogę już znaleźć coś, co napędzi spokojnie mój TA-10. Mój wymarzony typ to Audeze LCD2-C - niestety chwilowo poza zasięgiem finansowym, nawet w wersji używanej. Chcę czegoś, co zabrzmi do nich podobnie. Niech będzie muzykalnie, gęsto, przyjemnie i relaksacyjnie. Przede wszystkim liczy się średnica. Nie ma średnicy, nie ma frajdy ze słuchania. Niech będzie bas z dobrym zejściem. Scena może być mała, duża, byle była dobra głębia, bo na tym bardziej mi zależy. Moje typy: Monolith M1060 - podobno zbliżone dźwiękowo do moich wymarzonych Audeze. Fostex T50RP MKIII - zakup dodatkowych padów, być może mod - wszystko podniesie cenę, ale jeżeli znajdę to czego szukam to może warto. Hifiman - tutaj mam duże wątpliwości ze względu na jakość wykonania i trwałość. Wszystkie moje słuchawki są ze mną po kilka lat. Nie chcę, by po 2-3 latach wszystko w nich trzeszczało i się rozpadało. Pewnie dźwiękowo znalazłabym to, czego szukam, ale nie wiem, czy akurat w kwocie, w której szukam, czyli 1000-1500 zł max. Na koniec planary od Takstara, czyli HF-580. Są warte swojej ceny? Czy to taka zaledwie namiastka dobrego grania, jak poprzednie modele dynamiczne od Takstara. Nie powiem - dobrze wspominam takie TS-671, ale jednak to nie była klasa HD600, czy K701, choć w czasie kiedy się pojawiły uchodziły za killerów droższych od siebie modeli. Co wybrać? Jak zawsze liczę na Waszą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

T40/T50rp bez modów, albo chociaż zmiany padów, to takie sobie są (chodzi o strojenie). MK3 grają bardziej w "V" (choć to modami można sporo zmienić), a MK2 bardziej średnicowo (ta tzw gęsta średnica).

T40 od T50 różnią się tylko tym, że tam gdzie T50 mają na kratce naklejoną fizelinę, tam T40 mają naklejony kawałek plastiku, jeśli bierzesz do modów, to wszystko jedno które. 

 

HF580 bez modów nie słuchałem, ale po modach dla mnie są super, taka radosna V-ka, choć obecnie pewnie inaczej bym je zestroił (mniej radośnie ;)).

 

Z Hifimana to bym raczej używane HE500 polecił, lub HE400 ale tu już mod się przydaje. Nie jestem przekonany do HE400i, HE4XX z racji przetwornika z magnesami z jednej strony, owszem zestrojone przyjemnie, ale przez ten przetwornik dynamika gorsza.

 

Ogólnie z planarów nie spodziewałbym się super zejścia na basie, w sensie częstotliwości poniżej 30Hz będą raczej obcięte względem tego co oferują dynamiki.

 

PS. Jakby co to mam na posłuchanie wszystkie polecone przeze mnie poza HE500 ;) .

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
W dniu 17.06.2020 o 11:21, Rotgut napisał:

Słuchałem chwilę Fostexy T50RP i dźwiękowo to byłem pozytywnie zaskoczony, wydawały mi się dość równe. Ale niestety te płytkie pady, bez zmian to niewygodne bardzo.

@czarna1412 nie wspomniałaś, wydaje mi się, słuchawek oczywistych do brania pod uwagę, czyli MrSpeakers Aeon open/closed. Używki to już okolice twojego budżetu. 

Mam Fostexy T50 i T60 z poduszkami welurowymi są lżejsze ale docisk na uszach jest V czujesz że dociskają,fabryczne pady to nauszne. Gdy je podłączam do wzmacniacza potrzebuję dać więcej głośności. Jak je słucham to dźwięk moim zdaniem jakby był skompresowany wszystko gra razem. W Audeze LCD2-C jest inaczej mówią że ciężkie ale technicy w Audeze zrobili chyba obliczenia fizyczne co do rozłożenia ciężkości lub ta opaska robi robotę że tej ciężkości słuchawek nie czujesz, dodatkowo wygodne pady grube. Mam Audeze EL-8 ale one są inaczej zbudowane ale grają podobnie i w tej konstrukcji czujesz że masz je na głowie, jeden plus to że nie trzeba dużej głośności na nich.. Mam mnóstwo innych słuchawek planarnych i dynamicznych. Ostatnio słuchałem Bang & Olufsen H6 2 generacji i mnie też miło  zaskoczyły. Zamówiłem ich drugą wersję H2 podobne granie do H6 tylko jeszcze nie wiem czy do 1 generacji czy 2. Wracając do tematu jeżeli słuchasz rock,jazz,classic i vokal to Audeze LCD2-C jak najbardziej. Jeżeli muzyka pop , hip-hop , elektroniczna to Fostexy. Audeze to pady przyklejone na stałe więc z wymianą zawsze może być trudniej. Fostexy to łatwo się zakłada pady i można z łatwością sobie dobrać inny kabelek. Fostex i Audeze to dwa różne planary. Audeze grają po amerykańsku w sam raz do rocka a Fostexy po Japońsku w typie muzyki K-POP.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Odłóż pieniądze i dozbieraj do Audeze, skoro to Twój wymarzony cel.

A jeśli nie, to do opisu pasują Oppo PM-3.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Perul Czy t50RP MKIII można zmodować tak, by nie grały V, a bardziej średnicą? TA-10 z Psvane powinien je dociążyć i przyciemnić. Tak się stało z K702, które są teraz bardziej wypełnione i nie takie szkieletowe jak przedtem. Słuchałeś może Dekoni Audio Blue od Bigmarasa? Od dawna te Fostexy nie dają mi spokoju, dlatego tak drążę temat. Przeczytałam wszystko w Fanklubie wielbicieli słuchawek planarnych i jedyny wniosek jest taki, że ideał, którego szukam to Audeze, ale chciałoby się pójść drogą na skróty i kupić coś już teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Perul napisał:

T40/T50rp bez modów, albo chociaż zmiany padów, to takie sobie są (chodzi o strojenie). MK3 grają bardziej w "V" (choć to modami można sporo zmienić), a MK2 bardziej średnicowo (ta tzw gęsta średnica).

T40 od T50 różnią się tylko tym, że tam gdzie T50 mają na kratce naklejoną fizelinę, tam T40 mają naklejony kawałek plastiku, jeśli bierzesz do modów, to wszystko jedno które. 

 

HF580 bez modów nie słuchałem, ale po modach dla mnie są super, taka radosna V-ka, choć obecnie pewnie inaczej bym je zestroił (mniej radośnie ;)).

 

Z Hifimana to bym raczej używane HE500 polecił, lub HE400 ale tu już mod się przydaje. Nie jestem przekonany do HE400i, HE4XX z racji przetwornika z magnesami z jednej strony, owszem zestrojone przyjemnie, ale przez ten przetwornik dynamika gorsza.

 

Ogólnie z planarów nie spodziewałbym się super zejścia na basie, w sensie częstotliwości poniżej 30Hz będą raczej obcięte względem tego co oferują dynamiki.

 

PS. Jakby co to mam na posłuchanie wszystkie polecone przeze mnie poza HE500 ;) .

Słuchałem HE-500 wiele razy i to na różnych padach. Na dobrych padach grają owszem lepiej niż HE-4XX, ale są dużo cięższe i mniej wygodne od HE-4XX. Więc może dźwiękowo owszem, ale osobiście nie byłbym w stanie z nich korzystać na co dzień. Dlatego swego czasu wybrałem HE-4XX i bardzo polecam ten model, szczególnie w cenie, za którą można je kupić.

T50RP V3 na padach od HM5 IMO bez modów są w porządku! Również są dość lekkie i wygodne.

Edytowane przez Andrewek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Słuchałem chwilę Fostexy T50RP i dźwiękowo to byłem pozytywnie zaskoczony, wydawały mi się dość równe. Ale niestety te płytkie pady, bez zmian to niewygodne bardzo.

@czarna1412 nie wspomniałaś, wydaje mi się, słuchawek oczywistych do brania pod uwagę, czyli MrSpeakers Aeon open/closed. Używki to już okolice twojego budżetu. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, marco-polo napisał:

Fostex i Audeze to dwa różne planary. Audeze grają po amerykańsku w sam raz do rocka a Fostexy po Japońsku w typie muzyki K-POP.

 

Mam T60RP i faktycznie do popu są rewelacyjne. Nienajlepiej zrealizowane nagrania uzyskują koncertową prezentację z super makrodynamiką i wypełnieniem. W rocku już tak dobrze nie jest, chyba dlatego, że słuchawki te mają oryginalnie mocno "planarną" prezentację wyższych częstotliwości (pogrubienie), co powoduje, że talerze czy gitara elektryczna brzmią dość dziwnie. U mnie znacznie się to poprawiło po wymianie wzmacniacza na mocniejszy, oraz po odklejeniu fizeliny z otworów w muszli. Spróbuję z ciekawości zmierzyć różnicę w paśmie przenoszenia, jaką daje ten mod, jak nie zapomnę, to wrzucę do wątku o tych słuchawkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 godzin temu, gruesome napisał:

 

Mam T60RP i faktycznie do popu są rewelacyjne. Nienajlepiej zrealizowane nagrania uzyskują koncertową prezentację z super makrodynamiką i wypełnieniem. W rocku już tak dobrze nie jest, chyba dlatego, że słuchawki te mają oryginalnie mocno "planarną" prezentację wyższych częstotliwości (pogrubienie), co powoduje, że talerze czy gitara elektryczna brzmią dość dziwnie. U mnie znacznie się to poprawiło po wymianie wzmacniacza na mocniejszy, oraz po odklejeniu fizeliny z otworów w muszli. Spróbuję z ciekawości zmierzyć różnicę w paśmie przenoszenia, jaką daje ten mod, jak nie zapomnę, to wrzucę do wątku o tych słuchawkach.

Coś musi być na rzeczy bo na pewno inaczej grają niż Audeze. Wiem że jak dałem grube poduchy na Fostex to dźwięk sopran był przytłumiony i wymieniłem na welurowe które bardziej oddychają. Płaskie pewnie dlatego dają żeby zachować jasność i sopran do przodu ale fabryczne nauszne są niewygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 godzin temu, marco-polo napisał:

Coś musi być na rzeczy bo na pewno inaczej grają niż Audeze. Wiem że jak dałem grube poduchy na Fostex to dźwięk sopran był przytłumiony i wymieniłem na welurowe które bardziej oddychają. Płaskie pewnie dlatego dają żeby zachować jasność i sopran do przodu ale fabryczne nauszne są niewygodne.

 

A jakie konkretnie masz pady welurowe do Fosteksów? W oryginalnych latem ucho się poci, dlatego chętnie bym wymienił. Wygoda dość OK, choć ja w T60RP musiałem usunąć pasek skóry poniżej pałąka (nie wiem, czy to się jakoś nazywa), niezbyt kształt pałąka pasuje do głowy, ale i tak dopiero w takiej konfiguracji wygoda jest dla mnie akceptowalna. T50RP i niższe widać że nie mają takiego dodatkowego paska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, gruesome napisał:

 

A jakie konkretnie masz pady welurowe do Fosteksów? W oryginalnych latem ucho się poci, dlatego chętnie bym wymienił. Wygoda dość OK, choć ja w T60RP musiałem usunąć pasek skóry poniżej pałąka (nie wiem, czy to się jakoś nazywa), niezbyt kształt pałąka pasuje do głowy, ale i tak dopiero w takiej konfiguracji wygoda jest dla mnie akceptowalna. T50RP i niższe widać że nie mają takiego dodatkowego paska.

Perul kiedyś polecał welurowe z aliexpress i pasują jak ulał jak te standardowe i nie zachodzą za ten plastik  T50 RP MK3  w T60 RP na razie nie zmieniałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Podłączę się do tematu. Chciałbym posłuchać planarów, z czystej ciekawości jak to brzmi. Jeśli mam K712 i sennki HD660s, to czy budżetowe modele w rodzaju he-4xx czy hf-580, ew. droższe Sundara zrobią na mnie wrażenie, czy może posłuchać czegoś z wyższej półki? Muzyka to gł. rock, metal, elektro jeśli ma to znaczenie. Dzięki z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, adamos80 napisał:

Podłączę się do tematu. Chciałbym posłuchać planarów, z czystej ciekawości jak to brzmi. Jeśli mam K712 i sennki HD660s, to czy budżetowe modele w rodzaju he-4xx czy hf-580, ew. droższe Sundara zrobią na mnie wrażenie, czy może posłuchać czegoś z wyższej półki? Muzyka to gł. rock, metal, elektro jeśli ma to znaczenie. Dzięki z góry.

 

Napisz jeszcze co dla Ciebie w dźwięku jest ważne to podpowiem faworyta :)

 

IMG_20200709_065503.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 godzin temu, espe0 napisał:

 

Napisz jeszcze co dla Ciebie w dźwięku jest ważne to podpowiem faworyta :)

 

IMG_20200709_065503.jpg

Niezła kolekcja. W sumie chciałbym granie podobne jak k712, tylko z większym, barwniejszym detalem i luźniejszym basem, o ile to możliwe. Może hifiman to właściwy kierunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, adamos80 napisał:

barwniejszym detalem

 

4 godziny temu, Aro91 napisał:

inaczej budują scenę

 

Prawda, planary całkowicie inaczej budują scenę niż k712. Za to przepięknie ubierają muzykę w detal. Najwięcej detalu mają oczywiście Sundary. 400i to mocno rozbudowana stereofonia z większym funem niż Sundary, ale kosztem detalu. 4xx to granie znowu ciemniejsze z ładnie pompującym basem, również dużo funu w porównaniu do 400i. Myślę że jeśli chodzi o tonalność to najbliżej są właśnie Sundary - mają nieco mniejszą scenę i bas jest skierowany na równość a nie na podbicie w wysokich rejestrach jak AKG. Po przesiadce na planary na pewno dowiesz się więcej z muzyki ale nie będą one tak czarowały przestrzenią jak k712.

IMG_20200709_065503.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@adamos80 Pozbyłem się swoich 4xx na rzecz właśnie K712 w zeszłym miesiącu po kilku tygodniach styczności. Te Hifimany to był największy zawód jaki zaliczyłem w swojej krótkiej historii zakupowowej (większy niż Meze 99). Trzeba im oddać, że do dzisiaj z rzeczy jakie słuchałem grają najlepiej początek mojego testowego kawałka do bębnów (Ace Combat 7 - Tail Man)... i tylko tyle. Jakbym miał je krótko podsumować to bym powiedział, że ktoś usiadł przy nich, dopracował brzmienie od dołu tak do 1/3 średnicy i sobie poszedł. Po prostu grają, bez jakichkolwiek fajerwerków. Kobiece wokale potrafią brzmieć metalicznie, przy słabym wzmaku już w ogóle się sypią. Ostatnim gwoździem do trumny był u mnie niedosyt w szerokości sceny. O loterii QC, loterii celnej i zapotrzebowaniu na prąd już nie wspominam. 

Słuchawki warte tych $160 ale nic ponad to. Jak cię satysfakconuje granie za $160 (w co przy twoich 660 i 712 wątpie) to bierz śmiało, inaczej zawód i strata czasu. Ja się srogo zawiodłem.

Edytowane przez ximinez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@adamos80 Takstary hf580 świetnie grają mi metal, rock i całą resztę. Możliwe, że najmniej do klasycznej się nadają. Raczej nudne, a przynajmniej na moim sprzęcie tak grają, czyli dla mnie równo, bez fajerwerków i bardzo naturalnie. Ogólnie Takstary to pierwsze słuchawki przy których przeszło mi przez myśl, że trafiają w mój złoty środek. K712 nie znam, ale to pewnie dużo, dużo większa szerokość patrząc po opiniach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

K712 mam, 660s i Sundary słuchałem w mp3store, więc warunki może nie najlepsze. :P Tym bardziej, że źrodłem było jakieś przenośne urządzonko chyba za słabe na Sundarę.

 

Nie słuchałem za długo, żeby pracowników nie wkurzać. Dla mnie K712 i 660 wydawały się w miarę podobne poza sceną, natomiast Sundara sucha i nudna. 

 

T50RP słuchałem dawno temu w domu i nie zostały ze mną - mało basu, krzykliwe. Tyle, że wtedy nie miałem ani DAC-a, ani AMP-a.

Edytowane przez Saiya-jin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 14.07.2020 o 09:50, bob2000 napisał:

Takstary hf580 świetnie grają mi metal, rock i całą resztę. Możliwe, że najmniej do klasycznej się nadają.

 

A czemu akurat do klasycznej się nie nadają? Pamiętam, że ktoś pisał na forum, że żadne planary do klasyki mu nie pasują, skrzypce po prostu źle brzmią. One grają ci fajnie również na A45?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 godzin temu, Rotgut napisał:

A czemu akurat do klasycznej się nie nadają? Pamiętam, że ktoś pisał na forum, że żadne planary do klasyki mu nie pasują, skrzypce po prostu źle brzmią. One grają ci fajnie również na A45?

Wydaje mi się, że dla miłośników klasyki może być za wąsko. Dla mnie skrzypce brzmią na nich normalnie i naturalnie. Wszystko na tych słuchawka brzmi mi bardzo naturalnie i prawdziwie - barwowo, ilościowo i jakościowo.

Z a45 grają dobrze, chociaż podskórnie mam wrażenie, że coś jest gorzej niż w połączeniu z chińskim pendrajwem "dac audio" + laptop. Jakby mniej skocznie i może bliżej ucha z odrobinę mniejszym powietrzem. Możliwe, że sobie wmawiam - musiałby mi ktoś inny przełączać słuchawki ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności