Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Rekomendowane odpowiedzi

Radzę jeszcze spróbować w połączeniu z fidelizer: https://www.instalki.pl/programy/download/Windows/multimedia_inne/Fidelizer.html :)

 

"Foobar Majkela" jest bardzo dobry, bo przede wszystkim ożywia przestrzeń i źródła, które w wersji "Vanilla" były zawsze takie zmatowione. Wzrasta niewątpliwie rozdzielczość dźwięku, co dobrze słychać w przypadku trąbek, saksofonów, perkusji, wzbogaconych o wyższe harmoniczne, które nadają im odpowiedniej wyrazistości, większego całościowego udziału sopranów. To przekłada się na lepsze odzwierciedlenie zarejestrowanego w nagraniu otoczenia. Jest ono "oczyszczone" i przez to mamy możliwość prześledzenia "wędrówek" dźwięków, ich odbić, przenikania się aż po całkowite wygaśnięcie jeśli jest dokonane w pomieszczeniach. Dzięki czemu łatwiej można sobie wyobrazić jego kubaturę oraz specyfikę, gdy było to wnętrze świątyni. 

 

Roon w porównaniu z foobarem prezentował jeszcze większe nasycenie źródeł, ich bliższą lateralizacje na scenie. Były one też większe niż te z foobara i bardziej czarowały mnie soczystością barw oraz blaskiem, m.in. skrzypiec. Źródła z Roona wydawały się również bardziej masywne i mniej nośne niż na "foobarze majkela", oferującego w zamian szersze i zdecydowanie głębsze sceny, jeśli tak zostały zarejestrowane. Charakter jest bardziej koncertowy. 

 

Dla mnie jeszcze foobar jeszcze nigdy nie grał tak zadowalająco, szczególnie w muzyce filmowej oraz symfonice. 

Edytowane przez Tytus1988
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten foobar majkela jest konkretnie pod jakiś konkretny rodzaj muzyki czy wszystko dobrze na nim zagra? jak rock/metal? aż tak bardzo wzrasta napowietrzenie?

Edytowane przez deftones9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Compton mam następujące sugestie:

1. przestaw filtr w DACu z Apodizing na jakiś odpowiednik Linear Slow Roll-off. Gdzieś pisałeś, że używasz Apodizing, a on u mnie właśnie "spuszcza powietrze" z basu. Zresztą u mnie od przestawiania przestrzeni to są właśnie filtry cyfrowe. Przykładowo:

- Minimum Fast Roll-Off, wielka szeroka przestrzeń, ale cała blisko, jak siedzenie w pierwszym rzędzie w kinie

- Brickwall, najbardziej zanurza w muzyce, ale jakaś taka ponura barwa dźwięku, rozdzielczość nie z tych topowych, świetny PRAT

- Linear Fast Roll-Off dobrze fokusuje, ale dystans do muzyki robi za duży, i trochę głucho gra

- Minimum Slow - szeroko i bezpośrednio jednocześnie. Dobra plastyka i czystość tła, ale wolę więcej wysycenia średnicy i ogólnej tkanki, co daje mi Linear Slow

Jak coś pozmieniam w systemie gdziekolwiek, to na końcu zawsze sobie przelecę po filtrach cyfrowych, jako tym ostatnim szlifie.

2. Jak chcesz zamienić głębię na impakt, to usuń Kernel Streaming. Tylko że dźwięki staną się jednocześnie masywne i sprasowane, odczuwalne też bliżej. Góra nie będzie tak rozbudowana bez Kernel Streaming. Ogólnie to Kernel Streaming robi tą głębię źródeł pozornych i przestrzeni. Poziom impaktu mnie w pełni zadowala, więc słucham z KS.

3. Możesz pojechać suwakiem bufora w prawo. U mnie ciekawe rzeczy ostatnio działy się nawet w zakresie 8-9s. Jak jest za mały bufor czasowy, to dźwięk jest chudy albo natarczywy, albo krawędziujący i "nabłyszczony".

20 minut temu, deftones9 napisał:

Ten foobar majkela jest konkretnie pod jakiś konkretny rodzaj muzyki czy wszystko dobrze na nim zagra? jak rock/metal? aż tak bardzo wzrasta napowietrzenie?

Audioslave, Body Count, Pearl Jam, Three Days Grace czy Metallica brzmią wybornie. Symfonika i elektronika też. Nie celowałem w jakiś konkretny gatunek.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@deftones9 w zależności od nagrania wzrasta znacznie. Nagrania koncertów na żywo rockowych i metalowych powinny bardzo miłe zaskoczyć wielkością sceny, holografią, gradacją planów, oddaleniem źródeł względem siebie... nie wyobrażam słuchania muzyki na foobarze bez tej modyfikacji od klasyki po rock i metal. Jednak całościowo przekaz będzie lżejszy od tego na Roonie+Tidal.

 

@Compton  zależy od słuchawek, ale przy bardzo przestrzenie grających, jak AKG, jest to odczuwalne. Jednak ze względu na całościowe SQ, spójność, trójwymiarowość i w mojej ocenie mimo wszystko większą naturalność płynącą z takiej prezencji, zaakceptować złagodzenie kicka na basie oraz oddalenie względem pierwszego planu. W jazzie może to trochę psuć intymny klimat, do jakiego się przyzwyczailiśmy. Jednak można szybko się z tym oswoić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to jest kwestia przyzwyczajeń i oczekiwań też. Od zarania dziejów mojego audio walczyłem z czymś takim, że mi dźwięk ze słuchawek, w części lub cały, wchodzi do głowy. Dla mnie to jest niekomfortowe. Nawet wokalistę wolę mieć przed sobą. Oczywiście wszystko to z zachowaniem gradacji planów i holografii. 

 

Z innej beczki - czy ktoś porównywał plik FLAC do jego wersji rozpakowanej do wave?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Tytus1988 napisał:

@deftones9 w zależności od nagrania wzrasta znacznie. Nagrania koncertów na żywo rockowych i metalowych powinny bardzo miłe zaskoczyć wielkością sceny, holografią, gradacją planów, oddaleniem źródeł względem siebie... nie wyobrażam słuchania muzyki na foobarze bez tej modyfikacji od klasyki po rock i metal. Jednak całościowo przekaz będzie lżejszy od tego na Roonie+Tidal.

 

@Compton  zależy od słuchawek, ale przy bardzo przestrzenie grających, jak AKG, jest to odczuwalne. Jednak ze względu na całościowe SQ, spójność, trójwymiarowość i w mojej ocenie mimo wszystko większą naturalność płynącą z takiej prezencji, zaakceptować złagodzenie kicka na basie oraz oddalenie względem pierwszego planu. W jazzie może to trochę psuć intymny klimat, do jakiego się przyzwyczailiśmy. Jednak można szybko się z tym oswoić.

To jeszcze do przetestowania takie "drobne szlify" na ostatnio publikowanych ustawieniach. Ciekawy jestem wniosków tym razem. :) Dla mnie jednoznaczny progres i prawdopodobnie finał w temacie. Zostanie tylko zrobić porządek w wątku.

buff1.png

buff2.png

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do podziękowań! Rewelka,, do tej pory słuchałem przez ASIO i było dobrze, jednak z tak ustawionym WASAPI jest znacząco lepiej.

Dzięki również dla @Tytus1988 za podzielenie się info nt. Fidelizer-a. Serio musicie go wypróbować, w trybie purity scena wgłąb na moich gs1000i tak jak i separacja wskoczyły na poziom do tej pory nieosiągalny. Polecam bardzo!

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, majkel napisał:

"drobne szlify"

No Panie! przestawienie na 50ms już całkiem pozmieniało. Dodam że akceptacja ustawień u mnie działa w locie, tak wiec od razu rzucają się w oczy różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Weird_O napisał:

Dołączam się do podziękowań! Rewelka,, do tej pory słuchałem przez ASIO i było dobrze, jednak z tak ustawionym WASAPI jest znacząco lepiej.

Dzięki również dla @Tytus1988 za podzielenie się info nt. Fidelizer-a. Serio musicie go wypróbować, w trybie purity scena wgłąb na moich gs1000i tak jak i separacja wskoczyły na poziom do tej pory nieosiągalny. Polecam bardzo!

Zanim zainstaluję tego Fidelizera - na czym polega jego działanie? To jest apka, która siedzi w tle, czy plug-in do zmiany ustawień Windows? Chodzi o to, czy jego wpływ jest tylko gdy jest włączony, czy mi namiesza w ustawieniach Windy, a po odinstalowaniu dopiero posprząta po sobie (o ile w ogóle)?

 

1 minutę temu, espe0 napisał:

No Panie! przestawienie na 50ms już całkiem pozmieniało. Dodam że akceptacja ustawień u mnie działa w locie, tak wiec od razu rzucają się w oczy różnice.

Ja muszę dać Apply, żeby usłyszeć wpływ jakiejś zmiany. No właśnie wczoraj bawiąc się doborem komponentów do ampa doszedłem do takiej konfiguracji, na której usłyszałem jednoznaczną monotoniczność funkcji przesuwania bufora - im dalej w prawo tym gorzej, tylko że to psucie dźwięku ma swoje różne, czasem pokrętne objawy, że niby coś lepiej, ale nie. Natomiast podbicie bufora WASAPI o jeden przy zminimalizowanym głównym to w audiofilskiej skali przepaść dla mnie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, majkel napisał:

Ja muszę dać Apply

Tez muszę dać apply, lecz nie przerywa mi to dźwięku (utwór leci dalej). Może to normalne ale zawsze mi wywalało błąd i stop playback na innych sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@majkel apropo kernel streaming to chodzi o jakieś ustawienie czy wtyczke zamiast wasapi? Pytam bo wrzuciłem wczoraj jakąś wtyczke kernel streaming i dźwięk zrobił się bardzo ziarnisty i nieprzyjemny. Wasapi zdecydowanie lepiej.

 

Swoją drogą jak kilka lat temu słuchałem z komputera w czasach windowsa xp albo 7 bo nie pamiętam to używałem winampa z wtyczką, jeśli dobrze pamiętam Maiko Wasapi w której po włączeniu daca włączałem ręcznie tryb exclusive co blokowało go na sztywno z winampem i wszystkie inne źródła dźwięku byly ignorowane. Nawet kontrola głośności w winampie i windowsie przestawała działać tylko była na sztywno. Próbowałem to znaleźć ale to już chyba nie będzie działać pod win10.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Spawn napisał:

@majkel apropo kernel streaming to chodzi o jakieś ustawienie czy wtyczke zamiast wasapi? Pytam bo wrzuciłem wczoraj jakąś wtyczke kernel streaming i dźwięk zrobił się bardzo ziarnisty i nieprzyjemny. Wasapi zdecydowanie lepiej.

 

Swoją drogą jak kilka lat temu jak słuchałem z komputera w czasach windowsa xp i 7 to używałem winampa z wtyczką, jeśli dobrze pamiętam Maiko Wasapi w której po włączeniu daca włączałem ręcznie tryb exclusive co blokowało go na sztywno z winampem i wszystkie inne źródła dźwięku byly ignorowane. Nawet kontrola głośności w winampie i windowsie przestawała działać tylko była na sztywno. Próbowałem to znaleźć ale to już chyba nie będzie działać pod win10.

Kernel Streaming to dodatkowy dll. W wątku jest wcześniej opisane jak go dodać. Jego obecność lub brak to rzecz niezależna od ustawień oraz faktu, że trzeba słuchać przez WASAPI event. :)

5 minut temu, espe0 napisał:

Tez muszę dać apply, lecz nie przerywa mi to dźwięku (utwór leci dalej). Może to normalne ale zawsze mi wywalało błąd i stop playback na innych sprzętach.

U mnie nic nie przerywa, ani nie wywala. Stąd mogę szybko i w locie oceniać wpływ zmian ustawień. Nie dotyczy rzeczy wymagających restartu foobara.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, majkel napisał:

Zanim zainstaluję tego Fidelizera - na czym polega jego działanie? To jest apka, która siedzi w tle, czy plug-in do zmiany ustawień Windows? Chodzi o to, czy jego wpływ jest tylko gdy jest włączony, czy mi namiesza w ustawieniach Windy, a po odinstalowaniu dopiero posprząta po sobie (o ile w ogóle)?

 

Wiem tylko tyle, że po reboocie trzeba go od nowa włączać więc raczej nie zmienia niczego na stałe. Po prostu "zabija" zbędne procesy w tle i nadaje priorytet aplikacji muzycznej (np. foobar), którą wybierasz ręcznie. Działa sobie w tle, proces jest widoczny w menagerze, w każdej chwili można go "ubić" i wszystko wraca do normy. 

Edytowane przez Weird_O
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Weird_O napisał:

 

Wiem tylko tyle, że po reboocie trzeba go od nowa włączać więc raczej nie zmienia niczego na stałe. Po prostu "zabija" zbędne procesy w tle i nadaje priorytet aplikacji muzycznej (np. foobar), którą wybierasz ręcznie. Działa sobie w tle, proces jest widoczny w menagerze, w każdej chwili można go "ubić" i wszystko wraca do normy. 

To aż Menadżera Zadań trzeba odpalać, żeby go ubić? Nie ma interfejsu, choćby w System Tray, żeby tam wejść i go wyłączyć? Sorry za te pytania, ale już raz jeden voodoo-program kiedyś sobie zainstalowałem, a potem dziękowałem Bogu, że komputer jeszcze wstał, żebym mógł to dziadostwo odinstalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Weird_O cieszę się, że uzyskałeś zadowalającą poprawę dźwięku :)

 

@majkel komputer spokojnie wstaje, nie miałem z nim żadnych problemów. Wątek jemu poświęcony jest m.in. na as: https://www.audiostereo.pl/topic/117660-fidelizer-darmowe-voodoo-czy-użyteczny-progs/

 

Ingeruje w procesy w win, ale zaryzykowałem i narazie jest ok. Według mnie zmiana dźwięku była warta podjętego ryzyka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Weird_O napisał:

Dołączam się do podziękowań! Rewelka,, do tej pory słuchałem przez ASIO i było dobrze, jednak z tak ustawionym WASAPI jest znacząco lepiej.

 

 

ASIO czy ASIO4ALL?

Czy mogę zainstalować WASAPI pod swojego M2Techa zamiast ASIO? Czy będzie to miało sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od początku grałem na niskim buforze, ale mimo całkiem dobrej konfiguracji sprzętu, przy przeglądaniu stron często mi zrywa. Z tego względu wróciłem na chwilę do Tidala, ale to jednak inne granie. Zacząłem się znowu przyzwyczajać do grania z plików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, majkel napisał:

To jeszcze do przetestowania takie "drobne szlify" na ostatnio publikowanych ustawieniach. Ciekawy jestem wniosków tym razem. :) Dla mnie jednoznaczny progres i prawdopodobnie finał w temacie. Zostanie tylko zrobić porządek w wątku.

buff1.png

buff2.png

@majkel, wrócił mi kick na basie!

Wyszło pewnie mimo chodem, ale dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, krz napisał:

Ja od początku grałem na niskim buforze, ale mimo całkiem dobrej konfiguracji sprzętu, przy przeglądaniu stron często mi zrywa. Z tego względu wróciłem na chwilę do Tidala, ale to jednak inne granie. Zacząłem się znowu przyzwyczajać do grania z plików.

 

Robiłem porównanie między OST DOS2 z samego Tidala Hifi oraz plikami, jakie pobrałem z załączonego do płyty winylowej kodu i jakość empetrójki przez foobara majkela. SQ mp3 było lepsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Tytus1988 napisał:

 

Robiłem porównanie między OST DOS2 z samego Tidala Hifi oraz plikami, jakie pobrałem z załączonego do płyty winylowej kodu i jakość empetrójki przez foobara majkela. SQ mp3 było lepsze. 

Podobno Tidal leci w kulki, i potrafią wrzucać co popadnie, nawet mp3 przekonwertować do FLAC, żeby tylko coś udostępnić. Dlatego do "krytycznego" słuchania preferuję pliki, a nawet ripy płyt CD, które dokładnie wiem, czym są. W celach poznawczych buszuję po YouTube. Jakość od 720p w górę potrafi brzmieć naprawdę satysfakcjonująco. Może po prostu Firefox ma dobrze zintegrowane audio z Windows 10? Tutaj taka ciekawostka - YouTube lepiej brzmi na full screen, nawet gdy to jest "samo audio". Podejrzewam, że FF używa wtedy inaczej zasobów Windy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Tytus1988 napisał:

 

Robiłem porównanie między OST DOS2 z samego Tidala Hifi oraz plikami, jakie pobrałem z załączonego do płyty winylowej kodu i jakość empetrójki przez foobara majkela. SQ mp3 było lepsze. 

Zgadza się. Ja się długo broniłem przez streamingiem, ale jak już poszedłem w Tidala, to dopiero teraz wróciłem na nowo do plików. I kolejny powrót do Tidala nie jest już taki prosty. Ale jednak to wygoda w dostępie do muzyki. No i mi nie zrywa grania jak w foobarze.

A mój tor może i pozwoli wyłapać różnice w jakości, ale nie na tyle by się jakoś specjalnie tym przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Compton napisał:

@majkel, wrócił mi kick na basie!

Wyszło pewnie mimo chodem, ale dzięki :)

Cieszę się wraz z Tobą. :) U mnie też na pewno poprawił się impakt, ale najbardziej zwróciłem uwagę na lepszą gradację przestrzenną w sensie bliżej-dalej. Poszło w obu kierunkach oraz pojawiła się wyraźna informacja na temat kąta mikrofonów, tzn. jak coś było np. nagrane dwoma to czuć to sklejenie dwóch perspektyw w odbiorze sceny.

EDIT

Zabawa Fidelizerem odbyta. Przeczytałem również jego dokumentację. Tak jak się spodziewałem - miesza między innymi poprzez MMCSS. Oprócz tego ingeruje w latencję zegara systemowego. Dowiedziałem się przy okazji, że ta najmniejsza jest najlepsza dla dźwięku. Co do mieszania w MMCSS - Fidelizer optymalizuje profil Audio i rzeczywiście, tenże profil gra znacznie lepiej niż na surowo, i niemal zbliża się do tego, co oferuje MMCSS w trybie <empty> w foobarze. Natomiast informacja na temat sensu skrócenia latencji przydała mi się do kolejnego eksperymentu.

 

Wracając do Fidelizera - przeleciałem różne ustawienia, do ekstremalnych włącznie. Na najlepszym przegonił moje dotychczasowe ustawienia (z pominięciem akapitu powyżej) mniejszą granulacją dźwięku. Tzn. nie przegonił, tylko wzbogacił, bo foobar2000 działał według nich. Natomiast jak zrobiłem to, co radzą w PDFie odnośnie foobara, to usłyszałem efekt nadmiernej wręcz gładkości oraz jak by włączyć Xtreme3D na starej empetrójce przy jednocześnie wcale nie takiej dużej przestrzeni. Wróciłem do swoich ustawień z zadowoleniem. Fidelizerowi na razie podziękuję, choć trzeba przyznać jego wkład w dalsze eksperymenty, bo coś tam mi dał usłyszeć.

 

Edytowane przez majkel
Te mody nie przeszły próby czasu.
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@majkel dziękuję za zbadanie sprawy i cieszę się, że przyczyniło się to do ulepszenia foobara :) Jutro z rana sprawdzę chętnie wspomniane modyfikacje. 

 

Ze wspomnianym albumem mp3 było tak, że wcześniej SQ miał słyszalnie gorsze od Tidala Hifi (m.in. głębia, wypełnienie, dociążenie, separacja, różnicowanie, sceniczność, holografia) i po tym pierwszym porównaniu więcej go nie tykałem przez kilka miesięcy, aż do tej pory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności