Skocz do zawartości

Diagnoza uszkodzenia DAC!


Firegon

Rekomendowane odpowiedzi

Doberek,

Jakoś w grudniu DPD uszkodziło Yggdrasila V2, którego sprzedawałem. Zwrot, reklamacje, proces odszkodowania ... w połowie marca udało mi się odzyskać 75% wartości sprzętu + uszkodzony DACa.

Nie narzekam, spodziewałem się absolutnej figi i nawet jeśli DACa nie uda się naprawić, to i tak wyszło lepiej niż przewidywałem.

 

Mógłbym go wysłać na naprawę do Schiita, ale obudowa jest uszkodzona ( i z tego co rozumiem Schiit na 100% by ją wymienił ) + musiałbym płacić za dużą i ciężką przesyłkę do USA i z powrotem - więc na start mówimy o kwocie pewnie koło 3000, a to nawet nie biorąc pod uwagę naprawy tego co w środku, zakładając że ta będzie możliwa. Byłem też wstępnie umówiony z kimś kto mógłby rzucić nań okiem, ale wirus przeszkodził.

 

No więc forumowi majsterkowicze - czy jest coś co mogę zrobić sam multimetrem ( albo innym ogólno dostępnym miernikiem) żeby zdiagnozować gdzie jest uszkodzenie? Albo przynajmniej coś wykluczyć? Yggdrasil to niemal 100% SMD, więc pewnie nie będzie to łatwe, ale wydaje mi się, że jeśli uszkodzenie dotyczy sekcji outputu, a nie multibitowej, to naprawa w Polsce powinna być możliwa.

DAC się włącza, wykrywa sygnał przez USB/toslink, komputer go wykrywa, DAC wykrywa nawet zmiany samplingu, ale zarówno po RCA jak i XLR dźwięku ni mo. Żadnych trzasków, po prostu cisza. 

Wnętrze wygląda na nienaruszone. 

 

No i jeszcze dodam: nie mam zamiaru tego naprawiać, chyba że to coś zupełnie banalnego - bardziej chodzi o oszacowanie kosztów naprawy.

Edytowane przez Firegon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Multimetrem to możesz sobie zasilania sprawdzić, pod warunkiem że jesteś w stanie zidentyfikować gdzie i jakie powinny być. Zasilanie w sekcji analogowej pewnikiem jest symetryczne,  analog wygląda jakby był na wzmacniaczach operacyjnych, więc raczej tak powinno być. Stosunkowo łatwo obczaić. Sama sekcja DACa, w zależności od tego na jakiej kości jest zrobiona, też można znaleźć dokumentację, przynajmniej do aplikacji referencyjnej. Ale jeśli to jakieś autorskie DSP, a DSP tam jest i to na pewno, bo widać na zdjęciach, wraz z programowalnym epromem,  tyle że trudno wyczuć czy obejmuje też sekcję konwersji. Jeśli tylko sterowania, a konwersja jest na jakiejś typowej kości to jest punkt zaczepienia do pomiarów. Jeśli programowalne DSP robi też za konwersję C\A, albo jakąkolwiek część przetwarzania sygnału (np. filtrację cyfrową) no to d..a blada.

Generalnie schematu nie ma, dokumentacji serwisowej nie ma, można bazować wyłącznie na aplikacjach referencyjnych rozpoznanych z nazwy kości. Cała sekcja DSP wraz z softem, to inżynieria wsteczna raczej niewykonalna.

 

EDIT

Trochę poczytałem, konwersja jest na

 

AD5791BRUZ, 4 sztuki, więc pracujące w trybie zbalansowanym, po 2 na kanał, to dobry znak, bo dokumentacja do kości jest.

Interfejs wejściowy to AKM AK4113, znana kość i generalnie dość prosta, też dobry znak.

Piszą że analog jest full dyskretny na Fetach, to już trochę zabawy więcej, a nawet całkiem sporo. A już szczególnie przy smd i pewnie tam się coś uwaliło. Bardzo rzadko pada cyfrówka opisana wcześniej, raczej coś z zasilania, czasem jakiś element sterujący. Potrzebujesz generalnie elektronika dłubacza, z zacięciem, cierpliwością, doświadczeniem w mariażu cyfry i analoga no i przede wszystkim z wolnym czasem. Do tego takiego, któremu by się chciało rzeźbić, przy prognozach na sukces nie lepszych jak 50 na 50  :)

Na pewno da się go sprawdzić do od wejścia, do końca sekcji konwertera C/A, czy coś z niech wychodzi czy już na tym etapie jest problem. (Dobry oscyloskop to mus na tym etapie). A problem może być niestety i w sekcji sterowania tym wszystkim.

Edytowane przez SlawekR
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uszkodzona obudowa może oznaczać pękniętą ścieżkę, element, który odlazł. Mikroskop i szukasz.

Jest tam jakieś BGA, QFN? Jak jest postawiłbym od nowa.

 

Michał

Edytowane przez sp5it
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie napewno brakuje jakiegoś napięcia zasilania. Skoro działa sekcja cyfrowa to nie pozostaje nic innego jak sprawdzenie stanu napięć na sekcji analogowej. Tak czy siak bez wprawy i zrozumienia aplikacji nic konkretnego nie zdziałasz. 

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, vonBaron napisał:

Może trochę chamsko ale nie możesz kupić sobie nowej sztuki? Choćby używanej?

Móc to mogę ale nie za 75% wartości mojej sprzedaży, które dostałem. Poza tym jest jakaśtam szansa, że naprawa nie będzie droga.

Oczywiście nie mam obowiązku naprawy, no ale spróbować chyba warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, saudio napisał:

Jeżeli to był upadek z wysokości, to warto sprawdzić podłączenia z traf, one są najcięższe więc udar na płytki był pewnie największy, a nie mają montażu wybitnie solidnego.

 

Prawda. Często przy nawet niedużych wstrząsach mogą się piny odłamać z płytki drukowanej. Innymi słowy cokolwiek to nie będzie to będą to wyłamania lub wykruszenia albo poluzowania. Do ogarnięcia myślę bez mega specjalistycznych sprzętów.

Edytowane przez espe0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest totalna cisza, to mało prawdopodobne, że padło coś w analogu, bo tam zdaje się jest symetryczne napięcie zasilania. Jedyna opcja to taka, że urwało się pierwotne uzwojenie transformatora odpowiedzialnego za analog, o ile jest oddzielny. Druga opcja taka, że sygnał mutingu gdzieś się "zaciął" na niskim stanie - na przekaźniku, jeśli jest, i przekaźnik też może paść jak mechaniczny. Inna opcja to brak sygnału cyfrowego - urwało się gdzieś przejście i DAC "odtwarza" ciszę. Jak któregoś z napięć cyfrowych będzie brakować, to też będzie cisza, bo np. nie zadziała DSP, DAC, DIR, kowerter USB. Czyli znowu może być trafo urwane, tylko "to drugie". Możliwości jest całkiem sporo. Nie spoglądałem na zdjęcia - piszę ogólnie. O awarii oscylatora z powodów mechanicznych jeszcze nie słyszałem. Jak ktoś ma oscyloskop, to może sprawdzić, czy żyją. Tylko że jak układ wzbudzający nie będzie działał, to on i tak niczego nie wygeneruje. Jak jest oscylator zintegrowany, to nie będzie generował tylko przy braku zasilania - do sprawdzenia znowu.

Wracając do tematu przekaźników - o ile są - jeżeli taki jest do wyboru wejść cyfrowych, albo mechaniczny (który się uwalił) to też niektóre lub żadne wejścia cyfrowe nie będą dostępne i znowu będzie cisza.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, nsk napisał:

A oddziały Schiita w Europie pytałeś się? Mieli oddziały w UK i Holandii, teraz czytam, że nawet sprzedają w Czechach i na Ukrainie.

Pytałem jeszcze w styczniu i dostałem odpowiedź, że dystrybutor europejski nie zajmuje się naprawami pogwarancyjnymi.

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności