Skocz do zawartości

Ładowarka do Xiaomi Redmi 4x a technologia Quick Charge (i kable)


Introverder

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. 

 

Chcę pomóc w kupnie ładowarki dla kogoś (1 port wystarcza). Osoba, której chcę wskazać ładowarkę używa telefonu Xiaomi Redmi 4x. Jak wywnioskowałem z recenzji - chyba dobrze? .. wskazana komórka nie obsługuje technologii Quick Charge.

 

Czy ogólnie technologia Quick Charge jest inteligentna że rozpoznaje jakim napięciem może naładować urządzenie i dobiera je stosownie do tego.

 

Bo myślę by do tego telefonu dobrać może taką ładowarkę, bo Aukey sam używam i jest to chyba solidny i sprawdzony producent i ładowarek i kabli.

 

https://sklep.aukey.pl/pl/p/AUKEY-PA-T17-Ladowarka-sieciowa-18W-3A-Quick-Charge-3.0/100 - jest to jedyna ładowarka z jednym portem i ona ma port z Quick Charge. Pytanie czy ta technologia nie zużywa szybciej akumulatora?

 

Ładowarka nie jest taka tania, więc myślę czy zamiast niej nie wybrać takiej ładowarki:

 

 

https://www.morele.net/ladowarka-samsung-travel-adapter-ep-ta12-ep-ta12eweugww-667508/ - nie taka tania, ale chyba to popularny model i może mniejszy a może do tego telefonu taka też styknie? 

 

Są podobnie wyglądające inne modele, więc mam nadzieję, że dobrą ładowarkę wskazuję odnośnie tych Samsungów. 

 

 

Dodatkowo wskazana osoba też potrzebuje dłużśzych kabli (do innych ładowarek - 2-óch - do tego telefonu), więc pomyślałem o takich kablach - dobre są?

 

https://www.morele.net/kabel-usb-aukey-microusb-2m-czarny-cb-d9-1092349/

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od żOd siebie mogę polecić ładowarki baseusa. Sam mam dwie. Solidnie wykonane i przystępne cenowo. Minusem jest brak kabla w zestawie co też ma swoje plusy. 

 

Do mojego Xiaomi mi6 używam takiej. Mała i zgrabna, szkoda że nie czarna ;)

 

https://allegro.pl/oferta/baseus-ladowarka-zasilacz-usb-a-quick-charge-3-0-8263381513?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

 

Ładuje od zawsze QC i na przestrzeni 2,5 roku nie zauważyłem degradacji baterii. Ogólnie jeżeli ładowarka nie rozpozna że może pasować ładować większym prądem to ładuje standardowo.

 

Podobnie mogę polecić kable baseusa. Tylko takich używam do DAPów i telefonów. Z doświadczenia te najprostsze są najlepsze.

 

Cały koszty ładowarki z kablem można zamknąć w 40 zł.

Edytowane przez mszysz
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qualcomm Quick Charge jak i konkurencyjny Power Delivery to protokoły komunikacyjne służące do negocjacji napięcia i prądu ładowania pomiędzy urządzeniami.

Jeśli ładowarka i urządzenie ładowane obsługują dany typ, to się dogadają co do dopuszczalnych parametrów, w przeciwnym razie ładowanie będzie w trybie "safe" czyli wolne, na najniższym napięciu i niskim prądem. Kupując ładowarkę do danego urządzenia warto się  zapoznać z jego dokumentacją, czy obsługuje QC lub alternatywnie PD. Jeśli obsługuje jeden z nich, to w takim samym typie ładowarkę powinniśmy kupić.

Urządzenie szybkie w standardzie QC nie dogada się z urządzeniem szybkim w standardzie PD. Wtedy ładowanie będzie na 5V, z prądem granicznym dopuszczalnym przez jedno z urządzeń, w zależności od tego które ma niższą graniczną wartość prądu ładowania. Przykładowo telefon który można ładować 5V/2A tyle będzie ciągnął z ładowarki, niezależnie czy ma ona 2A maks, czy więcej. Jak ma mniej, to oczywiście pobierze tyle ile jest w stanie oddać ładowarka.

Osobnym tematem jest maksymalizacja prądu i napięcia ładowania, a co za tym idzie skrócenie czasu. To z kolei wiąże się z trybami obsługiwanymi przez urządzenia. Stąd różnice pomiędzy QC2.0 3.0 itp.

Protokoły QC i PD mają dodatkowo możliwość ładowania innym napięciem, które przełącza się w procesie ładowania, na przykład 5V - 9V -12V itp. PD ma napięcia aż do 20V (standard ładowania notebooków).

Na ile mi wiadomo, Xiaomi obsługują standard QC, ale nie wiem w których modelach, to trzeba by sprawdzić. Ale mogę się i mylić. Samsungi obsługują QC, LG również. Pixele natomiast PD.

 

EDIT

Pod tym adresem można pobrać listę urządzeń obsługujących QC, a do których Qualcomm się przyznaje:

https://www.qualcomm.com/documents/quick-charge-device-list

Redmi 4X tam nie ma niestety.

Edytowane przez SlawekR
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiałem tyle, że do Xiaomi Redmi 4x, jako że nie wspiera QC to nic nie da posiadanie ładowarki z technologią Quick Charge, a wręcz może taka ładowarka z komórką bez tej technologii ładować nawet wolniej niż oryginalna (??). A oryginalna daje prąd 5V i 2A i rozumiem, że to jest prawdopodobnie górna granica szybkości ładowania tego telefonu?

 

moment od 7:22 tam mówi o ładowaniu:

 

 

 

Wg tego ostatniego to rozumiem, że raczej po prostu potencjał QC nie zostanie w pełni wykorzystany może po prostu.

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Powiem tak - kupiłem ładowarkę Aukey PA-T13 - czyli niższy powiedzmy model ładowarek Aukey z dwoma portami USB - tzn. jeden port jest QC i jeden taki zielony - "normalny" jak mi się wydaje. Kupione za 76 zł w cyfrowe.pl sklepie. 105 zł kosztował wyższy model (Aukey PA-T16) - też z 2-ma USB, ale oba QC.. Jeden port był potrzebny, więc zdecydowałem się na tańszy i chyba cenowo bardziej opłacalny model, bo pojedyńczy Aukey - 1 USB - kosztował chyba 10 zł tylko mniej i był bez kabla. Bo jak jeden port potrzebny to zawsze można też w razie co szafować między szybszym i wolniejszym ładowaniem (oszczędzanie akumulatora), a sprawdzałem, że dla pierwszych % czas ładowania na QC porcie jest duużo szybszy, mimo że telefon niby nie wspiera QC.

 

XIaomi Redmi 4x - port zielony ("normalny") w Aukey PA-T13 - procent ładowania - od 0% - w czasie:

 

0:08 - 6%,

0:33 - 20%,

1:27 - 55%,

1:47 - 70%,

2:03 - 82%,

2:22 - 90%,

2:36 - 95%,

2:47 - 98%,

2:54 - 99%,

3:00 - 100%.

 

Xiaomi Redmi 4x - port pomarańczowy = Quick Charge - proces  ładowania w czasie - też od 0%:

 

0:04 - 7%,

0:09 - 12%,

0:22 - 23%,

0:32 - 32%,

0:51 - 49%,

0:52 - 50%,

0:59 - 56%,

1:00 - 57%,

1:14 - 68%,

1:16 - 70%,

1:29 - 80%,

1:32 - 82%,

1:47 - 90%,

1:52 - 91%,

1:58 - 93%,

2:05 - 95%,

2:11 - 97%,

2:21 - 99%,

2:28 - 100%.

 

Widać, że zysk jest spory, zwł. odnośnie ładowania telefonu od zera do pierwszych % i to pomimo braku obsługi technologii QC w telefonie.. Od jakichś 50% zysk w ładowaniu znikomy, chodzi o wcześniejsze %. Do ok. 20% szybciej jest o jakieś 50% w ładowaniu. Może mieć to szczególnie znaczenie jeśli telefon ktoś chce użyć w trybie video - wtedy wygląda na to, że akumulator może zyskać więcej prądu przez co nie rozładuje się w trakcie korzystania z trybu videokonferencji w aparacie.

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności