Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Rekomendowane odpowiedzi

20 minut temu, jacmiszcz92 napisał:

A czy poza studiem nagraniowym można gdzieś posłuchać 32 bits? 24bits już wykracza poza granicę słyszalności

Ja nie słucham bitów. Także Ci nie pomogę. 

Zadałem pytanie bo Majkel też głównie słucha ripów 16 bitowych dlatego zdziwiło mnie ustawienie 24 bity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.04.2021 o 17:46, jacmiszcz92 napisał:

Różnice są zbyt duże aby można było mówić o ślepym teście.

Sory, że tak się cofnąłem, ale wcześniej nie czytałem. Spróbuj jednak potestować na ślepo jak się uda to może się przekonasz jak bardzo się mylisz i ile zmienia to, gdy nie wiesz co gra. Zresztą nie dotyczy to tylko audio .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, jacmiszcz92 napisał:

A czy poza studiem nagraniowym można gdzieś posłuchać 32 bits? 24bits już wykracza poza granicę słyszalności

Obawiam się że w studiu też tak nie posłuchasz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie łatwo było by odróżnić 14 bitów od 16bitów, ważniejsze jest sposób realizacji nagrania i jak duża została zastosowana kompresja dynamiki. Większa ilość bitów jest istotna przy samym masteringu i przetwarzaniu, żeby zapobiegać niepotrzebnym błędom, a nie w końcowym utworze. Osobiście nie znam konwertera rozdzielczego na tyle żeby odtworzyć realnie 32bity, przekroczenie granicy 24 bitów jest wyczynem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, PanWojtek napisał:

Raczej nie łatwo było by odróżnić 14 bitów od 16bitów, ważniejsze jest sposób realizacji nagrania i jak duża została zastosowana kompresja dynamiki. Większa ilość bitów jest istotna przy samym masteringu i przetwarzaniu, żeby zapobiegać niepotrzebnym błędom, a nie w końcowym utworze. Osobiście nie znam konwertera rozdzielczego na tyle żeby odtworzyć realnie 32bity, przekroczenie granicy 24 bitów jest wyczynem.

Ciekawa teoria, bo dithering na 16-bitowym formacie słychać ewidentnie, a to jest operacja tylko na jednym, ostatnim bicie. Tymczasem twierdzisz, że można urwać dwa i nie będzie słychać. Się nie zgodzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdzę raczej że jest to na tyle mała różnica że w ślepym teście nie było by łatwo wyłapać że coś jest nie tak. Mam w domu maranza cd 84, różnicę słychać, tu nie ma wątpliwości, ale pomijając własną barwę sprzętu, nie jest to tak drastyczna różnica, że na ślepo można zgadnąć co się staneło i że jest tam raptem 14bitów. Oczywiście że nowsze sprzęty mają o wiele lepsze parametry i potrafią w paru przypadkach wyciągnąć tą prawdziwą rozdzielczość 24bitową. Tylko że mikrofony stosowane w realizacji nie mają tak dużej dynamiki żeby to ogarnąć i rozdzielczość 16bit była by wystarczająca żeby to odtworzyć bez najmniejszego problemu, ale wiadomo marketing, że trzeba sprzedawać i zarabiać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2022 o 13:46, PanWojtek napisał:

przekroczenie granicy 24 bitów jest wyczynem.

OIMW to fizycznie niemożliwe. Różne thermal, Johnson czy shot noise skutecznie to ograniczają.

Dyskusja na ASR: Theoretical minimum noise levels?

Na chwilę obecną najwyższy SINAD ma Topping D90SE, 123 dB czyli trochę ponad 20 bitów, a samo SNR to ok. 130 dB czyli 22 bity (kalkulator).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest parę daców które wyciągają dobre parametry jakby dobrze poszukać sonnet pasithea teoretyczne szumy -160dB na wyjściu zbalansowanym. Dosyć imponujące.. 

Słuchałem tego toppinga z firmowym wzmacniaczem słuchawkowym z miesiąc tamu, niby wszystko fajnie, bardzo rozdzielczy, świetna separacja, ale barwa instrumentów jakaś nieprawdziwa, na dłuższą metę było by to irytujące. Trzeba by zacząć więcej pić.

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, PanWojtek napisał:

Jest parę daców które wyciągają dobre parametry jakby dobrze poszukać sonnet pasithea teoretyczne szumy -160dB na wyjściu zbalansowanym. Dosyć imponujące.. 

Napisać coś takiego - rzeczywiście imponujące. Ja bym się nie odważył, szczególnie, że to R2R, pewnie jeszcze w trybie NOS i bez filtra dolnoprzepustowego. :D Czym i kto to zmierzył?

 

Według rozmowy z inżynierami z Audio Precision 20 bitów to jest wszystko, co ma sens dla sygnałów przeniesionych torem analogowym na przetwornik analogowo-cyfrowy. Reszta służy lepszemu skalowaniu i przeliczeniom DSP. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytane, bo nie znam sprzętu, którym z czystym sumieniem bym to zmierzył i dał za to swoją rękę. Nie wydaje mi się żeby tu był taki czysty koszerny NOS, raczej marketing, że taki tryb można włączyć, napewno stosuje dosyć zaawansowane filtry cyfrowe a i podejrzewał bym jakąś modulacje impulsową, ale co ja tam biedny żuczek mogę wiedzieć, jakbym wiedział to sam bym sprzedawał i swoje zarabiał 😇 Na pewno jest to coś nowego, ciekawego, inna koncepcja od tej stosowanej przez chorda, czy dcs, może nawet wybroni się brzmieniem.

Pułap 20 bitów jest rozsądną granicą, zwłaszcza dla typowego domowego sprzętu, bo raczej nikt, albo prawie nikt nie dysponuje torem analogowym który jest na tyle rozdzielczy, żeby wykorzystać ewentualną nadwyżkę.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Po instalacji Win 10 w wakacje tego roku sprawdziłem jak sobie radzi wtyczka WASAPI i AISO4all i mam nieco odmienne wnioski, mimo że na nowszym windowsie powinno najlepiej brzmieć Wasapi, to na moim torze brakuje mu nieco barwy, wypełnienia, kultury,  lekko analogowego charakteru i wygładzenia,  jest efektowniej, ciut jaśniej, troszkę większy zarys bez miłego wygładzenia na sopranie, gradacja planów jest ciekawsza przy AISO, lepsze odczucie głębi i lokalizacji, z wypełnieniem.

Mam pytanie jak to jest że niektórzy mają w Foobarze WASAPI z trybem exclusive, u mnie się wgrywa tylko zwykłe Wasapi, być może to ma znaczenie?

 

Bez nazwy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, hibi napisał(a):

exclusive masz chyba od fb2k 2.0

Jest już w 1.6. Na pewno w 1.6.12, którego teraz używam. On jest lepszy niż ta wtyczka WASAPI potrzebna do starszych wersji. Tylko warto poprzestawiać to, co autorzy zaproponowali. Ja mam Override->Event, bufory obydwa na 0. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innego forum:
"Foobar czas temu został przeprojektowany i teraz pod opcją "DEFAULT" kryje się protokół WASAPI w trypie PUSH, w wersji exclusive mamy więc WASAPI Exclusive PUSH. 
Sam autor foobara stwierdził, że już nie trzeba instalować dodatkowej wtyczki typu WASAPI tym bardziej, że ta wtyczka była już przestarzała i zawierała masę niepotrzebnego kodu."

Ja odinstalowałem wtyczkę WASAPI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za nowe odkrycie na temat Foobara... ja wczoraj całkiem odmieniłem swój pogląd na audio słuchając muzyki w plikach ale na linuxie, jest wyraźnie lepsza jakość niż wszelakie wtyczki na Foobara na Windowsie, nie ma nawet większego znaczenia czy ktoś konfigurował ten program bo ja się w takie coś bawiłem a na "sucho" odpalony linux gra mi zauważalnie lepiej z programem deadbeff, dziwne co nie 😛

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Aro91 napisał(a):

Dzięki za nowe odkrycie na temat Foobara... ja wczoraj całkiem odmieniłem swój pogląd na audio słuchając muzyki w plikach ale na linuxie, jest wyraźnie lepsza jakość niż wszelakie wtyczki na Foobara na Windowsie, nie ma nawet większego znaczenia czy ktoś konfigurował ten program bo ja się w takie coś bawiłem a na "sucho" odpalony linux gra mi zauważalnie lepiej z programem deadbeff, dziwne co nie 😛

Moja leciutka malina gra rewelacyjnie i Windows nie odpalam. 😊

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Może w przyszłości sprawdzę, mój znajomy jakiś czas korzystał z maliny ale jego nakładka coś średnio chodziła i zrezygnował hmm, chętnie bym sprawdził jak to gra

 

Edit

Żeby nie wprowadzać w błąd cofam swoje zdanie że AISO lepiej grało niż WASAPI, po konkretnych porównaniach doszedłem do wniosku że lepszą przejrzystość, doświetlenie na górze, punktowy bas, lepszą szczegółowość daje nam wtyczka Wasapi.

 

Edytowane przez Aro91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności