Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Fanklub słuchawek ZMF


MFRD

Rekomendowane odpowiedzi

42 minuty temu, Qaz12 napisał:

Eikony grają czyściej od otwartych Ether Flow? Jak w tym porównaniu wypada scena?

Ktoś może słuchał ZMF Aeolus?

O Aeolus masz trochę wcześniej moje dość obszerne spostrzeżenia. Co do sceny w Eikon, to o nich też pisałem w tym wątku, ale niestety Ether Flow nie miałem okazji słuchać. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem dwa razy wątek i jedyna konkluzja jaką mam, to to, że Eikon i Aeolus to najlepsze słuchawki...😉

Mam w tej chwili Hifimany X i są dla mnie tak idealne, że nudne, brakuje mi trochę bardziej wyrazistej średnicy, przy szybszej muzyce dźwięk jakby zlewa się w papkę, słucham z Bursona 3xp.

Domyślam się, że Eikony mają mniejszą scenę i bardziej zaakcentowane skraje pasma niż Aeolusy?

Spotkałem się z opinią, że Atticus są pozbawione detalu, jak jest w innych ZMF?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Qaz12 napisał:

Przeczytałem dwa razy wątek i jedyna konkluzja jaką mam, to to, że Eikon i Aeolus to najlepsze słuchawki...😉

Mam w tej chwili Hifimany X i są dla mnie tak idealne, że nudne, brakuje mi trochę bardziej wyrazistej średnicy, przy szybszej muzyce dźwięk jakby zlewa się w papkę, słucham z Bursona 3xp.

Domyślam się, że Eikony mają mniejszą scenę i bardziej zaakcentowane skraje pasma niż Aeolusy?

Spotkałem się z opinią, że Atticus są pozbawione detalu, jak jest w innych ZMF?

Tak naprawdę żadne ZMF nie są słuchawkami ukierunkowanymi na detal i szczegółowość, choć powiedzenie, że czegoś im w tej kwestii brakuje to już krzywdzące słowa. Słuchałem Aeolus, Eikon i Auteur (w tej kolejności) i pod kątem słuchawek w podobnej półce cenowej faktycznie może nie są najbardziej detaliczne, ale też ten detal nie ginie. Po prostu ich charakterystyka jest taka, że jak coś ma być w tle, to w nim jest, a nie jest sztucznie pchane do przodu. Na ten przykład HD800S grają od Auteur szerzej, ale dużo bardziej płasko. Jest sporo więcej przestrzeni między bryłami instrumentów, ale te w Auteur są znacząco większe. Do tego Auteur lepiej wypełniają środek sceny, gdzie HD800S grają już mocno na boki. 

Eikon mają większą scenę od Aeolus,a przynajmniej ja tak to odbieram dlatego, że Aeolus mocno wypychają wokale do przodu i przybliżają pierwszy plan do słuchacza. Scena na szerokość pamiętam, że była dość wąska, bo trzymała się gdzieś w obrębie barków, ale wysoka i głęboka z dobrą definicją planów. Eikon grały od nich szerzej, ale nie tak bliskim pierwszym planem, co też wpływa na odbiór całościowy wielkości sceny. Powiedziałbym, że są to słuchawki tak od siebie różne, że można je spokojnie mieć obok siebie. Eikon to właśnie mocne rozciągnięcie skrajów pasma, akcent na sub-bas i niższy/średni sopran. Aeolus to akcent na mid-bas i wyższą średnicę, wygładzone na skrajach, cieplejsze i pełniejsze. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Vaiet napisał:

Na ten przykład HD800S grają od Auteur szerzej, ale dużo bardziej płasko.

Ciekawie się robi jak o tych samych słuchawkach pojawiają się skrajne opinie😉 - ZMF słuchałem co prawda tylko Atticus, ale obsłuchałem dziesiątki innych flagowych słuchawek i dla mnie HD800S mają jedną z najlepszych prezentacji głębokości sceny i jej wyśrodkowania🙂 Ostatnie co zapamiętałem, równoczesne porównanie z Meze Empyrean, z których przechodząc na HD800S prezentacja nabierała miłego zdystansowania. Intrumenty i wokal nie wchodziły już tak do oczu jak w Meze, które żeby było ciekawie nie uchodzą wcale za grające płaską sceną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich
Myślę nad zakupem słuchawek, pierwszych poważnych :) Jako że lubię bas to padło na fostex th900 lub inne eksperymenty ale odkąd poznałem troszkę lepiej słuchawki ZMF to zastanawiam się czy nie będą lepszym wyborem niż fostexy, nie ukrywam że zależy mi na basie i w tej kategorii głównie rozpatruję dane słuchawki. Mógł by ktoś porównać ZMF eikon i atticus do fostex th900 pod względem basów ? Był bym wdzięczny także za podpowiedź który z modeli ZMF wybrać jeżeli nie ustępują fostexowi pod względem basu. 
Eikony mają podobne przetworniki do fostexów więc powinny mieć pewne cechy wspólne ale z kilku opinii (nie z tego forum) wyczytałem że to Atticusy górują nad Eikonami pod względem ilości basu, zaczynam się w tym gubić :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Blind Joe Bas to nie jest jedna nuta o częstotliwości 40hz. Tylko całe spektrum od tzw subbasu, przez mid bas i bas wysoki. Przyjmuje się zakres pomiędzy 20h - 200hz, chyba reszta się tu ze mną zgodzi. Ale czy to liczyc do 200 czy do 300hz to już mniejsza o to, najważniejsze jest jak dane słuchawki odtwarzają całe to basowe spektrum, czy jest dość liniowe, czyli dobrze rozciągnięte, czy też ma braki/niesłyszalny subbas całkowicie, czy mocno podbity bas środkowy lub wysoki.

To wszystko powoduje  różne odczucia soniczne i jeden będzie wolał gdy całe pasmo basowe jest lekko, acz równo podniesione względem reszty spektrum jakie dane słuchawki odtwarzają. Drugi będzie wolał soczyste podbicie przełomu basu ze średnicą itd itp.

 

Fostexy TH900

Recenzja Fostex TH900 MKI (+ kabel FAW) | Audiofanatyk.pl

 

ZMF Atticus 

ZMF Atticus – In-Ear Fidelity

 

Obywie powyższe pary słuchawek można uznać za słuchawki z konkretnym basiorem, z tym, że różni je cała reszta pasma co ostateczni spowoduje inną prezentacje końcową tego co odsłuc**jesz.

 

Fostexy np będą mruczeć basem niemalże jak w kinie ale mają dosć mocno podbite wysokie tony, co zależnie od twojego źródła/wzmacniacza może spowodować , że cię czasem to zakłuje w uszy albo i nie, ale taka możliwość jest wielce prawdopodobna. Dodatkowo TH900 mają dość mocno wycofany zakres średni w stosunku np do Atticusów.

 

Atticusy mają podbity bas śodkowy co spowoduje, żę trochę słabiej będziesz słyszał niski bas i subbas, ale nie oznacza to, że nie będzie go wcale. Średnica, czyli gitary, intrumenty dęte itd, powinny wybrzmiewać tutaj mocarniej i z grubszym pazurem niż w Fostexach, a samo podbicie basu w rejonach 100-150hz spowoduje, że będziesz odczuwał większe uderzenie tym basem po uszach, trochę tak jakbyś stał bliżej perkusji na koncercie.

 

To tyle w teorii, bo w praktyce dużo zależy też od materiału muszli, rezonansów jakie tworzą, od materiałów padów itd itp.

Więc musiałbyś określić o jaki rodzaj basu ci chodzi, bardziej kulturalny/wyrównany czy łupiący czache? Czy jeszcze jakiś inny :D

Edytowane przez pabloj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kuba_622Czepiasz się może i słusznie, ale najważniejszym przesłaniem, które miałem nadzieję przekazać, był fakt różnic sonicznych pomiędzy słuchawkami, które można nazwać 'basowymi'. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę że bas powinno się przedstawić jako spektrum częstotliwości, a nie jedną nutę ale brakuje mi wiedzy na ten temat żeby poprawnie się określić, dlatego moje pytanie było bardzo ogólne. Subiektywnie wszystko w słuchawkach ZMF wygląda super, zostaje kwestia basu. Mój problem polega na tym że ciężko mi oszacować czy faktycznie będzie go dużo, moim punktem odniesienia są słuchawki sony xm3 i xm4. Patrząc na wykresy, xm4 są bardzo podobne do fostexów w co ciężko mi uwierzyć. @pabloj Na podstawie twojej wypowiedzi mogę powiedzieć że celuję bardziej w dynamiczny i mocno uderzający bas, swoją drogą dziękuję za dokładny opis.

graph (2).png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Blind JoeW takim razie bardziej Atticusy (z pomiarów, bo ich nie słuchałem) oraz np Beyerdynamic T5p gen2 (te akurat miałem i bardzo sobie ceniłem, sprzedałem tylko z tego powodu, że mi krawędzie uszu haczyły o pady co było nieprzyjemne w dłuższych odsłuchach).

Astell & Kern wydał swoją wersje strojenia tych słuchawek pod niezbyt finezyjną nazwą w stosunku do Beyerów, bo Astell Kern tp5 gen2 :D Ale obydwa modele czasem są w salonach audio więc pewnie gdzieś mógłbyś ich posłuchać, z słuchawkami ZMF to już trudniej, ma je tylko Audeos.

 

Co do podobieństw w wykresach pomiędzy różnej ceny słuchawkami, to nie oznacza, że zagrają one tak samo, ale tyle, że miały podobne ciśnienie akustyczne przy podobnych zakresach częstotliwości. Cała reszta jak długość wybrzmiewania różnych dźwięków czy szybkość pracy przetwornika, co wpływa na ilość wydobywanych z utworu szczegółów itd, to już inna kwestia.

Edytowane przez pabloj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.03.2021 o 11:42, Mayster napisał:

Wkrótce nowa partia Verite Closed ze stabilizowanego drewna. Na stronie ZMFa pojawią się za jakiś czas, ale u mnie można już zamawiać z pierwszeństwem.

Super! Napisałem do Pana w tej sprawie na mail-a. Czy wiadomo już coś o kolorystykach lub terminach dostawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientuje się ktoś gdzie najtaniej mogę dostać Atticusy ? Najlepiej używane ale nigdzie nie mogę znaleźć, może ktoś z forumowiczów posiada ? :) Jeżeli miał bym kupować od producenta to z jakimi opłatami się muszę liczyć? Z tego co wyczytałem to cło na 3% do 5% wartości przedmiotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Blind Joe napisał:

Orientuje się ktoś gdzie najtaniej mogę dostać Atticusy ? Najlepiej używane ale nigdzie nie mogę znaleźć, może ktoś z forumowiczów posiada ? :) Jeżeli miał bym kupować od producenta to z jakimi opłatami się muszę liczyć? Z tego co wyczytałem to cło na 3% do 5% wartości przedmiotu.

Jako, że zamierzam sie przesiąść na Verite albo Empyreany (choc z tym mi sie nie pali, bo czekam najpierw na koncowe elementy systemu, które przez nieszczesny Covid maja ogromne opóźnienia w dostawie), to moge rozważyc sprzedaż swoich Atticusów. Pisz na pw. jak jestes zainteresowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszukuje sobie jak najwiecej porównań ZMF Verite Closed do Sony MDR Z1R. Może ktoś będzie zainteresowany, może ktoś chciałby dodać też coś od siebie...

 

Pewnie bez odsłuchow sie nie obejdzie, ale bardzo bym chciał obie te pary mieć u siebie. Ciekawe, które bym sobie zostawił.

 

Post z forum Head-Fi :

 

I have the Z1R's and heard the VC's. They have two different sound signatures to my ears. The Z1R's are lighter but the VC's are gorgeous to hold and look at. But once on your head you don't really notice weight difference. The VC's despite having the beryllium drivers are still the warmer sounding headphone. The Z1R's sound more neutral in comparison with an elevated bass. Tonality wise I'll give the edge to the VC's. They sound even more musical than the Z1R's, which I think are one of the more musical headphones out. The bass on the VC's have more impact and speed where as the Z1R's bass is more engulfing with slightly longer decay. The mids are sweeter on the VC's and really draw you into the music. Again the Z1R's mids are neutral, balanced and are in line with the rest of the frequency spectrum. The treble is where I think they start to differentiate themselves. The Z1R's treble is more extended and open sounding with tons of clarity and detail. The VC's treble definitely has a lot of detail and clarity as well but doesn't seem to reach as far as the Z1R's. They both sound really open for a closed headphone but Z1R sounds slightly more spacious. They both lose out to the HD820 in this regard.

As to which one is better it's going to come down to preference. The VC's are unique as I've never heard a closed headphone with so much speed, detail and impact. The VC's don't seem to be lacking in any area to my ears and delivers a completely engaging musical experience. The Z1R's delivers a similar experience with a slightly more neutral, open, lively sound.

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli mamy kogoś z okolic Rzeszowa to w Nautilus2 mają obecnie kompletny tor-petardę oparty o ZMFy - Eikony, Auteur oraz Verite Closed. Do tego kabelki Plussounda X8 Palladium Plated Hybrid oraz Silver/Gold oraz napęd w postaci Conductor 3X Reference 😎

 

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, LuQi napisał:

@Mayster mamy mamy tylko poważnie się zastanawiam czy ja bym chciał takiego zestawu posłuchać i dowiedzieć się jak on brzmi, a później resztę życia chodzić i się zastanawiać skąd wziąć kasę żeby sobie taki sprawić :P 

Tu się nie ma nad czym zastanawiać. To się kończy zbieraniem, odkładaniem i zamówieniem. Takie to proste :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Vaiet napisał:

Tu się nie ma nad czym zastanawiać. To się kończy zbieraniem, odkładaniem i zamówieniem. Takie to proste :D

Gorzej jak sie ma kilka takich roznego rodzaju ssących kieszeń hobby i każde ma takie perełki, które sie bardzo chce :)

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, LuQi napisał:

@Mayster mamy mamy tylko poważnie się zastanawiam czy ja bym chciał takiego zestawu posłuchać i dowiedzieć się jak on brzmi, a później resztę życia chodzić i się zastanawiać skąd wziąć kasę żeby sobie taki sprawić :P 

 

Sprawdź - potraktujemy to jako badania naukowe 😁

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy ktoś byłby tak uprzejmy i porównał ZMF Atticus z ZMF Verite Closed? Te pierwsze mam, ale chce iść półeczke wyżej i sie zastanawiam na ile różni sie brzmienie tych słuchawek. Gdzie te różnice będą najbardziej wyrazne, a gdzie te słuchawki mają najwieksze podobienstwa? Najbardziej mnie interesuje porównanie basów tych słuchawek. Dziękuję i pozdrawiam.

 

Może @Mayster ?

 

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MichalZZZ nie miałem do czynienia z Atticusami, ale z Eikonami oraz Verite. Verite na tle wspomnianych były równiejsze w całym paśmie, z odczuwalnie lepszym zejściem na basie, co umożliwiało lepsze kreowanie potęgi przekazu. Poza tym średnica była neutralniejsza, równiejsza, czystsza oraz naturalniejsza w odbiorze, chociaż eikonowa broniła się bardzo pięknymi, nasyconymi barwami. Górę pasma Verite charakteryzowało lepsze zespolenie ze średnicą, większa gładkość, delikatność, a także pozbawienie ostrości, nerwowości. Dźwięk Verite miał w sobie planarny spokój, chociaż jest to konstrukcja dynamiczna. Eikony natomiast dużo większą dawkę żywiołowości. 

 

Tym, co łączyło wspomniane ZMFy, było kreowanie trójwymiarowej sceny całkowicie przed słuchaczem, z bardzo dobrze wypełnioną jej środkową częścią oraz świetną stereofonią, co przekładało się, m.in. na precyzyjne rozmieszczenie źródeł pozornych. Jednak odczuwało się różnice klas, bo rozdzielczość oraz detaliczność pokrytych warstwą berylu membran dawała o sobie znać. Powinna być ona także odczuwalna na tle Atticusów.

 

Również serdecznie pozdrawiam! :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności