Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Lampy


figer

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Pytanie do znawców tematu - czy lampa może wprowadzać w sygnał audio zakłócenia spowodowane puknięciem w obudowę?

 

Czytałem coś na temat czary-mary - gumek likwidujących drgania anody...

Jedna z moich lamp - akurat ta najpiękniej grających faktycznie wprowadza mi takie delikatne brumienie, które słychać kiedy jest cisza między utworami.

Zauważyłem też, że jak stukam paznokciem w obudowę wzmacniacza, to słyszę to w słuchawkach.

Napiszcie proszę coś o tych zjawiskach.

 

A tak w ogóle - mamy gdzieś na forum dział poświęcony lampom i lampowcom? Szukałem, nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie, że może bo każda lampa podatna jest na tak zwany efekt mikrofonowy. Te lepsze mniej, te gorsze bardziej. Jak to zaczyna przeszkadzać albo jak jeden kanał robi to bardziej to oznacza, że lampa się kończy i trzeba będzie ją wymienić.

Edytowane przez Spawn
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały urok lamp... niestety 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mikrofonowanie

Na to zjawisko może pomóc damper, który likwiduje drgania wewnętrznych elementów lampy. Brum to natomiast co innego. Tutaj powodów może być masa. Właśnie masa, problem z zasilaniem lampy, np. prąd żarzenia, lampa może zbierać zakłócenia, śmieci z otoczenia, od innych lamp. U mnie tak jest, że nie wszystkie lampy w stopniu wejściowym i wyjściowym się lubią. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, figer napisał:

Czytałem coś na temat czary-mary - gumek likwidujących drgania anody...

Jedna z moich lamp - akurat ta najpiękniej grających faktycznie wprowadza mi takie delikatne brumienie,

Właśnie dlatego tak "pięuknie" gra, bo robi lekkie echo jak mechaniczna kamera pogłosowa.

Zjawisko, o którym piszesz, jest dość powszechne w lampach.

4 minuty temu, The Grand Wazoo napisał:

Brum to natomiast co innego

Brum (np drgającego buczącego trafa) może być właśnie wzmacniany przez taką mikrofonującą drgającą lampę.

Edytowane przez audionanik
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tutaj mam brumienie tylko czasem i tylko na tych lampach. Zasilacz mam nowiutki i na firmowych lampach bylo super cicho.

Teraz np też nie ma brumienia, a czasem jest!?! 🤔

Myślę że lampa na rektyfikacji. Kupiłem ją tanio jak na lampę J.A.N i NOS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszą hybrydę jaką miałem, musiałem stawiać na macie antywibracyjnej, bo drgania wywoływane przez dysk twardy komputera mocno przenosiły się na dźwięk. I jak najbardziej lampa była umierająca.

Gumki były w zestawie i ich wpływ był taki, że mogłoby ich nie być, więc też tutaj specjalnie bym na nie nie liczył.

Edytowane przez Inszy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
W dniu 14.04.2020 o 10:47, figer napisał(a):

Dzień dobry,

Pytanie do znawców tematu - czy lampa może wprowadzać w sygnał audio zakłócenia spowodowane puknięciem w obudowę?

 

Czytałem coś na temat czary-mary - gumek likwidujących drgania anody...

Jedna z moich lamp - akurat ta najpiękniej grających faktycznie wprowadza mi takie delikatne brumienie, które słychać kiedy jest cisza między utworami.

Zauważyłem też, że jak stukam paznokciem w obudowę wzmacniacza, to słyszę to w słuchawkach.

Napiszcie proszę coś o tych zjawiskach.

 

A tak w ogóle - mamy gdzieś na forum dział poświęcony lampom i lampowcom? Szukałem, nie znalazłem.

Może to być spowodowane także wifi albo jak jakimiś innymi źródłami, które mogą zakłócać. Mnie jak się dobrze wygrzeją to jest mniej słyszalny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności