Skocz do zawartości

Wymiana Jack - słuchawki RHA


hnaciu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Posiadam dwie pary nie do końca sprawnych słuchawek firmy RHA z mikrofonem/pilotem dedykowanym do Iphonów.

Słuchawki 1 - lewa słuchawka niesprawna.

Słuchawki 2 - uszkodzony Jack.

Postanowiłem wykorzystać Jack z pierwszych słuchawek i połączyć go po przewodzie/kablu (aby nie rozbierać Jacka) z słuchawkami 2.

Nie posiadam cyfrowego miernika, więc porozcinałem Słuchawki 1, w celu zidentyfikowania przewodów, co obrazuje grafika schemat 

Pewny jestem jedynie tych przewodów:

L - zielony

P - czerwony

Dalej sprawa się komplikuje. Na prawej słuchawce, jeszcze przed mikrofonem, są dwa przewody (czerwony i czarny). Czarny, to zapewne masa. Natomiast za mikrofonem jest dodatkowo przewód koloru złotego. Przewód ten jest nieco grubszy niż pozostałe. Czy zatem mikrofon i lewa słuchawka mają wspólną masę?

Na lewej słuchawce są dwa przewodu (zielony i czarny).
Po połączeniu obu słuchawek, dodatkowo pojawia się przewód koloru niebieskiego.

 

Słuchawki 2 są także załączone we wcześniejszej grafice schemat. Pomimo, iż słuchawki pochodzą od jednego producenta, to kolory ich przewodów są różne. Przewód złoty także wydaje się być także grubszy (jak w Słuchawki 1).

 

Wiedząc, że w słuchawkach 1, L - zielony, P- czerwony, łącząc przewody ręcznie i przypalając je zapalniczką udało mi się zidentyfikować kanał L i P w słuchawkach 2 (L - niebieski, P - zielony).

Zauważyłem także, że w celu połączenia i uruchomienia (aby wydobywała się z nich muzyka) kanałów L i P, muszę także do każdego kanału podłączyć osobną masę.

Tzn. łączę w następujący sposób:
Słuchawki 1 - Słuchawki 2

L zielony - niebieski

P czerwony - zielony

Aby kanał L zagrał, to muszę podłączyć przewód czerwono złoty (ze Słuchawek 2) z którymkolwiek z pozostałych przewodów (czarny, niebieski, złoty) z Słuchawek 1.
Sytuacja jest podobna w przypadku kanału P, czyli łączę przewód niebiesko złoty z jednym z trzech pozostałych przewodów.

W celu uruchomienia obu kanałów, oba przewody pozłacane (niebiesko złoty i czerwono złoty) muszą zostać podłączone. Wynika, że Prawy kanał i mikrofon mają wspólną masę (tak, jak Słuchawki 1).

Na podstawie powyższego przypuszczam, że przewód złoty (ten grubszy) ze Słuchawek 2 jest mikrofonem.

 

Posiadając taką wiedzę chciałem wszystko połączyć na próbę skręcając same przewody i je opalając, w następujących konfiguracjach:

1

Słuchawki 1 - Słuchawki 2

L zielony - niebieski

P czerwony - zielony

złoty - złoty

czarny - czerwono złoty

niebieski - niebiesko złoty

 

2

Słuchawki 1 - Słuchawki 2

L zielony - niebieski

P czerwony - zielony

złoty - czerwono złoty

czarny - złoty

niebieski - niebiesko złoty

 

3

Słuchawki 1 - Słuchawki 2

L zielony - niebieski

P czerwony - zielony

złoty - niebiesko złoty

czarny - czerwono złoty

niebieski - złoty

 

Konfiguracja 1 wydaje się być najbardziej logiczna, ze względu na większą grubość w obu przypadkach przewodu złotego. Jednak łączenie za pomocą opalania, dla każdej z tych konfiguracji przyniosło efekt jedynie w postaci grających kanałów L i P, ale nie działającego mikrofonu.

Mikrofon wcześniej działał poprawnie na telefonie z Androidem (nie działały tylko klawisze głośności, ale reszta tak). Wspomnę jeszcze ponownie, że obie pary słuchawek są dedykowane do Iphonów.

 

Dla konfiguracji 1 polutowałem jeszcze wszystkie przewody dokładnie, aby wyeliminować brak połączenia złotych przewodów metodą opalania. Mikrofon dalej nie działa.

 

Będę wdzięczny za jakieś sugestie, pomoc.

Mi jedynie jeszcze pozostało wszystko polutować dla konfiguracji 2 i 3 (więcej pomysłów już nie mam).

Moje obserwacje i potworzenie pytań: czy Prawy kanał i mikrofon mogą mieć wspólną masę i Lewy kanał osobną? Czy fakt, że słuchawki są dedykowane do Iphonów ma wpływ na cały proces łączenia przewodów?

 

 

sluchawki.jpg

Edytowane przez hnaciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności