Skocz do zawartości

[S/Z] Kolumny_Monitory OZ ONKYO SC-90mkII


Tajniakos

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam serdecznie

 

Kolumny produkowane w latach 1979 - 82 (wg. mojej wiedzy). Bardzo nietypowa konstrukcja, najwyższy model ze średniej półki jednak rozwiązania techniczne zapożyczone z topowych konstrukcji lat 80'. Do kolumn posiadam "dokumentację" tj. 3 oryginalne katalogi w formacie PDF potwierdzające ich markę, model i rok produkcji (NL, DE i EN). Katalogi zdobyłem dzięki uprzejmości kolegi ze Stanów. Sprzęt posiada znaną historię został wyprodukowany w Japonii a ja jestem jego 4 właścicielem. Kolumny jako nowe trafiły do Pana w Niemczech, następnie odkupiła je osoba z Warszawy, kolejno byłby własnością pasjonata marki Onkyo z Kłobucka a w tej chwili znajdują się z moich rękach. Każdy z nas dołożył wszelkich starań aby sprzęt pozostał w stanie idealnym i choć trudno w to uwierzyć tak właśnie jest (40 lat). Stan kolumn określam na sklepowy! Jedyna niezgodność z oryginałem (choć nie jestem tego pewien) to okleina imitująca drewno zamiast czerni. Z mojej rozmowy z poprzednim właścicielem wynika, że tak kolumny przyjechały do Polski.

 

Z czym mamy do czynienia?

 

Tekstylna kopułka przetwornika wysoko-tonowego 3cm, tekstylna kopułka przetwornika średnio-tonowego 5cm oraz papierowy przetwornik basowy 31cm na zawieszeniu gumowym. Słuchałem Yamah NS-1000M z berylowymi przetwornikami kopułkowymi i moje Onkyo grają cieplej choć wcale nie uważam, że gorzej. Mają węższą scenę ale są spokojniejsze włączone cały dzień nie zmęczą. Co do masy kolumn pokuszę się o stwierdzenie, że wg mnie 25 kg 1 sztuka ma! Konstrukcja przetworników zapewnia im ponadczasowość, szanowane jak do tej pory i nie przeciążane odwdzięczą się z nawiązką jeszcze bardzo długo.

 

U mnie kolumny grały z:

 

Kondycjoner Lucarto wraz z okablowaniem zasilającym Lucarto

Wzmacniacz LAR IA-H200 Pana Eugeniusza Czyżewskiego z Wrocławia

CD CEC TL-51Z

Magnetofon Akai GX-75 mkII

Odtwarzacz sieciowy Bluesound Note 2

Interconec-ty LAR

Kable głośnikowe Neotech NES 3005 mkII

 

Moim podstawowym problemem jest akustyka pomieszczenia i to jest bardzo dobra wiadomość dla potencjalnych zainteresowanych. Mój salon z kuchnią ok 35m2 wykończył parę konstrukcji w układnie BR. Największym problemem był niedobór niskich częstotliwości. Postanowiłem spróbować konstrukcji zamkniętej, niestety współczesne realizacje tego zagadnienia na przyzwoitym poziomie są poza moim zasięgiem finansowym. Stąd swój wzrok skierowałem na "Vintage" choć dla mnie to bardziej klasyka. W pierwszej kolejności Onkyo dostały standy wykonane z stali K.O. wraz z kolcami i toczonymi podstawkami (mam miękką podłogę). Standy pozycjonują wysoko-tonowca na ok 115cm. Przy pierwszym odsłuchu zaniemówiłem z wrażenia wiedząc jak brzmiały poprzednie konstrukcje i ile kosztowały. Szersza scena, piękny mocny, masywny i szybki bas. LAR ma 200W na kanał więc kontrola i dynamika jest prima sort. Akustyka nie pozwala mi osiągnąć mocnego efekciarstwa w temacie sceny i jej głębokości ale daję słowo, że gra to wybornie. W moim repertuarze dominuje głównie jazz, folk i classic rock i tu Onkyo nigdy nie sprawiły mi zawodu. Standy nowy właściciel dostanie w cenie kolumn. Obudowa zamknięta daje wielką swobodę ustawienia (nawet przy samej ścianie). Kolumny nie są trudne do napędzenia jednak nie znalazłem rzetelnej informacji na temat ich skuteczności. Kolumny to klasyczne duże monitory lat 80-tych więc jeśli szukasz czegoś zgrabnego to nie tu.

 

Ze względu na stan, znaną historię i nietypowy wygląd swoją propozycję cenową uważam za zasadną. Niedowiarków i zainteresowanych zapraszam na odsłuch na moim bądź własnym sprzęcie. Na terenie Wrocławia i okolic pomogę z transportem po kosztach paliwa. Kawa i pogaduchy w cenie :)

 

2 800,00 2 400,00 PLN + Koszt wysyłki

 

Zamiany? Bardzo chętnie... Jednak tylko na jakieś ciekawe zamknięte wokół uszne z dopłata w obie strony. 

 

Powód sprzedaży? Zakup kolumn Audiosynergia 4-way OZ (OZ od obudowa zamknięta) i brak miejsca na dwa tak duże zestawy.

 

image.png

 

Pozdrawiam Łukasz

IMG_20190415_191748.jpg

IMG_20190415_191802.jpg

Onkyo SC-90 mkII DE.pdf

Edytowane przez Tajniakos
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności