Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Słuchawki douszne VS. słuchawki nauszne - a pasmo przenoszenia ?


PeterMac

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie mam bo mocno mnie to zastanawia, jak małe pchełki douszne typu np. Samsung Galaxy Buds+ mają duzo lepsze parametry wręcz idealne i idealne pasmo przenoszenia w porównaniu do duzych słuchawek nausznych typu Sennheiser HD600 itp.

Czy to oznacza ze takie Budsy+ grają równiej w całym paśmie, mają lepszy bas niz duze słuchawki otwarte ?

 

https://www.rtings.com/headphones/1-4/graph#1791/3992/325

 

Czy to oznacza ze sens słuchania duzych słuchawek przestał juz mieć sens ?

Edytowane przez PeterMac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez tak myśle ze brzmieniowo duze sluchawki nie są zagrożone, ale z drugiej strony wykresy tez swoje przedstawiają i z reguły sie to przekłada poniekąd na dane brzmienie.

Niestety nie mialem okazji sluchać tych pchełek, bo osobiście nie trawię w ogóle dokanałówek, ale jak zobaczyłem wykresy, oceny to sie lekko zaniepokoiłem :) ze moje HD600 nie mają juz sensu, bo jednak trochę niedomagają w dolnym zakresie.

https://www.rtings.com/headphones/reviews/samsung/galaxy-buds-plus-truly-wireless

 

Edytowane przez PeterMac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PeterMac Żadne słuchawki nie są równe - bo gdyby takie były, to dla naszych uszu brzmiałyby skrajnie nierówno. Te wykresy też wcale nie pokazują, że one są równe "obiektywnie", zresztą masz wszystko wyjaśnione na stronie "Our headphone target response is a hybrid; it follows the Harman target response in the bass and mid ranges, but its treble range is based on the Diffuse Field response of the HMS". Zmień sobie ustawienie z frequency response na Raw a otrzymasz coś takiego:

 

Raw.png

 

Jeszcze dodaj do tego, że tu masz skalę co 5 dB, przy skali co 2 dB to dopiero byłyby szlaczki :)

Nawiasem mówiąc te Samsungi to oczywiście słuchawki Harman Target, a HD600 to klasyczne słuchawki Diffuse Field, nie dziwne więc, że przy takiej metodologii te pierwsze im wyszły równe na basie, a drugie równiejsze w górze pasma :) Czy te wykresy są zupełnie bezużyteczne? Pokazują, że HD600 mają problem z niskim basem, co raczej Ameryki nie odkrywa ;) Natomiast niski bas w słuchawkach które w ich pomiarach wyglądają "równo" to już dla wielu będzie przesadzony, chyba że ktoś jest fanem subwooferowego łubu dubu. Poza tym żadne słuchawki nie są w stanie prawidłowo odtworzyć niskiego basu, a już zwłaszcza dokanałowe, bo ten się odczuwa całym ciałem, więc nie ważne czy HD600 czy Samsung, żadne nie są w stanie odtworzyć niskiego basu jak na koncercie.

 

A co do tych testów słuchawek na rtings - moim zdaniem  dziwaczna, kulawa metodologia prowadząca do absurdalnych wniosków.

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przekonaliście mnie ze nie ma sensu patrzeć na te ich wykresy, tylko po prostu posłuchać samemu :), a tez mi sie nie wydaje zeby takie pchełki zeszły nizej i oczarowały mnie basem, chociaz preferuje rowne granie nie przesadzone w dolnym zakresie. Dziękuje Panowie za odpowiedzi.

Edytowane przez PeterMac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, PeterMac napisał:

Czyli przekonaliście mnie ze nie ma sensu patrzeć na te ich wykresy, tylko po prostu posłuchać samemu :), a tez mi sie nie wydaje zeby takie pchełki zeszły nizej i oczarowały mnie basem, chociaz preferuje rowne granie nie przesadzone w dolnym zakresie. Dziękuje Panowie za odpowiedzi.

 

Niżej to one akurat schodzą zarówno od HD600 jak i od większości słuchawek otwartych. Natomiast ilość basu niekoniecznie przekłada się na jego jakość. Posłuchać niewątpliwie trzeba, bo tu nie ma żadnej obiektywnej miary "lepszości" którą można pokazać na wykresach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś naprawdę rozumie na co patrzy, znaczy się umie czytać parametry z akuratnie robionych pomiarów oraz ma już jakiś zasób doświadczenia to jedynie może to mu zasugerować w kwestii selekcjonowania słuchawek które warto wziąć pod lupę.

 

Tu już jednak nie chodzi o sam sygnał jak w przypadku DACów i wzmacniaczy, a o akustykę, subiektywnie odbierany sposób rozchodzenia się fal. To taki słuchawkowy odpowiednik głośnikowego czy koncertowego pomieszczenia, oraz jak ona się zgrywa z wizją realizatora dźwięku. Tego pomiary nie są w stanie wychwycić, a i nie mamy jak stwierdzić co by było tym ideałem słuchawkowym i jak można go byłoby osiągnąć przy dwóch głośniczkach przy uszach. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności