Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Oriolus 1795 (i 1795D), czyli high-endowy DAC/AMP BT


Rekomendowane odpowiedzi

Oriolusa kojarzony jest głównie z ciekawymi IEM-ami, ale firma ma też w ofercie świetny przenośny wzmacniacz lampowy BA300s. Teraz Mini Audio przygotowało kilka nowych produktów przenośny, a jednym z nich jest Oriolus 1795, czyli bezprzewodowy DAC/AMP.

 

1795 1.jpg

 

W pierwszej chwili uwagę zwróciła dość wysoka cena, ale później popatrzyłem, że 1795 to trochę inna półka niż popularne modele, jak BTR5 czy UP4. Tak więc:

- rozmiar jest wyraźnie większy niż w tanich DAC/AMP-ach BT (95,9 x 50,7 x 15,4 mm), a sama obudowa prezentuje się dość modnie - aluminiowa rama z CNC oraz warstwy szkła z przodu i z tyłu;

- wyjścia 3,5 mm (SE) i 4,4 mm (balanced) o mocy odpowiednio 150 mW i 220 mW przy 32 omach;

- moduł Bluetooth 5.0 Qualcomm CSR8675 z obsługą kodeków aptX, aptX LL, aptX HD, LDAC, AAC i SBC;

- DAC Texas Instruments PCM1795;

- dodatkowy układ AKM AK4125VF - podnosi częstotliwość próbkowania sygnału (do 24bit/192 kHz), który z modułu BT idzie do DAC-a;

- NFC do szybkiego parowania;

- USB typu C;

- bezprzewodowe ładowanie (5 W);

- przyciski do kontrolowania sprzętu, w tym odtwarzania i połączeń głosowych, wbudowany mikrofon;

- do 7 godz. odtwarzania.

 

Cena w PL podobno 999 PLN, więc całkiem nieźle, gdy weźmie się pod uwagę, że w Azji kosztuje 250 USD.

 

1795 2.jpg

 

Wkrótce powinien trafić w moje ręce, to napiszę coś więcej o brzmieniu.

 

Ahhh, jest jeszcze druga wersja z 3,5 mm (SE), 3,5 mm PRO (balans) i 2,5 mm (balans), ale chyba póki co nie będzie jej w PL.

 

Będzie też alternatywny model 1795D, ale to transport (odbiornik BT z DAC-iem, bez wzmacniacza słuchawkowego). Konstrukcja podobna, a główne różnice to:

- także na CSR8675, ale zamiast PCM1795+AK4125VF ma Cirrus Logic CS8422;

- mały ekranik na przednim panelu (podstawowe dane o urządzeniu i wyświetlanie nazw utworów/numerów przy połączeniach)

- nieco inne wykończenie;

- brak wyjść 3,5 mm i 4,4 mm, a są za to koaksjalne i optyczne;

- czas pracy do 20 godz.

 

1795D.jpg

 

Ogólnie, ciekawy transport z BT, chociaż nie sprzęt dla mnie :D Cena ma być sporo niższa (599 zł), więc pewnie wzbudzi zainteresowanie. Ciekawy może być stack z BD20 i BA20.

Edytowane przez Methuselah
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego bydlaka to bym chciał mieć na wyjścia w miasto z TH610 i do zabierania do pracy, żebym nie musiał taszczyć ze sobą obu DAPów :D Z tego co wyczytałem, to moduł mikrofonu ma mieć wbudowane odszumianie hałasów, więc może w końcu coś, co będzie zbierać głównie ludzki głos, a nie przede wszystkim dźwięki z otoczenia. Mnie się podoba i cena jeszcze przyzwoita, bez popadania w skrajności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Akustik napisał:

Czy Oriolus 1795 potrafi być też dac/ampem po kabelku czy tylko BT wchodzi w grę? Widzę, ze gniazdko USB podpisane tylko jako Charge.

 

Tak, działa także jako DAC/AMP po USB. Przyciskami można kontrolować głośność.

Edytowane przez Methuselah
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, andi napisał:

Szumi, oj szumi. Niestety, nie dość że szumi to słychać transmisje danych, z andromedami nie polecam.

 

To prawda, z Andromedami szumi i słychać też bzyczenie. Szkoda, bo fajnie je dociąża. Za to z FH7, FA9 itp. już praktycznie nie słychać szumu ani zakłóceń, trzeba się wsłuchać w ciszy, żeby wychwycić minimalny szum. Podejrzewam, że z większością słuchawek będzie ok, bo Andromedy to jednak trudny przypadek. To najbardziej "szumiące" słuchawki, jakie znam. U mnie szumią prawie ze wszystkiego, ale trzeba przyznać, że BTR5 ma czystszy sygnał od 1795.

 

Za to brzmienie bardzo spoko. Chyba tęskniłem za PCM1795 - jest dociążenie, są barwy, jest naturalne ciepło i spora scena.

Edytowane przez maciux
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety porażka z usb-dac. Nie działa na androidzie i linuxie . Wykrywany jest ok, wszystko 'gra' tyle że nie ma dźwięku w słuchawkach. (na Windows wszystko działa i to bez sterowników)

Nie wiem zbyt wiele o firmie Oriolus, ale to już spory nietakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, andi napisał:

Niestety porażka z usb-dac. Nie działa na androidzie i linuxie . Wykrywany jest ok, wszystko 'gra' tyle że nie ma dźwięku w słuchawkach. (na Windows wszystko działa i to bez sterowników)

Nie wiem zbyt wiele o firmie Oriolus, ale to już spory nietakt.

 

Trochę nie ogarniam tego co piszesz... Nigdzie nie było informacji o tym, że miałby działać na androidzie / linuksie.

Wręcz przeciwnie - skoro jest to DAC/amp po bt, to właśnie w domyśle tak się łączy z androidem czy innymi urządzeniami.

Fajnie, że działa jako DAC pod Windowsem, bo tam zazwyczaj bt leży, praktycznie nie ma nadajników działających w aptx/ldac (coś tam w aptx jest, ale niewiele).

I symetrycznie z urządzeniami mobilnymi łączy się bezprzewodowo, gdzie bt już zazwyczaj działa dobrze i LDAC jest wbudowany domyślnie w androida (oczywiście nie w każdej wersji).

 

Żaden to nietakt ze strony Oriolusa.

Edytowane przez awayeah
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazdy ma prawo do swojej opini. Moja jest taka ze to spory nietakt. Jak zrobili usb-dac ktory jest prawidlowo wykrywany i odbiera strumien audio mogli dokonczyc dziela i wydac z urzadzenia dzwiek. No chyba ze to wyszlo im przez przypadek.

 

A gdzie ta informacja ze usb-dac tylko na windows (bo nie znalazlem)?

Chyba raczej jest dokladnie odwrotnie, w opisie jest:

 

1795 to także DAC/AMP po USB

Oriolus 1795 jest modelem Bluetooth, ale użytkownicy mogą korzystać z niego również jako standardowego DAC/AMP-a po USB. Co więcej, jest to rozwiązanie “plug and play”, a więc nie trzeba przejmować się koniecznością ręcznego instalowania sterowników.

 

 

Nie ma tu slowa o tym ze tylko dla windows.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest standard, że coś działa z androidem. Raz, że jeżeli tak jest, to producent się tym chwali, dwa że skoro jest napisane, że nie trzeba instalować sterowników, to można domniemywać, że chodzi o Windows. 

 

iBasso DC01 jest urządzeniem dedykowanym do androida, a mi działał na 1 z 3 telefonów. Note 9 go zobaczył dopiero po uprzednim podłączeniu do innego telefonu i tak za każdym razem. 

Astelle działają z androidem, ale ani nie jest to przyjemne ani pożyteczne rozwiązanie. 

 

Są urządzenia dedykowane, które dobrze się spisują z urządzeniami mobilnymi po kablu, ale wiele innych jest w najlepszym wypadku problematyczna. 

 

Także, tak można mieć opinię na każdy temat i rozumiem, jakbyś napisał że to zmarnowana szansa albo że szkoda że takiej funkcjonalności nie ma. Ale nietakt? Nietakt był ze strony iBasso jak wypuścili urządzenie działające wybiórczo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisanie o twoich problemach z ibass i "zobaczeniu" tylko zaciemnia dyskusje, jak juz pisalem, Orolus jest prawilowo wykrywany na wszystkich platformach i mozliwe jest przesylanie do niego dzwieku, tak ze program odtwarzajacy pokazuje ze odtwarza muzyke, z tym ze w sluchawkach cisza. Tak ze nie jest to problem androida.

 

Opisy produktow nie powiiny byc tworzone tak zeby trzeba bylo domniemywac a ten konkretny opis to raczej wprowadza w blad nie opisujac ogranoczenia funkcji usb-dac.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, jako konsument masz prawo wymagać.

Mnie doświadczenia nauczyły, że w świecie audio trzeba się cieszyć małymi rzeczami, bo inaczej człowieka czekają głównie frustracje.

Dobrze, jak sprzęt właściwie spełnia rdzenną funkcję, o co często ciężko.

 

Mamy różne platformy i nie ma co oczekiwać, że jak coś ma funkcje usb-dac to będzie działać wszędzie, ale też nikt Ci tego oczekiwać nie zabroni.

 

Swoją drogą - miałem tak jak Ty i okazało się, że podłączone urządzenie (albo aplikacja) było wyciszone, bo nowsze wersje androida umożliwiają indywidualne ustawianie głośności wyjścia. Sprawdź czy po rozwinięciu głośności nie masz czegoś wyciszonego. Jak system widzi urządzenie to może nie wszystko stracone. To android - czasami wystarczy odpiąć i podpiąć albo zmienić aplikację.

Edytowane przez awayeah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, racja. Moze za malo napisalem o cieszeniu sie.

Dzis sluchalem z moondrop kanas pro i... jest pieknie. Dynamika, pozycjonowanie, no, scena moze nie najwieksza ale niezle poukladana. Niestety nie mam czegos z BT do porownania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.05.2020 o 19:25, andi napisał:

Kazdy ma prawo do swojej opini. Moja jest taka ze to spory nietakt. Jak zrobili usb-dac ktory jest prawidlowo wykrywany i odbiera strumien audio mogli dokonczyc dziela i wydac z urzadzenia dzwiek. No chyba ze to wyszlo im przez przypadek.

 

A gdzie ta informacja ze usb-dac tylko na windows (bo nie znalazlem)?

Chyba raczej jest dokladnie odwrotnie, w opisie jest:

 

1795 to także DAC/AMP po USB

Oriolus 1795 jest modelem Bluetooth, ale użytkownicy mogą korzystać z niego również jako standardowego DAC/AMP-a po USB. Co więcej, jest to rozwiązanie “plug and play”, a więc nie trzeba przejmować się koniecznością ręcznego instalowania sterowników.

 

 

Nie ma tu slowa o tym ze tylko dla windows.

 

1795 działa zgodnie z instrukcją producenta ("Support PC USB DAC, free of installation...") jako PC USB DAC bez najmniejszego kłopotu. Producent nie deklaruje póki co wsparacia dla androida ale może to się zmieni w przyszłości. 

 

image.png

 

Nie mniej jednak mimo, że nie używam na codzień androida to wygrzebałem z szuflady nie najstarszy samsung A50 i działa mi jako USB/DAC również na nim. 

 

Problemem może być tutaj jednak kilka kwestii:

1) Należy użyć bardzo krótkiego kabla bądź użyć tak jak ja to zrobiłem adaptera ze swoim zasilaniem. Jak podpiałem do 1,5m to nie został wykryty, a na adapterze ze swoim zasilaniem wykrył i gra. Nie mam krótszego aby sprawdzić. Zatem domyślam się, że kwestia straty natężenia na odległości może mieć znaczenie.

2) Należy zweryfikować ustawienia portu USB. Wiele przypadków braku kompatybilności urządzeń USB Audio głównie na samsungach jest związana właśnie z ustawieniami.

 

Generalnie na dzień dzisiejszy najwięcej problemów z USB Audio sprawiają samsungi. Np. N10+ w oficjalnym tickecie samsung twierdzi, że w ogóle nie wspiera urządzeń audio:

"Thank you for contacting SAMSUNG Electronics Switzerland.
The Samsung Galaxy Note10+ does have the OTG, on the other hand, the OTG is intended for data transfer only (including connection to a mouse or a keyboard). It is not used for audio output."

A na xda czytamy, że jednak sporo osób korzysta bez problemu. Zatem kwestia procesora, firmware etc ma znaczenie.

 

Wiele razy problemy z kompatybilnością USB/DAC na andku rozwiązywane jest przez:

1) włączona opcja "wyłącz kierowanie dźwiękowe USB"

2) brak domyślnie ustawionego USB z ładowania na "Media/Audio.... (różnie to nazywane)"

3) na samungach kilka osób twierdziło, że USB DACi zaczeły działać po wyłączeniu akcelaracji sprzętowej

4) problemy stwarzało też często ustawienie "zweryfikuj aplikacje przez USB" a także "debugowanie USB"

 

Aby nie być gołosłownym, że może się udać takowe połączenie 1795 jako USB/DAC na andku poniżej film. W bazie mojej apki oczywiście nie ma zbyt wiele na temat 1795 ale nazwa urządzenia Oriolus 1795 jest jak najbardziej wyświetlona.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @bigmaras za opis. Tak jak pisałem, nie mam problemu z wykryciem urządzenia i przesyłaniem dźwięku, tylko z brakiem dźwięku w słuchawkach - pokazałeś że się da. Teraz muszę dojść do tego co u mnie jest inaczej. Jak sprawdzę to napiszę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, andi napisał:

Dzięki @bigmaras za opis. Tak jak pisałem, nie mam problemu z wykryciem urządzenia i przesyłaniem dźwięku, tylko z brakiem dźwięku w słuchawkach - pokazałeś że się da. Teraz muszę dojść do tego co u mnie jest inaczej. Jak sprawdzę to napiszę. 

 

Naszło mnie jeszcze jedno. Nie mam krótszego kabla ale mam 10cm adapter USB OTG. Podłączyłem do niego oryginalny przewód i bez dodatkowego zasilania również śmiga a przypominam, że to budżetowy A50. Definitywnie zatem długość w tym wypadku ma znaczenie :) i oczywiście ustawienia USB jak już pisałem wcześniej.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.05.2020 o 20:29, andi napisał:

Tak ze nie jest to problem androida.

 

To zazwyczaj problem Androida :D W samsungach są ogólnie cyrki z obsługą USB (nie tylko funkcji USB Audio). Sporo problemów pojawia się też w modelach marek, jak Xiaomi czy Huawei/Honor. Będę u siebie sprawdzał też.

 

W dniu 24.05.2020 o 22:20, andi napisał:

Dzis sluchalem z moondrop kanas pro i... jest pieknie. Dynamika, pozycjonowanie, no, scena moze nie najwieksza ale niezle poukladana. Niestety nie mam czegos z BT do porownania.

 

Warto korzystać z 4,4 mm w 1795 jeżeli masz taką możliwość. Od kilku dni katuję go tak w parze z DK-3001 Pro. Po balansie gra nieco lepiej (lepsza dynamika, nieco szerzej). Gra całkiem "dużym dźwiękiem", co jest sporym zaskoczeniem, gdy idzie o sprzęt BT.

Edytowane przez Methuselah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności