Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Shanling M6 Pro (Android, 2 x AK4497EQ)


Methuselah

Rekomendowane odpowiedzi

To jeszcze rozwinę, bo mam jaja :)

SP1000 to technicznie najlepszy dap, jakiego miałem okazję słuchać. Czystość, rozdzielczość, scena, holografia, separacja. Z dobrymi iemami jest kosmos. A dobre iemy, to dla mnie dobre dynamiki. Armaturom jest dużo łatwiej osiągnąć technicznie b. dobry poziom na średnio dobrym źródle. Z dynamikami tak łatwo nie ma. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek cena/jakość to SP1000 nie jest 4 razy lepszy od M6 Pro. Nie jest nawet 2 razy lepszy. Inna kwestia to strojenie i synergia. Z Flare Pro 2 HD zagrał mi lepiej AK, w uderzeniu stopy znalazłem faktury, jakich wcześniej nie słyszałem. Wiem, że często można przeczytać takie deklaracje w recenzjach. Ale ja niczego nie sprzedaję i tak właśnie było. Za to z KXXS i EX1000 zdecydowanie lepiej zgrał się Shanling. Moondropy były za jasne, ale w Sony brakowało zupełnie dociążenia. I do moich słuchawek wybieram Shanlinga, nawet nie patrząc na cenę. Inna sprawa, że już M6 Pro jest dla mnie drogi i gdybym nie miał okazji posłuchać wypożyczonego SP1000, w życiu bym nie wpadł na pomysł, żeby go próbować.

Na szczęście mamy w Polsce dystrybutorów obu marek i jeśli ktoś bardzo chce, to posłucha sobie obu.

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, deftones9 napisał:

No właśnie, jak was czytam i czytam dużo opini w innych krajach i sporo jednak a nawet mnóstwo ludzi dochodzi w końcu do wniosku, że kupowanie dapów Astella za hektary cebulionów to jednak w końcowym rozrchunku skrajny masochizm.Jeśli ludzie piszą że taki Shanling czy Ibasso za +/- 4K gra albo podobnie albo nawet lepiej od dapa za 16k no to coś tu jest nie halo :D ale dzięki, to tylko mnie utwierdza żeby w strone AK sie na przyszłosć w ogóle nie oglądać ;) Pisze to z punktu osoby nie mającej pojecia jak grają AK, z czystej ciekawości.

 

Za dużo zależy od synergii ze słuchawkami i naszych uszu :) Ja się w stronę AK nie oglądałem, bo miałem okazje posłuchać starszych modeli i nie robiły na mnie wrażenia. Niestety kolega pożyczył mi SP1000M i to co usłyszałem jednak mnie przekonało. W ostatnich tygodniach miałem okazje posłuchać M6 i DX220 na tle Astellów i starego dobrego Sony ZX300. I zarówno Shanling jak i iBasso to naprawdę świetne DAPy, ale nie na poziomie topowych Astelli, przynajmniej tych nowszych. Nie wiem jaką skalę różnic można przyjąć, ale te różnice są.

 

Gdyby to były DAPy na mój budżet to pewnie miałbym właśnie Astella, niestety DAP za 17k, czy nawet 6k to dla mnie za dużo. Właściwie to im taniej tym lepiej ;)

Ale nie sposób wycenić wartości sprzętu audio, chyba, że rzeczywiście coś nam zagra lepiej niż dużo droższy sprzęt. Bo czy warto dopłacić 13.5k do SP2000, zamiast kupić DX220? Racjonalnie na pewno nie, ale jeżeli nic innego nie gra równie dobrze to jakie mamy wyjście? Możemy jedynie zaakceptować, że to co mamy nie daje nam 100% naszych słuchawek albo wydać bardzo nieracjonalną kwotą na odtwarzacz.

 

Wracając do tematu :)

 

Zaczynam testy...

 

 

20200602_124524.jpg

Edytowane przez awayeah
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchałem trochę, mogę trochę napisać :)

 

Na moje ucho jest spora, naprawdę spora różnica w stosunku do M6. Czy na plus, to już zależy trochę od preferencji.

Nie mam już M6 żeby porównać deska w deskę, ale też miałem go stosunkowo niedawno i dobrze jeszcze pamiętam jak grał.

 

Wersja Pro ma zdecydowanie lepszą głębię, ale nie gra już tak szeroko jak zwykła M6tka. Dla mnie duży plus, ale co kto woli. M6 gra dla mnie płasko, ale bardzo bardzo szeroko i fajnie różnicuje na wysokość, M6 pro tworzy taką kulistą scenę, wyraźnie węższą i wyraźnie głębszą.

Scena nie jest jakaś wielka - raczej gra blisko, a w połączeniu z dużymi źródłami pozornymi, robi wrażenie intymnie grającego DAPa. Separacja jest nadal bardzo dobra, więc ciężko się do czegoś przyczepić. Niemniej jak ktoś preferuje wielkie przestworza, to nie tędy droga.

 

Tonalnie bardzo mi się podoba, mniej agresywny i twardy od M6tki, ale poza tym dość podobny. Wszystko jest po prostu odrobinę gładsze i trochę łagodniejsze.

Basu nadal sporo, może być go trochę za dużo dla niektórych, ale wszystko zależy od słuchawek. Ja bym preferował trochę mniej midbasu.

 

W porównaniu do iBasso DX220 AMP1MKII - podobny poziom techniczny, iBasso ma większą scenę, podobnie z subbasem, midbas podbity w M6 pro, iBasso ma bardziej neutralne strojenie, gra bardziej sucho, ale bez przesady, iBasso gorzej sobie radzi z gorszymi nagraniami. Ja bym brał Shanlinga bez zastanowienia, ale nie zdziwię się jak ktoś będzie preferował iBasso. AKM vs Sabre w klasycznym wydaniu. Poza dźwiękowo Shanling o niebo lepszy, choć kilka aktualizacji na pewno się przyda, żeby parę bugów się pozbyć.

 

Porównanie do Astella SP1000 zrobił już all999 powyżej. Astell technicznie na wyższym poziomie, to wyżyłowany i bardzo doszlifowany dźwiękowo DAP. Shanling gra za to trochę bardziej muzykalnie, basowo, zachowując wysoki poziom techniczny. SP1000 góruje przede wszystkim wielkością sceny, lepszą separacją i rozdzielczością.

 

 

Sprawdziłem balans i niesymetryczne wyjście - balans gra lepiej , czyściej, wyraźniej, tracąc może odrobinę głębi.

Słuchałem plików, deezera i po bt (po ldac sparowany z Note 10+). Wszystko bez problemów, bez zakłóceń. Nie udało mi się zainstalować go jako usb daca.

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, awayeah napisał:

Posłuchałem trochę, mogę trochę napisać :)

 

Na moje ucho jest spora, naprawdę spora różnica w stosunku do M6. Czy na plus, to już zależy trochę od preferencji.

Nie mam już M6 żeby porównać deska w deskę, ale też miałem go stosunkowo niedawno i dobrze jeszcze pamiętam jak grał.

 

Wersja Pro ma zdecydowanie lepszą głębię, ale nie gra już tak szeroko jak zwykła M6tka. Dla mnie duży plus, ale co kto woli. M6 gra dla mnie płasko, ale bardzo bardzo szeroko i fajnie różnicuje na wysokość, M6 pro tworzy taką kulistą scenę, wyraźnie węższą i wyraźnie głębszą.

Scena nie jest jakaś wielka - raczej gra blisko, a w połączeniu z dużymi źródłami pozornymi, robi wrażenie intymnie grającego DAPa. Separacja jest nadal bardzo dobra, więc ciężko się do czegoś przyczepić. Niemniej jak ktoś preferuje wielkie przestworza, to nie tędy droga.

 

Tonalnie bardzo mi się podoba, mniej agresywny i twardy od M6tki, ale poza tym dość podobny. Wszystko jest po prostu odrobinę gładsze i trochę łagodniejsze.

Basu nadal sporo, może być go trochę za dużo dla niektórych, ale wszystko zależy od słuchawek. Ja bym preferował trochę mniej midbasu.

 

W porównaniu do iBasso DX220 AMP1MKII - podobny poziom techniczny, iBasso ma większą scenę, podobnie z subbasem, midbas podbity w M6 pro, iBasso ma bardziej neutralne strojenie, gra bardziej sucho, ale bez przesady, iBasso gorzej sobie radzi z gorszymi nagraniami. Ja bym brał Shanlinga bez zastanowienia, ale nie zdziwię się jak ktoś będzie preferował iBasso. AKM vs Sabre w klasycznym wydaniu. Poza dźwiękowo Shanling o niebo lepszy, choć kilka aktualizacji na pewno się przyda, żeby parę bugów się pozbyć.

 

Porównanie do Astella SP1000 zrobił już all999 powyżej. Astell technicznie na wyższym poziomie, to wyżyłowany i bardzo doszlifowany dźwiękowo DAP. Shanling gra za to trochę bardziej muzykalnie, basowo, zachowując wysoki poziom techniczny. SP1000 góruje przede wszystkim wielkością sceny, lepszą separacją i rozdzielczością.

 

 

Sprawdziłem balans i niesymetryczne wyjście - balans gra lepiej , czyściej, wyraźniej, tracąc może odrobinę głębi.

Słuchałem plików, deezera i po bt (po ldac sparowany z Note 10+). Wszystko bez problemów, bez zakłóceń. Nie udało mi się zainstalować go jako usb daca.

 

 

czyli nie gra gorzej od Astella tylko inaczej, wniosek można go stawiać na równi z A&K?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, czaps napisał:

czyli nie gra gorzej od Astella tylko inaczej, wniosek można go stawiać na równi z A&K?

 

Od SP1000? No gra gorzej :) Technicznie Astell jest lepszy, na moje ucho przynajmniej. Na razie nie słyszałem nic co bym mógł z nim na równi postawić.

Przepaści raczej nie ma, chociaż zależy jak kto do tego podchodzi. Czasami subtelne różnice są oceniane jako wręcz monumentalne w audio.

 

Obiektywnie, na tyle na ile jestem w stanie, stawiałbym Shanlinga na równi z iBasso, ale to czystko technicznie.

Pytanie też co rozpatrujemy jako techniczne? Bo tonalność, muzykalność, to jak grają gorsze realizacje są równie kluczowe. Jeżeli weźmiemy więcej czynników to dx220 moim zdaniem jest gorszym DAPem, a Shanling zbliża się do SP1000, ale też ciągle jednak różnica jest spora.

Najwyraźniej bardzo ciężko zrobić urządzenie, które będzie grało pięknie tonalnie i wspaniale pod względem rozmachu, rozdzielczości, detali, itd.

 

Za Astella płaci się więcej, bo tam kompromisów jest najmniej. Dla mnie to kuriozalne, że drogi sprzęt gra często źle na gorzej zrealizowanych utworach. Wg mnie żadne to uzasadnienie, że wyciąga wszystko i każda niedoskonałość w realizacji jest potęgowana. Nie chce mieć sprzętu na którym da się słuchać tylko jazzu w DSD.

Na Astellu można równie przyjemnie słuchać lepsze, jak i gorsze realizacje, a przy tym góruje technicznie nad innymi DAPami. Nie uważam, żeby mimo wszystko był wart tyle ile za niego się chce, ale jest lepszy.

 

Shanling też sobie radzi z gorszymi nagraniami, ale nie jest tak dopracowany dźwiękowo jak Astell SP1000 czy SP1000M.

Nie wiem jak inne Astelle - pewnie z AK380 mógłby już spokojnie powalczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@awayeah co do sceny w M6 i M6 Pro, to nie jest tak, że jeden gra szeroko, a drugi wąsko. Szerokość jest bardzo podoba, jak i głębia. Wyraźnie różnią się jednak prezentacją:

- M6 to granie na planie U/V, gdzie niższy środek jest nieco z tyłu za basem i wokalami. Ma lepszą separację kanałów, średnica trzyma się w pewnej odległości, a góra jest mocniej zaakcentowana, więc można odnieść wrażenie, że prezentacja jest "lekko spłaszczona" (gra przede wszystkim wszerz);

- M6 Pro ma mniej podbity dół, bliższy niższy środek i łagodniejszą górę, co powoduje, że scena jest wyższa, źródła są większe i bliższe, gra bardziej bezpośrednio. Nie jest to jednak stricte intymne granie, ani ograniczające szerokość sceny. Wciąż bardziej od M6 wypycha dźwięk poza głowę (stąd głębia może wydać się lepsza), a nie zamyka go w czaszce - odniesienie do kuli otaczającej głowę jest dobre.

 

Na jakich słuchawkach to sprawdzałeś?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Methuselah Flares Pro 2HD

 

Ja słyszę spore różnice w szerokości i przede wszystkim głębi. Przy czym dla mnie szerokość to nie wrażenie mocnego rozciągnięcie w linii na lewo i prawo, tylko rozciągnięcie w tył. Czyli im bardziej scena rozciąga się w tył, tym szerzej gra DAP wg moich opisów. Niekoniecznie jest to jednoznaczne z rozciągnięciem na boki.

Scena wydawał mi się wyższa właśnie w M6, nie M6 pro.

Natomiast w przypadku głębi, na M6 słyszałem jedynie bardzo małe zróżnicowanie planów, przez co scena była mało trójwymiarowa. Za to M6 pro bardzo dobrze rozkłada dźwięki w przestrzeni, ładnie pokazując poszczególne plany w głębi.

 

Najwyraźniej inaczej postrzegamy to co słyszymy albo kwestia słuchawek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, awayeah napisał:

Czyli im bardziej scena rozciąga się w tył, tym szerzej gra DAP wg moich opisów.

 

To zależy od parowania z konkretnymi słuchawkami. Szerokość (oś x) to dość konkretny termin, więc przy przyjmowaniu innych definicji warto wskazać, bo kogoś można w błąd wprowadzić.

 

4 minuty temu, awayeah napisał:

Natomiast w przypadku głębi, na M6 słyszałem jedynie bardzo małe zróżnicowanie planów, przez co scena była mało trójwymiarowa. Za to M6 pro bardzo dobrze rozkłada dźwięki w przestrzeni, ładnie pokazując poszczególne plany w głębi.

 

Dźwięk w głąb sięga jedynie odrobinę dalej w M6 Pro, ale twoją definicję głębi rozumiem. M6 nie rozdziela aż tak wyraźnie planów na osi z, a M6 Pro gra bardziej "trójwymiarowo".

 

4 minuty temu, awayeah napisał:

Najwyraźniej inaczej postrzegamy to co słyszymy albo kwestia słuchawek :)

 

Każdy słyszy inaczej, parowanie z konkretnymi słuchawkami na gigantyczny wpływ, jak i porównania z pamięci. Wiele rzeczy ma wpływ na opisy. Zaskoczyło mnie jednak nazywanie M6 Pro bezpośrednio i intymnie brzmiącym DAP-em.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Methuselah napisał:

Każdy słyszy inaczej, parowanie z konkretnymi słuchawkami na gigantyczny wpływ, jak i porównania z pamięci. Wiele rzeczy ma wpływ na opisy. Zaskoczyło mnie jednak nazywanie M6 Pro bezpośrednio i intymnie brzmiącym DAP-em.

 

Wszystko jest relatywne. Ostanie tygodnie słuchałem głównie SP1000 i SP1000M, no i DX220, na ich tle M6 Pro gra dość intymnie i bezpośrednio.

Edytowane przez awayeah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowaliście ściągać okładki albumów z poziomu stokowego plejera? Mi zapisuje tylko dla utworu, który akurat gra, nie dla całego albumu.

 

 

  I sprawdźcie proszę, czy w trybie usb dac, przy wyłączonym ekranie, macie kontrolę nad pokrętłem głośności.

 

 

 

 

 

 

dc5749c492f20463efd338bc9ebb8b39.jpg&key=b637d44b76b2599ec081129349110d3e09880b90f5944c5c9577a5ab09cb4f07

 

 

 

 

Edytowane przez all999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 5.06.2020 o 11:45, all999 napisał:

Próbowaliście ściągać okładki albumów z poziomu stokowego plejera? Mi zapisuje tylko dla utworu, który akurat gra, nie dla całego albumu.

 

 

  I sprawdźcie proszę, czy w trybie usb dac, przy wyłączonym ekranie, macie kontrolę nad pokrętłem głośności.

 

 

 

 

 

 

dc5749c492f20463efd338bc9ebb8b39.jpg&key=b637d44b76b2599ec081129349110d3e09880b90f5944c5c9577a5ab09cb4f07

 

 

 

 

 

 

No dobra, długi weekend się kończy, ktoś się odniesie do moich wątpliwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, robertos napisał:

"it’s still dry – much more than FiiO" - prawda to czy nie?

 

Wrzuciłem link, zanim przeczytałem "recenzję". Niestety wygląda na to, że headfonię należy omijać szerokim łukiem. Nie dość, że o brzmieniu to tam właściwie nic nie ma, facet słuchał ich tylko na jednych iemach (ME700), to same utwory testowe nie są najwyższych lotów (szczególnie ostatni). Nie mam pojęcia skąd mu się wzięło "dry". Raczej kierowałbym się oceną headfonics, z którą się zgadzam.

 

"The first and foremost impression listening to M6 Pro on balanced output is its excellent dynamics and resolution with a slightly elevated lower midrange that offers plenty of punch and musicality.

From the powerful opamp+buffer configuration with the 4497 DAC chipsets, I was expecting a cleaner, cooler sounding presentation, but the M6 Pro sounded powerful in the mid-bass with a hint of warmth in the tuning. This tuning paired really well with some monitors that had a brighter tuning such as the Final A8000."

 

Wiem za to kto słucha takiego samego zestawu i będzie wiedział, czy jest "dry". @chico99?

Edytowane przez all999
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, all999 napisał:

Wiem za to kto słucha takiego samego zestawu i będzie wiedział, czy jest "dry". @chico99?

 

Recka to mieszanka ziarna i plew. Ale jakby wziąć sito i przesiać, to wiele z tego nie zostanie. "dry" - to między bajki ...

M6pro grał u mnie może z 20-30 ieami. Również z ME700. Player gra obszernym, dynamicznym dźwiękiem,

z doskonałą rozdzielczością, sceną i holografią. O suchości mowy być nie może.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 9.07.2020 o 08:10, all999 napisał:

Przymierzam się do tego DAPa i mam ważne pytania. 

Czy jest możliwość po tej aktualizacji zainstalowania odtwarzacza Neutrona przez np wrzucając plik .apk lub też przez Google Play? Jaka jest jakość tłumaczenia na język polski odtwarzacza? Ile godzin wytrzymuje bateria po podłączeniu słuchawek przez 3.5mm?

 

P. S. Znalazłem inny link do aktualizacji M6 Pro:

http://en.shanling.com/download/70

 

Edytowane przez Arczi11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

 

Przymierzam się do tego DAPa i mam ważne pytania.  Czy jest możliwość po tej aktualizacji zainstalowania odtwarzacza Neutrona przez np wrzucając plik .apk lub też przez Google Play? Jaka jest jakość tłumaczenia na język polski odtwarzacza? Ile godzin wytrzymuje bateria po podłączeniu słuchawek przez 3.5mm?  

P. S. Znalazłem inny link do aktualizacji M6 Pro:

http://en.shanling.com/download/70

 

 

 

 Tłumaczenie jest bardzo dobre, choć ja ostatnio mam ustawiony angielski.

Słucham tylko bo balansie i mam spokojnie 7-8h grania na turbo gain, więc myślę, że 10h na 3,5 osiągniesz bez problemu. Z tym, że piszę o wbudowanym odtwarzaczu, który jest zoptymalizowany. Neutron może inaczej zjadać baterię.

 

Neutrona mogę sprawdzić, UAPP działa bez problemu.

 

Edit.

Neutron działa, zainstalowany normalnie przez sklep. Brzmi dobrze. Nawet bardzo dobrze.

 

Edit 2.

W ogóle mam wrażenie, że po ostatniej aktualizacji poprawiła się jeszcze scena i holografia. Moje KXXS wskoczyły pół poziomu wyżej.

 

 

 

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, all999 napisał:

W ogóle mam wrażenie, że po ostatniej aktualizacji poprawiła się jeszcze scena i holografia.

Interesujące zjawisko. Czy są jeszcze osoby, które słyszą inaczej na swoich słuchawkach?

Znalazłem link informujący o pierwszym użyciu DAPa:

http://en.shanling.com/article-M6Setup.html

 

Czy przy kolejnych aktualizacjach nie będzie trzeba przywracać ustawień fabrycznych?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Interesujące zjawisko. Czy są jeszcze osoby, które słyszą inaczej na swoich słuchawkach?
Znalazłem link informujący o pierwszym użyciu DAPa:
http://en.shanling.com/article-M6Setup.html
 
Czy przy kolejnych aktualizacjach nie będzie trzeba przywracać ustawień fabrycznych?
 
 
 



Pewnie mi się wydaje, ale nie jest to wykluczone. To nowy produkt, więc mogą jeszcze szlifować brzmienie, optymalizować aplikację kości dac. A producent Ci tego nie potwierdzi, bo wyszłoby, że zapłaciłeś, a jesteś beta testerem. Co do przywracania ustawień fabrycznych, to raczej producent je zaleca przy większych aktualizacjach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności