Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Rekomendowane odpowiedzi

Parę dni temu doznałem eureki, że najlepiej, kiedy Buffer length jest całkowitą wielokrotnością Hardware buffer dla WASAPI. Eksperyment to potwierdził, że takie wielokrotności grają wyraźnie czyściej niż wartości "przypadkowe". Sytuacja poprawia się na tyle, że zaczyna być słychać, iż:

- MMCSS psuje, a nie pomaga, i to dowolnie skonfigurowany

- Kernel Streaming to też na tym nowym poziomie "pic na wodę fotomontaż". To, co wcześniej było podciąganiem subiektywnej jakości, teraz jest sprowadzaniem w dół

- bez powyższych "pomocników" i na najwyższym priorytecie aplikacji najlepiej gra u mnie maksymalna stabilna wartość bufora WASAPI event, czyli 34, również dla push

W związku z powyższym pierwszy post wątku został zaktualizowany.

W celu wytłumaczenia na przykładzie, o co chodzi z tymi buforami. Jeśli najlepiej gra 34 na WASAPI event, to najmniejsza wielokrotność tej liczby, jaką się da ustawić suwakiem bufora po stronie foobara jest 170ms = 5*34ms. Precyzyjne przesuwanie tego suwaka robi się klawiszami kursora, tak na marginesie. Można więc sprawdzić 170, 340, 510, itd., czyli x5, x10, x15, bo suwak przeskakuje po 10ms. Na moje ucho najlepiej wypadł bufor 170ms, x5 i dalej robiło się już gorzej.

 

Teraz kolejny, nowy temat - jak wycisnąć najwięcej jakości z YouTube. :)

- słuchamy w trybie full screen

- wyłączamy adnotacje

- ustawiamy najwyższy możliwą jakość, czyli np. 1080p bez "Automatyczna"

 

Warto też pobawić się ustawieniami karty sieciowej. :) Na jakimś prostym modelu Wi-Fi Qualcomm najlepiej wypadło:

- Receive buffers: 64

- Transmit buffers: 64

- 802.11n preamble: Long only

- reszta jak domyślnie

Wcześniej miałem zmaksymalizowane bufory do 512, co było bez sensu, bo tylko przydzielało więcej pamięci karcie, a niczego nie przyspieszało. Pewnie pozostałość po czytaniu poradników z innej branży. ;) Niższe wartości buforów dawały mi już wrażenie dźwięku idącego w szorstkość, mniej płynnego.

Natomiast o co chodzi z opcją nr 3. To jest bardziej generalne zalecenie, żeby nie zostawiać karcie wyboru, że coś może być tak, albo siak. Wszelkim auto-detect, auto-adjust mówimy nie. Parametry mają być na sztywno, żeby jak najmniej procesów obliczeniowych i optymalizacyjnych towarzyszyło transferowi danych. Dlatego przestawiłem z "Long and short" na "Long only". Karty innych firm potrafią mieć dużo więcej takich opcji. Oczywiście mam powyłączane cudactwa niepotrzebne w codziennym użytkowaniu jak hotspot, Bluetooth czy dodatkowe protokoły niepotrzebne do audio.

Edytowane przez majkel
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzień dobry wszystkim!

 

Dziękuję za wartościowy wątek.

Mam tylko jedno pytanie.

W mojej konfiguracji Foobara, korzystam z  wtyczki Asio -ASIO4ALL v2 , oraz driverów Asio polecanych do daca z kością Sabre, tj.  TeraLink-X2 USB Audio ASIO .

Czy ustawienie parametrów i wyjścia przez  Wasapi,  pomija zainstalowane Asio?

Bo jeśli nie, to jak rozumiem dżwięk po WASAPI, ponownie korzysta z " obróbki" Asio.

Fachowców proszę o sugestię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asio i Wasapi to różne typy połączeń więc albo używasz jednego albo drugiego.

 

Asio zostało stworzone pod rynek pro: studio nagraniowe i koncerty z myślą o minimalizacji opóźnień i np obsłudze wielu ścieżek

 

Wasapi to rozwiązanie microsoftu wprowadzone przy windows vista i robi w zasadzie to samo co asio tylko, że zamiast nacisku na niskie opóźnienia stawia bardziej na jakość i stabilność połączenia. Oferuje też tryb exclusive którego asio nie posiada. Teoretycznie wasapi jest bardziej audiofilskie ale w praktyce różnica między nimi może być trudna, żeb nie powiedzieć że niemożliwa do uchwycenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za odpowiedzi.

W ustawieniach  Foobar Output Device mam oczywiście ustawione  Wasapi event z " wątkowymi" parametrami,

natomiast w  ustawieniach  Foobar Output  Asio  są  Asio drivers   ASIO4ALL v2 , oraz  TeraLink-X2 USB Audio ASIO , stąd moje pytanie i wątpliwość.

To taka sama analogia jak dokoptowanie  driverów Kernela do biblioteki Foobara, pomimo, że z niego nie korzystamy, jako  ścieżki wyjścia. A obecność dll - eli Kernela wydają się być potrzebne.

1.jpg.a30705ce4641205c36c4ca45930e5078.jpg

Edytowane przez Broda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, markp napisał:

Ja nie korzystam z ASIO4ALL, mam zainstalowane ASIO do XMOS USB DAC. Po ustawieniu na wyjściu Foobara trybu WASAPI, driver XMOS jest nieaktywny. Prawdopodobnie jest tak samo z ASIO4ALL.

 

2020-05-30.png

Testowałem to coś w wersji dla Singxer SU-1, którego nie mam, ale mój konwerter może pracować na jego sterownikach. Jak ktoś ma Windows 10, to radzę wywalić ten typ sterownika i przejść na 3.34.0 dostępny np. na YBA Acoustics. To jest jakaś nakładka, która w sumie robi nie wiadomo co, bo w najlepszym ustawieniu foobar2000 na ASIO gra tak samo jak na Direct Sound. :) Z WASAPI nieco lepiej, tylko nie wiedzieć czemu nadal ustawienia tego appletu wpływają na dźwięk. Pewnie dlatego, że komponent ASIO "żyje" i coś miesza w foobarze. Do starszych Windows niż Vista może to dobre lub konieczne, ale do obsługujących WASAPI - nie.

 

Aha, i komponent foo_asio_cośtam wywalić przy sterach 3.34.0. Będzie lepiej.

Edytowane przez majkel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.05.2020 o 17:18, majkel napisał:

Jak ktoś ma Windows 10, to radzę wywalić ten typ sterownika i przejść na 3.34.0 dostępny np. na YBA Acoustics.

 

Pobrałem ten sterownik i zainstalowałem na Windows 10. Niestety, mój DAC (SMSL Idea) nie współpracuje z tym sterownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, markp napisał:

 

Pobrałem ten sterownik i zainstalowałem na Windows 10. Niestety, mój DAC (SMSL Idea) nie współpracuje z tym sterownikiem.

Może masz U8, a nie U208? Poza tym jest z tym sporo kołomyi, bo ten sterownik ASIO trzeba usunąć deinstalatorem, który się znajduje w jego katalogu, dopiero Windows przestanie go widzieć i znajdować np. jako najlepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wewnątrz jest - "To druga generacja mikro-kontrolera USB XMOS XU208".

Cytat z tego testu: https://stereoikolorowo.blogspot.com/2018/03/mobilny-wzmacniaczdac-dsd-smsl-idea.html

Usunąłem poprzedni sterownik w ten sposób, wyczyściłem rejestry systemowe i po restarcie zainstalowałem 3.34.0 z YBA Acoustics.

Niestety ten sterownik nie komunikuje się z SMSL Idea.

 

2020-06-01 (1).png

2020-06-01 (2).png

2020-06-01.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, ale czy w ogóle nie pojawia się nowy sterownik dźwięku w Windows? Bo to, że sterowniki XMOS 3.34.0 nie współdziałają z tym modułem powyżej, ale to nie jest żadna wada. Mam podstawy sądzić, że ta nakładka ASIO z pierwszego obrazka to "pic na wodę fotomontaż", bo np. foobar2000 obsługuje przełączanie między formatem 16 i 24 bity w locie na 3.34.0, a na tych "nakładkowych" trzeba go restartować. Bufory sprzętowe WASAPI też można ustawiać dowolnie długie, co by wskazywało, że to co foobar2000 widzi jako bufor sprzętowy przy sterowniku "a la Singxer" to de facto bufor software'owy w Windows, a nie pamięć danych XMOSa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, no i potrzebny jest działający kontroler audio, tam bliżej końca menedżera na dole, a jeśli u góry pojawia się jakieś skonfliktowane urządzenie USB, które u mnie wyskakuje jako SkySong, to trzeba je wyłączyć. Bez wyłączenia go dźwięk będzie nieco gorszy. Odinstalowanie nie ma sensu, bo wypięciu i ponownym wpięciu znowu się tam pojawi jako skonfliktowane, a wyłączenie zostaje zapamiętane. U mnie w ogóle XMOS na sterach 3.34.0, ale też jakichś starszych oryginalnych, pojawia się jako Głośniki USB i wskakuje na domyślne 100% głośności, co jest oczywiście dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz SMSL DFU to u góry. Wtedy będziesz miał identyczną sytuację z XMOSem jak jest u mnie i prawdopodobnie też sposób reagowania i zakres ustawień foobar2000 ten sam działający.

 

Tak na razie wspomnę, że znowu wyszło, iż w pewnych obszarach jest o jeden most za daleko. Całą magię bowiem robiła kombinacja priorytetu wątku 1 z MMCSS <empty>, do tego inne drobiazgi do tej pory nie wspominane. Jak będę miał czas, to zrobię znowu update na pierwszej stronie.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

10 godzin temu, markp napisał:

Tak zrobiłem, ale sytuacja nie zmieniła się. Ten nowy sterownik nie działa.

Dźwięku Windows też nie ma? No bo Windows teraz ma chodzić po Direct Sound, a foobar2000 z DS lub WASAPI (preferowane). ASIO w foobarze z tym sterownikiem nie działa. Można cały komponent wywalić, o ile zadziała Ci przez WASAPI z nowym sterownikiem. Oczywiście nie mam pojęcia, co zaimplementowała firma SMSL. Na oryginalnych sterach XMOS działają mi wszelkie niezależne konwertery sprzedawane na przykład na Ali.

Edytowane przez majkel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, markp napisał:

Znudziła mi się ta zabawa, nie warta zachodu.

Po czym zrzucił flaki na płyty i kupił tani odtwarzacz cd, a do strimowania japko...następnie żył długo i jeśli nie wchodził na forum - względnie szczęśliwie😎

Edytowane przez audionanik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, audionanik napisał:

Po czym zrzucił flaki na płyty i kupił tani odtwarzacz cd, a do strimowania japko...następnie żył długo i jeśli nie wchodził na forum - względnie szczęśliwie😎

Tak sobie tłumacz trzykrotne przepłacenie za notebooka. :D Problemy powyżej występują, gdy masz własny pomysł na XMOSa na pokładzie zamiast jakiegoś oklepanego szablonu do kupienia w wielu odmianach na portalach aukcyjnych. Mój konwerter spokojnie może udawać Singxera i jechać na tych nakładkowych sterownikach, ale XMOSowe oryginały też chodzą, i jakby lepiej. Natomiast może być tak, że tego typu kompatybilność nie zachodzi w drugą stronę. W każdym razie dziękuję @markp za wnikliwe sprawdzenie i feedback.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Xmosach  świat się nie kończy, ale na Foobarze tak ! :)

Dlatego  " pionierskie"  ale jednocześnie dośc uniwersalne zalecenia  jego ustawień,  są zawsze poszukiwane.

Mam na myśli ustawienia na tyle uniwersalne, by były wskazaniem dla wielu modeli  Dac.

Na forum Foobara od lat toczą się mniej lub bardziej twórcze dyskusje, a i tak 95% użytkowników Foobara, po zainstalowaniu, niczego nie dotyka w jego domyślnych ustawieniach - bebechach, raczej liftinguje go wizualnie.

( wiejski tuning a i tak czerwone jeżdżą szybciej)

Dla mnie końcem dyskusji o setupie Foobara, będą sugerowane  porównania procesorów i Ram-u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, majkel napisał:

W każdym razie dziękuję @markp za wnikliwe sprawdzenie i feedback.

 

Tytułem końcowego wyjaśnienia; w końcu Foobar zagrał z tym sterownikiem 3.34.0 przez WASAPI. Ale otwarcie przeglądarki czy tylko zmiana przeglądanej strony powodowała zatrzymanie odtwarzania. Dlatego zrezygnowałem z tego sterownika i pozostałem przy oryginalnym. Być może na innym PC będzie działał prawidłowo z SMSL Idea. Podobnie aktualizacje Windowsa nie na każdym PC sprawiają problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, majkel napisał:

Tak sobie tłumacz trzykrotne przepłacenie za notebooka.

Żydzenie na „notebooka” ze stabilnym i poprawnie działającym bezobslugowym systemem jest bardzo zabawne, szczególnie w gronie osób, które więcej wydają np. na kable ic grające gorzej niż cordial za stówkę już z konfekcją.

Jak widzę tą fubarowo-łindiłsową komedię pomyłek z wtyczkami, ustawieniami, sterownikami, to jakoś nie czuję że przepłaciłem. Poza tym urządzenie z uac2 i normalnie działającym odtwarzaczem można chyba kupić  dość tanio.:D

No ale co kto lubi - fani tuningu fiata 126p też mają co robić i też mają wyniki.

Fanom odtwarzania muzyki z okien proponuję dla wytchnienia opracowanie drona na bazie blendera ręcznego.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@audionanik przecież apple to zamknięty ekosystem w którym da się zrobić tylko tyle ile przewidział producent. Tak jak @majkel napisał, albo Ci się to podoba albo nie ale nie możesz nic z tym zrobić. Windows jakkolwiek nie byłby ułomny pozostawia Ci duże pole manewru na dobre i złe. Nawet jeśli, podkreślam JEŚLI apple ma lepiej zrobione audio niż da się wycisnąć z windowsa to nadal nie jest to dla mnie żadna alternatywa bo jako komputer apple jest dla mnie bezużyteczny. Na domowym desktopie gram w gry których nie ma na applu, a na służbowym lapku którego też czasami używam w roli transportu do daca, również jest na windzie ponieważ w pracy używamy programów które są tylko i wyłącznie pod windą.

Edytowane przez Spawn
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności