Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Gramofon - jaki?


Rekomendowane odpowiedzi

Mam trochę starych winyli i pomyślałem sobie, że może sprawie sobie na gwiazdkę jakiś gramofon i odkurzę stare archiwum.

Nigdy specjalnie fanem nie byłem więc nie szukam nic z wysokiej półki. Takie coś na wejście w winyle.

 

Ale są pewne ważne kryteria do spełnienia:

- kolor biały preferowany z akceptowanymi czarnymi elementami, ewentualnie jakiś szary lub full black. Głupio że to na pierwszym miejscu ale tak jest.

- czy są jakieś sensowne rozwiązania... pionowe? Najchętniej bardzo płytkie - idealnie jakby było 22cm głębokości. Pewnie się nie da ale pomyślałem że warto spróbować.

- ostatnie pytanie - chcę słuchać na słuchawkach więc myślałem o podpięciu tego pod moje combo ifi idsd/ican pro po RCA. Nie mam pojęcia więc czy nie potrzebuję z jakimś wbudowanym przedwzmacniaczem czy czymś podobnym.

 

Budżet:

1000-1500zł preferowany

ale jeśli będzie coś super do 3tys i warte dopłaty to wezmę pod uwagę. Choć to będzie raczej margines mojego słuchania więc lepiej w pierwotnym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie jesteś zaawansowany w temacie analogu to raczej coś nowego z oferty np pro-ject , następnie wkładka w zależności od słuchanej muzyki ortofon np bronze lub goldring 1042 , do słuchania będzie jeszcze potrzebny przed wzmacniacz gramofonowy z tanich a dobrych np Lar lps 1 . Do zabawy z analogiami będzie potrzebne jeszcze kilka gadżetów szczoteczka do igły , do płyt jakaś waga do ustawiania nacisku wkładki na płytę .Można zapolować na lekko używany komplet ludzie często idą wyżej i sprzedają cały zestaw w doskonałym stanie , oczywiście rządzą gramofony vinitage ale tu albo trzeba mocno znać się na rzeczy albo kupić odrestaurowaną sztukę ale tu koszt samego napędu będzie dużo wyższy

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki, czarny cały, gra bdb, wygląd minimalistyczny, plus opcja zgrywania winyli do plików hajres.
 
https://hifiphilosophy.com/recenzja-sony-ps-hx500/
Czy taki można bezpośrednio podpiąć pod iCan czy trzeba jeszcze przedwzmacniacz?

pisane przez Tapatalk mobilnie, przepraszam za literówki itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Nicodem napisał:

Czy taki można bezpośrednio podpiąć pod iCan czy trzeba jeszcze przedwzmacniacz?

pisane przez Tapatalk mobilnie, przepraszam za literówki itp.
 

 

Bezpośrednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwzmacniacz generalnie wzmacnia bardzo mały czuły sygnał bez dodawania śmieci.

Jak Ican przyjmuje taki sygnał spoko.

 

W normalnym stacjonarnym klocku jest zapewne tak

gramofon - pre fono - pre - końcówka.

 

A co do Twoich wytycznych.

Gramofonów pionowych yyyyy chyba nie widziałem to nie cd co czyta laserem. Baaaa prawie każdy gramik trzeba nieść jak ciasto czyli poziomo, lepsze mają śruby do zablokowania mechanizmy pod talerzem. A ten oddzielnie z dala od delikatnego ramienia i mechanizmu. No i sam talerz nie jest przymocowany on po prostu leży na mechanizmie do obracania.

 

 

Pomyśl raczej nad opcją zgrania swoich płyt niż niszczenia na tanim badziewiu a będziesz miał wygodę miejsce i brak zmartwień z obsługą gramika.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gramofonie ważne jest kilka elementów użytkowych (np. napęd, automatyka, etc), ale przede wszystkim wkładka. Miałem w piwnicy stary, dobry gramofon UNITRA Fonica GS 424 Adam, a mimo to skusiłem się za nie małe pieniądze na Audio-Technica AT-LP5. Żonie po pewnym czasie zaczęło bardzo przeszkadzać, że to manual, więc postanowiłem odkurzyć i spróbować Adama. Mała konserwacja, założyłem mu ortofona i w konsekwencji Audio-Technica poszła w świat:-) Gra tak samo, ładnie wygląda, rodzina zadowolona i kasa w kieszeni - same zalety:-)

Może warto rozejrzeć się za vintyge'ową okazją? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się kiedyś na takie cudo zdecydowałem i po naprawie trwającej chyba 6 miesięcy służy mi (i cieszy oko) do dziś :)

https://www.mysonic.space/beogram-4000-turntable

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku w świecie winyli najmniej istotny jest gramofon którego będziesz używał. Po pierwsze co to oznacza, że masz trochę starych winyli? Czy mówimy tutaj o "dziedzictwie" w postaci PRLowskich wydań czy może kiedyś bawiłeś się w to i masz jakąś kolekcję "normalnych" płyt?

Drugie pytanie - w jakim stanie są te płyty? Jeśli nie są w stanie ex lub mint to radziłbym ich nie słuchać na słuchawkach, bo można się jedynie zrazić. Po trzecie poza stanem w postaci rys szalenie ważne jest po prostu umycie tych płyt przed odsłuchem - zwykła myjka knosti załatwia sprawę i czyni cuda, ale oczywiście można oddać również w miejsce, gdzie mają profesjonalne ultradźwiękowe myjki.  

Trzecia sprawa - najpierw wkładka, potem preamp, a na końcu gramofon - to jest istotna kolejność mająca wpływ na jakość dźwięku, oczywiście jeśli gramofon ma sobie poplumkać i robić za miłą atmosferę i klimat, to wystarczy kupić cokolwiek "normalnego", ale jeśli chce się to podpiąć pod tor słuchawkowy i ma to być faktycznie dobre źródło, to zapewniam, że trzeba się nagimnastykować i wydać dużo pieniędzy począwszy od sprzętu na płytach kończąc.

 

Ogólnie w trzech słowach - nie chcesz zrazić się do gramofonu - zrób to na spokojnie, idź do sklepu np. top hifi i posłuchaj nowych gramiaków, sprawdź jak to gra w torach słuchawkowych, weź kilka swoich płyt (uprzednio umytych i włożonych w nowe koszulki). W Warszawie masz też miejsca ze sprzętami vintage jak w Al. Waszyngtona czy Nomos gdzie spokojnie dadzą Ci posłuchać kilku gramofonów - będziesz wiedział na czym stoisz i czy warto w ogóle w to "wchodzić". Powodzenia!

ps. tylko uważaj, bo w takim Nomosie ludzie z audionervosą mogą wsiąknąć w klimat vintage i wyjść z pustym portfelem i niepotrzebnymi gratami ;)

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie było tak - ok. 150 starych winyli po rodzinie, w różnym stanie i jakości... no to trzeba było posłuchać

 

jak się rozejrzałem, że to grubsza zabawa to po prostu kupiłem nowego Soniaka i po robocie - podpiąłem jeszcze ifi iTube, żeby podciągnąć słabsze realizacje i śmiga

 

kupowanie starych okazji to loteria - mechanicznie i dźwiękowo, już faktycznie  lepiej iść do sklepu ze sprzętem vintage - ale tu już drożej, a jeszcze plus fajna wkładka i przedwzmacniacz i wychodzi jeszcze drożej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2019 o 09:47, Nicodem napisał:

Ale są pewne ważne kryteria do spełnienia:

- kolor biały preferowany z akceptowanymi czarnymi elementami, ewentualnie jakiś szary lub full black. Głupio że to na pierwszym miejscu ale tak jest.

- czy są jakieś sensowne rozwiązania... pionowe? Najchętniej bardzo płytkie - idealnie jakby było 22cm głębokości. Pewnie się nie da ale pomyślałem że warto spróbować.

Coś dla Ciebie :) 

 

http://bigsee.eu/vt-e-bt-by-pro-ject-audio-systems-austria/?fbclid=IwAR3QKapKK_jAgzNKTYWlRjrV8KvBWd_44Rl6bPh_U5GajwH3awUTnc5MGCs

image.png

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nomosa nie polecam

 

grmiak pionowy odpada bo jak plyta ma sie trzymać?

 

wg mnie

gramofon wkladka/igla wzmacniacz najlepiej z epoki

dobry gramofon mozna kupic juz od 400

najlepiej z napedem bezposrednim DD 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, amrowek napisał:

Nomosa nie polecam

 

grmiak pionowy odpada bo jak plyta ma sie trzymać?

 

wg mnie

gramofon wkladka/igla wzmacniacz najlepiej z epoki

dobry gramofon mozna kupic juz od 400

najlepiej z napedem bezposrednim DD 

"grmiak pionowy odpada bo jak plyta ma sie trzymać?" no jak to jak? Dociskiem nakręcanym dociskasz płytę i po sprawie. Bardziej bym się ramieniem martwił bo akurat utrzymanie płyty w pionie to najmniejszy problem. 

 

Dobry gramofon można kupić jeszcze taniej niż 400zł (ja swojego neca z DD kupiłem za niecałe 200zł o ile dobrze pamiętam). Czy tak najlepiej DD to tak nie do końca. Tanie DD potrafiły być dosyć upierdliwe. 

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukaj

http://www.audiofilek.pl/de/baza-du/baza-vintage-audio-du/produkt/4-gramofony/665-sharp-rp-117

moze być RP116 , RP118

większy bajer niż jakieś tam pionowe  słuchanie płyty vinylowej

 

tu wrzuciłem 3 sztuki

 

Edytowane przez amrowek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, amrowek napisał:

większy bajer niż jakieś tam pionowe  słuchanie płyty vinylowej

Też tak uważam, jak nie patrzeć, to jakaś ekstrawagancja. 

Nie ukrywam, że fajnie to może wyglądać np takie cacko 

Mitsubishi-LT5V.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, chico99 napisał:

 

Masz wydzielony kącik i nie mieścisz się z klamotami?

 

A to warte coś?

https://allegro.pl/oferta/edwards-audio-apprentice-tt-jak-nowy-gwarancja-8177018821

To jest typowy współczesny "gramofon". W skrócie to jest to deska z napędem paskowym, fikuśnym ramieniem i praktycznie zerową amortyzacją jakichkolwiek drgań i zgaduje że bez jakichkolwiek udogodnień/automatyki. Za można kupić wysokie modele gramofonów z lat 70-80. 

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2019 o 10:21, blackromek napisał:

eśli nie jesteś zaawansowany w temacie analogu to raczej coś nowego z oferty np pro-ject , następnie wkładka w zależności od słuchanej muzyki ortofon np bronze lub goldring 1042

Gramofon z talerzem z dykty to nie bardzo chyba. Lepiej cos uzywanego, a za kilka stów już dostaniesz jakiegoś porządnego duala, kenwooda itp. Wkładkę polecam Grado Black, Blue, Green. Bez znaczenia bo graja tak samo. Czyli dobrze. Łaskawe dla starych płyt. Jest dobra dynamika czego o tanich Auditechnikach powiedzieć nie mogę.

 

Ja sam używam taniego, starego Kenwooda. Silnik trzyma obroty i zawieszony jest na gumowych zawiesiach (gumie nic nie dolega mimo lat) więc drgania się nie przenoszą, porządne ramię. Do tego ma ciekawe nóżki amortyzujące ( też guma, też jej nic nie dolega). Nowe gramofony pro jest z talerzem z paździerza nie bardzo do mnie przmawiają. to już wolałbym jakiegoś Teaca, Audiotechnikę za te 1500 zł. Mają przynajmniej wbudowany przedwzmacniacz więc od razu podłączysz do tego co masz i słuchasz. Potem ewentualnie dokupisz inny przedwzmacniacz. Ale te tanie projecty itp nie mają sensu.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności