Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, majkel napisał:

1. W sekcji Playback\Output ściągamy i instalujemy najnowszy (z 2012) plug-in WASAPI


Najnowszy plug-in WASAPI jest z 2017 r.

https://www.foobar2000.org/components/view/foo_out_wasapi

 

7 godzin temu, majkel napisał:

a dla event 0 (słownie: zero). Pomysł bufora dla event jest skądinąd co najmniej dziwny, ale to jak ktoś chce, to podyskutujemy później.


Jak wpiszę wartość 0, to Foobar przestaje odtwarzać. Minimalna wartość przy której Foobar gra wynosi 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.03.2020 o 00:46, markp napisał:

Jak wpiszę wartość 0, to Foobar przestaje odtwarzać. Minimalna wartość przy której Foobar gra wynosi 4.

U mnie gra, zresztą wycofałem rekomendację na ten temat i wyedytowałem posta, bo zauważyłem, że zwiększanie obciążenia komputera może spowodować zakłócenia na małych wartościach. Niby jest wrażenie bliskiej obecności, ale dźwięk chropawy, czyli ledwo wyrabia. To jest w ogóle dziwne ustawienie, bo u mnie gra 0 do iluś tam, potem20-24 zrywa, 25 jest OK, 26-28 gra ale gorzej, wyżej zrywanie i potem 30-34 znowu gra.

Edytowane przez majkel
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gram na Nuforce DAC-80, a wiadomo powszechnie, że to problematyczny DAC. Standardowo ustawiony event na 25 gra, ale słychać chwilami trzaski. Ustawiam ten parametr trochę wyżej, około 30 i jest ok. Na O i niżej 25, zrywa odtwarzanie po kilku sekundach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem wg. Twojego poradnika. Dźwięk się trochę wychudził, ale dostał więcej detalu. Taki sam efekt bez wychudzenia przekazu mam na wtyczce KS (Kernel streaming output). Może idzie to dociążyć kablem usb, ale ja niestety mam xmos,a przez pcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy faktycznie odczuwacie jakieś różnice w dźwięku (więcej detalu etc.) zmieniając nieznacznie ustawienia danego programu, w tym wypadku foobar'a lub odpalając raz foobar'a, innym razem np. winamp'a, vlc, aimp'a, wmp itd. (biorąc pod uwagę, że wszelkie eq itp. są wyłączone)?

Edytowane przez greg_jg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, greg_jg napisał:

Wy faktycznie odczuwacie jakieś różnice w dźwięku zmieniając nieznacznie ustawienia danego programu, w tym wypadku foobar'a lub odpalając raz foobar'a, innym razem np. winamp'a, vlc, aimp'a, wmp itd. (biorąc pod uwagę, że wszelkie eq itp. są wyłączone)?

Tak. Zresztą weź pod uwagę, że jak korzystasz z warstwy Direct Sound, bez wtyczek WASAPI, ASIO, itp. to nie słuchasz bit-perfect tylko z ditheringiem. Jak jeszcze dołożysz fakt, że bez ingerencji ręcznej w ustawienia miksera Windows wszystko jest resamplowane do 16bit/48kHz, to masz de facto wszystko sprowadzone do tego samego, dość niskiego poziomu jakości. Ja mam ustawiony tryb udostępniania na 16 bit/44.1kHz w mikserze, bo praktycznie tylko takie pliki posiadam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zrobiłem "na sobie" krótki test z wykorzystaniem fooobar'a, aimp'a (na wszystkich trybach od DS, ASIO, WASAPI - event, push), VLC, Winamp'a i nie odczułem różnic, za wyjątkiem VLC, który odtwarzał dźwięk ciszej, pomimo ustawienia wszystkich programów z wyłączonym EQ i głośności na 100%.

Źródło: pliki flac z posiadanych przeze mnie płyt cd o najwyższej dynamice (Sade - Diamond Life (1984 r.), Dire Straits - Brothers in Arms (1985 r.)) + Aune S6 Pro (BAL) + Hifiman Sundara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ustawienia @majkela zdecydowanie się sprawdziły. Jest ewidentnie więcej powietrza i głębi. Przypuszczać można, że nie w każdym układzie zmiany będą wyraźne. U mnie Auralic Vega ma swój własny układ USB, nie XMOS (dla mnie najlepszy jaki dotychczas słyszałem) a majkel widocznie ma bardzo dobrze zrobionego XMOS 208, więc podatność na korekty też duża.

Edytowane przez dj1978
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, dj1978 napisał:

U mnie ustawienia @majkela zdecydowanie się sprawdziły. Jest ewidentnie więcej powietrza i głębi. Przypuszczać można, że nie w każdym układzie zmiany będą wyraźne. U mnie Auralic Vega ma swój własny układ USB, nie XMOS (dla mnie najlepszy jaki dotychczas słyszałem) a majkel widocznie ma bardzo dobrze zrobionego XMOS 208, więc podatność na korekty też duża.

Jak najbardziej tak. W stosunku do fabryki mój XMOS ma poprawki zrobione przy zegarze obliczeniowym, obydwu do danych audio, zasilaniu oraz PLLu. W sumie 5 punktów ingerencji, na co poszło 10 elementów. Wersja płytki ze złoconymi ścieżkami, ale nie było to kryterium decydującym o wyborze układu. ;) Do tego testowałem optymalną geometrię przewodów I2S względem siebie, żeby zostawić najlepszą.

 

Jeszcze mi się przypomniał taki motyw, że obsłuchiwałem wszystkie gniazda USB z laptopa, i 2.0 grało gorzej od 3.0, a z tych ostatnich lepiej gra to, które ma bliżej do płyty głównej, czyli tu długość ścieżki do gniazda USB też ma znaczenie.

 

Sprawdzę te Kernel Streaming i ASIO raz jeszcze i dam znać, jak to się ma do WASAPI.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, espe0 napisał:

Spróbowałem wg. Twojego poradnika. Dźwięk się trochę wychudził, ale dostał więcej detalu. Taki sam efekt bez wychudzenia przekazu mam na wtyczce KS (Kernel streaming output). Może idzie to dociążyć kablem usb, ale ja niestety mam xmos,a przez pcie.

Dorzuciłem tego dll-a KS i jest poprawa! Gra mi teraz lepiej z włączoną kartą Wi-Fi niż poprzednio przy wyłączonej. Dźwięk jeszcze bardziej czytelny, bez resztek "poświaty".

Druga wiadomość jest taka, że największy rozmiar bufora WASAPI event, jaki znalazłem stabilny to 34. I nie ma znaczenia, że jakieś wartości spomiędzy 25 i 34 zrywały, bo tu żadnej logiki nie ma. :DUstawiłem tyle i jest właśnie gęsto i aksamitnie, ale też rozdzielczo i przestrzennie.

Dzięki wkładowi Kolegów w wątek mamy w niecałą dobę dalszy postęp w temacie foobara2000. 👍

Godzinę temu, audionanik napisał:

Majkel kup se japko:D

Jedno? Kupuję regularnie na kilogramy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od siebie dorzucę jeszcze żeby opcje: "Full file buffering up to(kb):"  zwiększyć do takiej wartości, żeby wczytywało możliwie cały plik do pamięci, przy dyskach talerzowych robiło to sporą robotę, przy wszechobecnych ssd może to już nie działa tak dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne wieści z frontu - Kernel Streaming odpadł w dalszych odsłuchach. Dźwięk jest nieco nerwowy, coś podobnego się dzieje jak na małym buforze WASAPI, tylko nie rozjaśnia przy okazji góry pasma, ale to wyszło po kolejnym "odkryciu" - włączamy MMCSS, ale tryb zamiast "Audio" dajemy "Q" (jedna duża litera). Na KSie już dało poprawę, ale usunięcie go dało dalszą. Czyli biorąc pod uwagę wszystko, co do tej pory zostało podane, wychodzi tak:

KS < KS + MMCSS "Q" < MMCSS "Q"

Ponadto sprawdziłem, że maksymalna wartość bufora WASAPI to 1000 dla każdego trybu. Push można tyle ustawić, natomiast na event nie udało mi się znaleźć wyższej działającej wartości niż 34, ale ze wspomnianą zmianą w MMCSS to już jestem w pełni usatysfakcjonowany. W wolnym czasie zrobię update pierwszego wpisu, żeby wszystko było w jednym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, PanWojtek napisał:

Nie jestem specem od trybów MMCSS ale zawsze wydawało mi się że najbardziej audiofilski powinien być tryb "pro audio"

Co wymyślił Microsoft to jedno, a co zaimplementowano w foobar2000 to drugie. Mam wrażenie, że ich interfejs nie jest tożsamy z wpisami możliwymi do rejestru Windows. Sam fakt ustawiania priorytetu ręcznie w postaci liczby świadczyłby o tym. Też nie jestem specem. 100% powyższego to empiria, co najwyżej inspirowana na etapie eksperymentu jakąś tam logiką inżynierską. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakkolwiek głupio by to nie brzmiało to jednak słychać różnicę pomiędzy "casualowym" outputem, a ASIO albo WASAPI (zakładając że ASIO działa bo u mnie np karta nie obsluguje próbkowania 192k Hz), ale żeby po usunięciu regulacji głośności coś miało się poprawić to miałbym problem z zaufaniem autorom foobara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Marek1415 napisał:

Jakkolwiek głupio by to nie brzmiało to jednak słychać różnicę pomiędzy "casualowym" outputem, a ASIO albo WASAPI (zakładając że ASIO działa bo u mnie np karta nie obsluguje próbkowania 192k Hz), ale żeby po usunięciu regulacji głośności coś miało się poprawić to miałbym problem z zaufaniem autorom foobara.

Poprawa pewnie znikoma, ale też zrobiłem to dla wygody, żebym sobie niechcący nie przestawił głośności. Mam jeszcze cyfrową w DACu (ustawioną na 100%) oraz analogową we wzmacniaczu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, tanatos72 napisał:

A dlaczego ławy a nie flaki? Pytam bo prawie wszystko mam we flakach.

Procek ma mniej roboty przy odtwarzaniu. Porównywałem FLAC i wav, i nawet level 0 grał mi gorzej niż wave. APE to już w ogóle marnie, co by źle świadczyło o kodzie dekompresora. Widocznie dekoder pogarsza sprawę. Mam miejsce na dysku, to sobie nie żałowałem. Przecież to tylko Red Book, żaden hi-res. :rolleyes:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, majkel napisał:

Procek ma mniej roboty przy odtwarzaniu. Porównywałem FLAC i wav, i nawet level 0 grał mi gorzej niż wave. APE to już w ogóle marnie, co by źle świadczyło o kodzie dekompresora. Widocznie dekoder pogarsza sprawę. Mam miejsce na dysku, to sobie nie żałowałem. Przecież to tylko Red Book, żaden hi-res. :rolleyes:

 

W dzisiejszych czasach nowoczesny procesor "męczy się" przy odtwarzaniu flac? Ciężko mi w to uwierzyć...15 lat temu mój komputer z tym nie miał problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności