Skocz do zawartości

Podróbki w sprzęcie audio, czyli jak nie dać się naciąć szukając wymarzonego brzmienia


SlawekR

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas poszukiwań idealnego brzmienia, przerzucamy często wiele różnych sprzętów, a co z kolei rodzi niebezpieczeństwo, że na którymś etapie przyjdzie nam się zetknąć z nieprzyjemnym zjawiskiem jakim są podróbki, z angielska fake, jak kto woli. Niestety zjawisko funkcjonuje w przestrzeni rynkowej, a co za tym idzie temat podróbek co jakiś czas wraca w dyskusjach.


Wątek tytułowy z założenia ma służyć wymianie doświadczeń, które pomogą nam nie dać się wpuścić w kanał, zachowując odpowiednią czujność, gdy sytuacja tego wymaga. Wielu z nas zapewne zetknęło się z tym zjawiskiem i mamy już jakieś doświadczenia w tej materii, dlatego podzielmy się nimi, aby inni uczyli się na naszych błędach, a nie na swoich.

 

Na początek lista słuchawek, które są chętnie podrabiane. Podrabia się przede wszystkim flagowce, które nominalnie mają wysoką wartość, bo w takim przypadku proceder ten przynosi dużą stopę zwrotu. Jeśli więc szukamy słuchawek z tzw. wysokiej półki, to zawsze powinniśmy zachować czujność. A czujność ta powinna być zdwojona, gdy trafiamy na jakąś okazję, gdzie ktoś sprzedaje niewiarygodnie wręcz tanio.


Do często podrabianych modeli należą:


Sennheisery IE800, podrabiane od zawsze, często bardo trudne do odróżnienia od oryginałów.


AKG K3003 i K3003i, jak wyżej. Tutaj zaryzykowałbym twierdzenie że jeszcze trudniej je odróżnić od oryginału.


Shure SE846, podrabiane chętniej od czasu, gdy na rynku pojawiły się wersje z nieprzeźryczostymi obudowami. Wersje przeźroczyste praktycznie nie są podrabiane, a jeśli już, to bardzo łatwo je odróżnić od oryginałów. To znaczy są bardzo popularne różne wynalazki na wzór, ale które na pierwszy rzut oka się różnią.


Z bezprzewodowych, Bose Soundposrt Free. Kto by mógł przypuszczać, że ten model będzie podrabiany, z racji na komplikacje związane z obudową łądującą, a jednak. Są podróby na rynku.

 


Sennheisery Momentum True Wirelles, tutaj nie mam pewności. "Wieść gminna" niesie, że są podrabiane, ale osobiście nie spotkałem się z żadnymi dowodami na taki proceder. Może ktoś inny będzie coś wiedzieć.

 

EDIT, przypomniało mi się.

SE535, szczególnie wersja SE, czerwona, był czas że podróbki zalały rynek. Generalnie przy Shurach wszelkiej maści, szczególnie nieprzeźroczystych, trzeba uważać. Z racji na wykonanie i materiał obudowy, łatwo, znaczy chętnie, podrabiane.

 

Za to nie spotkałem się z podróbami Westone, co nie znaczy że takich nie ma, ale osobiście o czymś takim nie słyszałem.

 

A i Beatsy, podrabiane zawsze i wszędzie. Nawet nie ma co modeli wymieniać, bo podrabiali prawie wszystko.

 

Generalnie co powinno budzić naszą czujność.

 

Cena znacząco poniżej rynkowej.

Oferta bez udokumentowanego pochodzenia lub z mało wiarygodnego źródła.

Kilka ofert u jednego sprzedawcy dotyczących sprzętu z grupy tzw. "ikon podrabiania", a przy tym różne bajdurzenia o nietrafionym prezencie itp.

Generalnie oferta dotycząca sprzętu z grupy ryzyka, czyli wiemy że funkcjonują na rynku podróby danego modelu.

Edytowane przez SlawekR
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że Sławek ma większą wiedzę w tym temacie, oraz otworzył wątek bardzo konkretnym wpisem.

Od siebie podziękował bo jednak połowa kiedyś z tym tematem się spotka..

Temat nie wyłącza myślenia a pokazuje na co zwracać uwagę co zwiększa szanse na uratowanie pieniędzy.

- Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny aspekt, często przy tego typu rozważaniach, pojawia się pytanie: "wyglądają tak samo, albo prawie tak samo, może brzmią tak samo, ale za mniejszą kasę?"

Serio, takie pytanie pada często, ludziska mają takie dylematy.

Otóż odpowiedź jest prosta jak drut. Nie, nie brzmią tak samo, ba, najczęściej brzmią absolutnie, zupełnie inaczej. Należy zdawać sobie sprawę, że ostatnią troską producentów podrób jest brzmienie. Ich podstawowym problemem jest aby sprzęt był możliwie podobny do oryginału i do tego jak najtańszym kosztem. Podstawową troską producentów podrób jest maksymalizacja własnego zarobku, nikt się takimi ******łami jak brzmienie nie przejmuje. Zresztą prosty przykład. Na Head-Fi rozbebeszyli podróbę SE846. A co w śródku?

W miejsce 4 przetworników armaturowych znalazł się jeden dynamiczny, zapewne najtańszy, zapakowany tam bez ładu i składu, na sztukę, byle tylko dźwięk z siebie wydawał. Siłą rzeczy, brzmieniowo to one nawet nie leżały koło SE846. Ba nie mają nic wspólnego z brzmieniem jakichkolwiek Shurów, choćby najtańszych.

Tutaj apel, nie łapcie się na podróby i na deklaracje, że brzmią tak samo. Różnica w brzmieniu jest dramatyczna. Jedyną wspólną cechą brzmienia podrób, którą można uznać za istniejącą, jest fakt że w ogóle wydają z siebie dźwięk.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam klienta który kupuje tylko jeden model podrabianych senków bo wg niego gra lepiej niż oryginał. Teraz bardzo trudno rozróżnić, szczególnie kupując na odległość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o tym: https://allegro.pl/oferta/new-sluchawki-studyjne-beyerdynamic-xelento-remote-8772511535?snapshot=MjAxOS0xMi0xNlQwOToxMDoxMFo7YnV5ZXI7MjRmMjUxMTEwMDgzYjQwYzVhMmJmMTEzYzAzODc5N2RkZTk3OWJkMjNkNjU2MDRlODUyNWU4MDE1Y2VhN2EwZg%3D%3D

Pisałem do sprzedawcy i twierdził, że:

Cytat

Słuchawki są oryginalne, lecz są z wyprzedaży magazynowej i nie posiadają gwarancji firmy Beyerdynamics, a gwarancje sprzedawcy

 

Zamówiłem je na próbę i sprawdziłem nr seryjny bezpośrednio u Beyerdynamica. Dostałem taką odpowiedź:

Cytat

The serial numbers refer to the device you purchased. You can therefore assume that the headphones are original Beyerdynamic. The product was dispatched from Germany to Hong Kong on the 22nd of October 2018.

 

I co, scam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, dweet napisał:

A co myślicie o tym: https://allegro.pl/oferta/new-sluchawki-studyjne-beyerdynamic-xelento-remote-8772511535?snapshot=MjAxOS0xMi0xNlQwOToxMDoxMFo7YnV5ZXI7MjRmMjUxMTEwMDgzYjQwYzVhMmJmMTEzYzAzODc5N2RkZTk3OWJkMjNkNjU2MDRlODUyNWU4MDE1Y2VhN2EwZg%3D%3D

Pisałem do sprzedawcy i twierdził, że:

 

Zamówiłem je na próbę i sprawdziłem nr seryjny bezpośrednio u Beyerdynamica. Dostałem taką odpowiedź:

 

I co, scam?

 

Ze sprawdzaniem po numerach, to jest ten problem, że często po prostu podrabiają słuchawki kopiując numer prawdziwych. Podobnie jest z kodem sprawdzającym, dostępnym na Sennheiserach. To że kod odpowiada oryginałom, to jeszcze niewiele znaczy. Bardziej znacząca jest informacja ile razy dany kod był sprawdzany. Bo jeśli często to znaczy, że dany kod ma kupę klonów, czyli lewucha. Jeśli masz numer seryjny/kod sprawdzający, zawsze warto użyć Google. Jeśli w wyszukiwarkach gdzieś już ten kod/numer wypłynął wcześniej, czasem jest widoczny na zdjęciach, to znaczy że ktoś już o egzemplarzu o danym numerze dyskutował, albo go sprawdzał. Wtedy to na 99% podróby.

Sennheiser zdaje sobie sprawę z tego zjawiska i wziął się na sposób i podaje informację na swojej stronie jak często dany kod był sprawdzany.

Kiedyś gadałem z gościem co się upierał że kupi słuchawki AKG K3003i od kogoś tam bo na pewno oryginały, miał nawet numer seryjny i że na pewno oryginalny. Szybko mu wybiłem z głowy zakup, jak pokazałem w ilu miejscach na świecie dostępne są słuchawki z tym konkretnym i unikalnym numerem seryjnym i na ilu zdjęciach w necie on występuje.

 

EDIT

W Twoim konkretnym przypadku niefajnie że słuchawki pierwotnie wylądowały w HongKongu, co niestety może świadczyć o tym że posłużyły za wzór do podrabiania i dawcę numeru seryjnego. Oczywiście nie można o tym przesądzać wprost, ale rejon może dawać do myślenia, akurat do Azji trafiły. Obym się mylił... A że numer może należeć do oryginałów, a i owszem, z powodów opisanych wcześniej.

Edytowane przez SlawekR
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, SlawekR napisał:

 

Ze sprawdzaniem po numerach, to jest ten problem, że często po prostu podrabiają słuchawki kopiując numer prawdziwych. Podobnie jest z kodem sprawdzającym, dostępnym na Sennheiserach. To że kod odpowiada oryginałom, to jeszcze niewiele znaczy. Bardziej znacząca jest informacja ile razy dany kod był sprawdzany. Bo jeśli często to znaczy, że dany kod ma kupę klonów, czyli lewucha. Jeśli masz numer seryjny/kod sprawdzający, zawsze warto użyć Google. Jeśli w wyszukiwarkach gdzieś już ten kod/numer wypłynął wcześniej, czasem jest widoczny na zdjęciach, to znaczy że ktoś już o egzemplarzu o danym numerze dyskutował, albo go sprawdzał. Wtedy to na 99% podróby.

Sennheiser zdaje sobie sprawę z tego zjawiska i wziął się na sposób i podaje informację na swojej stronie jak często dany kod był sprawdzany.

Kiedyś gadałem z gościem co się upierał że kupi słuchawki AKG K3003i od kogoś tam bo na pewno oryginały, miał nawet numer seryjny i że na pewno oryginalny. Szybko mu wybiłem z głowy zakup, jak pokazałem w ilu miejscach na świecie dostępne są słuchawki z tym konkretnym i unikalnym numerem seryjnym i na ilu zdjęciach w necie on występuje.

 

EDIT

W Twoim konkretnym przypadku niefajnie że słuchawki pierwotnie wylądowały w HongKongu, co niestety może świadczyć o tym że posłużyły za wzór do podrabiania i dawcę numeru seryjnego. Oczywiście nie można o tym przesądzać wprost, ale rejon może dawać do myślenia, akurat do Azji trafiły. Obym się mylił... A że numer może należeć do oryginałów, a i owszem, z powodów opisanych wcześniej.

 

Obawiam się, że tak właśnie może być w tym wypadku, jednak słuchawki brzmią całkiem nieźle, są świetnie wykonane (przynajmniej na zewnątrz)... Nieźle im wyszła ta podróba :) Spróbuję je jeszcze porównać dźwiękowo ze sklepowymi. Dzięki za odpowiedź!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności