Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Crinacle publikuje ranking słuchawek


Blizniak

Rekomendowane odpowiedzi

Ok, zabawie sie w adwokata diabla.

0. Zacznijmy od oczywistego - ten ranking nie jest absolutny. Zaden ranking nie jest. Kommentarze sluza raczej uzasadnieniu co autor mial na mysli i oczywiscie, ze mozna sie z nimi nie zgodzic. Co wiecej, ten ranking wychodzi naprzeciw typowemu audiofilskiemy mysleniu "klasy dzwieku" ktora zazwyczaj jest kompletnie odseparowana od strojenia, ktore w tym rankingu jest brane pod uwage. Jesli chcemy, by ten ranking wygladal bardziej "tradycyjnie" wystarczy, ze posortujemy go wzgledem mozliwosci technicznych. Jesli ktos chce wytlumaczenie stojace za rangami niektorych sluchawek to prosze bardzo:

unknown.png

1. Zgrupowanie HD650 i HD600 - chciejcie lub nie, ale sa to sluchawki bardzo podobne w zalozeniach i egzekucji. Ot, jedne sa troszeczke cieplejsze, ale prawda jest taka, ze w rankingu znalazlyby sie w praktycznie tym samym miejscu z dopiskiem "ot, troszeczke inny smak tego drugiego".

2. HD800 i 800s sa zgrupowane z podobnych powodow (aczkolwiek tutaj sluchawki roznia sie duzo bardziej), ale rowniez z racji jego sposobu oceniania oplacalnosci - HD800 zdecydowanie dostaja 3 gwiazdki, powniewaz pokazaly, ze przetworniki dynamiczne moga smialo kon****ac z planarnymi i elektrostatycznymi z najwyzszej polki, a HD800s dostalyby co najwyzej jedna gwiazdke, poniewaz sa to przypudrowane 800-tki. Ogolnie rzecz biorac zgrupowanie obu sluchawek ma o tyle sens, ze pod wzgledem technicznym sa bardzo podobne, a jedynie HD800s zmieniaja ich strojenie na troche bardziej przystepne.

( W sumie smieszne, bo w obu przypadkach obie pary sluchawek sa bardzo czesto wymieniane jako cos bardzo podobnego i wrecz gdy mowa o jednej to nie ma szans, by ktos nie wspomnial o drugiej, ale nagle chcemy je prawie na sile odseparowac, gdzie ostatecznie jedyne o co chodzi, to pokazanie, ze sluchawki maja bardzo podobna charakterystyke i idyentyczna range na lisicie)

3. Wykorzystywanie iFi Micro BL jako jedynego sprzetu do testow - ok, nie jestem najwiekszym fanem tego "malenstwa", ale jednak wykorzystywanie tylko jednego zrodla ma duzo wiecej sensu, niz testowanie sluchawek z roznymi torami i pozniej proba porownywania ich. Twierdzenie, ze zamkniete ZMF wymagaja duzo mocy, bo maja wydajonsc 99dB/mW przy impedancji 300Ohmow nie powiem, rozsmieszylo mnie, bo jesli sie uprzemy, to wiekszosc telefonow jest w stanie napedzic takie sluchawki do sluchalnej glosnosci. A sam Micro BL zarowno mierzy sie, jak i brzmi relatywnie dobrze, a crin nie testowal na nim sluchawek ktore faktycznie wymagaja wzmacniacza glosnikowego (HE-6, Susvara, K1000), wiec nie jest to waskie gardlo.

On 5/24/2020 at 9:31 PM, espe0 said:

. @Spawn ma całkiem fajny ranking - bo to ranking pasjonata,

On 5/24/2020 at 9:14 PM, paratykus said:

Rankingi, wszystkie rankingi, które dotyczą jakichkolwiek dóbr konsumpcyjnych są po to, żeby wkręcić nas w zakupową spiralę...

Zasiać w nas ziarno, że to co nabyliśmy może być jeszcze lepsze za "niewiele" więcej

Pomijajac, ze Crin w ogole nie uzywa linkow do produktow na ktorych zarabia i wielokrotnie sie smial z tego o czym mowicie, to macie racje. Cytujac jego zart na tegoroczny prima aprilis:

unknown.png

 

Bedac szczerym osobiscie zgadzam sie z ta lista, szczegolnie, ze tak jak mowilem bierze ona pod uwage nie tylko mozliwosci techniczne, ale rowniez tonalnosc sluchawek, ktora dla wielu jest duzo wazniejsza. Biorac pod uwage, ze jest to cos wiecej, niz zbior odczuc autora i widac, ze ktos tu postaral sie przynajmniej o jakakolwiek standaryzacje czuje, ze ta lista pomimo poczatkowych problemow ostatecznie bedzie duzo lepszym nastepca Hall Of Fame innerfidelity.

I tak, zanim sie ktos zpaytagdybym mial wybrac jedyne sluchawki do konca zycia to wybralbym moje HD600 zamiast HD800s, Elearow, czy doslownie dowolnych audeze jakie slyszalem (czyli wszystkie LCD poza 1, GX i 4).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słowo "adwokat" pasuje do wywodu :)

ładnie rozmydla obraz, wynajduje i naciąga pozytywy, bawi fortelami erystycznymi

 

 

a w skrócie:

 

podpinanie wszystkiego pod to iFi mija się z sensem jakim kierowali się twórcy słuchawek - a oni nie robią wszystkich na jedno kopyto

 

a w tym hobby chodzi o właściwe dobranie elementów toru, tak żeby wyciągnąć 100% ze słuchawek i wtedy dopiero wiemy jak mogą grać

 

a mnie to iFi...

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie można spokojniej i bez inwektyw? Każdy ma prawo do swojego zdania i opinii, nie ma powodu aby prowadzić dyskusje w takim tonie.

I oczywiście, że dopiero Palaymate daje radę z 800S ;)

Moim zdaniem wybór jednego źródła do oceny słuchawek to  słuszna koncepcja, tak samo jak pomiar słuchawek. 

Miałem w domu i 800S i w/w ifi i myślę, że mocowo ifi poradzi sobie z Senkami. 

Edytowane przez Palpatine
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Spawn napisał:

HD800s pobierają tylko tyle prundu:

 

Volts RMS required to reach 90dB SPL: 0.219 Vrms
Impedance @ 1kHz: 370 Ohms
Power Needed for 90d BSPL 0.13 mW

Wydawało mi się że prąd to Ampery;)

Można przeliczyć, wiem ... I podałeś HD800 a nie S.

Często używamy zamiennie moc, prąd itd. A to nie to samo, a do tego dochodzi skuteczność o której często też się zapomina.

Edytowane przez saudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, saudio napisał:

Wydawało mi się że prąd to Ampery;)

Można przeliczyć, wiem ... I podałeś HD800 a nie S.

Często używamy zamiennie moc, prąd itd. A to nie to samo, a do tego dochodzi skuteczność o której często też się zapomina.

 

Nie, to dla 800S

https://www.innerfidelity.com/content/sennheiser-hd-800-s-tweaked-and-delightfuland-french-diy-response-measurements

 

Ampery to jednostka natężenia prądu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, mykupyku napisał:

muzyka łagodzi obyczaje... audiofilia wzmaga emocje

Tu nie chodzi o audiofilię. Po prostu mamy typowy syndrom internetu. Każdy może robić za eksperta, pisać o czym chce, i widzi to cały świat. Naturalną konsekwencją są niezliczone komentarze takiej twórczości, i im większy rozjazd między dobrym samopoczuciem autora, a poziomem merytorycznym lub artystycznym jego twórczości, tym bardziej zjadliwe reakcje potem. Mnie natomiast nieustannie zadziwia ta motywacja do doktoryzowania się i tracenia czasu na coś bezwartościowego. Szczególnie, że autor z góry zastrzegł, że on wie jakie będą reakcje, i gdzie on to ma. Dokładnie tam, gdzie ja jego wraz z wypocinami, bo takie stawianie sprawy przynajmniej powinno działać w dwie strony.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Spawn napisał:

Dla ścisłości z tej samej strony i trochę inne wartości ;)
https://www.innerfidelity.com/images/SennheiserHD800Ssn01067.pdf
https://www.innerfidelity.com/images/SennheiserHD800S.pdf
 

które są właściwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te z niższymi wartościami bo się pokrywają z tymi: https://reference-audio-analyzer.pro/en/report/hp/sennheiser-hd-800s.php

 

Tutaj są wogóle dane techniczne od sennheisera:

Max. power rating: 0.5W
Max. cont. input voltage: 12V rms
Max. drawn current: 40mA
Max. S.P.L.: 125 dB
Impedance: 370 Ω
Efficiency: 98dB/1mW  (102dB/1V)

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, saudio napisał:

No i jak to jest max 12V a do 90dB wystarczy kilkadziesiąt razy mniej o mocy już nie wspomnę, w zasadzie można by z DACa pędzić.

 

aj tam z daca, z Nokii z klawiaturą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, saudio napisał:

No i jak to jest max 12V a do 90dB wystarczy kilkadziesiąt razy mniej o mocy już nie wspomnę

No i w czym problem, bo nie kumam? Ja wiem, że teraz większość matołków nie wie co to jest logarytm dziesiętny, ale Ty kuna przecież stary jesteś; my to w ósmej klasie podstawówki brali na majcy.

 

44 minuty temu, saudio napisał:

w zasadzie można by z DACa pędzić.

Jeżeli jego analog miałby bardzo niską i stabilną impedancję wyjściową/wewnętrzną, to czemu nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.05.2020 o 18:23, Kuba_622 napisał:

Wielu słuchawek z jego rankingu nie znam, ale HD650 jako referencja neutralności? :) Przecież te słuchawki wszystko ocieplają i wygładzają, dlatego nie potrafię ich uznać za neutralne, one właśnie są przeciwieństwem neutralności - bo każdy materiał muzyczny przerabiają na swój sposób. Technicznie ogólnie są zaskakująco dobre, pomijając separację instrumentów i szerokość sceny które nie są ich mocną stroną.

 

Moim zdaniem silny jest efekt kulturowy - Amerykanie lubią brzmienie ciemne i gładkie. Audeze było tam zawsze hitem (a pierwsze wersje były bardzo ciemne), a rekomendacje Innerfidelity to dla mnie raczej ostrzeżenie, że słuchawki są właśnie za ciemne i zbyt wygładzone.

 

A w ogóle zastanawiam się, skąd tyle emocji - ten Crinacle to rozumiem guru słuchawek dokanałowych? Bo na takie listy fajnie rzucić okiem, ale audio to tak subiektywny temat, że na spieranie się o miejsce w rankingu nie warto tracić energii. No i sam ranking i opisy wyglądają bardzo ubogo np. w porównaniu do takiego starego z head-fi: https://www.head-fi.org/threads/battle-of-the-flagships-58-headphones-compared.634201/.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, gruesome said:

A w ogóle zastanawiam się, skąd tyle emocji - ten Crinacle to rozumiem guru słuchawek dokanałowych? Bo na takie listy fajnie rzucić okiem, ale audio to tak subiektywny temat, że na spieranie się o miejsce w rankingu nie warto tracić energii. No i sam ranking i opisy wyglądają bardzo ubogo np. w porównaniu do takiego starego z head-fi: https://www.head-fi.org/threads/battle-of-the-flagships-58-headphones-compared.634201/.

Nie tyle guru co po prostu był pierwszy i z racji życia w Azji ma dostęp do ogromnej ilości iemów. Ludzie liczą się z jego opinią bo ma dobre ucho nawet jeśli oczywiście nie każdy zgadza się z jego gustem. A sam ranking to tylko wrażenia z krótkiego odsłuchu a nie ranking na zasadzie hej to są moje 47 najlepsze słuchawki i są lepsze niż 48 ale gorsze niż 46. Bardziej coś na zasadzie to gra dobrze technicznie ale kiepska tonacja a tamto jest dobre w obu aspektach. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, gruesome napisał:

No i sam ranking i opisy wyglądają bardzo ubogo np. w porównaniu do takiego starego z head-fi: https://www.head-fi.org/threads/battle-of-the-flagships-58-headphones-compared.634201/.

I ten gościu ma wzmacniacz moich marzeń Manley Labs Neo Classic 300B :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, audionanik napisał:

No i w czym problem, bo nie kumam? Ja wiem, że teraz większość matołków nie wie co to jest logarytm dziesiętny, ale Ty kuna przecież stary jesteś; my to w ósmej klasie podstawówki brali na majcy.

 

Jeżeli jego analog miałby bardzo niską i stabilną impedancję wyjściową/wewnętrzną, to czemu nie?

O to, że do zrobienia hałasu 90dB nie trzeba dużo, nawet Nokia z klawiaturą wystarczą, ale czy to oznacza, że gra muzyka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko:

Wysterowanie to kwestia odpowiedniej ilości prądu, np niektóre planary potrzebują go w cholerę, żeby nie było zniekształceń - np charczenia w niektórych rejestrach, brak odpowiedniego basu itd.

Natomiast synergia to to czy charakterystyka grania np źródła pasuje do charakterystyki grania słuchawek - czyli jak połączymy jasne z jasnym to nam się nie podoba bo chcieliśmy więcej basu a nie ma. Ale zniekształcenia nie występują z powodu braku mocy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z takimi przykładowymi HD800s nic nie powinno mieć problemu, w kwestii wysterowania?

 

A jeżeli chodzi o synergię i charakterystykę grania, to czy charakterystyka grania źródła jest podobna do słuchawek, czy też płaska?

Chyba producenci chwalą się wykresami, takie np. wzmacniacze to poza lampowymi płaskie są, czyli to DACi mają pofałdowaną charakterystykę grania o te +-3dB, aby się różnić od siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, HD800s, jak pokazał wyzej Spawn, nie są wcale specjalnie wymagającymi słuchawkami. Więc pisanie o tym, że potrzebują ogrooomnej mocy by pokazać swoje możliwości to nieprawda. Co innego, jeśli ktoś napisze że np. potrzebują źródla wysokiej klasy czy coś podobnego.

 

Jeśli chodzi o charakterystykę źródła, wzmacniaczy itp, specjalistą nie jestem, więc się nie wypowiem ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności